Премини към съдържанието
nesumrobot

Заслужава ли си смяна на процесора на стар компютър

Препоръчан отговор

Здравейте, имам конфигурация със следните параметри : дъно Asrock n68-s, AMD II x2 240 , 4gb ram и 240 гб SSD. Знам, че е антика и т.н, спестете ми типичните изказвания и моля кажете има ли смисъл от смяна с четириядрен процесор Phenom II X4 или Athlon II X4 на ам3 сокет. Става въпрос за елементарно браузване в и-нет. Просто този процесор стой на 100% натоварване и само с 4-5 таба в мозила.
Моят процесор вади 1600 точки в пассмарк, а за сравнение четириядрен феном - 3900. Ще има ли подобрение наистина и заслужава ли си?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има нещо сбъркано. Имал съм Athlon II X2 250 и нямаше никакви проблеми с браузването. Потърси проблема на друго място.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, ще има подобрение. Предполага се, че ще намериш Phenom-а на ниска цена, така че - да, заслужава си.

Но дано не си под Windows 10 на тази конфигурация. При него много процеси работят във фонов режим. По-добре, ако ползваш компа само за Интернет, си инсталирай някой лек Linux.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, nesumrobot написа:

Здравейте, имам конфигурация със следните параметри : дъно Asrock n68-s, AMD II x2 240 , 4gb ram и 240 гб SSD. Знам, че е антика и т.н, спестете ми типичните изказвания и моля кажете има ли смисъл от смяна с четириядрен процесор Phenom II X4 или Athlon II X4 на ам3 сокет. Става въпрос за елементарно браузване в и-нет. Просто този процесор стой на 100% натоварване и само с 4-5 таба в мозила.
Моят процесор вади 1600 точки в пассмарк, а за сравнение четириядрен феном - 3900. Ще има ли подобрение наистина и заслужава ли си?

Ами ако успееш да намериш четириядрените процесори на ниска цена прави upgrade.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Малко рам това е проблема но да вариант като 945 би дал сериозна разлика само че вървят доста неизгодно.

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, nesumrobot написа:

С далеч по - слаба конфигурация си браузвам без яд. Но скоро ще ви потрябват 20000лв за конфигурация, с 2000w захранване и 50 гигабайта RAM, че да прочетете 2 реда в Интернет. Стига с това старо, марково, актуално. Научете се да извиличате не 100, а 1000% от техниката си.

Та, за целта оправи си машината :)))) 100% натоварен процесор за елементарно браузване:cantbelieve: Не, не си заслужава.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, nesumrobot написа:

Кой процес ти заема най-много CPU - гледал ли си в task manager-a? Ако не си отворил tab-ове пак ли е на 100% процесора? Имаш ли добавка за спиране на реклами? Какво има в табовете - примерно текст, видео и т.н.? Принципно дъното ти поддържа и 6-ядрен phenom2, така че определно с 4-6 ядрен процесор ще има голяма разлика.

https://www.asrock.com/mb/NVIDIA/N68-S/#CPU

преди 11 минути, ncl написа:

Има нещо сбъркано. Имал съм Athlon II X2 250 и нямаше никакви проблеми с браузването. Потърси проблема на друго място.

Това преди колко години?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди около две години. Сега съм с Е8400 и също нямам проблеми.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямах предвид буквално на 100%. Следял съм го при видео в тубата се движи от 20% до 70% като буферва. Наистина рамта е малко. Проблемът е ,че процесорите, които биха вършили работа очевидно и според вас струват почти колкото половината конфигурация. Някои ако има конкретно предложение за процесор с цена, ще е добре. Мерси.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, nesumrobot написа:

Наистина рамта е малко. 

Нищо подобно. 4GB спокойно стигат за браузване, и не само. Стига, както писах вече, да не е заета от една купчина бекграунд процеси.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, nesumrobot написа:

Наистина рамта е малко.

Последно 70% или 100%? Разликата не е малка! Паметта заета ли е всичката? Task manager какво показва? Включено ли ти е хардуерното ускорение? Имаш SSD, така че дори да се записва информация в page файла, не би трябвало да усещаш особено забавяне. Приниципно съм с windows 10 и не съм виждал Firefox да заема повече от 2-3 гигабайта памет, при условие, че съм отворил 10+ таба, от които половината с видеоклипове от тубата, а при 5-6 таба е под 1.5 ГБ.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Смени си DDR2 паметите с DDR3 (в съответните слотове). 4GB са на ръба на комфортната работа.
Вземи си Phenom X2 или X3 и отключи допълнителните ядра.
Edit: заблудил съм се, че дъното е N68-S UCC. N68-S не поддържа DDR3 и отключване на ядрата.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Raze написа:

Последно 70% или 100%? Разликата не е малка! Паметта заета ли е всичката? Task manager какво показва? Включено ли ти е хардуерното ускорение? Имаш SSD, така че дори да се записва информация в page файла, не би трябвало да усещаш особено забавяне. Приниципно съм с windows 10 и не съм виждал Firefox да заема повече от 2-3 гигабайта памет, при условие, че съм отворил 10+ таба, от които половината с видеоклипове от тубата, а при 5-6 таба е под 1.5 ГБ.

Когато не правя нищо на компютъра си стой дори на 0%. SSD-то ми стой на 80% перформънс в HDD sentinel, но това е заради старото дъно, поне според мен.

При пуснат 1 таб си стой от 20 до 70% процесора, видеокартата на 6-7% . Но примерно като се пусне superfetch процесът на уиндоус, отива на 100% или ако отворя повечко табове. Дори като скролвам из социалните мрежи зарежда бавно при скролване надолу например във фб. Процесорът стой на 100% при пуснат ютуб и скролване във фб. Имам антивирусна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С каква ОС е системата? С каква AV, с какви модули и настройки? Версия на браузъра, допълнителни приставки?

При стартиране и изчакване да зареди пълно системата с какви параметри тръгва? Примерно: заета памет 700 MB, използване на процесора около 5-10%, със стартирани 50 процеса.

При пускане на браузъра как се променят нещата? Кой са сайтовете, който най-много му тежат?

Какви са работните температури?

Тази карта (GeForce 7025 graphics) дали се справя с видео потока - какво казва GPU-Z?

• Еха 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, DarkEdge написа:

Смени си DDR2 паметите с DDR3 (в съответните слотове). 4GB са на ръба на комфортната работа.
Вземи си Phenom X2 или X3 и отключи допълнителните ядра.

Съгласен съм, че смяната или увеличението на рам паметта ще помогне, но ако сменя нея и процесорът по-добре да взема друга машина с тези пари. А и не всички се отключват, а тези , които се отключват не вървят евтино.

преди 1 минута, plamen_petrov_80 написа:

С каква ОС е системата? С каква AV, с какви модули и настройки? Версия на браузъра, допълнителни приставки?

При стартиране и изчакване да зареди пълно системата с какви параметри тръгва? Примерно: заета памет 700 MB, използване на процесора около 5-10%, със стартирани 50 процеса.

При пускане на браузъра как се променят нещата? Кой са сайтовете, който най-много му тежат?

Какви са работните температури?

Тази карта (GeForce 7025 graphics) дали се справя с видео потока - какво казва GPU-Z?

Температурите са отлични, максимум 52 градуса е процесора. Видеокартата е GT 610. При стартиране след процесите на уина ,процесорът си стой на 0-5%. Другото съм го описал. ОС е 10-тка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Смени процесора, смени системата, смени начина на ползване, смени ОС-а.

Всяко едно от изброените ще даде според мен положителен ефект, комбинацията от няколко ще даде по-голям.

• Ха-ха 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С двуядрен стар процесор дори и гледане на youtube в HD резолюция би се затруднил, да не говорим за по-висока, особено и при изпълнение на други задачи. Така и не каза RAM паметта колко си я виждал най-много пълна и колко ти заема браузъра.

• Харесва ми 1
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Raze написа:

С двуядрен стар процесор дори и гледане на youtube в HD резолюция би се затруднил, да не говорим за по-висока, особено и при изпълнение на други задачи. Така и не каза RAM паметта колко си я виждал най-много пълна и колко ти заема браузъра.

Първото изречение е излишно, на всички е ясно това. В idle използва 1.3 рам/4. В мозилата с 1 таб в ютуб 2.3/4.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами като ти е ясно какво се чудиш? Пак казвам, сменяй процесора с поне 4-ядрен и ще имаш много голямо подобрение в работата на системата.

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, Raze написа:

Ами като ти е ясно какво се чудиш? Пак казвам, сменяй процесора с поне 4-ядрен и ще имаш много голямо подобрение в работата на системата.

Ясно е, че ще се затруднява. Не ми беше ясно ще има ли ефект от смяна с нещо ,което вади примерно 4000 точки в пассмарк вместо моя, който вади 1650. Може би ще има подобрение наистина, ще потърся нещо. А има ли как SSD то да му включа TRIM функцията или въпросното мое дъно не я поддържа и ще стои на 80% performance SSD-то?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, nesumrobot написа:

да му включа TRIM функцията

Под коя ОС?
Под Win 7+ - в cmd с админски права изпълняваш
fsutil behavior set DisableDeleteNotify 0
Важно е да е активиран AHCI режимът в BIOS

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

TRIM се поддържа от ОС/драйвер, не дъно. Какво значи "стой" на 80%? И това "Й" за какво е? Ти как мислиш, дали +2 ядра и двойна производителност няма да ти подобрят работата на системата поне 2 пъти?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, Raze написа:

TRIM се поддържа от ОС/драйвер, не дъно. Какво значи "стой" на 80%? И това "Й" за какво е? Ти как мислиш, дали +2 ядра и двойна производителност няма да ти подобрят работата на системата поне 2 пъти?

Стои* на 80% performance в HDD sentinel. Там прочетох, че е нужно да се инсталира драйвер за въпросната функция. Къде да намеря драйвер за TRIM за уин 10. Посочих вече модела на дъното. Не мисля, че производителността ще се подобри 2 пъти, дори с 4-ядрен процесор ам3,но затова реших да питам тук.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Windows 10 си поддържа трим. Кое ти дава 80%? Дай снимка на това 80% и на SMART статуса. Дай и точен модел на диска.

https://www.windowscentral.com/how-ensure-trim-enabled-windows-10-speed-ssd-performance

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

4 x SATA2 3.0 Gb/s connectors, support RAID (RAID 0, RAID 1, RAID 0+1, RAID 5 and JBOD), NCQ and Hot Plug functions

80% - пак много ти дава :) явно диска не е много по бърз от SATA2 стандарта.

Това няма как да ти е основния проблем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.