Премини към съдържанието
Недко

Моля, препоръчайте ми безплатна версия на антивирусна програма за Windows ХР при 20,4 GB дял !

Препоръчан отговор

Здравейте !

Наскоро един собственик на сервиз - магазин ми каза,
че AVAST, който е на дяла с Windows XP e тежък
и това е причината за бавната работа на ОС.

Преди години съм ползвал AVIRA, също и PANDA за кратко време.
Последно, преди няколко години сложих AVAST по препоръка на същия спец,
който ми беше препоръчал AVIRA и след няколко години беше забелязал
някакво влошаване на качеството или на развитието и.

Лаптопът е TOSHIBA L40 14F от подписа ми, всичко 120 GB диск, 2 GB RАМ,
от които 20,4 GB, заделени за дял "С" на Windows XP.

Папката AVAST в Program Files e 1,4 GB !!!

Ползвам Windows XP за много малко дейности :
подаване на декларации в НАП, прожектиране-увеличаване на картини с мултимедиен проектор,
печат, сглобяване на панорамни снимки, видеомонтаж ... и друго трудно се сещам 
.... може би една ранна версия на преводач ... и
 Sketch Up, преди много време ...
също Гугъл Хром с Фейсбук, докато прожектирам картините и ги чертая ...

Моля да ми препоръчате безплатна версия на антивирусна програма,
подходяща за моя случай !

Предварително Ви благодаря !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвай AVG, но според мен на този хардуер всяка антивирусна програма ще е тежка.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, AAUUXX написа:

Пробвай AVG, но според мен на този хардуер всяка антивирусна програма ще е тежка.

Погледнах папката AVAST в Program Files ... 1,4 GB !!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Недко написа:

Деинсталирай я преди да инсталираш друга антивирусна програма.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, AAUUXX написа:

Деинсталирай я преди да инсталираш друга антивирусна програма.

Разбира се !
Ако инсталирам нова версия, можех да пропусна, но сега ще е друга програма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Недко написа:

Разбира се !
Ако инсталирам нова версия, можех да пропусна, но сега ще е друга програма.

Нали знаеш, че Avast и AVG са две различни програми?

Задължително деинсталираш предишната.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, AAUUXX написа:

Нали знаеш, че Avast и AVG са две различни програми?

Задължително деинсталираш предишната.

Това казвам по-горе ...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някъде видях, че и Panda cloud free работи на Windows XP, ако AVG дойде и тя тежка пробвай Panda cloud.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За 70лв купуваш компютър с 320гб хдд, двуядрен процесор и 2-4гб рам. Не знам защо се мъчиш с това. Щом е с такъв хард, вероятно и процесорът му е нещо от рода на Пентиум3. Нищо ново сигурно не върви на него. Не знам какво го мъчиш още. Карай без антивирусна, много ще ти бави с нея.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С Panda cloud  си е като без антивирусна. Аваста е тежък. Авирата винаги си е била трагедия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, baitexpo написа:

С Panda cloud  си е като без антивирусна. Аваста е тежък. Авирата винаги си е била трагедия.

И какво предлагаш?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да си разшири системния дял и да си остане с аваст.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, simtech написа:

Пентиум3.

Intel Pentium Dual CPU T 2310 @ 1,46 GHz

преди 42 минути, Недко написа:

Колко свободно място имате на системния си дял в момента?

Дали няма нещо излишно на него?

При зареждане на системата с колко заета памет тръгва? А колко най-много качва максимално?

Казвате бавната работа на ОС-а - може ли малко по-конкретно в какво точно се изразява това?

Можете да опитате следното: спрете си интернета и деактивирайте временно AVAST! - има ли промяна в работата на системата?

Тази система кога е инсталирана и оптимизирана ли е?

Защо Chrome?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Махаш антивирусните и си караш без тях - от безплатните антивирусни почти никаква полза няма, само товарят и без това слабия комп и повече проблеми създават от самите вируси. От време на време пускаш adwcleaner да разчисти браузърите от PUP програми и някой онлайн скенер примерно panda cloud cleaner да изчисти ако има някой все пак успял да се качи вирус

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Все пак, колко е свободното пространство от тези 20.4 гъбки ?

Ако знаеш какво правиш - направо махай антивирусната ! Аз така карам с години на XP и 10ка ... на 7мица също, макра че нея най-малко съм я ползвал, но все пак имам и една второстепенна машинка, за която смятам че седмицата е най-добрия вариант, а и не ми се занимава "да я бутам" до 10ка, след като съм я взел така със 7мица.

Под "знаеш какво правиш" имам предвид да не посещаваш зловредни сайтове и най-вече да не изтегляш и изпълняваш разни незнайни програми, изтеглени от незнайни сайтове, например разни такива програми, представящи се за .MP3 файл например, а то какво било - гадинка !

Аз когато не съм сигурен за даден файл - качвам го във VirusTotal и чак тогава, ако преценя че НЕ ми е проблем да го отворя - действам. За удобство даже имам разширението(добавката) за Windows Explorer - VirusTotal Uploader ...

Иначе от време на време си сканирам с MalwareBytes, MRT(вградения във всеки Windows Malicious Software Removal Tool ), SUPERAntiSpyware, Zemana AntiMalware...

За по-добра производителност на компютъра, в Windows XP могат да се спрат (изключат за постоянно) множество услуги.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

До преди 2 месеца аз бях с Windows XP/ 14год./  В началото пробвах всекакви антивирусни/ платени / от промоции, с пачове ,с кракове   и какво ли не още.... и пак чат пат хващах някакви зарази  и започваше дългото чистене и поправяне./ не винаги успешно/.  Но  много отдавна си направих  backup на дял c/ kъдето ми беше инсталиран windows xp/   с  Acronis True Image  и когато ставаше някакъв проблем,който не можех да разреша/ обикновено проблема беше, че windows не искаше да зареди/... слагах диска с програмата и връщах  backup имиджа/ предварително направен на дял D/.    И този метод не е 100 процента сигурен, защото веднъж при опит за връщане на имиджа програмата каза,че файла е повреден..... но  все пак и тогава има и други програми за тази цел. И оттогава не използвам никакви антивирусни програми. Чат пат сканирам с разни скенери и аз не знам защо. Ето тук има разни скенери ---- https://yadi.sk/d/oyRbamObvctgj  --- portable скенери.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Въобще не се гърчи с този умрял ХР.Качи си този Дебиан:https://rutracker.org/forum/tracker.php?search_id=L0hTWJxwiUe5&start=100 ,който за по -лесна адаптация е оформен като ХР. Ще се родиш, а  на компютърът ща му олекне . Няма да имаш никаква нужда от антивирус.  За по-лесно ти предлагам да си го качиш с Руфус на флашка да си го пуснеш ,да се запознаеш и от нея за не повече от 20 минути можеш да замениш ХР. Няма да имаш никакъв проблем с инсталацията ,тя е лесна. Има и добро обяснение . След качването ,можеш да ъпдейтваш с програмата Синаптик приложенията.Предполагам че можеш да имаш проблем с WiFi и ще ти трябва  връзка с Интернет или кабел към рутер или  USB модем/аз го ползвам при инсталации/.  Но изборът си е твой!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бих посъветвал автора да махне аваста и да пробва Kaspersky free:

https://www.kaspersky.bg/free-antivirus 

Oпределено ще пази по-добре от другите безплатни отрочета. 

PS: Аваста както и други антивирусни се захранват всекидневно с дефиниции. При Касперски са рядко над 1 мегабайт за ден. Без дефиниции просто не става.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега се сетих,че аз имам възможност  да инсталирам nod 32/ с лиценз/...мисля,че тя беше лека преди години/ а не знам доколко е ефективна/.... като абонат на виваком. Та мисълта ми е : Не мога ли да дам лиценза на колегата с xp ако иска?   Просто да я пробва и ако му хареса да си я използва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, bigiadri написа:

[...]Качи си този Дебиан:[...]

Добре че имаше някой да му "светне" как да открие топлата вода с Умрелия Linux.

Той май няма да има нужда и от компютъра си, тъй като за съжаление няма много-много написани програми за въпросната ОС, още по-малко пък са пълноценно използваемите и лесно използваемите или да го кажа по-така - "user-friendly" програмите...

Linux vs. Windows

Ето нагледно какво представляват двете, а и третата която все я забравям че съществува дори, създадена от Apple - MacOS ...

PC-vs-Mac-16.png

Превод на текстовете:

Цитат

MAC:

Оспорвано сладък, въпреки това в основата си безполезен. Прави сладки трикове които всеки друг може да прави така или иначе. Живее с години и рядко се разболява, но и малка болест може да го повали. Не може да издържи на тежка игра.

PC: (Има се предвид Windows ):

Силен и бърз, способен на почти всичко. Ще се подчини на всички заповеди и изисква много малко, ако въобще някакво дресиране. Може от време на време да се разболее, но обикновено е лечимо и обикновено по ваша вина. Ще изяде лицето ви (това е буквален превод) ако не го излекувате както трябва. Насоки за всички видове грижа се намират почти навсякъде.

Linux:

Несъмнено опасен, освен ако не е много добре обучен, но може да прерасне в най-надеждния другар който можете да си представите. Непоклатим пред каквато и да е сила ако е обгрижван добре. Малко хора могат да се грижат за него, така че не очаквайте помощ.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 39 минути, valseat написа:

Сега се сетих,че аз имам възможност  да инсталирам nod 32/ с лиценз/...мисля,че тя беше лека преди години/ а не знам доколко е ефективна/

Version 10.x

Windows 10, 8.x, 7, Vista, Home Server:

• 1 GHz 32-bit (x86) or 64-bit (x64) processor
  • 512 MB (1 GB for Vista x64) RAM of system memory
  • 320 MB available space
  • Super VGA (800 × 600)

Windows XP:

• Windows XP is not supported by ESET 10.x products

Version 9.x, 8.x, 7.x

Windows 10, 8.x, 7, Vista, Home Server:

• 320 MB available space
  • Super VGA (800 × 600)

Windows XP SP3:

• Windows XP Service Pack 3 is required for best performance
  • 400 MHz 32-bit (x86)/ 64-bit (x64) processor
  • 128 MB RAM of system memory
  • 320 MB available disk space
  • Super VGA (800 × 600)

Version 6.x

Windows 8, 7, Vista, Home Server:

• 320 MB available space
  • Super VGA (800 × 600)

Windows XP:

• 400 MHz 32-bit (x86)/ 64-bit (x64) processor
  • Super VGA (800 × 600)

Version 5.x

Windows 8 *(For best performance with Windows 8, upgrade to the latest version of ESET Smart Security/ESET NOD32 Antivirus)
Windows 7, Windows Vista, Home Server:

• 320 MB available space
  • Super VGA (800 × 600)

Windows 2000, XP, 2003:

• 400 MHz 32-bit (x86) processor
  • Super VGA (800 × 600)

Version 4.x

Windows Vista and Windows 7:

• 512 MB (GB for Vista x64) RAM of system memory
  • 80 MB available space
  • Super VGA (800 × 600)

Windows 2000, XP, 2003:

• 256 MB RAM of system memory
  • 80 MB available disk space
  • Super VGA (800 × 600)

Version 3.0

Windows Vista and Windows 7:

• 512 MB (1GB) RAM of system memory
  • 35 MB available space
  • Super VGA (800 x 600)

Windows 2000, XP, 2003:

• 35 MB available disk space
  • Super VGA (800 x 600)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, simtech написа:

За 70лв купуваш компютър с 320гб хдд, двуядрен процесор и 2-4гб рам. Не знам защо се мъчиш с това. Щом е с такъв хард, вероятно и процесорът му е нещо от рода на Пентиум3. Нищо ново сигурно не върви на него. Не знам какво го мъчиш още. Карай без антивирусна, много ще ти бави с нея.

В подписа ми е описан лаптопа, Процесорът е двуядрен, РАМ е 2 Гб.
На друг дял от диска има Линукс Минт, като двете са с общ дял "D".
Основно ползвам Линукса, само на няколко програми не съм намерил по-добри варианти и си държа ХР заради тях.

преди 8 часа, bigiadri написа:

Въобще не се гърчи с този умрял ХР.Качи си този Дебиан:https://rutracker.org/forum/tracker.php?search_id=L0hTWJxwiUe5&start=100 ,който за по -лесна адаптация е оформен като ХР. Ще се родиш, а  на компютърът ща му олекне . Няма да имаш никаква нужда от антивирус.  За по-лесно ти предлагам да си го качиш с Руфус на флашка да си го пуснеш ,да се запознаеш и от нея за не повече от 20 минути можеш да замениш ХР. Няма да имаш никакъв проблем с инсталацията ,тя е лесна. Има и добро обяснение . След качването ,можеш да ъпдейтваш с програмата Синаптик приложенията.Предполагам че можеш да имаш проблем с WiFi и ще ти трябва  връзка с Интернет или кабел към рутер или  USB модем/аз го ползвам при инсталации/.  Но изборът си е твой!

В подписа си съм описал, че има и Линукс Минт, на друг дял.
Двете са с общ дял "D" и основно ползвам Линукса.
Нямам време да разучавам нови варианти.
Ако си прочел във въпроса ми за какво я ползвам,
може да видиш, че са възможни проблеми.

Принтера Санон LBP 1120 не мога да подкарам под Линукс, 
Мултимедийния проектор дава по-слаб резултат (в резолюцията)
Скенера на МФУ НР PHOTOSMART няма толкова настройки
Програмата за панорами дава различни резултати от Линукската и понякога е по-послушна.
Видемонтажът е по-разбираем и послушен за моите нужди.

Затова си държа ХР-то.

Питам за предложения за антивирусна програма, не за други варианти за ОС.
Не ми е основна работа да уча софтуер и хардуер, не съм тръгнал от нормално училище с кабинети с Правец
Компютри видях чак в казармата на артилерийските машини.

преди 8 часа, Eclipse2G написа:

Бих посъветвал автора да махне аваста и да пробва Kaspersky free:

https://www.kaspersky.bg/free-antivirus 

Oпределено ще пази по-добре от другите безплатни отрочета. 

PS: Аваста както и други антивирусни се захранват всекидневно с дефиниции. При Касперски са рядко над 1 мегабайт за ден. Без дефиниции просто не става.

Напоследък ползвам ХР само за прожекция с мултимедийния проектор (не по често от веднъж на 2-3 дни)
и много по-рядко за принтиране с един стар чернобял лазерен Канон.
Като я включа ще трябва да и инсталирам актуализациите, вероятно.
Вече съм забравил как беше, когато ми беше основна.

преди 8 часа, valseat написа:

Сега се сетих,че аз имам възможност  да инсталирам nod 32/ с лиценз/...мисля,че тя беше лека преди години/ а не знам доколко е ефективна/.... като абонат на виваком. Та мисълта ми е : Не мога ли да дам лиценза на колегата с xp ако иска?   Просто да я пробва и ако му хареса да си я използва.

Благодаря !
Ако правата са за конкретния компютър, значи отпада..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбрах. Аз ползвам лаптоп със същите показатели и имам на него също Уиндоус 7 и Дебиан 9. Основно ползвам Линукса а Уин.7 за НАП. На Уиндоуса имам   предоставената от Виваком  антивирусна програма Есет/Нод 32/ , тя е лека и почти не се усеща ,но не знам дали става за ХР -то.Всички който имат Нет от Виваком могат да я ползват безплатно ,на тях им се дава ключ .Ако искаш мога на лично да ти пратя моя ключ за да пробваш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 15.10.2018 г. в 22:06, Freem@n написа:

Добре че имаше някой да му "светне" как да открие топлата вода с Умрелия Linux.

Той май няма да има нужда и от компютъра си, тъй като за съжаление няма много-много написани програми за въпросната ОС, още по-малко пък са пълноценно използваемите и лесно използваемите или да го кажа по-така - "user-friendly" програмите...

Благодаря !
За да изкарам повече от 2 години само на Линукс Минт 18, значи програми за моите нужди има.
А малкото, за които не съм намерил заместители, си ги ползвам под ХР.
Накратко, съм "аналогов" художник, с бои. Рядко проектирам със софтуер, GIMP ми е достатъчен, Inkscape също.

на 16.10.2018 г. в 5:59, bigiadri написа:

Разбрах. Аз ползвам лаптоп със същите показатели и имам на него също Уиндоус 7 и Дебиан 9. Основно ползвам Линукса а Уин.7 за НАП. На Уиндоуса имам   предоставената от Виваком  антивирусна програма Есет/Нод 32/ , тя е лека и почти не се усеща ,но не знам дали става за ХР -то.Всички който имат Нет от Виваком могат да я ползват безплатно ,на тях им се дава ключ .Ако искаш мога на лично да ти пратя моя ключ за да пробваш.

Значи е за конкретния потребител, което също значи, че не е за мен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Dimitar122
      Имам инсталирани .NET framework 1.1, и 2.0 SP2. Въпроса ми е мога ли да ги денсталирам без това да предизвика проблеми с операционната система? Просто целта ми е да освободя тези ~1,7GB място.
      Като се опитам да денсталирам ъпдейта на 1.1(KB2833941) ми казва, че това може да предизвика проблеми в по-новите версии(снимката по-долу)

Ето го и процореца с всичките техни неща

Ето и някои неща, които може да потрябват:

• от dzaabo
      Здравейте .
      Имам въпрос .
      Възможно ли е да се направи Вирус който да скапе системата на човек , който иска да проникне във компютъра ви ?
      В смисъл ...Някой се опитва да те хакне ...И получава вирус  който да му съсипе компа на нападателя ! Тази тема не е дискутирана тук ...Или поне не я намерих ...
      Просто ми е интересно .едва ли имам какво да дам на някой от компа си на някой Освен да ми вземе пощата
      Но ! Все пак може ли да се измисли подобно нещо ?
      Даже като се замисля ...Това ще е по ефикасно от всякакви антивирусни програми ...Някой се опитва да ти навреди ..И тогава се активира вируса и го скапва
      Май мноо филми гледам а ?
    • от juveplu
      Как мога да открия коя програма снима екрана и изпраща данни от компютъра ми ? Ето по - точно : От известно време антивирусната ми - "BAIDU"  показва в дясно долу че неизвестна програма снима екрана за да изпраща данни . Това не го засича никоя друга антивирусна . Пробвал съм с -  AVG , AVAST, AVIRA, SpyHunter, Malwarebytes, Bitdefender,360Total Sequrity .  Само  Baidu  го улавя , но не казва кой го стартира и не дава локация от къде в компютъра . Много неприятно . То е ясно някъде в компютъра ми е .Това може да се е копирало на много места , но основно се стартира като стартирам някое приложение и то не веднага , а когато го смаля за да изкарам нещо друго и като отварям папки за да заснема нещата вътре . Правих опит да върна  Win7 с бекъпа , но това си снима т.е. не работи от хард диска на който е  Win7  а от другия диск . Имах много вируси защото аз пробвам всякакви програмки  и често ме нападат . Но никога до сега толкова скрито неузнаваемо действие . Антивирусните търсят някакви дефиниции на вируси които познават и някои от тях са настроени да засичат злонамерени действия , но в моя случай само казва - "unknown program start screen capture function, stop this action"  Ако това ще помогне - мисля че като инсталирах нещо се появи също от Baidu - "program will instal hook"  Няма какво , направих белята вече .  Има ли някой от вас идея как да го хванем ?   Ще съм много благодарен и ако се случи на друг тази тема ще помага за в бъдеще . Дано имате решение 
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.