Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте. Взех хард 1 ТБ. 

http://prntscr.com/l846iu

Сложих го на мястото на моя, но постоянно прицъква нещо. Все едно дава на късо вътре. С HDtune при health всичко е Ок, а на quickscan няма червени сектори. Сложих му 10-ката, но не знам дали да продължавам да ги развивам....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, qnkov написа:

Здравейте. Взех хард 1 ТБ. 

http://prntscr.com/l846iu

Сложих го на мястото на моя, но постоянно прицъква нещо. Все едно дава на късо вътре. С HDtune при health всичко е Ок, а на quickscan няма червени сектори. Сложих му 10-ката, но не знам дали да продължавам да ги развивам....

Е нормално е да прицъква особено при 10!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Той прицъкваше и на 7-цата. Още със слагането в слота, вече го чувах да прицъква нещо, сякаш окъсява. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, qnkov написа:

Още със слагането в слота, вече го чувах да прицъква нещо, сякаш окъсява. 

Глупости! Ти под напрежение ли го монтира?

Кога го взе този диск, нов ли е или употребяван?

Покажи и S.M.A.R.T.!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Употребяван е. Разбира се, че беше изключен лаптопа. Харда се предполага да е на около 1 година, но може и да са ме излъгали. 

http://prntscr.com/l84due

http://prntscr.com/l84ecx

http://prntscr.com/l84hoa

Това ли е? Възможно ли да е нещо от лаптопа? От подписа е. Стария хард е същия модел, но 750гб. 

Ако го оставиш ей така и се заслушаш, все едно някой ръчка някой тихичко найлон и от време на време щрака с мишка. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В Crystal DiskInfo обърни си RAW стойностите в [DEC].

Диска поддържа само APM - така, че пробвай как се държи като промениш настройката на FEh (OFF). След рестарт се връща по подразбиране!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://prntscr.com/l84o5c

Ето ги обърнати на DEC. FEh (OFF)/ON не усещам проямна във звука, докато си играя да го сменям?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да пак от Crystal DiskInfo > Функция > Разширена функция > Управление на AAM/APM. Там AAM ще ти е сиво, но в APM може да пипаш и даваш [Забранено] трябва да стане FEh (OFF). Виж така как се държи, но ако рестартираш ефекта пада!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма разлика в шума според мен.

Това добра идея ли е?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Идеална идея, може даже изобщо да не го затваряш, а направо да си го оставиш отворен за да можеш да си го ползваш за единственото нещо за което ще става вече - да се оглежда умника който е отворил работещия диск и го е убил.

Пробвал ли си го на друга машина как се чува диска, при тест ли се чува повече или няма  значение дали е натоварен или не диска звука е един и същ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Звука е почти постоянен, малко на места дето го навотварам става по-силен. Мога да го пробвам на едно ХП. Просто не ми се иска 2 дена да си връщам всички програми и т.н., и един ден да стана и да бъда изненадан от него... Че не са малко нещата, които ще загубя. Няма да ми е забавно. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тествай го на друга машина или извън лаптопа - ако имаш 2,5"/3,5" кутия за външен диск.

Мисля, че имам подобен диск - трябва да сравня моделите, но ще е утре и ще го чуя колко е шумен. По спомен не би трябвало да е щеше да ми направи впечатление.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Определено прави впечатление. И като външен шуми, но една идея по-добре отколкото монтиран. Дори може да не го чуеш по някое време. Сега дилемата е дали да рискувам с него и да го ползвам като основен или да го оставя за външен. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Запиши го това "прицъкване" на аудио/видео и го качи някъде да видим за какво става въпрос. SMART статуса изглежда нормален, ако диска работи нормално няма какво да се притесняваш, освен това, че е малко по-бавен - 5400 RPM.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стига сте се шашавили! Всеки диск издава някакви звуци по време на работа и явно автора им се връзва.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, qnkov написа:

...

Причините за това цъкане може да се генерализират до две ситуации:

. Неизправен HDD
Системата за позициониране не разчита сигналите от главите за сервомаркери и т.н.
Но това не е този случай.

. Здрав HDD
Вижда се как темепратурата расте. И на втората снимка тя вече е 42'С. В този случай цъкането е по причина на термокалибровката. В отговор на повишената температура на механиката се извършва преинацилизация на системата за позициониране на главите. Страдах от WD-модел, достигащ до 53'С и в резултат се посипа с лоши сектори. На брой 3 с разни обеми, но все сини, за което заключих, че са тотален фекал.

Друга причина е захранващото напрежение. То трябва да се провери по стойност и по пулсации под товар. Последното става с осцилоскоп. Пулсациите на захранващата линия са бавна отрова за диска.

Има и трета причина, характерна за микромеката система и странно как ни една "форумна врачка" не я вижда.
Това е офф-лайн сканирането на диска, което се опитва, да замести или изключи от транслацията лошите сектори, и заменени такива с здрави. Цъкането е неизбежно. Дискът е наработил едва 96ч, а вече 140 са заменени от 200 възможни. Виждам го с открит билет за Орландовци, но не се наемам с дата, кога ще гушне букета.

На снимката мой HDD от 2012г навъртял годинка служба без нито един заменен сектор.

Profruit HDD

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имах един диск виещ, щракащ, стържещ. За температури да не говорим. Според S.M.A.R.T. - тотален мъртвец. И аз му се връзвах. Мисля, че и тема тук отварях и диска беше отписан с живот седмица, две, но изкара още почти 2 години!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Profruit написа:

Дискът е наработил едва 96ч, а вече 140 са заменени от 200 възможни.

За кой диск говориш?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, plamen_petrov_80 написа:

...

Хиперактивен ли си?

9422772D.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Profruit написа:

Хиперактивен ли си?

9422772D.png

Тук няма преместени сектори, а диска е на 3402 отработени часа!

Погледни пак!

И ти ли? Някакъв проблем с мен?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Поредния цъфнал зюмбюл, но щом държиш твоето магаре да мъжко...

9422780U.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И какво стана накрая? Да взема да го оставя за външен и да си търся едно 500гб 7200 за основно? :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стана да си провериш захранващото напрежение или директно на SSD. В SSD няма механика - няма щракане. Все му е тази 37'С или 55'С. И най-вече 5V-та линия допълнително се стабилизра на екзотичната 3.3V.
Вследствие тази интервенция - батерията ще си отдъхне, а системата ще се затича.

успех!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Харда прищраква и на друг лаптоп, като външен. Не много, но пак се чува. Моят няма проблем, поне с прищракване, просто започна да насича когато тегли от интернет. Ще диря една 500гб-ка на 7200 от олх. Гледам нови с гаранция има някакви на WD black :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 36 минути, Profruit написа:

Поредния цъфнал зюмбюл, но щом държиш твоето магаре да мъжко...

9422780U.png

Чисто нов диск ще покаже същото! Гледай горе коя колона за какво е!

Защо махна 0-та от края на реда?

Часовете също неправилно ги гледаш!

Точно защото не разпознах показана снимка на диск с преназначени сектори и 96 часа те питах за кой диск говориш, но ти се засегна сякаш нарочно се заяждам с теб!

По странните данни за мен от S.M.A.R.T. -а са броя на пусканията - отношението на брой пускания към отработени часове е близко до 1:1 (при мен е близо 1:7 - при диск на 8 години може би).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.