Премини към съдържанието
Miro40

Разширен и Логически дял на диска

Препоръчан отговор

Здравейте, 

Когато операционната система заема 3 основни дяла на диска,а искаш да инсталираш втора такава,е в сила правилото,че не можеш да разделяш диска на повече от 4 основни дяла.Един от начините е да създадеш разширен дял, и в него логически дялове.В тая връзка,как се създават, и използват логическите дялове,имам питания:

1/Предварително ли се създава(задава) големината на логическия дял за root,home и swap,или последователно по време на инсталацията,първо за root,после за home и т.н.?

2/При инсталацията на втора(или повече) операционни системи,може ли да се споделят(използват),swap и home ,на първата операционна система,и как става това на практика?

3/Къде се инсталира MBR?На /dev/sda ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Доста остаряла информация!

Това се отнася за стария BIOS / MBR

UEFI със GPT може да съдържа до 128 основни дяла на диска и няма нужда от разширен!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Коя ОС имаш сега и коя искаш да сложиш като втора?

На един физически диск под MBR има може да има до 4 Primary partitions.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При диск със зареждащи функции с MBR схема може с един основен и активен дял и множество логически дялове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, plamen_petrov_80 написа:

Коя ОС имаш сега и коя искаш да сложиш като втора?

На един физически диск под MBR има може да има до 4 Primary partitions.

Въпросът не се отнася конкретно за мен.Питането ми е принципно.Нали точно това е формулировката на въпросът ми,че на един диск не може да има повече от 4 Primary дяла.

преди 1 час, rado7318@abv.bg написа:

UEFI със GPT може да съдържа до 128 основни дяла на диска и няма нужда от разширен!

Не всички имат UEFI.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Принципно най-чисто решение е да имаш една ОС на един физически диск. Всичко друго рано или късно може да доведе до неудобства.

При принципно питане - принципно WinXP заема един дял, Win7 заема втория - ето готов си, но при теб явно е друго и затова попитах - винаги е важно какво се слага и кое след кое се слага.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Miro40 написа:

1/Предварително ли се създава(задава) големината на логическия дял за root,home и swap,или последователно по време на инсталацията,първо за root,после за home и т.н.?

2/При инсталацията на втора(или повече) операционни системи,може ли да се споделят(използват),swap и home ,на първата операционна система,и как става това на практика?

1. Правиш ги предварително. Така се предпазваш от грешки в инсталатора. По принцип винаги можеш на жив диск да инсталираш gparted , дори и да го няма предварително инсталиран, и да се свърши работата. Не зависи кое ще е първо, второ, трето.

2. swap-а е един (просто го задаваш за новата ОС, по принцип става автоматично), другото си е ненужен разход на пространство. Но в зависимост от дистрибуцията (Дебиан например), може да се преформатира swap-a и да му се смени идентификацията, и ако това стане - ще трябва да се опише новата му идентификация в /etc/fstab в "старата" система (най-добре през новата ако  тя е подразбиращо стартиращата).

Споделен дял /home не е добра идея (така мисля). Задаваш същия дял който е /home за такъв и на новата ОС, и задаваш същата файлова система в която е, като не трябва да се форматира. И същия или друг потребител (името на потребителя). Ако е същия - става ако преинсталираш със абсолютно същата ОС с която си бил. С друг потребител - имаш в /home домашните папки на (условно) Иван и Петър, и не зависиш от еднаквост на ОСите.

3. "Инсталира" се записът на GRUB в MBR на /dev/sda. Като може там да е записът на "главната" ОС, а следващата да е без или на друг дял, различен от /dev/sda. С обновяване на grub-ът на главната ОС ще се появи в менюто записът на "второстепенната" ОС. (Трябва да има съвместимост обаче между ОСите).

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 50 минути, Miro40 написа:

Питането ми е принципно.

Щом е принципно, печелиш лигава отговор. :D

Може както предварително, така и по време. Няма значение точно реда по който ги създаваш и в повечето случаи кое, къде е. По принцип схемата се прави предварително, защото по време може да забравиш нещо или да не си представиш размерите правилно.

Принципно може. Обаче за swap не е добре, понеже може да има информация там при хибернация или да се ползва различна версия на swap-a. С една дума не го прави. За home по-скоро е ОК, но ще мешаш между Linux инсталациите. Примерно firefox ще ползва едни и същи отметки. Ако такъв ефект е търсен, тогава ОК.

MBR стои в началото на диска и не се инсталира. Ако питаш за буутлоудер-а, това е сложен въпрос. Общо взето bootloader-a има много компоненти и стои на много места. Ако схемата на диска е MBR и точно от него се стартира, задължително се слага някаква част в MBR.

Принципно не е едно и също какви са ОС, които слагаш. Ако ще слагаш два Windows, това има своите специфики. Ако ще мешаш Linux-Windows, Linux-*BSD, тогава също е малко специфично.

Най-общо за два Linux или Linux+Windows, два праймъри дяла + N разширени ще е ефективна схема.

Ако ще ползваш UEFI и GPT, тогава дяловете не са проблем, но ще си играеш доста със стартирането. Също така Win ще трябва да е доста нов, от 7 нагоре.

преди 2 часа, DarkEdge написа:

При диск със зареждащи функции с MBR схема може с един основен и активен дял и множество логически дялове

Ако ще прави такива упражнения, два малки boot дяла в началото на схемата, основни ще свършват работа. Иначе идеята ти е правилна, но тогава няма как да ползва различни файлови системи с този един дял. А ако ще ползва различни ОС, обезателно ще му трябват.

преди 36 минути, plamen_petrov_80 написа:

Принципно най-чисто решение е да имаш една ОС на един физически диск. Всичко друго рано или късно може да доведе до неудобства.

Още по-добре е една ОС на компютър, но е скъпо решение. Или поне ограничаващо.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, Melmak ® написа:

два малки boot дяла в началото на схемата

А как ще превключва избора на двата boot дяла? Един FAT32 boot дял с grub...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, DarkEdge написа:

А как ще превключва избора на двата boot дяла? Един FAT32 boot дял с grub...

Ще ползва един от тях. Това кой е активен, решава кой ще се ползва...

С FAT32 трудно ще излъже Win да се качи. Има и принципни недостатъци с boot-лоудърите. Ако се ползва FAT32, трябва файла да е на точно определен сектор и да не е фрагментиран. Не е готино.

Но виж един EXT2 и един малък NTFS, мога да потвърдя че бачка отлично.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не пречи една система да е с две ОС. Дори може да работят заедно :)

Въпрос на вкус.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за изчерпателните и конкретни отговори.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, Melmak ® написа:

С FAT32 трудно ще излъже Win да се качи.

Точно с такава структуъра е при мен ssd:
FAT32<>NTFS<>NTFS<>NTFS<>FAT32
BOOT<>Windows<>Data<>Strelec<>pagefile
prim.<>Logical<>Logical<>Logical<>Logical
Кликпо карт.:
repar-images-part2.gif

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, plamen_petrov_80 написа:

Не пречи една система да е с две ОС. Дори може да работят заедно :)

Въпрос на вкус.

Това с паралелни ОС за N-Boot е вече остаряла концепция.
Далеч по-практично е една основна Linux ОС и зилиони други Linux/BSD дистра във виртуални машини или контейнери. Бозата тоже у виртуaлка да не праи мизерии.

Иначе по въпроса, при MBR сценарии на парчетосване можеш да инсталираш паралелно без проблем 14 Линукса.

@Melmak ® Това с общ /home не е добра идея, различните дистра имат различни конфигурации и разлики в настройки в /home даже и при 1:1 ползване на еднакви дектопи и програми.
Пробвай да съвместиш примерно Арч с Дебиан стейбъл. Амиии - греда, едни и същи програми, но с различни версии и съответно различни съвкупности от настройки, в повече или вече махнати.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, DarkEdge написа:

Точно с такава структуъра е при мен ssd:
FAT32<>NTFS<>NTFS<>NTFS<>FAT32
BOOT<>Windows<>Data<>Strelec<>pagefile
prim.<>Logical<>Logical<>Logical<>Logical

Интересно, не знаех че може и така. Изглежда доста добре.

преди 46 минути, whitepixel написа:

@Melmak ® Това с общ /home не е добра идея, различните дистра имат различни конфигурации и разлики в настройки в /home даже и при 1:1 ползване на еднакви дектопи и програми.
Пробвай да съвместиш примерно Арч с Дебиан стейбъл. Амиии - греда, едни и същи програми, но с различни версии и съответно различни съвкупности от настройки, в повече или вече махнати.

Да ти кажа и аз не съм във възторг от точно това приложение. Но някои потребители го искат, независимо от всичко.

Ако на мен ми трябваше с два Linux-a, пак щях да сложа един дял, но два различни потребителя. Другите варианти за тоя случай, да сложа два отделни дяла за home или да ползвам / , още повече ме отблъскват.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Melmak ® написа:

Интересно, не знаех че може и така. Изглежда доста добре.

Работи перфектно.
А някой пробвал ли е да зарежда linux  от vhd файл?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.