Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте.

Не знам дали темата е в правилната категория, но ще помоля да бъде преместена, а не изтрита в случай, че не е на точното място пусната.

Имам няколко видеокасети, които са на по 25 години. Записът не е с перфектно качество и на места малко прескача. Искам да сваля записа на компютър, но ми е важно записът да е свален с възможно най-доброто качество - както видео, така и аудио. В интернет има различни теми, но информацията е стара. Въпросът ми е по какъв начин мога да прехвърля информацията от видеокасетата на компютъра? Каква техника е нужна, каква програма и т.н.?

Има разни хора, които си предлагат услугите срещу заплащане, но записите са лични и нямам желание да стават достояние на чужди хора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като техника ти трябват: Качествен VHS Player, Качествено Capture устройство и достатъчно мощен компютър!

Преди да започнеш, превърти няколко пъти касетата напред-назад. Не на последно място, ще ти трябва доста свободно място на HDD.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има комбипирани dvd vhs плеъри с възможност за запис в/у DVD. Горе описаното също е възможно. При добър компютър и софтуер, можу да имаш и добро качество! Всичко зависи от VHS плеъра, качествжтж на касетите и мноожого свободно място

Изпратено от моят SM-A510F с помощта на Tapatalk

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тези "комбо"-та се опитват да мачкат в реално време към MPEG2 и в повечето случаи резултата не е добър. Да не говорим, че правят директно нативна DVD структура. Аз лично си "свалям" мултимедийния поток без компресия и после си го "мачкам", според желания изходен формат/кодек

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Другия вариант е да отидеш до някое фото студио.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Joss Bomon написа:

С работещ VHS плеар и адаптер/конвертор.

А това, прочете ли го:

преди 1 час, ozic написа:

Искам да сваля записа на компютър, но ми е важно записът да е свален с възможно най-доброто качество - както видео, така и аудио

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, street racer написа:

А това, прочете ли го:

А ти скоро гледал ли си VHS запис, че говориш за "качество"... ?! Това, което правят тези адаптери и софтуера е предостатъчно.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гледам почти всяка седмица - налага ми се. И ти гарантирам, че цифровизирания материал, който издавам, почти винаги е доста по-добър от оригинала - въпрос на хардуер

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво е Capture устройство? Може линк към някое качествено да видя за какво става въпрос?

Под VHS Player явно имаш предвид видео, но нямам. Ще закупя някъде от интернет, но как да разбера кое е качествено, защото едва ли ще намеря чисто ново, а и да намеря пак не знам кое е качествено и кое не.

Колко свободно място ще ми трябва за стандартна касета със запис 90 минути?

Нужна ли е някаква програма, защото четох, че и специална програма трябвало?

Няма значение в какъв формат ще бъде свален записа на компютъра. Интересува ме след това с програма да мога да го конвертирам в какъвто си поискам формат.

Не знам какво е качеството на лентата. Има ли начин да го определя и дори да го подобря? Преди години бях чел, че имало капки, които навлажнявали лентата и се подобрявало качеството, защото с годините изсъхвала. Не знам дали е истина, но ако има начин да подобря качеството на лентата - ще го направя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам защо говорите за "добри" компютри. Преди 15+ години може да е била актуална приказка, когато все още властваха едноядрените процесори, оперативната памет залагана в средностатистическа конфигурация беше ~ 64MB, а твърдият диск 15GB. Нещата в момента са мааалко по-добри, дори в най-евтините бюджетни машини от последната петилетка.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, ozic написа:

Какво е Capture устройство?

Най общо казано - това е хардуера, който превръща аналоговия сигнал, в дигитален такъв. Конкретено - зависи към какъв комп ще го свързваш - интерфейси и т.н.

Аз лично ползвам това от 2 години

преди 25 минути, ozic написа:

Под VHS Player явно имаш предвид видео, но нямам. Ще закупя някъде от интернет, но как да разбера кое е качествено, защото едва ли ще намеря чисто ново, а и да намеря пак не знам кое е качествено и кое не

Труден въпрос :) Зависи колко е ползвано, в какво състояние е механиката, износване на главите и т.н. Аз ползвам един 

JVC HR-DVS1, но е купуван преди доста години (по спомени около 2300 USD)

преди 31 минути, ozic написа:

Колко свободно място ще ми трябва за стандартна касета със запис 90 минути?

Ако работиш без компресия при кепчера - окoло 14 GB/час. Естествено и още място за компресирания файл

преди 34 минути, ozic написа:

Нужна ли е някаква програма, защото четох, че и специална програма трябвало?

Тук избора е голям, но пак зависи от възможностите на компютъра и личните предпочитания. Безплатните Filmora или Shotcut също вършат чудесна работа, но си трябва четене 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По-високо качество на картината от това което е на видео касетата няма как да се получи.По-висока резолюция от 640х480 на запис е излишна поради изброеното.
Останалото как да свалиш от VHS на хард диска видеото са обяснили по-напред в темата.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тези касети на какво са записани? Звукът нормален ли е или Hi-Fi ?  Първият се пише от неподвижната глава на половин касетофонна скорост, вторият на FM подносещи от въртящата се видеоглава заедно с видеосигнала. Има и други съображения.

При всички условия търсиш за възпроизвеждане нещо, маркирано с HQ. Ако е от втория вид звук то гледаш да в Hi-Fi а може и да е S-Video. Максимално можеш да очакваш честотна лента 3MHz за яркостен сигнал и 0,5 - 1 MHz за различните цветоразликови, направи справка със стандарта за запис.

Какви са качествата на лентата и материала, почнала ли е да се разпада след толкова години е съвсем отделен въпрос.

Редактирано от Филипов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

https://www.lidl.bg/bg/Offers.htm?articleId=16155    35 лева

Тея пръчки по принцип са с доста бъгав софтуер и това не го знам доколко работа ще върши,

ама поне е комплект с всички необходими кабели,  които после може  да ползваш и без него

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.