Премини към съдържанието
Visotsky

Проблем с отваряне на raw файлове

Препоръчан отговор

Здравейте!

Случи ми се следното: част от raw файловете от фотоапарата ми отказват да се отворят на един от компютрите ми. Навсякъде другаде се отварят. Първо - през файлов мениджър ми дава съобщение "No program associated to this file format" или нещо такова. През контролния панел му задавам асоциация - да отваря през IrfanVIew. Не се получава, операционната система не приема това свързване. Някои raw файлове се отварят, но само чрез влачене във вече отворена IrfanVIew, други - не. Досега подобен проблем не съм имал, а навсякъде другаде всичко се отваря перфектно. Явно проблемът е на нивото на ОС, защото и Photoshop не ми отваря въпросните файлове.

ОС: Windows 10 64-bit, AMD FX-8320, Radeon 6850 1GB, Dell 2516 PremierColor.

На някого хрумва ли му какво може да е причинило проблема? - Не ми се преинсталира само заради това.

Мерсаж на отзовалите се предварително! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи файлове с едно и също разширение на една и съща машина едните се отварят, а другите не?

Прегледай дали всичко с имената и разширенията на файловете е наред.

Пробвай да му зададеш отново този формат да се отваря с желаната програма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, plamen_petrov_80 написа:

Значи файлове с едно и също разширение на една и съща машина едните се отварят, а другите не?

Прегледай дали всичко с имената и разширенията на файловете е наред.

Пробвай да му зададеш отново този формат да се отваря с желаната програма.

1. Да.

2. На всички други компютри вкъщи (две машини с Windows 10 64-bit, две с Windows 7 32-bit, една LXLE и една с Lubuntu) всичко е наред, отварят се.

3. Опитах многократно след рестарти и връщане към файлови асоциации по подразбиране, не става. Не приема да отваря raw с IrfanView изобщо. Махнах цитираната и инсталирах други програми за гледане на снимки (XnView, ACDSee) - същата работа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изобщо никакви raw ли не отваря или само част от тях?

Проблемните файлове без никакъв проблем се отварят винаги, ако просто се извикат през програмата.

Някакъв друг проблем с друг софтуер и тип файлове на същата машина?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, plamen_petrov_80 написа:

Изобщо никакви raw ли не отваря или само част от тях?

Проблемните файлове без никакъв проблем се отварят винаги, ако просто се извикат през програмата. 

Някакъв друг проблем с друг софтуер и тип файлове на същата машина?

1. Не отваря никакви при директен клик върху файла. Някои се отварят с влачене в отворен прозорец на IrfanVIew.

2. Опитвам да отворя файловете и през вътрешния файлов браузър на програмите, които пробвах (Open...) - не става.

3. Не, всичко друго отваря, затваря, работи чудно. Самият компютър е змей, редовно правя видео, аудио и обработвам снимки на него. Този път засече с изображенията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Файловете с какво разширение са? Сигурен ли си, че избираш правилното - .RAW или каквото там ти трябва? Настроен ли ти е explorer да показва разширения на файловете? Ако нямаш асоциирана програма за отваряне на типа файл, при опит за отварянето му ще ти излезе прозорец със запитване с коя програма да се отвори и ще имаш опция да зададеш винаги да отваря това разширение с дадената програма. Ако вече има зададена програма, след като си маркирал файла, задържаш "shift" и цъкаш с десен бутон върху файла - в менюто ще ти се появи опция "open with" и ще можеш да избереш от списъка със зададените програми или да си избереш нова и да я асоциираш винаги да ти отваря този тип файл. Като опиташ да отвориш проблемен файл през приложението, което ползваш и ти даде грешка, какво точно пише в съобщението на грешката?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как прехвърляш файловете - с кабел, карт рийдър, безжично? От какъв апарат са (марка, модел), и в какво цветово пространство са заснети - sRGB или AdobeRGB?

преди 8 минути, Raze написа:

Файловете с какво разширение са? Сигурен ли си, че избираш правилното - .RAW или каквото там ти трябва?

:D

Няма .RAW разширение :) . RAW форматът е различен за всяка марка, съответно и разширението - .CR2, .NEF, .DNG и т.н.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Каквото там е, без значение, въпроса е да е правилното и да не отваря някой нулев, развален или файл, който не съдържа изображение. За това му казвам да си види точно какво е разширението на файла и дали е такова, каквото му трябва, защото ако е скрил разширенията, може да се опитва да отваря файлове, които не са снимки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 39 минути, Raze написа:

Файловете с какво разширение са? Сигурен ли си, че избираш правилното - .RAW или каквото там ти трябва? Настроен ли ти е explorer да показва разширения на файловете? Ако нямаш асоциирана програма за отваряне на типа файл, при опит за отварянето му ще ти излезе прозорец със запитване с коя програма да се отвори и ще имаш опция да зададеш винаги да отваря това разширение с дадената програма. Ако вече има зададена програма, след като си маркирал файла, задържаш "shift" и цъкаш с десен бутон върху файла - в менюто ще ти се появи опция "open with" и ще можеш да избереш от списъка със зададените програми или да си избереш нова и да я асоциираш винаги да ти отваря този тип файл. Като опиташ да отвориш проблемен файл през приложението, което ползваш и ти даде грешка, какво точно пише в съобщението на грешката?

1. Файловете са с разширение arw. Избирам от менюто Open with... и нищо.

2. Ползвам Total Commander, там виждам всички разширения и атрибути на файловете. С десен бутон достигам до Open with, но не ми дава да асоциирам програма.

3. Отварям контролния панел, където отивам на програмите по подразбиране. На формата arw ми дава възможности да избера някоя от програмите за отваряне на изображения, но когато кликна, не ми зачита избора, сиреч форматът остава без асоцирана програма.

4. Грешката, която ми дава, е No program associated with... (името на файла с пътя до него).

преди 35 минути, RudeBoy написа:

Как прехвърляш файловете - с кабел, карт рийдър, безжично? От какъв апарат са (марка, модел), и в какво цветово пространство са заснети - sRGB или AdobeRGB?

1. Всякак. На всички други компютри проблем няма.

2. Sony Alpha 7.

3. Adobe RGB. Пак казвам - на всички машини в нас се отваря всичко без проблеми, само на този, чиито параметри цитирах, е така от вчера. По-рано и на него съм отварял всичко, все пак работя доста на него, особено тежки процеси.

преди 23 минути, Raze написа:

Каквото там е, без значение, въпроса е да е правилното и да не отваря някой нулев, развален или файл, който не съдържа изображение. За това му казвам да си види точно какво е разширението на файла и дали е такова, каквото му трябва, защото ако е скрил разширенията, може да се опитва да отваря файлове, които не са снимки.

Виждам разширенията. Ползвам файлов мениджър, който ги показва. Но файда тук - никаква.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Опитай просто за проба да отвориш някой такъв файл с FSViewer. Ако не се отваря самият файл директно, отвори FSViewer, през него стигни до папката, в която са файловете, и виж какво ще стане.

Относно Photoshop - и той ли не разбира асоциациите? Ако опиташ с него през File -> Open да отвориш файл?

Като цяло от това, което описваш, ми се струва, че са ти счупени файловите асоциации, но може да провериш също дали всичко е наред с Adobe Camera Raw. 

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не каза през самото приложение - file/open каква грешка ти дава, което те питах и по-рано?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, killchain написа:

Опитай просто за проба да отвориш някой такъв файл с FSViewer. Ако не се отваря самият файл директно, отвори FSViewer, през него стигни до папката, в която са файловете, и виж какво ще стане.

Относно Photoshop - и той ли не разбира асоциациите? Ако опиташ с него през File -> Open да отвориш файл?

Като цяло от това, което описваш, ми се струва, че са ти счупени файловите асоциации, но може да провериш също дали всичко е наред с Adobe Camera Raw. 

1. Не става. Опитах.

2. Разбира ги. На другите компютри. На този не ще. Не за всички .arw файлове, дори не за цели папки. Някои ги вижда коректно и ги отваря, други - не.

3. Счупени са. Въпросът е как да ги оправя без преинсталация на ОС. Проверих с Adobe Camera Raw - отваря някои, други - не. И то - само при провлчаване в прозореца на Photoshop, иначе не.

преди 8 минути, Raze написа:

Не каза през самото приложение - file/open каква грешка ти дава, което те питах и по-рано?

преди 55 минути, Visotsky написа:

4. Грешката, която ми дава, е No program associated with... (името на файла с пътя до него).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

През photoshop като дадеш file/open няма как да ти даде такава грешка или през другите ти приложения за гледане/редактиране на изображения.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като собственик на SONY Alpha апарат ще кажа, че Sony си имат специален софтуер(драйвер) за преглед на некомпресирани снимки.

http://support.d-imaging.sony.co.jp/www/download/vista_raw/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не може да са ти счупени файловите асоциации, и някои файлове да се отварят, докато други от същия вид и със същото разширение - не. Просто не е логично.

От теб зависи да разбереш каква е разликата между едните и другите. Провери каквото се сетиш, ние вече ти дадохме някои насоки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да става въпрос за развален диск например. Опитай да ги отвориш директно от картата.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, Eclipse2G написа:

Като собственик на SONY Alpha апарат ще кажа, че Sony си имат специален софтуер(драйвер) за преглед на некомпресирани снимки.

http://support.d-imaging.sony.co.jp/www/download/vista_raw/

Инсталиран е. Не е от това. Имам този апарат от повече от 3 години, този драйвер не е съвършено нужен, но е по-добре с него, отколкото без, за да няма проблеми.

преди 15 часа, RudeBoy написа:

Не може да са ти счупени файловите асоциации, и някои файлове да се отварят, докато други от същия вид и със същото разширение - не. Просто не е логично.

От теб зависи да разбереш каква е разликата между едните и другите. Провери каквото се сетиш, ние вече ти дадохме някои насоки.

И според мен няма никаква логика. Отварят се и от картата, и от всеки друг компютър.

преди 15 часа, killchain написа:

Може да става въпрос за развален диск например. Опитай да ги отвориш директно от картата.

Това беше важно допускане. В момента тествам въпросния харддиск - старичък е, макар че в по-голямата част от живота си е ползван за съхранение, а не за ОС. Когато дойдат резултатите от теста, ще споделя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи е нещо със асоциациите е свързано.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 25.10.2018 г. в 18:25, Raze написа:

През photoshop като дадеш file/open няма как да ти даде такава грешка или през другите ти приложения за гледане/редактиране на изображения.

преди 2 минути, Eclipse2G написа:

Значи е нещо със асоциациите е свързано.

Докато автора не каже какво точно прави и защо не направи и даде резултата от това, което съм му написал да направи за втори път, няма как да се разбере проблема какъв е и от какво е. Също не е ясно дали е пробвал да отвори файла директно от апарата/картата, може и да му е повреден диска, от който се мъчи да отвори въпросните файлове.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.