Премини към съдържанието
Klijes

Проблем с облъчване от монитор на работното ми място

Препоръчан отговор

Здравейте!

Първо се извинявам, ако не съм уцелил точния раздел. Та ... работата ми е свързана с 8 часово стоене пред компютър. Но 2-3 часа след като съм си седнал на бюрото и съм започнал със задълженията си, не мога да си държа очите отворени, докато гледам монитора, адски ме заболява главата и буквално с всеки поглед все едно ми се забиват бодлички в очите. Няма смисъл да обяснявам надълго и широко за този дискомфорт, само ще кажа, че в секундата, в която отклоня погледа си от монитора, се чувствам по-добре, гледам назад в градината зеленината, но когато погледът ми отново се спре на екрана, всичко се връща със светкавична скорост. Взех си специални очила за компютър, инсталирал съм програма за намаляване на облъчването, но нито едно от тези неща не помага и когато приключвам вечер работа, буквално съм като пребит, без реално да правя кой знае какво. Обмислям да сложа две кактусчета от двете страни, четох, че поемат облъчването но ми се вижда и малко смешно. 

Всякакви съвети какво да направя в тази ситуация са добре дошли и ще съм ви много благодарен ако ми помогнете по някакъв начин. Изключая това, работата ми е перфектна, не искам да я сменям за нищо на света, но не искам и да остана без очи. Благодаря предварително!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей,

Първо при работа с комп винаги се препоръчва на всеки час поне по 15 минути да се махаш от него. Също може да намалиш яркостта/контраста на монитора. Също ако става дума за тънък TFT монитор не CRT (тия с кинескопите) монитор - то по-скоро проблемът е при теб. Всеки ден поне по 8 часа съм на поне 2 монитора от доста години и такъв проблем нямам. Не разбирам от тези неща особенно, но може би е добра идея да идеш при очен спецялист.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дай марка и точен модел на монитора.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, vstoitsov написа:

Здравей,

Първо при работа с комп винаги се препоръчва на всеки час поне по 15 минути да се махаш от него. Също може да намалиш яркостта/контраста на монитора. Също ако става дума за тънък TFT монитор не CRT (тия с кинескопите) монитор - то по-скоро проблемът е при теб. Всеки ден поне по 8 часа съм на поне 2 монитора от доста години и такъв проблем нямам. Не разбирам от тези неща особенно, но може би е добра идея да идеш при очен спецялист.

Тъкмо щях да пиша и аз за почивката, ама да е на 30-40 минути. :)

Проблемът наистина може да е при него. И ще дам един пример защо подкрепям предположението ти. Намирате си стар телевизор с кинескоп. Махате задния капак и "отваряте" цялата част с всички платки и елементи. В дясно се намира високоволтовата част. В зависимост от телевизора там напрежението се повишава до 15-25 KV. Ако поставите един фазомер на няколко сантиметра височина фазомерът ще "светне" без да докосва каквато и да е част от телевизора. Когато съм се навеждал над тази високоволтова част, след 4-5 секунди започваше да ме боли главата. И бях единствения на когото се случваше подобен главобол.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, Klijes написа:

облъчването

Кажи модел на монитора ти! Но съм 100% сигурен, че проблема не е от "облъчване" или ти друго разбираш под тази дума.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, A.com написа:

Проблемът наистина може да е при него. И ще дам един пример защо подкрепям предположението ти. Намирате си стар телевизор с кинескоп. Махате задния капак и "отваряте" цялата част с всички платки и елементи. В дясно се намира високоволтовата част. В зависимост от телевизора там напрежението се повишава до 15-25 KV. Ако поставите един фазомер на няколко сантиметра височина фазомерът ще "светне" без да докосва каквато и да е част от телевизора. Когато съм се навеждал над тази високоволтова част, след 4-5 секунди започваше да ме боли главата. И бях единствения на когото се случваше подобен главобол.

Не знам защо но това ми напомня за случай в миналото, когато кинескоп мониторите бяха единствено благо. На едно място поръчват и слагаме нов тогава i486 комп с нов CRT монитор. За 3 месеца няколко пъти се налага да сменим монитора защото се поврежда. Какво се оказва? На долния етаж в стая под тази някакви пичове си правят някакви опити с мощен уж лазер и това е причината за повредите. Та мисълта ми е, че не винаги всичко е особенно логично на пръв поглед.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 46 минути, A.com написа:

Какви кинескопи, какви високоволтови части те гонят - от поне 15 години не знам кой още ползва CRT монитори

Господина ако от монитора го заболява главата да става овчар, по цял ден ще си гледа овчичките и тревичките

• Ха-ха 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Klijes написа:

Взех си специални очила за компютър

Освен модела на монитора кажи как се сдоби с тези специални очила. При мен също имаше подобен проблем с главоболие, но проблема не беше в монитора. Оказа се, че имам лек астигматизъм, който беше установен от очен лекар и след като почнах да работя с очила главоболието изчезна. Не ги нося постоянно само когато работя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

ясно е, че трябва да отиде на очен лекар за установяване на причината

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Авторе за очен лекар си! Не ти е причината в компютъра. Една колежка имаше подобен проблем и си го реши след посещение при очен лекар!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първо - смени си монитора с такъв, който е Flicker free и Low Blue Light. Това е задължително, дори и да нямаш проблеми с очите. За да не се появят. Ако шефът ти не дава пари за това - купѝ си го сам. Ако шефът ти не ти разреши (има и такива темерути) - сменѝ си работата. Здравето е най-важно.

Ако вече и на хубав монитор продължават да те болят очите - да, трябва да се прегледаш при очен лекар.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите. Не знам дали очен лекар ще помогне, тъй като проблемът е само на работата - вкъщи не ми става чак толкова зле на моя си компютър. Марка на монитора ще дам после, като ида на работа, че не го знам наизуст. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Възможно е да имаш проблем с очите, но е и  възможно да работи монитора на ниска честота на опресняване и резолюция, провери и двете и ги задай на максимални стойности които позволява монитора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, ined написа:

Какви кинескопи, какви високоволтови части те гонят - от поне 15 години не знам кой още ползва CRT монитори

Ти не занеш, ама аз в момента, докато пиша, гледам в един LG Studioworks 500E. Другият служебен монитор също е с ЕЛТ, но е друга марка.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мониторът е марка DELL, но параметри не мога да видя - ако ми кажете как и къде, ще ви ги пусна да кажете, тъй като не разбирам много от тези неща ... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Табелка с марка/модел някъде трябва да има отзад на монитора, разгледай го добре, направи снимка на табелката. Какво му има за разбиране, не си ли виждал до сега табелка на някаква техника?

https://www.google.com/search?biw=1316&bih=903&tbm=isch&sa=1&ei=X9zOW7bANoPQrgSrwqbACQ&q=label+model+monitor&oq=label+model+monitor&gs_l=img.3...4930.5980.0.6988.8.6.0.0.0.0.166.648.0j5.5.0....0...1c.1.64.img..3.1.127...0i30k1j0i8i30k1j0i8i10i30k1.0.D4yhrXpi04o

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Klijes написа:

Мониторът е марка DELL, но параметри не мога да видя - ако ми кажете как и къде, ще ви ги пусна да кажете, тъй като не разбирам много от тези неща ... 

Каква е ОС която ползваш на компютъра?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Windows 7 е операционната система

Данните, които успях да разбера за монитора са: S/N: CN-038Y24-64180-2B8-18SL

REV AOO; Модел E1913C

100-240 V-50/60 HZ

1.5 A

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От тук задайте максималната резолюция, ако не е зададена такава.
Задайте максималната честота на опресняване, която най-вероятно ще е 75 херца.

147608.image0.jpg

rr4.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Евтин стар монитор, TN матрица. Най-вероятно има и шим. По-добре смени монитора с някой по-нов, IPS, който да няма PWM. Може да си направиш следния тест:

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за шотовете. От първия видях, че резолюцията си ми е на макс, но за втория къде да натисна, за да вляза в това меню на монитора?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Klijes написа:

Благодаря за шотовете. От първия видях, че резолюцията си ми е на макс, но за втория къде да натисна, за да вляза в това меню на монитора?

На Advanced Settings ще го видиш на първата снимка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, AAUUXX написа:

На Advanced Settings ще го видиш на първата снимка.

Къде е това? Не мога да го намеря 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Klijes написа:

Къде е това? Не мога да го намеря 

147608.image0.jpg.059bbb356bec14048835cfc49150d183.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Klijes написа:

Не знам дали очен лекар ще помогне, тъй като проблемът е само на работата - вкъщи не ми става чак толкова зле на моя си компютър.

Е щом е така недей да ходиш на лекар да не ти навреди още повече.

От сутринта блея в монитора, но не работя и познай без очилата съм и не ме боли глава. Чудо ли е станало или просто при нормално човъркане в нета не ми се натоварва по съшия начин зрението както при работа?

Не казвам, че не трябва да си смениш стария монитор от работата, но със лека ръка отхвърли най-вероятната според мен причина за проблема.

Не каза как си се сдобил с тези специални очила за монитор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.