Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Сглобявам си конфигурация главно за игри, видеообработка и може би стрийм и искам да чуя още няколко мнения. Разполагам с РАМ памет, ССД и видеокарта, както и стария ми хард. Остават ми да закупя дъно, процесор, охладител, кутия и захранване. Бюджетът е 1500лв ориентировъчно, може да се прескочи с 100-200лв. или да е по-малко от 1500 с 100-200лв. зависи на какво се спра. Принципно планувах да си взема 8700к, обаче докато чаках останалите ми части да пристигнат, цената на процесора скочи с 300лв. Можеше да си го взема по-рано, но реших да докачам 9тата серия и каква грешка се оказа това... Сега съм се спрял на 9600к, който в момента е на почти добра цена, другия вариант е АМД, но не го предпочитам. Частите които имам:

РАМ- https://www.vario.bg/gskill-trident-z-rgb-dimm-kit-16gb-f4-3200c14d-16gtzrx

ССД- https://www.vario.bg/samsung-ssd-860-pro-512gb-mz-76p512b-eu

Видео- https://www.vario.bg/evga-geforce-gtx-1080-sc-gaming-acx-30-08g-p4-6183-kr

И на какво съм се спрял:

Screenshot (74).png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На цената на чистия 6 ядрен Интел ще вземеш 8 ядрен с Х.Т. плюс охладител.

https://shop.sky.bg/KOMPJUTARNI-KOMPONENTI/Procesori-AMD/RYZEN-7-1800X-8C16T-up-to-400GHz-AM4-no-Fan?sort=p.price&order=DESC

https://shop.sky.bg/KOMPJUTARNI-KOMPONENTI/OhladiteliVentilatori/TRANQUILLO-Intel-775115011511155115613662011Mounting-clip-AMD-AM2AM2AM3AM3AM4FM1-FM2FM2-Fan-Dimensions-mm120-l-x-120-w-x-25-h-5Y-Warranty?sort=p.price&order=DESC

Говориш за видеообработка и стрийм тоест просто няма смисъл да се взима Интел.

От към дъно също не е нужно да се наливат толкова много пари поне при АМД-то. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Забравих да добавя, че ще има овърклок на процесора и на картата. Също така играя на 1080р, а мониторът ми е 120херца.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е ясно предвид че си избрал отключен процесор и дъно с Z390 чипсет.  Не знам само дали ще има нужда от delid при 9-та серия.

При АМД всеки се клоква а дъното реално дори не е нужно да е с X470 чипсет. Само че това е топ-модела който е на най-високи честоти и едва ли ще се постигне много.

Edit; Охладителят които съм сложил като примерен е бюджетен с цел да се съберем в цената на Интела които си избрал.

Ето едно ревю - http://hardwarebg.com/46550-непретенциозният-gelid-tranquillo-v4/

Като гледам ти си избрал над тройно по-скъп а предвид че 8 ядреното АМД е доста по-евтино едва ли ще има проблем да сложиш каквото пожелаеш.

Следващото ниво е Луцифер в.2 като трябва да има стикер "AM4 Ready". - https://shop.sky.bg/KOMPJUTARNI-KOMPONENTI/OhladiteliVentilatori/CPU-Cooler-LUCIFER-V2-IntelAMD?sort=p.price&order=DESC

Edit; Кутията която си избрал не е подходяща за Луцифера както и за D15. Ако ще взимаш подобни чудовища гледай и за по-сериозна кутия.

За Tranquillo или по-ниския клас на Noctua няма да е проблем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм се замислял за delid, а и доколкото гледах не дава големи резултати при 9та серия. Реално 8600к и 9600к са почти идентични, разликите са при 9700к и 9900к между 9та и 8ма серия, ама колкото и да ми се иска в момента не се "пипат" и дори не съм видял още да ги предлагат в бг сайтовете за хардуер. Реално избора ще е между 9600к и 1800х, както предложи, или 2700х. Само че стриктно за гейминг интелът ще има превес и то с едно 10-15фпс, някъде до 30, считано по това, което съм гледал като бенчмаркове. Естествено навсякъде другаде АМДто ще разбива и то с доста. Другият ми вариант е да си взема 8700к от америка и да чакам доставка ама и там няма да мръдне много цената, а не ми се дават пари за нещо, което е изкуствено оскъпено.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, horche написа:

Не съм се замислял за delid, а и доколкото гледах не дава големи резултати при 9та серия. Реално 8600к и 9600к са почти идентични, разликите са при 9700к и 9900к между 9та и 8ма серия, ама колкото и да ми се иска в момента не се "пипат" и дори не съм видял още да ги предлагат в бг сайтовете за хардуер. Реално избора ще е между 9600к и 1800х, както предложи, или 2700х. Само че стриктно за гейминг интелът ще има превес и то с едно 10-15фпс, някъде до 30, считано по това, което съм гледал като бенчмаркове. Естествено навсякъде другаде АМДто ще разбива и то с доста. Другият ми вариант е да си взема 8700к от америка и да чакам доставка ама и там няма да мръдне много цената, а не ми се дават пари за нещо, което е изкуствено оскъпено.

Насочи се към 8600К, защото се охлажда доста по-лесно от 9600К. i5 9600K има същата дебелина и размери на силициевия кристал като на i9 9900K, тоест е доста по-труден за охлаждане, дори и след Delid и течен метал - тестове на der8auer.  Може да намериш 8600K за 542-565лв извън страната ако толкова ти трябва за 120Hz игри.

Дъното не съм го гледал, но ми се струва скъпо. Аз бих взел някое от Gigabyte Z390 Aorus серията, защото са сериозно подобрени спрямо Z370 еквивалентите си. Aorus Elite или Aorus Pro. Дъното на снимката от страницата на Elite е всъщност Aorus Master. Все пак задължително прочети ревюта и мнения на собственици преди да поръчваш.

1080-ка за 1376 лева - не си го причинявай. За около 1250-1400 може да намериш 1080Ti извън страната. А втора ръка може да намериш бройки за 950-1000 лв. Вчера например имаше EVGA GTX 1080Ti Founders Edition във Overclockers.co.UK за 1215 лв, но днес не е налична. Щом имаш 1400 лв за карта то избора ти е 1080Ti, освен ако монитора ти е 1920х1080, тогава може и 2070 на MSRP цена или 1070Ti/1080 или дори 1070 ако намериш на добра цена.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Видеокартата и другите две части вече ги е купил. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Roujin Z написа:

Видеокартата и другите две части вече ги е купил. 

Моя грешка. Не видях и че смята да стриймва. В такъв случай R7 може да е много добро решение, дори и R7 1700/1700X, но трябва да са отново извън страната защото тукашните търговци са им вдигнали сериозно цената. Първия за 370 лева е невероятно добра покупка идва и със добър охладител. Той да си прецени на базата на това какво ще играе и на какво качество иска да стриймва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Погледни какво ти казва Ружин, щом желаеш да стриймваш, и се обзаведи с 8-ядрен 1800X или 2700 с някой хубав охладител и по-висок клас кутия - FD Meshify C. Дънна платка MSI B450 Tomahawk / X470 Gaming Plus и захранване Bitfenix Whisper M 550 / 650.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, horche написа:

За по-малко от 1500 лева можеш да вземеш качествени компоненти със страхотна производителност:

Untitled.png

При това имаш добър кит RAM оптимизиран за работа с AMD процесори. На посоченото от мен дъно само активираш XMP профила и сетваш множителя на процесора на 42. Друго не пипаш и си в играта.:)

П.П. Препоръчвам ти и да си вземеш по-качествени вентилатори за кутията.

П.П.П. Виждам, че споменаваш пазаруване от щатите. Ако намериш някое ''муле'':Dда ти донесе процесора ще спестиш едни 250 лева.[2700x]

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За процесора имах предвид от Америка с доставка, реално пак излиза по-евтино. Кутията ми допада, но захранването бих го оставил на евга, охладителя също ми харесва повече естетически от ноктуа. Не искам да пестя от захранване и кутия, всяка следваща конфигурация която си взимам я почвам от 0 точно поради тази причина. Машината ще се ползва главно за игри и обработка на видео, стрийм може и да няма, ако не го позволява процесора. Бих инвестирал в нещото, което ще ми е от полза по-голяма част от времето. Тоест не бих жертвал производителност от игрите, които ще играя по-често, за сметка на производителност с АМД при стрийм 10% от времето. Може би ще се спра на 9600к/8600к с z390 gigabyte и евентуално ако се запаля по стрийминг ще си сменя процесора с i7 когато се наложи. Целта ми е възможно най-високи фпс в игрите (възможно по-близки до 120), а като гледам дори и5 взима превес стриктно при гейминг срещу 2700х

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хората ти предлагат по-доброто към този момент, а ти ще вземеш това, което си харесал предварително. Защо въобще създаде тази тема?! Специално съм си отделил от времето да ти напиша препоръка от хендито, при все, че съм супер натоварен. Аз лично повече няма да се хабя за закоравели почитатели(на Интел в случая). 

Излизаш=>в ляво=>към фотото=>снимаш се и пътуваш...И не ме мисли за груб. Не съм.

Лека!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, Jorge написа:

Хората ти предлагат по-доброто към този момент, а ти ще вземеш това, което си харесал предварително. Защо въобще създаде тази тема?! Специално съм си отделил от времето да ти напиша препоръка от хендито, при все, че съм супер натоварен. Аз лично повече няма да се хабя за закоравели почитатели(на Интел в случая). 

Излизаш=>в ляво=>към фотото=>снимаш се и пътуваш...И не ме мисли за груб. Не съм.

Лека!

Създал съм темата, защото става въпрос за 5 компонента, не само за процесор. Още в 1вия ми пост съм написал, че предпочитам интел пред амд,но  не защото съм "закоравял" почитател, а изборът ми се базира на поредица от бенчмарк тестове. Никой не те е карал на сила да изказваш мнението си и не съм длъжен да се съобразявам с твоя избор, при положение че плащам с моите пари... И въобще не разбрах аналогията ти в предпоследния ред.

Лека!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зарежи бенчовете. Принципно и 6 ядрения 2600Х ако са на сток ще даде близък резултат в игрите като 8 ядрения а с 6 ядрения Интел нещата не са много по-различни. 

Разбира се има известни разлики особено в различните игри но като цяло 1800Х си остава най-добрата покупка като производителност-цена

особено ако се взима от швабите където с доставката излиза около 462 лв. което е 80 лв. по-евтино от Скай без да броим доставката (не е безплатна).

https://www.mindfactory.de/product_info.php/AMD-Ryzen-7-1800X-8x-3-60GHz-So-AM4-WOF_1144034.html

Дъното също е около 200 лв. вместо да даваш 430 лв.  за глупости а отличен охладител се взима за 90 лв. вместо 176 лв. 

https://www.mindfactory.de/product_info.php/Thermalright-HR-02-Macho-Rev--B-Tower-Kuehler_983170.html

Ако толкова те притеснява дизайна на частите не ги гледай (вземи си кутия без прозорец).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 33 минути, horche написа:

Създал съм темата, защото става въпрос за 5 компонента, не само за процесор. Още в 1вия ми пост съм написал, че предпочитам интел пред амд,но  не защото съм "закоравял" почитател, а изборът ми се базира на поредица от бенчмарк тестове. Никой не те е карал на сила да изказваш мнението си и не съм длъжен да се съобразявам с твоя избор, при положение че плащам с моите пари... И въобще не разбрах аналогията ти в предпоследния ред.

Лека!

А пък ние тук повечето(или по-малкото) не се осланяме на поредица ''бенчмарк тестове'' и това е важното. За парите си абсолютно прав и аз по-горе написах, че няма да се хабя повече. Принципно въобще не ми пука дали ще се прецакаш или не, при положение, че не те познавам и не си ми никакъв. Но все пак и други хора четат тези редове. Един ще се прецака, но други двама по-умни от него ще вземат правилното решение. Има логика. Нали? И така ще съм полезен. Което ми доставя удоволствие. Чат? Надали чаткаш, при положение че не си разбрал смисъла на онзи ред от предишното ми мнение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, Roujin Z написа:

Зарежи бенчовете. Принципно и 6 ядрения 2600Х ако са на сток ще даде близък резултат в игрите като 8 ядрения а с 6 ядрения Интел нещата не са много по-различни. 

Разбира се има известни разлики особено в различните игри но като цяло 1800Х си остава най-добрата покупка като производителност-цена

особено ако се взима от швабите където с доставката излиза около 462 лв. което е 80 лв. по-евтино от Скай без да броим доставката (не е безплатна).

https://www.mindfactory.de/product_info.php/AMD-Ryzen-7-1800X-8x-3-60GHz-So-AM4-WOF_1144034.html

Дъното също е около 200 лв. вместо да даваш 450 лв.  за глупости а отличен охладител се взима за 90 лв. вместо 176 лв. 

https://www.mindfactory.de/product_info.php/Thermalright-HR-02-Macho-Rev--B-Tower-Kuehler_983170.html

Попринцип си прав и съм съгласен, но не виждам смисъл да си взимам процесор, който ще ограничава възможностите на видеокартата ми за която съм платил вече 1000лв. Да, АМД е по-добрия вариант като цяло, но стриктно за гейминг при 1080р (не 1440 или 4к) интелският процесор ще ми донесе едни 10-20% разлика. (стрийминга не ми е главната цел) Най-доброто решение е 8700к, дали обаче цените ще се нормализират някога само Бог знае, затова за сега мисля да се спра на 8600к или 9600к. Ще има и клок, така че разликата ще е по-голяма в полза на интелските процесори. Ще погледам малко тестове и ще помисля, но наистина при 1080р осъкатявам 1080ката

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Осакатяваш другия път. Тестовете с разликите , за които говориш, са правени с 1080Тi,  a по-новите и с 2080Тi. Така че от 20-те % ще останат колко, като сметнеш, колко е по-бърза Ti от 1080? А ако си си купил 1080 за да орежеш детайлите и да търсиш много кадри, тогава грешката е в генералния план. Особенно с процесора без HT като намесиш и думата стрийм и нещата стават още по-грозни.

Но както ти казаха, ти си знаеш...

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, Tommygun написа:

Осакатяваш другия път. Тестовете с разликите , за които говориш, са правени с 1080Тi,  a по-новите и с 2080Тi. Така че от 20-те % ще останат колко, като сметнеш, колко е по-бърза Ti от 1080? А ако си си купил 1080 за да орежеш детайлите и да търсиш много кадри, тогава грешката е в генералния план. Особенно с процесора без HT като намесиш и думата стрийм и нещата стават още по-грозни.

Но както ти казаха, ти си знаеш...

Точно обратното, повечето тестове ги правят на 1080, а 2080 и 2080Ти ги нямаше, когато се появи 2700x. Дори 1080Ти я нямаше когато пуснаха 1800х. Един един от многото бенчове по тази тема, за да не се спори излишно.

https://www.tomshardware.com/reviews/amd-ryzen-7-2700x-review,5571-6.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пич, имаш го АМД предложението, ако искаш коригирай охладители, кутии, захранвания в някакви рамки, но за 1500 лв. ти изкоментираха най-добрите идеи. Щом си наясно с това и пак си държиш на intel - твоя воля, ти поръчваш музиката. За да е все пак някакво удачно решение, ето ти насоки:

Gigabyte Z390 Gaming X
intel Core i5-8600K
Noctua NH-D15S
FD Meshify C TG
Corsair RMX 650

За 1427лв.

Дали ще вземеш Dark Rock Pro 4 или кутия Phanteks Enthoo Pro M TG е все тая. Както и друго добро захранване - Seasonic Focus Plus Gold, Bitfenix Whisper M, EVGA G3... Ако изпънеш бюджета, остава да се пипне само дъно - Gigabyte Z390 Aorus Elite или Asrock Z390 Extreme4.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, horche написа:

Бюджетът е 1500лв ориентировъчно, може да се прескочи с 100-200лв.Най-доброто решение е 8700к

Щом за теб 8700к е най-доброто решение, може да се влезе в горния бюджет, но трябва да си го поръчаш от чужбина.

https://www.mindfactory.de/product_info.php/Intel-Core-i7-8700K-6x-3-70GHz-So-1151-WOF_1199328.html

Дъното също ще ти го дам от там, понеже е със 80-90лв. надолу от тук.

https://www.mindfactory.de/product_info.php/ASUS-MB-PRIME-Z370-A-II--Intel-1151-DDR4-ATX-_1276302.html 

https://www.vario.bg/phanteks-enthoo-pro-ph-es614pc-bk

http://nikem-bg.net/computer-components/Seasonic-Focus-Plus-750-Watt-SSR-750PX-PLATINUM/

https://www.vario.bg/noctua-nh-u14s

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Допада ми идеята, аз съм поръчвал вече от Германия и то монитор, който е доста по-голям. Гледам че има и без опаковка 8700к https://www.mindfactory.de/product_info.php/Intel-Core-i7-8700K-6x-3-70GHz-So-1151-TRAY_1199334.html Почти на нормалната цена върви така. Другите неща от тука.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, horche написа:

Допада ми идеята, аз съм поръчвал вече от Германия и то монитор, който е доста по-голям. Гледам че има и без опаковка 8700к https://www.mindfactory.de/product_info.php/Intel-Core-i7-8700K-6x-3-70GHz-So-1151-TRAY_1199334.html Почти на нормалната цена върви така. Другите неща от тука.

Tray са OEM и гаранцията им е по-различна. Аз не бих пестил. Другия ти вариант ако искаш процесор на MSRP е да търсиш втора ръка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 27 минути, Inno написа:

Другия ти вариант ако искаш процесор на MSRP е да търсиш втора ръка.

Ми предлаганите в щатите са си на MSRP в момента.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 27 минути, Jorge написа:

Ми предлаганите в щатите са си на MSRP в момента.

От Щатите с ДДС, мито и доставка пак излиза тея пари. От Германия е по-сигурно, ще взема този с кутията, не знаех че има разлики

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, horche написа:

От Щатите с ДДС, мито и доставка пак излиза тея пари. От Германия е по-сигурно, ще взема този с кутията, не знаех че има разлики

Коментирах написаното от ''Inno''. С теб приключих вчера. Ако не беше толкова заслепен щях да ти го донеса скапания процесор на MSRP цена, че и на по-ниска, но ти си знаеш твоето. Дерзай...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.