Премини към съдържанието
rado7318@abv.bg

Възстановяване на Win10 - от системен образ, от флашка или от OEM дял на производителя

Препоръчан отговор

Темата е само за случаите, в които Windows не може да се стартира.

Имаме 3 начина за възстановяване:

1. От дисков образ - ако предварително сме си го направили - ще бъде разпънат на диска без възможност за избор на отделни елементи. Всичко след датата на която сме направили образа ще бъде изгубено.

2. От у-во за възстановяване - например от флашка. Тук можем да се опитаме да оправим нещата със инструментите на Windows, a ако сме архивирали и системните файлове можем да преинсталираме Windows със или без запазване на личните файлове.

Важно е у-вото за възстановяване да бъде правено след всеки голям ъпдейт за да не се налага актуализация на вече преинсталирания Windows.

3. Oт OEM дяла на производителя. Влизането става с ALT+F10 при ACER , със специален бутон при много модели на Lenovo и т.н.

Тук се връщаме към началното състояние. Ако сме закупили лаптопа със FREE DOS например тогава е безсмислено.

Ако е бил с Windows 8 тогава ще се върнем към него. В тези случаи OEM дяла направо може да бъде изтрит при преинсталирането на Windows след като свърши гаранцията.  Някои производители записват там диагностични програми, затова не трябва да се премахва този дял в периода на гаранцията.

Кой от трите варианта е за предпочитане според вас?

Припомням, че това се отнася само в случай , че Windows не стартира.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За мен най-приемлив вариант е нова инсталация, с актуални версии на ОС и на софтуера, който ползвам.

Бекъпа може да съм го правил миналата година, и ще загубя повече време и усилия да променям настройки и ъпдейтвам всичко нужно, отколкото да инсталирам на чисто.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако варианта е само възстановяване на система, то предпочитам да се ползва външен самостоятелно зареждащ софтуер за имидж на системен дял.

Местоположението на самия файл (имиджа за връщане) е удобно да бъде на същия диск, но за сигурност е добре да го има и на друг носител.

Дали ще се зарежда от CD, DVD, USB, LAN или ще се прави на друга система под друга работеща ОС са подробности.

Винаги преди връщането на имидж се проверява за ценни файлове на системния дял, спасява се каквото е необходимо.

Никога не пречи преди връщането на имидж да се пробват всякакви методи за възстановяване работоспособността на ОС-а, но тук зависи от проблем, време, знания, струва ли си и т.н.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На моя АCER има 1 ГВ  ОЕМ скрит дял за възстановяване, който е 61% празен, т.е има около 380 МВ запис. 

Това предполагам са само системните инструменти за възстановяване, нали.

Толкова е размера ако от Windows си направим и флашка за възстановяване, но без архивиране на системните файлове, т.е не става за преинсталиране.

Аз нямам проблеми, просто искам да знам какво има в тези 380 МВ в скрития ОЕМ дял от 1ГВ с надпис Recovery в инструмента "Управление на Дискове"?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Под Linux не можеш ли да видиш какво има там?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, rado7318@abv.bg написа:

Мога да си направя флашка с

преди 25 минути, rado7318@abv.bg написа:

Линукс

:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

НЕ МОГА да стартирам НИКАКВА друга операционна система освен Windows 10 , защото:

1. SECURE BOOT в UEFI BIOS ми е разрешено по дефолт и ми дава SECURE BOOT FAILED на флашката с ЛИНУКС.

2 . За да го забраня първо трябва да си направя SUPERVISOR/MASTER парола в BIOSA, иначе не  ми позволява.

Не ми се занимава!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
на 18.10.2018 г. в 14:58, RudeBoy написа:

За мен най-приемлив вариант е нова инсталация, с актуални версии на ОС и на софтуера, който ползвам.

Бекъпа може да съм го правил миналата година, и ще загубя повече време и усилия да променям настройки и ъпдейтвам всичко нужно, отколкото да инсталирам на чисто.

Прав си но за частни случаи където компютрите са потребителски, характерно е потребителски данни на работните станции да няма, да са на сървър, така че преинстал като опция е най доброто решение и стабилно,  но със сървърна ос не можеш да си го позволиш, и отчаяно ще се молиш да имаш някъде бекъп актуален от най скоро, макар че в практиката хайпър вайзорът има технологии като резервираност и high availability, защото там ти вървят услуги които са критични за инфраструктурата ти нетърпящи даунтайм, продукционна среда досещаш се, 24/7 365.

Но се случва нещо да се счупи въпреки всички техники за защита, и тогава не преинстал, а да поправиш ос-а най бързо е единственото решение и за това трябва повече теми по тази тема, как да поправяме операционни системи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.