Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте!

Microsoft Excel ми създава един лек проблем - образно казано "лъже ме в сметките". :)

Прикачил съм таблица и картинка, за да обясня къде е проблема.

Стойностите в клетки от D4 до D53 се изчисляват с помощта на формула(вижда се и на картинакта, просто умножение).

Стойностите в клетки от H4 до H53 са същите като еквивалентните им клетки в колона D, но този път няма никакви формули. Просто в клетки H4 до H53 има числа.

И в двете колони въпросните клетки показват числа до втория знак след десетичната запетая.

Обаче сбора на сумите D4 до D53 и H4 до H53  се различава с 0.02. И точно това е проблемът.

Правилния сбор е в клетка H55.

Мисля си, че в клетка D55 сумата не е вярна, защото Excel взима стойностите от клетки D4 до D53 до 5-тия знак след десетичната запетая(защото формулата така ги пресмята), прави събиране и в крайна сметка показва грешен резултат заради закръглянето, което се получава при показване на само два знака след десетичната запетая.

Ако форматирам клетки D4 до D53 да показват само текст, то в тях ще се покажат всички цифри след десетичната запетая. Аз пак ще тряба да ги закръглям до втория знак и пак ще се получи разминаване в крайния сбор.

И сега на въпроса - има ли начин да накарам Excel да събира(умножава, дели, изважда) това, което се показва в клетките, т.е. да се съобразява със зададените 2 знака след десетичната запетая?  SumTest_01_img.png.daaaa9e6ddcd6d972e1680b97fdb1ead.png

SumTest_01.xls

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж си проблемните редове. Колона Н как е формирана?

SumTest_01.xls

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

в D e  точния резултат и е дадено да се показва 2 знака след  десетична запетая

в Н е  загръглено  2 знака след десетична запетая .

може би му трябва инфо

какво е пари и какво е кило и 365 грама краставици 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 53 минути, DarkEdge написа:

Виж си проблемните редове. Колона Н как е формирана?

SumTest_01.xls

Колона H е формирана като стойностите от колона D са записани както се виждат в колона D, т.е. до втория знак след десетичната запетая. Затова и крайния сбор е правилен. Ако вземеш една елка и събереш на ръка, това което виждаш в клетките в колона D ще се получи 903.93, а не 903.91 както е показано в D54. И точно това е проблемът. Като изпринтиш дадената таблица и някой събере на ръка стойностите ще ти каже, че крайния резултат е грешен, защото той наистина е грешен.

преди 34 минути, Yvan Sergeеv написа:

в D e  точния резултат и е дадено да се показва 2 знака след  десетична запетая

в Н е  загръглено  2 знака след десетична запетая .

може би му трябва инфо

какво е пари и какво е кило и 365 грама краставици 

Става въпрос за пари, а в магазина плащаш суми до втория знак след десетичната запетая, не до петия.

Целта е Excel да ми показва правилен сбор на това, което виждам(числа с два знака след десетичната запетая), а не на сумите до 5-тия знак след запетайката. И това трябва да става без да се налага да въвеждам същите стойности както ги виждам, че иначе сметките се правят до 5-тия знак и колкото пвече редове има таблицата, толкова по-голяма става разликата при закръглянето.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, A.com написа:

Става въпрос за пари, а в магазина плащаш суми до втория знак след десетичната запетая, не до петия.

Целта е Excel да ми показва правилен сбор на това, което виждам(числа с два знака след десетичната запетая), а не на сумите до 5-тия знак след запетайката. И това трябва да става без да се налага да въвеждам същите стойности както ги виждам, че иначе сметките се правят до 5-тия знак и колкото пвече редове има таблицата, толкова по-голяма става разликата при закръглянето.

тогава като е пари защо е форматиран като  number

a не  currency...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, A.com написа:

Колона H е формирана

Ти погледна ли файла, който съм качил и къде са разликите? Н не прилича на D в редовете, в които се умножават числа с по 2 знака след десетичната точка. Проблемът е основно в закръгленията на числа с 5 в преходната зона на закръгление. (т.е. 0,025 е ~ 0,02, а не 0,03)

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

трябва да се уточни в коя полза се закръгля

в полза на парите или на грамажа

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, Yvan Sergeеv написа:

тогава като е пари защо е форматиран като  number

a не  currency...

И currency да е формата на клетките пак се получава същата грешна крайна сума - 903.91.

преди 11 минути, DarkEdge написа:

Ти погледна ли файла, който съм качил и къде са разликите? Н не прилича на D в редовете, в които се умножават числа с по 2 знака след десетичната точка. Проблемът е основно в закръгленията на числа с 5 в преходната зона на закръгление. (т.е. 0,025 е ~ 0,02, а не 0,03)

Погледнах го файла - оцветил си проблемните редове в жълто. И проблемът точно си го описал. За него ми трябва решение. Искам крайната сума да е сбор от числата, които се виждат, а не от числата, които Excel пази в "паматта" си. Закръглянията не са проблем. Проблем е, че Excel не събира вече закръглените стойности.

преди 1 минута, Yvan Sergeеv написа:

трябва да се уточни в коя полза се закръгля

в полза на парите или на грамажа

В полза на парите се закръгля. Грамажа си е фиксиран. Знаеш ли как да се оправят нещата?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, A.com написа:

Закръглянията не са проблем. Проблем е, че Excel не събира вече закръглените стойности.

Изобразяването във форматирани до 2 знак е само изобразяване - числата са си там и са до 4 знак (в случая) съдържащи информация. Трябва просто да се направи закръглението коректно.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По-скоро виж как да си закръглиш данните, преди сметката и накрая също. Инак никога няма да ти излиза.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, A.com написа:

И currency да е формата на клетките пак се получава същата грешна крайна сума - 903.91.

Погледнах го файла - оцветил си проблемните редове в жълто. И проблемът точно си го описал. За него ми трябва решение. Искам крайната сума да е сбор от числата, които се виждат, а не от числата, които Excel пази в "паматта" си. Закръглянията не са проблем. Проблем е, че Excel не събира вече закръглените стойности.

В полза на парите се закръгля. Грамажа си е фиксиран. Знаеш ли как да се оправят нещата?

в смисъл  ?  какво трябва да стане ?

сметката  1.5435  лв

колко трябва да го закръгли 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, DarkEdge написа:

Изобразяването във форматирани до 2 знак е само изобразяване - числата са си там и са до 4 знак (в случая) съдържащи информация. Трябва просто да се направи закръглението коректно.

Това ма ми е ясно и точно него се опитвам да заобиколя по някакъв начин и затова търся помощ.

преди 6 минути, Melmak ® написа:

По-скоро виж как да си закръглиш данните, преди сметката и накрая също. Инак никога няма да ти излиза.

Знаете ли как се задава това закръгляне? При форматиранена клетките да показват само до втория знак Excel сам си закръгля стойностите. Не ме пита как искам да ги закръглям: дали 2,005 да е 2,01 или да е 2,00.

преди 6 минути, Yvan Sergeеv написа:

в смисъл  ?  какво трябва да стане ?

сметката  1.5435  лв

колко трябва да го закръгли 

Тази сметка(крайната), не трябва да се закръгля. В таблицата виждаш следното(закръглени до втория знак стойности и точно те трябва да се събират, за да се получи крайната сума):

цена1 = 2.46

цена2 = 3.58

цена3 = 4.92

Общо = 10.96

До тук всичко е вярно.

В действителност, това което се случва е, че Excel използва следните стойност, който не съвпадат със закръглените:

цена1 = 2.45005

цена2 = 3.58001

цена3 = 4.9149

Общо = 10.94496, което закръглено се показва като 10.95, а това не е верният резултат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

функции

round

roundup

rounddown

току-що, A.com написа:

Това ма ми е ясно и точно него се опитвам да заобиколя по някакъв начин и затова търся помощ.

Знаете ли как се задава това закръгляне? При форматиранена клетките да показват само до втория знак Excel сам си закръгля стойностите. Не ме пита как искам да ги закръглям: дали 2,005 да е 2,01 или да е 2,00.

Тази сметка(крайната), не трябва да се закръгля. В таблицата виждаш следното(закръглени до втория знак стойности и точно те трябва да се събират, за да се получи крайната сума):

цена1 = 2.46

цена2 = 3.58

цена3 = 4.92

Общо = 10.96

До тук всичко е вярно.

В действителност, това което се случва е, че Excel използва следните стойност, който не съвпадат със закръглените:

цена1 = 2.45005

цена2 = 3.58001

цена3 = 4.9149

Общо = 10.94496, което закръглено се показва като 10.95, а това не е верният резултат.

ползвай функциите

преди сметките 

трябва да решиш дали ще закръгляш половин стотинка в полза на клиента или половин стотинка в твоя полза 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Yvan Sergeеv написа:

функции

round

roundup

rounddown

ползвай функциите

преди сметките 

трябва да решиш дали ще закръгляш половин стотинка в полза на клиента или половин стотинка в твоя полза 

Благодаря.

Ето какво се получава:

- ROUNDDOWN((B4*C4); 2) - 903.85 - много грешно

- ROUNDUP((B4*C4); 2) - 903.94 - с малко, ама пак е грешно

- ROUNDDOWN((B4*C4); 2) - 903.93 - верен резултат като крайната сума не се налага да я закръглям

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж това, но е некоректно закръглението  при ситуациите описани по-горе - 25

SumTest_01.xls

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, A.com написа:

Благодаря.

Ето какво се получава:

- ROUNDDOWN((B4*C4); 2) - 903.85 - много грешно

- ROUNDUP((B4*C4); 2) - 903.94 - с малко, ама пак е грешно

- ROUNDDOWN((B4*C4); 2) - 903.93 - верен резултат като крайната сума не се налага да я закръглям

мене ако питаш

удряй в  грамажа

0.00004   грама клиента няма да ти мери .

там където е 2894  грама го пиши

3000 грама

левче килото

3 лева .

всичко не 903 лв и  90 ст

пиши го 905 лв

9 банкноти от 100 лв и 1 от 5 лв.

или закръгляй на 7   към по- малкото след 7 към по -голямото .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Yvi, проблемът не е много смешен, та да го удряш съвсем на майтап. Не случайно е имало подобни проблеми и ще ги има.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

в крайна сметка е въпрос на закръгляне

уж на  промоция  9.999

ама е произведено левче килото.

трябва да си нагласиш  картите пред данъчните 

или трябва да си дадеш от джоба или от джоба на клиента .

когато цифрите са точни числа няма какво да нагласяш .

пример

10 лв -2 кг

5 лв 1 кг

2.50лв  - 500  гр

некой ако иска 554.563543643  грама

му слагаш  600 грама кашкавал за еди колко си  и казваш ножа отплесна.

ако грамажа  не излиза при данъчните 

казваш  кантара не ви е верен 

нема пломба от  метрологията .

и ако  ти прават проблем ше викнеш телевизията  господари на ефира да ги снима 

корумпирани данъчни 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Yvan Sergeеv написа:

мене ако питаш

удряй в  грамажа

0.00004   грама клиента няма да ти мери .

там където е 2894  грама го пиши

3000 грама

левче килото

3 лева .

всичко не 903 лв и  90 ст

пиши го 905 лв

9 банкноти от 100 лв и 1 от 5 лв.

или закръгляй на 7   към по- малкото след 7 към по -голямото .

Това е невъзможно. :)

Таблицата е от месечен отчет за доставени хранителни продукти. Доставчикът носи през целия месец продукти(според дадени заявки) и в края на месеца дава една фактура, на която всички цени са без ДДС. И най-интересното е, че като умножиш единичната цена по количеството не получаваш крайната цена. И пак заради въпросното закръгляне. Примерно:

количесто: 8

единична цена: 0,85

общо: 6,83

Та се налага да намирам единичната цена като разделя общата на доставеното количество. След това трябва да начисля ДДС и да закръгля цената. И при целия този процес на закръгляне се получават по няколко стотинки разлика. А сборът от сумите на складовите разписки трябва да е равен, до стотинка, на сумата на фактурата от доставчика. Всичките тези аритметики ги правя в Excel, ама заради това закръгляне се налага да пиша и смятам на ръка, което отчасти обезсмисля ползването на Excel.

Но, проблемът вече е решен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

трябва да си  провериш

но мисля че се закръгля на 5  към по високо число крайната сума

всичко друго се  смята бeз закръгляне .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблема се решава с поставянето на една отметка в настройките.

За Excel 2010:

Файл > Опции > Разширени > Задай точността, както е показано

File > Options > Advanced > Set precision as displayed

Опцията се намира някъде към края на прозореца. Имай в предвид, че не е глобална настройка, а е само за конкретния файл.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.