Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте колеги!

Имам нискочестотен моно усилвател 100W на 4 ома, с двуполярно захранване 2 х 30 V, който е направен с интегрална схема tda7294. Но нямам захранване за него.

Въпроса ми е някой дали може да ми помогне с направата на Захранването за усилвателя?

Благодаря ви предварително!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, denchito2 написа:

Здравейте колеги!

Имам нискочестотен моно усилвател 100W на 4 ома, с двуполярно захранване 2 х 30 V, който е направен с интегрална схема tda7294. Но нямам захранване за него.

Въпроса ми е някой дали може да ми помогне с направата на Захранването за усилвателя?

Благодаря ви предварително!

Захранването при товар 4Ω е  2x21V при при товар 8Ω  е 2х26V
Това ти е трансформатора , избрал съм да е 2X24V.
Грец и 2бр. електролитни кондензатори , по качествените са по-скъпи, но и тези ще ти свършат работа.
Схема:

Annotation.png

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не може да ти се помогне.

Купил си си копче и искаш към него да ти пришием и балтона.

Една платка (китче) за 10 лв нищо не означава. Трябва си кутия, радиатори за охлаждане, подходящо захранване, филтри, входни и изходни съединители (конектори), окабеляване , та дори и потенциометър, мрежов бутон, предпазител, захранващ кабел. И това ако е само крайно стъпало, предусилвателя отделно.

Нямаш нито знания, нито опит, нито дори и уред.

Което е достъпно за теб - като ти трябва за стотина лв (или повече по желание) си купуваш цял работещ усилвател втора употреба.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 37 минути, Филипов написа:

Не може да ти се помогне.

Купил си си копче и искаш към него да ти пришием и балтона.

Една платка (китче) за 10 лв нищо не означава. Трябва си кутия, радиатори за охлаждане, подходящо захранване, филтри, входни и изходни съединители (конектори), окабеляване , та дори и потенциометър, мрежов бутон, предпазител, захранващ кабел. И това ако е само крайно стъпало, предусилвателя отделно.

Нямаш нито знания, нито опит, нито дори и уред.

Което е достъпно за теб - като ти трябва за стотина лв (или повече по желание) си купуваш цял работещ усилвател втора употреба.

Колега по спокойно!

Усилвателя аз съм го правил сам и работи,а не е готов кит както казваш.

Ецвал съм си платката има и радятор и другите му истории. Моляте не ми пиши глупости във форума.

Не ми трябва грубото ти отношение!

Лека вечер ти пожелавам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Схемата на "AAUUXX" е идеална. Лесна за изпълнение и безпроблемна(при качествени грец и кондензатори). Само бих добавил предпазител на мрежовото напрежение и още два на изхода на трафа преди греца(може и след ако на платката няма монтирани). Стойностите ще си ги сметнеш сам.

Бих добавил почти задължително и по един 100 нанофарада паралелно на електролитните(за да не се чува пукане в момента на включване). Успех!

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, ice_lion__01 написа:

Схемата на "AAUUXX" е идеална. Лесна за изпълнение и безпроблемна(при качествени грец и кондензатори). Само бих добавил предпазител на мрежовото напрежение и още два на изхода на трафа преди греца(може и след ако на платката няма монтирани). Стойностите ще си ги сметнеш сам.

Бих добавил почти задължително и по един 100 нанофарада паралелно на електролитните(за да не се чува пукане в момента на включване). Успех!

Благодаря ти Колега !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То си е най- добре и едно реле, което да включва говорителите със закъснение, а още по- добре е релето да е и към защита против късо.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, AAUUXX написа:

Захранването при товар 4Ω е  2x21V при при товар 8Ω  е 2х26V
Това ти е трансформатора , избрал съм да е 2X24V.
Грец и 2бр. електролитни кондензатори , по качествените са по-скъпи, но и тези ще ти свършат работа.
Схема:

Annotation.png

С тази схема няма да работи. Тя на празен ход ще дава над 30в, при товар ще пада под 24в и което е още по-лошо-ще има големи пулсации, които ще се чуват като брум 100хц. Каквито ще да са кондензаторите, при 3 а товар няма да смогнат. При това колебание на напрежението режимите на крайните транзистори ще са невъзможни за настройка. Ако искаш достойно захранване, ти трябва стабилизирано + - 30в. За 100вт мощност  ще е нужен ток над 3 а, което прави задачата доста сложна. Нали знаеш поговорката-никой усилвател не е по-добър от своето захранване. Подкрепям предложението за релета с време 3-5сек забавено включване на говорителите, за да се избегне силното бумкане, опасно за говорителите. При проява на интерес мога да ти предложа схеми и платка точно за такъв усилвател.

• Харесва ми 3
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, B3M2W0 написа:

С тази схема няма да работи. Тя на празен ход ще дава над 30в, при товар ще пада под 24в и което е още по-лошо-ще има големи пулсации, които ще се чуват като брум 100хц. Каквито ще да са кондензаторите, при 3 а товар няма да смогнат. При това колебание на напрежението режимите на крайните транзистори ще са невъзможни за настройка. Ако искаш достойно захранване, ти трябва стабилизирано + - 30в. За 100вт мощност  ще е нужен ток над 3 а, което прави задачата доста сложна. Нали знаеш поговорката-никой усилвател не е по-добър от своето захранване. Подкрепям предложението за релета с време 3-5сек забавено включване на говорителите, за да се избегне силното бумкане, опасно за говорителите. При проява на интерес мога да ти предложа схеми и платка точно за такъв усилвател.

Прочете ли за какво става въпрос?Защо мислиш, че ще има колебания в напрежението при 150VA трансформатор?
Видя ли трансформатора който съм посочил?
Тази интегрална схема да се убиеш не може да извади на изхода 100W, правил съм го това НЧУ преди години и свири около 50-60W  с голям зор и много греене.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, B3M2W0 написа:

Имам голям интерес!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колебание ще има най-вече заради филтрирането. Предполагам че знаеш, че кондензаторът се зарежда с  Umax , което за 24в  е 24х1.41=33.84волта-това на празен ход. При натоварване това почва да се намалява много бързо. Освен това напрежението на намотката, ако е 24в 50хц, забравяш, че в диодите има пад на напрежение 08в на преход , или общо около 2в, така, че променливото напрежение в крайна сметка, колкото и твърдо да е , ще е най-много  22в 50хц . Грубо казано, за неговия случай трябва траф  35в50хц , кондензатори 2000мф/50в , по три транзистора на рамо, радиатори и други дребни части. Това е минимума.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, B3M2W0 написа:

Колебание ще има най-вече заради филтрирането. Предполагам че знаеш, че кондензаторът се зарежда с  Umax , което за 24в  е 24х1.41=33.84волта-това на празен ход. При натоварване това почва да се намалява много бързо. Освен това напрежението на намотката, ако е 24в 50хц, забравяш, че в диодите има пад на напрежение 08в на преход , или общо около 2в, така, че променливото напрежение в крайна сметка, колкото и твърдо да е , ще е най-много  22в 50хц . Грубо казано, за неговия случай трябва траф  35в50хц , кондензатори 2000мф/50в , по три транзистора на рамо, радиатори и други дребни части. Това е минимума.

Нещо ни се разминава теорията, при 35V право напрежение тази интеграла на 4 ома високоговорител я пишеш бегала.
Ако изправяш с 2000мкф ще имаш брум та няма да може да се слуша нищо, още по-малко музика, колкото е по-малък изправителния кондензатор, толкова по-голям брум!
2х21V е захранването за товар  4 ома говорител при 150VA, аз съм избрал умишлено 2х24V за да има запас и да става за 4 и 8 омови тон-колони.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Излагаш се, усилвателя няма да работи с 35в, а с 30, колкото ще се получи след стабилизатора. При стабилизирани изправители не са нужни големи кондензатори, защото самият стабилизатор играе роля на активен филтър и изглажда пулсациите. Но за да става това, е нужно напрежението от ляво на стабилизиращият транзистор да е винаги поне 7-8 волта повече-при макс. товар. Мисля да спра с теорията, не мога да ти опиша всички подробности на една непроста задача. Мога да ти препоръчам специализирана литература ( напр. учебника на МЕИ за нискочестотни усилватели).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 52 минути, B3M2W0 написа:

С тази схема няма да работи. Тя на празен ход ще дава над 30в, при товар ще пада под 24в...

Стабилизатор в захранване за усилвател не се слага (почти) никога. Самият стабилизатор ще внася смущения дори и да е линеен. Това постоянно отпушване и запушване на транзистора трудно се филтрира. Не пречи, че напрежението за малко ще бъде 33V. Като се пуснат тонколоните ще се нормализира от товара.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, B3M2W0 написа:

Излагаш се, усилвателя няма да работи с 35в, а с 30, колкото ще се получи след стабилизатора. При стабилизирани изправители не са нужни големи кондензатори, защото самият стабилизатор играе роля на активен филтър и изглажда пулсациите. Но за да става това, е нужно напрежението от ляво на стабилизиращият транзистор да е винаги поне 7-8 волта повече-при макс. товар. Мисля да спра с теорията, не мога да ти опиша всички подробности на една непроста задача. Мога да ти препоръчам специализирана литература ( напр. учебника на МЕИ за нискочестотни усилватели).

Никога не съм приемал за нормално да се ползва стабилизирано напрежение за НЧУ клас A-B, прави се при  Class D защото са с ниска консумация.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имате много здраве всичките! Нестабилизираното напрежение се колебае при колебание на товара и това внася силни изкривявания-усилвателят ограничава пиковете на мощността и  променя музикалната картина- много лошо, особено за динамична картина. Усилвателите със стабилизатори свирят много по-здраво, имат чудесна динамика, няма никакви смущения от стабилизатора (измишльотини какви ли не). Правят ги така само за икономия-в днешно време, какъвто и захранващ адаптер да вземеш, той е с дълбока обратна връзка и е здраво стабилизиран-защо ли?

преди 11 часа, Колев60 написа:

Да те светна и да знаеш от тук нататък

Последна инстанция? Сигурен ли си? А защо твоите любими "ламбови" усилватели, за да са качествени, работят в клас А-с постоянна и голяма консумация, освен за изравняване на характеристиките? Защо напреженията на вторите решетки винаги са стабилизирани? Все бързате да се изфукате, нещата са сложни, това не е детекторен приемник...

• Еха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, B3M2W0 написа:

Имате много здраве всичките! Нестабилизираното напрежение се колебае при колебание на товара и това внася силни изкривявания-усилвателят ограничава пиковете на мощността и  променя музикалната картина- много лошо, особено за динамична картина. Усилвателите със стабилизатори свирят много по-здраво, имат чудесна динамика, няма никакви смущения от стабилизатора (измишльотини какви ли не). Правят ги така само за икономия-в днешно време, какъвто и захранващ адаптер да вземеш, той е с дълбока обратна връзка и е здраво стабилизиран-защо ли?

Чудя се защо все трябва да има един като peppone1, който да държи на неговото без значение правилно или не?
Покажи ми един фабричен усилвател с висока мощност в режим на работа клас A-B, който е със стабилизирано захранване, или и ти като по-горе цитирания субект ще кажеш, че никой нищо не разбира!

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, AAUUXX написа:

Покажи ми един фабричен усилвател с висока мощност

Ще ти покажа. Който и усилвател да вземеш, който и ресивер,  ДВД плеър, телевизор, сателитен приемник, IPTV приемник, суича преди него, модема, даже и самобръсначката ми-всичките се захранват от импулсно захранване. То, освен да преобразува мрежовото напрежение в подходящо постоянно с необходимата мощност, го и стабилизира. Всички интегрални схеми за импулсни захранвания имат специална секция за обратна връзка, чийто компаратор следи изходното напрежение и при отклонение , макар и миливолти, командва преобразувателя и компенсира изменението. Ако не друго, поне на компютрите (лаптопите) си захранващите блокове би трябвало да сте поразгледали-там положението е същото. А благодарение на високата честота, с която те работят ( 40-100 кхц), необходимостта от кондензатори съвсем намалява. Само за миг си представи захранващ блок за компютър 550 ва , изпълнен по твоя начин-сигурно ще е колкото електрожен. И кондензатори от 10 000 мф  никъде няма, те при включване , до като се заредят, ще предизвикат токов удар в домашната мрежа. 

Нищо лично, но електрониката си е наука и не търпи любителски изпълнение. Понеже искаш да ти покажа-виж с какво се захранва монитора ми-блокче 60/ 30 мм, адски стабилизирано. Не разбирате ли простия принцип-всички схеми работят по-добре със стабилно захранване.

Дето вика DarcEdge, от тук натам чукча не писател, чукча само читател. На сила може да вземеш, но не и да дадеш...

55.jpg

• Харесва ми 1
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, B3M2W0 написа:

Ще ти покажа. Който и усилвател да вземеш, който и ресивер,  ДВД плеър, телевизор, сателитен приемник, IPTV приемник, суича преди него, модема, даже и самобръсначката ми-всичките се захранват от импулсно захранване. То, освен да преобразува мрежовото напрежение в подходящо постоянно с необходимата мощност, го и стабилизира. Всички интегрални схеми за импулсни захранвания имат специална секция за обратна връзка, чийто компаратор следи изходното напрежение и при отклонение , макар и миливолти, командва преобразувателя и компенсира изменението. Ако не друго, поне на компютрите (лаптопите) си захранващите блокове би трябвало да сте поразгледали-там положението е същото. А благодарение на високата честота, с която те работят ( 40-100 кхц), необходимостта от кондензатори съвсем намалява. Само за миг си представи захранващ блок за компютър 550 ва , изпълнен по твоя начин-сигурно ще е колкото електрожен. И кондензатори от 10 000 мф  никъде няма, те при включване , до като се заредят, ще предизвикат токов удар в домашната мрежа. 

Нищо лично, но електрониката си е наука и не търпи любителски изпълнение. Понеже искаш да ти покажа-виж с какво се захранва монитора ми-блокче 60/ 30 мм, адски стабилизирано. Не разбирате ли простия принцип-всички схеми работят по-добре със стабилно захранване.

Дето вика DarcEdge, от тук натам чукча не писател, чукча само читател. На сила може да вземеш, но не и да дадеш...

55.jpg

Ако си си купил ресивър с импулсно захранване си се прецакал жестоко, но това е лично мнение.
Тук става въпрос и говорим за НЧУ, не за DVD плеъри,телевизори и самобръсначки!
Импулсните захранвания си имат своето приложение както и трансформаторите!
НЧУ с импулсно захранване е не сериозно и няма да го видиш в никой фабричен усилвател!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Колев60 написа:

В интерес на истината- колкото да не ви се вярва, уважавам теб, уважавам и пепоне. Не уважавам мнения на хора, които никога не са се занимавали с аудиотехника и не я разбират. Това, сериозно. Най малкото е несериозно да пишеш за разни телевизори, монитори и принтери и всевъзможни такива дрънкалки.  И да ги причисляваш към HI-FI tehnikata.  IИ двамата на тази тема сте много боси. А  нямам намерение с никой от вас да споря, защото всеки си има собствено мнение, написал го е, защото му е дадена такава възможност. Между другото, пепоне не е писал нищо, така че не го свързвам с темата нито казвам, че е написал нещо грешно. Не е за мен този раздел с такива момчета. Затова сме си направили група.

"И кондензатори от 10 000 мф  никъде няма, те при включване , до като се заредят, ще предизвикат токов удар в домашната мрежа. "

В скъпите аудиоусилватели от HI-FI клас, кондензаторите обикновено биват от 62000 микрофарада нагоре.

Ще се научат и двамата, но от бързане да напишат нещо не четат темата изцяло.
Лично аз не съм видял усилвател с импулсно захранване, изключвам всякакви такива с Class D като домашни кина Boombox и подобни, имал съм възможността през годините да видя доста НЧУ от вътре и всички са били с трансформатори.
Наистина колкото по-големи кондензатори, толкова по-добре всичко е до финансови възможности на автора като 4700мкф са минимума в случая.

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тука съм правил един с TDA7293  

Захранване по схемата както е показал AAUUXX с трансформатор 250 вата с вторична 23-0-23 волта, кондензатори 3х4700=14100мф на рамо. Схемата е изпълнена с възможно най-качествени елементи за изка,ване на максимума от схемата. Защита с закъснително включване на колоните, незабавно изключване на колоните при изключване на захранването и изключване на колоните при поява на постоянно напрежение в изхода. 

При окъсени входове дори и при завиране на ухо в колоната няма никакъв шум/брум.

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, B3M2W0 написа:

И кондензатори от 10 000 мф  никъде няма, те при включване , до като се заредят, ще предизвикат токов удар в домашната мрежа. 

Ами усилвателите с филтриращи кондензатори по 60 000 - 100 000 мф и тороидални трансформатори  по 1000 - 2000 вата как стартират според тебе - с взривове и запалване на трафопоста зад блока ли? 

Има прости схеми за софт-старт на такива трансформатори. Информация в мрежата много, стига да му се чете на човек.

Хайде със здраве!

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, B3M2W0 написа:

55.jpg

Именно от икономия се слагат импулсни захранвания. Трансформаторите са скъпи и консумират голям  ток на празен ход, поради което в аудио техниката се поставяха отделни мини стендбай трансформаторчета. Но за съжаление това е бъдещето, трансформаторите ще стават все по-скъпи и дефицитни.

преди 6 часа, AAUUXX написа:

Ако си си купил ресивър с импулсно захранване си се прецакал жестоко, но това е лично мнение.
Тук става въпрос и говорим за НЧУ, не за DVD плеъри,телевизори и самобръсначки!
Импулсните захранвания си имат своето приложение както и трансформаторите!
НЧУ с импулсно захранване е не сериозно и няма да го видиш в никой фабричен усилвател!

Аз търсих такава аудио система, но така и не можах да намеря. От 2012г. насам всяка аудио система е с импулсно захранване, а аз не обичам горящи платки, загряващи транзистори и кондензатори и студени спойки в аудиоситемата ми, която от една гръмотевица да се изпепели, а обичам добрите стари здрави трансформатори. Импулсните боклуци ги набутаха вече и в мощни активни тонколони с цена над 1000лв. Специално от носталгия започнах и професионално да се занимавам с трансформатори, та те са вечни.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, peppone1 написа:

Аз търсих такава аудио система, но така и не можах да намеря. От 2012г. насам всяка аудио система е с импулсно захранване, а аз не обичам горящи платки, загряващи транзистори и кондензатори и студени спойки в аудиоситемата ми, която от една гръмотевица да се изпепели, а обичам добрите стари здрави трансформатори. Импулсните боклуци ги набутаха вече и в мощни активни тонколони с цена над 1000лв. Специално от носталгия започнах и професионално да се занимавам с трансформатори, та те са вечни.

Която и марка да погледнеш HI-FI усилвател няма да намериш такъв с импулсно захранване дори към днешна дата.Не ги гледай аудио системите тип циганска радост, те са освен с импулсни захранвания и с Class D НЧУ които не могат да бъдат сложени в графата HI-FI.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хора в тази тема ви питам за моето захранване да ми помогнете,а вие го превърнахте в да не казвам какво ..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.