Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Не съм в България и затова ще помоля за мнения, отзиви и съвети за неща основно от Ибей, Алиекспрес и Амазон. Имам регистрация в Ибей, но ако нещо си заслужава - ще си направя и в другите сайтове.

Разполагам с:

XEON E5-2650

AD3U1600W4G11-B четири броя

Два SSD диска 120GB и 240GB.

Кутия ще си намеря лесно, така че това го пропускаме.

Каква дънна платка бихте ми препоръчали за този процесор, някакво тихо охлаждане, и каква минимална мощност захранване, предвид че искам след някое време (зависи от парите) да му сложа видеокарта GTX1060 6GB.

Гледам разни платки в нета, за които пишат, че поддържат четириканална памет, LGA2011 и имат слот за видеокарта плюс поне един къс и един дълъг PCI слот, но никой от познатите ми не е с такова дъно и нямам преки наблюдения как ще се държи. А за подобно дъно:

Dell PTTT9 Precision T3600 LGA 2011

Захранващият му куплунг изглежда стандартен, но поддържа ли това дъно NON ECC памети? Има ли някакви особености или мога да го метна в стандартна кутия, стига да се вмества в нея?

Моля за препоръки и съвети за дънната платка и мощността на захранването.

Благодаря предварително.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 14 минути, Shreek написа:

предвид че искам след някое време (зависи от парите) да му сложа видеокарта GTX1060 6GB

А за да подкараш системата с какво видео ще е?

Това не е процесор за игри! По смислено е да продадеш това което имаш и да си закупиш цяла система за целите ти или да си ги подбереш компонент по компонент, но с по-смислени части.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За подкарването на системата ще фвзема нещо на символична цена, и ще изчакам няколко седмици, ако не ми стигнат парите.

Кога ще взема видеото зависи именно от парите за останалите неща.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Процесора няма да има проблеми с игрите, но е с много ниска честота и single core производителността ще му е слаба. Повечето игри искат високи честоти и по-голяма single core производителност, за да имаш повече кадри. Реално процесора не може и да се клоква. А с workstation дъна не се занимавай, търси си някое нормално, ако си убеден, че трябва да ползваш точно този процесор. Най-добре го продай и си вземи някой I7 4 серия, който работи на по-висока честота, още по-добре ако е и с отключен множител, да можеш да го клокнеш на 4+ GHz. Ще си търсиш и подходящо дъно. А ако можеш да продадеш и RAM паметта, направо минавай на Ryzen и DDR4. Какъв обем е тази памет, която имаш?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, plamen_petrov_80 написа:

Това не е процесор за игри! По смислено е да продадеш това което имаш и да си закупиш цяла система за целите ти или да си ги подбереш компонент по компонент, но с по-смислени части.

Зная за какво е този процесор. Без да навлизам в подробности ще задам няколко въпроса:

1. На каква цена ще ми се върже дъно, което ще поддържа по-смислен процесор?

2. На каква цена ще ми дойде въпросният по-смислен процесор и колко време ще изгубя да продавам този, да търся друг, и след това най-вроятно да ми препоръчате да мина и на DDR4, защото по-смислените процесори вече отдавна са на DDR4? След това да продам тази памет и да купя друга?

3. Моля пишещите тук да ми кажат колко и кои игри няма да бъдат подкарани от процесор на 2.8 GHz, защото аз нямам спомен да са много игрите, които изискват висока честота на процесора. Пък и тази машина не се сглобява само за игри.

4. Защо просто да не използвам наличното и да докупя останалото? Това от моята гледна точка е най-икономичният вариант. А ако някога все пак ми потрябва по-висока честота на процесора - просто ще си потърся V2 братчето на този, и ще скокна с цели 800 MHz нагоре, оставайки на същия TDP и запазвайки всичко останало.

5. Трябва ли непременно да се знае с каква видеокарта ще подкарам системата в началото, за да ми се дадат съвети за дънната платка и захранването?

И човеко - не се заяждам, но в последно време все по-добре разбирам вица за руския, израелския и българския форум.

Моля да ме извините за втвърдения коментар - не искам никого да обидя, но въпроса с каква видеокарта ще подкарам системата е малко не на място във форум, който от години претендира за добронамерена атмосфера и добра воля.

преди 6 минути, Raze написа:

Процесора няма да има проблеми с игрите, но е с много ниска честота и single core производителността ще му е слаба. Повечето игри искат високи честоти и по-голяма single core производителност, за да имаш повече кадри. Реално процесора не може и да се клоква. А с workstation дъна не се занимавай, търси си някое нормално, ако си убеден, че трябва да ползваш точно този процесор. Най-добре го продай и си вземи някой I7 4 серия, който работи на по-висока честота, още по-добре ако е и с отключен множител, да можеш да го клокнеш на 4+ GHz. Ще си търсиш и подходящо дъно. А ако можеш да продадеш и RAM паметта, направо минавай на Ryzen и DDR4. Какъв обем е тази памет, която имаш? 

4x4GB. И ако взема дъно с 8 слота като нищо след време ще добавя още памет.

Зная каква е честотата на този процесор и зная, че не се клоква. Никога не съм бил привърженик на клокването, а при нужда от по-висока честота просто ще си взема V2 - на същия цокъл е и му трябва само преинсталация на ОС, ако остана на 7-ца.

Мина ли на 10-ка и преинсталация няма да ми трябва.

Хора... гоня бюджетно дъно, което се държи добре, което ще поддържа този процесор, а ако има 8 слота за памет - още по-добре, и на което дъно да мога на сложа NVIDIA GTX1060 6GB.

А ако на същите пари за видеокартата (намерих я на около 500 лева с доставка до тук, където съм в момента) може да се вземе по-добра - моля не се сдържайте да ми го кажете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Shreek написа:

5. Трябва ли непременно да се знае с каква видеокарта ще подкарам системата в началото, за да ми се дадат съвети за дънната платка и захранването?

Не!

Но тъй като ясно заяви, че видеото ще се добавя, а този процесор няма вградена графика остана въпроса, че системата без видео карта не може да се подкара.

Противоречиш си!

преди 13 минути, Shreek написа:

просто ще си потърся V2 братчето на този, и ще скокна с цели 800 MHz нагоре

А защо да не вземеш още отначало смислен процесор?

Искрено се надявам да намериш това което търсиш, също така да останеш доволен от намереното, но според мен си е загубена кауза.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, plamen_petrov_80 написа:

Не!

Но тъй като ясно заяви, че видеото ще се добавя, а този процесор няма вградена графика остана въпроса, че системата без видео карта не може да се подкара.

Противоречиш си!

А защо да не вземеш още отначало смислен процесор?

Искрено се надявам да намериш това което търсиш, също така да останеш доволен от намереното, но според мен си е загубена кауза. 

Пак не искам да съм груб, но би ли ми казал с какво изобщо допринесе за отговорите на въпросите, които задавам?

Когато бях съвсем нов тук, за подобно писане в теми на лични са ми казвали, че само спамя в темите.

Зададох ти въпроси за финансовата страна на нещата и за това колко пари отгоре трябва да вкарам за да получа честоти на процесора, които не са ми нужни, и модел процесор, който няма да си върши работата много по-добре от този, с който разполагам.

Въпросите бяха отзиви за дънни платки, ако някой има поглед, и мнение за мощност на захранване.

Вместо това получих как няма да стане това, което искам да направя.

Само за информация - някои от нещата, които ползвах на предишния компютър, на който бях, натоварваха едновременно и 16-те ядра на системата. Онази система беше на 2.9-3.3 а тази е на 2.2-2.8 но тук имам повече кеш, а ако направо бях взел V2 вероятността тази да се окаже поне равностойна зависи само от наличието на достатъчно добра дънна платка.

Желая ти приятна вечер.

Дано някой метне своето виждане по темата, защото наистина искам да сверя своето мнение с това на хора, които непрестанно се занимават с конфигуриране. Напоследък не го правя така често както някога.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето горе-долу какви кадри ще ти държи процесора, поради ниската честота в много от игрите няма да можеш да ползваш пълноценно видеокартата, ако спад до 40 кадъра те задоволяват, няма проблеми:

https://www.youtube.com/watch?v=90PTiVnBBuw

В някои игри може и да паднат още - примерно AC: origins:

https://www.youtube.com/watch?v=A-IAXICTrh4

Видеокартата е малко по-слаба от GTX 1060, но както виждаш не може да се натовари на максимум.

Реално дори с I5 на малко по-висока честота (3.2 - 3.5+ GHz), кадрите ще са по-високи. На този процесор при товар на всички ядра, честотата им ще е едвам 2.4 GHz максимум:

http://www.cpu-world.com/CPUs/Xeon/Intel-Xeon E5-2650.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 33 минути, Shreek написа:

Онази система беше на 2.9-3.3 а тази е на 2.2-2.8 но тук имам повече кеш

Нямам какво повече да кажа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, plamen_petrov_80 написа:

Нямам какво повече да кажа. 

Ти нищо не ми и каза.

И нека не забравяме, че на 2011 дънна платка, която издържа примерно 140 вата процесор, за жълти стотинки мога да кача 4-8 на поне 3.8 GHz, което няма да е най-смисленият процесор, но ще бъде достатъчно бърз за всичко, което ми потрябва.

Засега обаче ми трябват ядрата на този.

Като изключим текста и линковете на Raze, за които текст и линкове му благодаря - останалото в темата е спам. От мен и от теб.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не бих казал, че дъната струват жълти стотиники

ASUS RAMPAGE IV EXTREME Intel X79 

ASUS RAMPAGE IV BLACK EDITION | X79 
Доста са далеч от жълти стотинки...

Ако искаш по стабилен процесор и да го клокваш отваряш съпорт листата за дъната и гледаш за i7...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, Year Zero написа:

Ако искаш по стабилен процесор и да го клокваш отваряш съпорт листата за дъната и гледаш за i7...

Никога не съм бил привърженик на клокването. Даже някои неща са ме настроили против него.

Дъната, които гледам, не са скъпите геймърски дъна. Гледам два вида дъна. Нови, неизвестни марки, за които при руснаците съм попадал да се споменава, че въпреки ниската си цена се държат добре, и евентуално дъна, свалени от workstation, които могат да работят и с NON ECC памети, конкретно версиите, при които няма пластмасови канали за насочнане на въздух за охлаждане към паметите. Вторите са с това изискване по причина, че ако тръгна да купувам не само дъно, но и кутия от workstation цените им поотделно може и да прехвърлят цената на workstation  без дискове, без памети и без процесор. А обяви за такива на нужния ми цокъл има достатъчно.

И точно за тези неща относто дънните платки искам опита на хора, които се занимават много повече от мен, понеже аз асемблирах няколко компютъра на година, а последната година и нещо и това не правя. Това не ми е основната дейност и го правя понякога за приятели, които си признават, че съвсем нищо не разбират.

преди 12 часа, plamen_petrov_80 написа:

Кеша отдавна не е толкова водещ колкото си мислиш, това не ти е P4!

Ти изобщо ще обясниш ли как ще стане нещо, или само ще пишеш как няма да стане?

Не те зная - може да си велик майстор на асемблиране, програмиране, хардуер и какво ли още не, но до момента в тимата си виждам от теб само коментари как това или онова няма да стане.

Надявам се, че не си правиш илюзии, че това е особено приятно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За игрите кеш-а няма особено значение, там, както казах, най-водещ фактор е работната честота.

Относно workstation дъната гледай захранването за дъното с каква букса е, че някои са много нестандартни и се налага да се ползва преходник. За RAM паметта би трябвало на съответното дъно да пише с каква работи, иначе имам workstation дъно Lenovo, което работи с ECC и с нормални памети, но не знам за твоя сокет дъната дали са така.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За момент нека си представим, че посегна да направя нещата със "смислени" дъно, процесор, памет и захранване. Кутия ще си купя от местния магазин.

ДЪННА ПЛАТКА

Пламене... изгради ми една конфигурация върху тази дънна платка. Надявам се да е достатъчно смислена, и нека видим каква ще бъде цената заедно с процесор, поне 16GB памет, охладител за процесора и евентуално диск 1TB.

Избирай нещата от същият магазин, а не от Никем, защото от една страна Никем ми е малко далече, а от друга страна - първият ми опит с тях беше и последен.

Моля феновете им да не се обиждат. Върнаха си ми парите хората съвсем почтено, както си му беше редът. Единствената ми забележка е, че те се занимаваха с дъното само когато аз отивах там, а първите ми три ходения (телефонните обаждания не свършиха никаква работа) се случи така, че го нямаше човека, който трябваше да вземе решение дали ще ми върнат парите, или ще ми доставят същата платка, но работеща. Тази платка не искаше да работи с памет в двата слота, но в единия слот нямаше проблем. Накрая момичето ми каза, че ще ми върнат парите, защото този модел дънна платка вече я нямало на нашия пазар... изчислиха за месец и четири дни колко да приспаднат и ми върнаха останалото.

Дънната платка я купих от обява в продавалника. Навярно човека не е имал моето упорство и е решил да я продаде, но след като платката беше в гаранция аз сметнах за редно да си получа гаранцията. Горивото, което похарчих, беше към една трета от стойността на платката, но това последното са "дреболии".

И на следващият ден си взех същата дънна платка от жар.

Та... моля те, Пламене - спретни ми от магазина на линка една смислена конфигурация. Нека видим какви пари ще ми излезе.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, Year Zero написа:

Цялата фраза беше " за жълти стотинки мога да кача 4-8 на поне 3.8 GHz," и се отнасяше до xeon процесори на същият цокъл, но с 4 ядра и 8 нишки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Shreek, процесорът ти не е съвместим с цокъл 2011-3 / X99 чипсет. Ако си кажеш вкратце какво искаш да правиш на системата, може да ти се дадат адекватни съвети както за нови компоненти, така и за такива, които да допълнят наличното.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, PANOV написа:

Shreek, процесорът ти не е съвместим с цокъл 2011-3 / X99 чипсет. Ако си кажеш вкратце какво искаш да правиш на системата, може да ти се дадат адекватни съвети както за нови компоненти, така и за такива, които да допълнят наличното.

Прекрасно зная това. В самото начало питането ми беше за доокомплектоване на процесора и паметта с дъно, върху което някой има някакъв поглед. В самото начало си поисках съвет за избор на дъно, и калкулация на нужната мощност за захранване, като предвидим още един харддиск и видеокарта GTX1060 6GB.

После Пламен прописа в темата ми, написа, че повече нямало да пише и след това продължи да пише... издразних му се... и останалото дойде от само себе си.

Целта ми е да мина максимално тънко с читаво дъно на LGA2011. И дъното да работи с NON ECC памети. А ако някога наистина ми потрябват по-високи честоти, което не очаквам, като зная какво ще правя с машината, просто ще мина на V2 братчето на същия процесор, но не вярвам това да се случи скоро.

Това ми трябва и понеже от около две години не асемблирам на никого, дори и на приятели, писах тук за мнения от хора, които го правят редовно.

Само за сведение - за 15 минути намерих процесор на 2011-3 за около 250 лева, на висока честота и с много ядра. Това съвсем не е непоносима цена, но въпроса е, че заедно със себе си той повлича и друго дъно, и други памети, а процесора (аз си имам един, който ще ми свърши работа) и паметите (и тях си ги имам) са поне 450 лева, които пари аз нямам в излишък. Отделно разликата в бързината на машината, която ще получа, ако отида на 2011-3 съвсем не ми е необходима.

Убеден съм, че за час-два ще намеря процесор на 2011-3 и на още по-ниска цена от надежден източник. Не виждам обаче причини за това.

Оставам си с питането за препоръка на дънна платка от Ибей, Нюег, Алиекспрес или друг надежден международен търговец.

За днес ви желая лека вечер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Търсиш си някоя X79 платка и си ти без значение Asus, Asrock Gigabyte, MSI.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж в местния ибей за дъна от сорта на ASUS P9X79, ASROCK X79 EXTREME4/6 Ако ти трябва честота после, Year Zero ти писа - 4930K - взимаш, клок и те боли, ама факт, че с xeon–а за игри няма да го бъде много, ако те интересуват де.

Тъпото е, че нов 8-дрен АМД с дънна платка няма да ти излезе по-скъпо, ако си продадеш процесора. Паметта би била двойно може би.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Още един лаишки въпрос. Казано накратко каква е разликата между Х79 и Х99?

Май няма какво да питам. Второто е на 2011-3.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За втората платформа ще се оръсиш още повече, а по 150-200 евро са ти актуални 6-8 ядрени АМД. За захранване виж be quiet Pure Power 10 500W (CM), EVGA B3 450/550, Bitfenix formula gold 450/550.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не зная как и се чете името на тази

ДЪННА ПЛАТКА

но High end версията ми лови окото и ми напомня за марково дъно, което някога съм виждал. Мисля да му се мятам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.