Премини към съдържанието
Недко

Моля, препоръчайте ми безплатна версия на антивирусна програма за Windows ХР при 20,4 GB дял !

Препоръчан отговор

Здравейте !

Наскоро един собственик на сервиз - магазин ми каза,
че AVAST, който е на дяла с Windows XP e тежък
и това е причината за бавната работа на ОС.

Преди години съм ползвал AVIRA, също и PANDA за кратко време.
Последно, преди няколко години сложих AVAST по препоръка на същия спец,
който ми беше препоръчал AVIRA и след няколко години беше забелязал
някакво влошаване на качеството или на развитието и.

Лаптопът е TOSHIBA L40 14F от подписа ми, всичко 120 GB диск, 2 GB RАМ,
от които 20,4 GB, заделени за дял "С" на Windows XP.

Папката AVAST в Program Files e 1,4 GB !!!

Ползвам Windows XP за много малко дейности :
подаване на декларации в НАП, прожектиране-увеличаване на картини с мултимедиен проектор,
печат, сглобяване на панорамни снимки, видеомонтаж ... и друго трудно се сещам 
.... може би една ранна версия на преводач ... и
 Sketch Up, преди много време ...
също Гугъл Хром с Фейсбук, докато прожектирам картините и ги чертая ...

Моля да ми препоръчате безплатна версия на антивирусна програма,
подходяща за моя случай !

Предварително Ви благодаря !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвай AVG, но според мен на този хардуер всяка антивирусна програма ще е тежка.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, AAUUXX написа:

Пробвай AVG, но според мен на този хардуер всяка антивирусна програма ще е тежка.

Погледнах папката AVAST в Program Files ... 1,4 GB !!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Недко написа:

Деинсталирай я преди да инсталираш друга антивирусна програма.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, AAUUXX написа:

Деинсталирай я преди да инсталираш друга антивирусна програма.

Разбира се !
Ако инсталирам нова версия, можех да пропусна, но сега ще е друга програма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Недко написа:

Разбира се !
Ако инсталирам нова версия, можех да пропусна, но сега ще е друга програма.

Нали знаеш, че Avast и AVG са две различни програми?

Задължително деинсталираш предишната.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, AAUUXX написа:

Нали знаеш, че Avast и AVG са две различни програми?

Задължително деинсталираш предишната.

Това казвам по-горе ...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някъде видях, че и Panda cloud free работи на Windows XP, ако AVG дойде и тя тежка пробвай Panda cloud.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За 70лв купуваш компютър с 320гб хдд, двуядрен процесор и 2-4гб рам. Не знам защо се мъчиш с това. Щом е с такъв хард, вероятно и процесорът му е нещо от рода на Пентиум3. Нищо ново сигурно не върви на него. Не знам какво го мъчиш още. Карай без антивирусна, много ще ти бави с нея.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С Panda cloud  си е като без антивирусна. Аваста е тежък. Авирата винаги си е била трагедия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, baitexpo написа:

С Panda cloud  си е като без антивирусна. Аваста е тежък. Авирата винаги си е била трагедия.

И какво предлагаш?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, simtech написа:

Пентиум3.

Intel Pentium Dual CPU T 2310 @ 1,46 GHz

преди 42 минути, Недко написа:

Колко свободно място имате на системния си дял в момента?

Дали няма нещо излишно на него?

При зареждане на системата с колко заета памет тръгва? А колко най-много качва максимално?

Казвате бавната работа на ОС-а - може ли малко по-конкретно в какво точно се изразява това?

Можете да опитате следното: спрете си интернета и деактивирайте временно AVAST! - има ли промяна в работата на системата?

Тази система кога е инсталирана и оптимизирана ли е?

Защо Chrome?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Махаш антивирусните и си караш без тях - от безплатните антивирусни почти никаква полза няма, само товарят и без това слабия комп и повече проблеми създават от самите вируси. От време на време пускаш adwcleaner да разчисти браузърите от PUP програми и някой онлайн скенер примерно panda cloud cleaner да изчисти ако има някой все пак успял да се качи вирус

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Все пак, колко е свободното пространство от тези 20.4 гъбки ?

Ако знаеш какво правиш - направо махай антивирусната ! Аз така карам с години на XP и 10ка ... на 7мица също, макра че нея най-малко съм я ползвал, но все пак имам и една второстепенна машинка, за която смятам че седмицата е най-добрия вариант, а и не ми се занимава "да я бутам" до 10ка, след като съм я взел така със 7мица.

Под "знаеш какво правиш" имам предвид да не посещаваш зловредни сайтове и най-вече да не изтегляш и изпълняваш разни незнайни програми, изтеглени от незнайни сайтове, например разни такива програми, представящи се за .MP3 файл например, а то какво било - гадинка !

Аз когато не съм сигурен за даден файл - качвам го във VirusTotal и чак тогава, ако преценя че НЕ ми е проблем да го отворя - действам. За удобство даже имам разширението(добавката) за Windows Explorer - VirusTotal Uploader ...

Иначе от време на време си сканирам с MalwareBytes, MRT(вградения във всеки Windows Malicious Software Removal Tool ), SUPERAntiSpyware, Zemana AntiMalware...

За по-добра производителност на компютъра, в Windows XP могат да се спрат (изключат за постоянно) множество услуги.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

До преди 2 месеца аз бях с Windows XP/ 14год./  В началото пробвах всекакви антивирусни/ платени / от промоции, с пачове ,с кракове   и какво ли не още.... и пак чат пат хващах някакви зарази  и започваше дългото чистене и поправяне./ не винаги успешно/.  Но  много отдавна си направих  backup на дял c/ kъдето ми беше инсталиран windows xp/   с  Acronis True Image  и когато ставаше някакъв проблем,който не можех да разреша/ обикновено проблема беше, че windows не искаше да зареди/... слагах диска с програмата и връщах  backup имиджа/ предварително направен на дял D/.    И този метод не е 100 процента сигурен, защото веднъж при опит за връщане на имиджа програмата каза,че файла е повреден..... но  все пак и тогава има и други програми за тази цел. И оттогава не използвам никакви антивирусни програми. Чат пат сканирам с разни скенери и аз не знам защо. Ето тук има разни скенери ---- https://yadi.sk/d/oyRbamObvctgj  --- portable скенери.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Въобще не се гърчи с този умрял ХР.Качи си този Дебиан:https://rutracker.org/forum/tracker.php?search_id=L0hTWJxwiUe5&start=100 ,който за по -лесна адаптация е оформен като ХР. Ще се родиш, а  на компютърът ща му олекне . Няма да имаш никаква нужда от антивирус.  За по-лесно ти предлагам да си го качиш с Руфус на флашка да си го пуснеш ,да се запознаеш и от нея за не повече от 20 минути можеш да замениш ХР. Няма да имаш никакъв проблем с инсталацията ,тя е лесна. Има и добро обяснение . След качването ,можеш да ъпдейтваш с програмата Синаптик приложенията.Предполагам че можеш да имаш проблем с WiFi и ще ти трябва  връзка с Интернет или кабел към рутер или  USB модем/аз го ползвам при инсталации/.  Но изборът си е твой!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бих посъветвал автора да махне аваста и да пробва Kaspersky free:

https://www.kaspersky.bg/free-antivirus 

Oпределено ще пази по-добре от другите безплатни отрочета. 

PS: Аваста както и други антивирусни се захранват всекидневно с дефиниции. При Касперски са рядко над 1 мегабайт за ден. Без дефиниции просто не става.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега се сетих,че аз имам възможност  да инсталирам nod 32/ с лиценз/...мисля,че тя беше лека преди години/ а не знам доколко е ефективна/.... като абонат на виваком. Та мисълта ми е : Не мога ли да дам лиценза на колегата с xp ако иска?   Просто да я пробва и ако му хареса да си я използва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, bigiadri написа:

[...]Качи си този Дебиан:[...]

Добре че имаше някой да му "светне" как да открие топлата вода с Умрелия Linux.

Той май няма да има нужда и от компютъра си, тъй като за съжаление няма много-много написани програми за въпросната ОС, още по-малко пък са пълноценно използваемите и лесно използваемите или да го кажа по-така - "user-friendly" програмите...

Linux vs. Windows

Ето нагледно какво представляват двете, а и третата която все я забравям че съществува дори, създадена от Apple - MacOS ...

PC-vs-Mac-16.png

Превод на текстовете:

Цитат

MAC:

Оспорвано сладък, въпреки това в основата си безполезен. Прави сладки трикове които всеки друг може да прави така или иначе. Живее с години и рядко се разболява, но и малка болест може да го повали. Не може да издържи на тежка игра.

PC: (Има се предвид Windows ):

Силен и бърз, способен на почти всичко. Ще се подчини на всички заповеди и изисква много малко, ако въобще някакво дресиране. Може от време на време да се разболее, но обикновено е лечимо и обикновено по ваша вина. Ще изяде лицето ви (това е буквален превод) ако не го излекувате както трябва. Насоки за всички видове грижа се намират почти навсякъде.

Linux:

Несъмнено опасен, освен ако не е много добре обучен, но може да прерасне в най-надеждния другар който можете да си представите. Непоклатим пред каквато и да е сила ако е обгрижван добре. Малко хора могат да се грижат за него, така че не очаквайте помощ.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 39 минути, valseat написа:

Сега се сетих,че аз имам възможност  да инсталирам nod 32/ с лиценз/...мисля,че тя беше лека преди години/ а не знам доколко е ефективна/

Version 10.x

Windows 10, 8.x, 7, Vista, Home Server:

• 1 GHz 32-bit (x86) or 64-bit (x64) processor
  • 512 MB (1 GB for Vista x64) RAM of system memory
  • 320 MB available space
  • Super VGA (800 × 600)

Windows XP:

• Windows XP is not supported by ESET 10.x products

Version 9.x, 8.x, 7.x

Windows 10, 8.x, 7, Vista, Home Server:

• 320 MB available space
  • Super VGA (800 × 600)

Windows XP SP3:

• Windows XP Service Pack 3 is required for best performance
  • 400 MHz 32-bit (x86)/ 64-bit (x64) processor
  • 128 MB RAM of system memory
  • 320 MB available disk space
  • Super VGA (800 × 600)

Version 6.x

Windows 8, 7, Vista, Home Server:

• 320 MB available space
  • Super VGA (800 × 600)

Windows XP:

• 400 MHz 32-bit (x86)/ 64-bit (x64) processor
  • Super VGA (800 × 600)

Version 5.x

Windows 8 *(For best performance with Windows 8, upgrade to the latest version of ESET Smart Security/ESET NOD32 Antivirus)
Windows 7, Windows Vista, Home Server:

• 320 MB available space
  • Super VGA (800 × 600)

Windows 2000, XP, 2003:

• 400 MHz 32-bit (x86) processor
  • Super VGA (800 × 600)

Version 4.x

Windows Vista and Windows 7:

• 512 MB (GB for Vista x64) RAM of system memory
  • 80 MB available space
  • Super VGA (800 × 600)

Windows 2000, XP, 2003:

• 256 MB RAM of system memory
  • 80 MB available disk space
  • Super VGA (800 × 600)

Version 3.0

Windows Vista and Windows 7:

• 512 MB (1GB) RAM of system memory
  • 35 MB available space
  • Super VGA (800 x 600)

Windows 2000, XP, 2003:

• 35 MB available disk space
  • Super VGA (800 x 600)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, simtech написа:

За 70лв купуваш компютър с 320гб хдд, двуядрен процесор и 2-4гб рам. Не знам защо се мъчиш с това. Щом е с такъв хард, вероятно и процесорът му е нещо от рода на Пентиум3. Нищо ново сигурно не върви на него. Не знам какво го мъчиш още. Карай без антивирусна, много ще ти бави с нея.

В подписа ми е описан лаптопа, Процесорът е двуядрен, РАМ е 2 Гб.
На друг дял от диска има Линукс Минт, като двете са с общ дял "D".
Основно ползвам Линукса, само на няколко програми не съм намерил по-добри варианти и си държа ХР заради тях.

преди 8 часа, bigiadri написа:

Въобще не се гърчи с този умрял ХР.Качи си този Дебиан:https://rutracker.org/forum/tracker.php?search_id=L0hTWJxwiUe5&start=100 ,който за по -лесна адаптация е оформен като ХР. Ще се родиш, а  на компютърът ща му олекне . Няма да имаш никаква нужда от антивирус.  За по-лесно ти предлагам да си го качиш с Руфус на флашка да си го пуснеш ,да се запознаеш и от нея за не повече от 20 минути можеш да замениш ХР. Няма да имаш никакъв проблем с инсталацията ,тя е лесна. Има и добро обяснение . След качването ,можеш да ъпдейтваш с програмата Синаптик приложенията.Предполагам че можеш да имаш проблем с WiFi и ще ти трябва  връзка с Интернет или кабел към рутер или  USB модем/аз го ползвам при инсталации/.  Но изборът си е твой!

В подписа си съм описал, че има и Линукс Минт, на друг дял.
Двете са с общ дял "D" и основно ползвам Линукса.
Нямам време да разучавам нови варианти.
Ако си прочел във въпроса ми за какво я ползвам,
може да видиш, че са възможни проблеми.

Принтера Санон LBP 1120 не мога да подкарам под Линукс, 
Мултимедийния проектор дава по-слаб резултат (в резолюцията)
Скенера на МФУ НР PHOTOSMART няма толкова настройки
Програмата за панорами дава различни резултати от Линукската и понякога е по-послушна.
Видемонтажът е по-разбираем и послушен за моите нужди.

Затова си държа ХР-то.

Питам за предложения за антивирусна програма, не за други варианти за ОС.
Не ми е основна работа да уча софтуер и хардуер, не съм тръгнал от нормално училище с кабинети с Правец
Компютри видях чак в казармата на артилерийските машини.

преди 8 часа, Eclipse2G написа:

Бих посъветвал автора да махне аваста и да пробва Kaspersky free:

https://www.kaspersky.bg/free-antivirus 

Oпределено ще пази по-добре от другите безплатни отрочета. 

PS: Аваста както и други антивирусни се захранват всекидневно с дефиниции. При Касперски са рядко над 1 мегабайт за ден. Без дефиниции просто не става.

Напоследък ползвам ХР само за прожекция с мултимедийния проектор (не по често от веднъж на 2-3 дни)
и много по-рядко за принтиране с един стар чернобял лазерен Канон.
Като я включа ще трябва да и инсталирам актуализациите, вероятно.
Вече съм забравил как беше, когато ми беше основна.

преди 8 часа, valseat написа:

Сега се сетих,че аз имам възможност  да инсталирам nod 32/ с лиценз/...мисля,че тя беше лека преди години/ а не знам доколко е ефективна/.... като абонат на виваком. Та мисълта ми е : Не мога ли да дам лиценза на колегата с xp ако иска?   Просто да я пробва и ако му хареса да си я използва.

Благодаря !
Ако правата са за конкретния компютър, значи отпада..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбрах. Аз ползвам лаптоп със същите показатели и имам на него също Уиндоус 7 и Дебиан 9. Основно ползвам Линукса а Уин.7 за НАП. На Уиндоуса имам   предоставената от Виваком  антивирусна програма Есет/Нод 32/ , тя е лека и почти не се усеща ,но не знам дали става за ХР -то.Всички който имат Нет от Виваком могат да я ползват безплатно ,на тях им се дава ключ .Ако искаш мога на лично да ти пратя моя ключ за да пробваш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 15.10.2018 г. в 22:06, Freem@n написа:

Добре че имаше някой да му "светне" как да открие топлата вода с Умрелия Linux.

Той май няма да има нужда и от компютъра си, тъй като за съжаление няма много-много написани програми за въпросната ОС, още по-малко пък са пълноценно използваемите и лесно използваемите или да го кажа по-така - "user-friendly" програмите...

Благодаря !
За да изкарам повече от 2 години само на Линукс Минт 18, значи програми за моите нужди има.
А малкото, за които не съм намерил заместители, си ги ползвам под ХР.
Накратко, съм "аналогов" художник, с бои. Рядко проектирам със софтуер, GIMP ми е достатъчен, Inkscape също.

на 16.10.2018 г. в 5:59, bigiadri написа:

Разбрах. Аз ползвам лаптоп със същите показатели и имам на него също Уиндоус 7 и Дебиан 9. Основно ползвам Линукса а Уин.7 за НАП. На Уиндоуса имам   предоставената от Виваком  антивирусна програма Есет/Нод 32/ , тя е лека и почти не се усеща ,но не знам дали става за ХР -то.Всички който имат Нет от Виваком могат да я ползват безплатно ,на тях им се дава ключ .Ако искаш мога на лично да ти пратя моя ключ за да пробваш.

Значи е за конкретния потребител, което също значи, че не е за мен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Dimitar122
      Имам инсталирани .NET framework 1.1, и 2.0 SP2. Въпроса ми е мога ли да ги денсталирам без това да предизвика проблеми с операционната система? Просто целта ми е да освободя тези ~1,7GB място.
      Като се опитам да денсталирам ъпдейта на 1.1(KB2833941) ми казва, че това може да предизвика проблеми в по-новите версии(снимката по-долу)

Ето го и процореца с всичките техни неща

Ето и някои неща, които може да потрябват:

• от dzaabo
      Здравейте .
      Имам въпрос .
      Възможно ли е да се направи Вирус който да скапе системата на човек , който иска да проникне във компютъра ви ?
      В смисъл ...Някой се опитва да те хакне ...И получава вирус  който да му съсипе компа на нападателя ! Тази тема не е дискутирана тук ...Или поне не я намерих ...
      Просто ми е интересно .едва ли имам какво да дам на някой от компа си на някой Освен да ми вземе пощата
      Но ! Все пак може ли да се измисли подобно нещо ?
      Даже като се замисля ...Това ще е по ефикасно от всякакви антивирусни програми ...Някой се опитва да ти навреди ..И тогава се активира вируса и го скапва
      Май мноо филми гледам а ?
    • от juveplu
      Как мога да открия коя програма снима екрана и изпраща данни от компютъра ми ? Ето по - точно : От известно време антивирусната ми - "BAIDU"  показва в дясно долу че неизвестна програма снима екрана за да изпраща данни . Това не го засича никоя друга антивирусна . Пробвал съм с -  AVG , AVAST, AVIRA, SpyHunter, Malwarebytes, Bitdefender,360Total Sequrity .  Само  Baidu  го улавя , но не казва кой го стартира и не дава локация от къде в компютъра . Много неприятно . То е ясно някъде в компютъра ми е .Това може да се е копирало на много места , но основно се стартира като стартирам някое приложение и то не веднага , а когато го смаля за да изкарам нещо друго и като отварям папки за да заснема нещата вътре . Правих опит да върна  Win7 с бекъпа , но това си снима т.е. не работи от хард диска на който е  Win7  а от другия диск . Имах много вируси защото аз пробвам всякакви програмки  и често ме нападат . Но никога до сега толкова скрито неузнаваемо действие . Антивирусните търсят някакви дефиниции на вируси които познават и някои от тях са настроени да засичат злонамерени действия , но в моя случай само казва - "unknown program start screen capture function, stop this action"  Ако това ще помогне - мисля че като инсталирах нещо се появи също от Baidu - "program will instal hook"  Няма какво , направих белята вече .  Има ли някой от вас идея как да го хванем ?   Ще съм много благодарен и ако се случи на друг тази тема ще помага за в бъдеще . Дано имате решение 
    • от SAKATAR
      Добро утро! Някой знае ли от къде мога да изтегля актуализация KB927891 за Windows XP 32-bit? В сайта на Microsoft са я изтрили и са оставили само за 64-bit.
    • от peppone1
      Здравейте, преинсталирах компютъра и пуснах да се свалят ъпдейтите, но не избрах само ъпдейта Windows Malicious Software Removal Tool. Но след като останалите се свалиха, видях че липсва ъпдейта Windows Genuine Advantage Notification, който беше избран заедно с другите в пакета, но защо сега го няма? Опитах да го инсталирам от Internet Explorer и то го инсталира, но после не можа да отвори страницата и да продължа по-нататък. При предишната преинсталация на компютъра, този ъпдейт го свали чак на следващият ден, но неща да чакам толкова.
      Windows XP Professional SP3
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.