Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,

Инвалид съм трета група.Освободена съм от данък на колата ми, но съпруга ми има данъчни задължения и заради това немога да мина технически преглед.Платих му неговия данък за колата и пак не става.Системата на КАТ ме отхвърля.Имат ли право МДТ по този начин да ми спрат колата от движение?Може ли нещо да се направи и към кого да  се обърна за съдействие?Благозаря.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, магдалена вълкова написа:

Може ли нещо да се направи и към кого да  се обърна за съдействие?

Да - плащайте си данъците!!! :angry: 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

МДТ не спират от движение. Коя община е това? Уж трябваше да е оправено. Мини пак през прегледа и виж какво ще ти кажат след като сте платили. Трябва да мине някой ден след плащането. Ако пак не излиза - Взимаш си хартия за това от МДТ за 3 лв до седмица и 6 лв на деня.

Тази инвалидност за какъв срок е? Обикновено са за 1-2-3 години. Като не искате да плащате - прехвърлете колата изцяло на твое име. Ще трябва и нов талон със съответното плащане. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз не разбрах защо не можеш да минеш ГТП - какви данъчни задължения има съпругът ви, няма никакво отношение към ГТП за вашият автомобил. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 50 минути, sound написа:

Аз не разбрах защо не можеш да минеш ГТП - какви данъчни задължения има съпругът ви, няма никакво отношение към ГТП за вашият автомобил. 

Общината е Сливен.Съпруга  ми има запор на неговата кола за неплатени данъци.Искат да ме принудят да му платя задълженията .Той не е в Бг.

преди 4 часа, Филипов написа:

МДТ не спират от движение. Коя община е това? Уж трябваше да е оправено. Мини пак през прегледа и виж какво ще ти кажат след като сте платили. Трябва да мине някой ден след плащането. Ако пак не излиза - Взимаш си хартия за това от МДТ за 3 лв до седмица и 6 лв на деня.

Тази инвалидност за какъв срок е? Обикновено са за 1-2-3 години. Като не искате да плащате - прехвърлете колата изцяло на твое име. Ще трябва и нов талон със съответното плащане. 

За три години е срока.Немога да прехвърля калата, защото трябва да се платят всички данъци. Има запор на колата на мъжа ми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, магдалена вълкова написа:

За три години е срока.Немога да прехвърля калата, защото трябва да се платят всички данъци. Има запор на колата на мъжа ми.

Със това трябваше да започнете.

За да се мине ГТП, се представя документ за платен данък на МПС.  МПС-то дължи данъци и не е на името на инвалид. Имат пълно право да не ви допускат до ГТП.

Инвалиден автомобил се води на името на инвалида. Издава се документ за платен данък за период колкото е периода на телковото решение.

Едва тогава ще си минеш ГТП.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, nikolela написа:

…..

Тя го е платила данъка, но той явно има и други данъчни задължения, и колата в момента е един вид конфискувана, заради тях. Поне така разбирам аз и, ако е така - съвсем нищо не може да направи, щото явно иде реч и за съдебни производства, та въпроса въобще не опира до пунктовете за ГТП.  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, sound написа:

Тя го е платила данъка, но той явно има и други данъчни задължения, и колата в момента е един вид конфискувана, заради тях. Поне така разбирам аз и, ако е така - съвсем нищо не може да направи, щото явно иде реч и за съдебни производства, та въпроса въобще не опира до пунктовете за ГТП.  

А аз разбрах, че системата на ГТП не я допуска заради задължения, а за тях единственото задължение е бележка за платен данък на колата.

Запор на колата е единствена пречка да се прехвърли собствеността, но не пречи да се мине ГТП. Моят брат също има запорирана кола, има и неплатени глоби, но си плаща данъка на колата, защото е около 20лв.и си минава прегледа без проблеми.

Автора на темата да си представи пред пункта писмен носител за платени данъци на колата и да провери в общината дали не дължи данък на колата за някоя стара година.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 11.10.2018 г. в 4:00, магдалена вълкова написа:

Платих му неговия данък за колата и пак не става.Системата на КАТ ме отхвърля.

на 11.10.2018 г. в 15:13, Филипов написа:

Мини пак през прегледа и виж какво ще ти кажат след като сте платили.

Мина ли повторно с квитанцията? Колата семейна собственост ли е или само негова? Инвалидната съсобственост е освободена от данък МПС. Ако все още не е оправено (отразено) 

на 11.10.2018 г. в 15:13, Филипов написа:

Взимаш си хартия за това от МДТ за 3 лв до седмица и 6 лв на деня.

От кого е запора - съдебен изпълнител, НАП, или друго? Посъветвай се с адвокат. При недвижимите собствеността може да е нечия, но който е вписан за ползвател плаща целия данък.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В този ход на мисли - ако аз купувам кола (2л 155кн) и аз съм СЪсобственик (в брак съм), мога ли да я регистрирам на съпругата ми (55% ТЕЛК) в КАТ като на инвалид, съответно да не плащаме данъци ?

Редактирано от Topper (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, Topper написа:

В този ход на мисли - ако аз купувам кола (2л 155кн) и аз съм СЪсобственик (в брак съм), мога ли да я регистрирам на съпругата ми (55% ТЕЛК) в КАТ като на инвалид, съответно да не плащаме данъци ?

Можеш. В талона собственик се пише нейното име.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, nikolela написа:

Можеш. В талона собственик се пише нейното име.

Благодаря. А тя ли трябва да иде да я регистрира в КАТ или да ме упълномощи ?
Всъщност, възможно ли е, като аз съм собственик, колата да е регистрирана на нея, това не го разбирам....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако сте съсобственици ти ще плащаш за твоя дял, а  тя за нейния не.  Естествено ако отговаря на другите изисквания за кубици и мощност. Ако искаш да не плащаш - не ти купуваш. а тя и я вписвате като собственик. Има и други благини като безплатна годишна винетка и картонче за паркиране (безплатно за синя зона).

Цитат
Чл. 10в. (Нов - ДВ, бр. 6 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 104 от 2005 г., изм. - ДВ, бр. 64 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 43 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 41 от 2009 г., в сила от 01.07.2009 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2009 г.) Лице с 50 и над 50 на сто намалена работоспособност или вид и степен на увреждане се освобождава от заплащане на винетна такса за един лек автомобил - негова собственост или съпружеска имуществена общност, с обем на двигателя до 2000 куб. см и мощност до 117,64 kW (160 к.с.) по ред, определен с наредба на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията и министъра на труда и социалната политика.
(2) (Нова - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) При условията на ал. 1 от заплащане на винетна такса се освобождават лицата или семействата, отглеждащи деца с трайни увреждания до 18-годишна възраст и до завършване на средното образование, но не по-късно от 20-годишна възраст

Цитат
Чл. 58. (1) Освобождават се от данък превозните средства на:

4. (изм. - ДВ, бр. 153 от 1998 г., изм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) лекият автомобил - собственост на лице с намалена работоспособност от 50 до 100 на сто, с обем на двигателя до 2000 куб.см и с мощност до 117,64 kW

Това е от стар мой пост, не съм проверил дали са го актуализирали.

Редактирано от Филипов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.