Премини към съдържанието
peppone1

Пасивен филтър за широколентова тонколона (разширена)

Препоръчан отговор

Здравейте, основния недостатък на широколентовите високоговорители е ограниченият бас и дразнещите звуци с честота над 125Hz. За да се подтиснат тези или други междинни или средни честоти, трябва да се направи комбиниран двулентов филтър, който няма да намерите сред стандартните разделителни филтри за ОТ. Такъв филтър на практика никъде не се употребява, тъй като за тази цел се използват еквалайзери, но в някои радио апарати където не можем  да вградим пасивен тонкоректор, който и без това е доста сложен и се изпълнява с доста елементи, то най-простото решение в такъв случай е свързването на филтър последователно на високоговорителят. Схемата съм я обработил от Уикипедия, чието предназначение по-принцип е трептящ кръг, но аз съм я тествал на различни тонколони и  мога да кажа че звукът може доста да се омекоти. Колкото е по-голяма индуктивността на бобината и колкото по-малък е капацитетът на кондензатора, толкова по-мек ще бъде изходният звук. Общо взето изчислението на този филтър не е по-различно от филтрите от 1-ви ред за двулентови тонколони и можем да използваме формулите за обикновените ниско честотни и високо честотни пасивни филтри. Общо казано, колкото е по-висока честотата, която искаме да приглушим, толкова индуктивността на бобината и капацитетът на кондензатора трябва да са по-малки, съответно и размерите им и цената. От това следва че този филтър е най-подходящ за тонколони с по-висок дразнещ тон, например 8-10KHz. Филтърът, както всеки един филтър с бобина не се отразява на най-ниските и на най-високите честоти, като изключим загубите от активното съпротивление на жицата, които трябва да се сведат до минимум..

Но понеже широколентовите високоговорители за разлика от нискочестотните, те свирят най-зле именно в честотата близка до собствената им долна гранична честота 125-150Hz и за да получим такъв дълбок срез, то индуктивността на бобината трябва да е твърде голяма, съответно и капацитетът на кондензатора трябва да е голям, което ще направи филтъра доста обемист и скъп. Но и това има решение в случаи когато искаме да съгласуваме нискоимпедансен високоговорител към високоимпедансен усилвател, например 4 ома говорител към 8 ома усилвател. В този случай филтъра може да се използва и като съгласуващ елемент, вместо да свързваме допълнително съпротивление, можем да използваме активното съпротивление на жицата от която е навита бобината, но трябва да се има пред вид че активното съпротивление ще отреже част от най-ниските честоти. Затова съпротивлението й не бива да надвишава 3-4ома за високоговорител 4 ома. Но и това е оправдано, тъй като широколентовите високоговорители имат долна гранична честота 80Hz, а филтъра ще отреже най-ниските честоти под 50Hz които високоговорителя и без това не може да възпроизведе и това ще облекчи работата му и ще го предпази от прегряване. За целта бобината трябва да се навие с много тънка жица, което ще я направи доста миниатюрна и навивките й също могат да се намалят, тъй като разсейването при по-малката намотка ще е по-малко. Ето защо не е добре да използваме по-дебела жица от предписаната, това важи за всяка една бобина, трансформатор, мотор и др., за максимален коефициент на фактора на мощността cosФ и не трябва да се забравя.

Филтърът може да се приложи и към всяка една двулентова или трилентова тонколона, без значение, на която да подтиснем определен неприятен тон, без да се налага да отваряме тонколоната, а филтъра го свържем отвън последователно на тонколоната. Много често се случва и някои пищялки да пищят доста неприятно, сякаш свири чалга и в този случай е много подходящ този филтър, разбира се ако няма еквалайзер. И нека не забравяме че има някои стари радиокасетофони само с тонкоректор на високите честоти, чийто звук направо не се трае.

9109721b.jpg&key=8f2c7189bda8c7cd7d75803

Всеки който има забележки и допълнения по темата е добре дошъл, но за хора с необосновани спорове, без доказателства, формули и т.н., темата ще бъде незабано изтривана, заради което ще пострадат и добронамерените потребители. След пречистването й темата ще се публикува наново, в някои случаи разширена. Така че поне заради тях престанете да спамите, ще съм доволен и ако няма никакви коментари по темата, стига да е полезна на някой любител, просто за занимавка.

• Харесва ми 1
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И на теб не ти е лесно,вчера не пусна ли същата тема или си забравил:D
Филтър на широколентов високоговорител е нужен само в случай,че има нужда от изравняване на АЧХ на говорителя.
Това дето си дал за пример на филтър ще отреже ниските честоти,за не знам кой път ти го казвам,но ти си упорит.

• Харесва ми 2
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.