Премини към съдържанието
simonaivanova777

КАТ ме спряха взеха ми документите и ми ги върнаха след 5 минути. Дали имам фиш.

Препоръчан отговор

Здравейте! Снощи за пръв път ме спряха от КАТ, за превишена скорост от около 60-65 при ограничение 50. Попитаха ме дали сега ще го платя и аз казах,че ще го платя по банков път.Взеха ми документите и ми ги върнаха след 5 мин,като не ми дадоха никакъв документ или нещо подобно,нито ми съобщиха с колко съм превишила. Въпросът ми е това нормално ли е ? И кога да очаквам фиш? Също така 14 дневния срок след получаване на документа ли започва да тече и дали онлайн би ми излязло по-рано,че имам нарушение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 1 час, simonaivanova777 написа:

Здравейте! Снощи за пръв път ме спряха от КАТ, за превишена скорост от около 60-65 при ограничение 50. Попитаха ме дали сега ще го платя и аз казах,че ще го платя по банков път.Взеха ми документите и ми ги върнаха след 5 мин,като не ми дадоха никакъв документ или нещо подобно,нито ми съобщиха с колко съм превишила. Въпросът ми е това нормално ли е ? И кога да очаквам фиш? Също така 14 дневния срок след получаване на документа ли започва да тече и дали онлайн би ми излязло по-рано,че имам нарушение.

Голяма работа,взели му книжката.

Моята са я взимали много пъти.Последният беше с 2,85.

Добри адвокати и повечко разходи.

И не пий зад волана,само на маса!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нито съм употребявала алкохол,нито са ми взели книжката. Моля, четете поста и не говорете не на място. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, simonaivanova777 написа:

Нито съм употребявала алкохол,нито са ми взели книжката. Моля, четете поста и не говорете не на място. 

Ето ти сайт, където може да провериш какви глоби имаш към КАТ. Вече трябва да разбереш дали са ти писали фиш или акт.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Емил Костов написа:

Ето ти сайт, където може да провериш какви глоби имаш към КАТ. Вече трябва да разбереш дали са ти писали фиш или акт.

Благодаря за бързия отговор. Проверих и ми изписва няма открити задължения. Съмнително ми се стори, тъй като полицая без да ми каже с колко съм превишила скороста ме попита сега ли ще платя и като му отказах, ми отвърна, че ще отиде да провери. И след като ми взе документация и ми я върна, не ми даде никакъв документ да разпиша,нито ми каза с колко съм превишила.

А също така законно ли е да ми иска пари на ръка да му платя?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, simonaivanova777 написа:

Благодаря за бързия отговор. Проверих и ми изписва няма открити задължения. Съмнително ми се стори, тъй като полицая без да ми каже с колко съм превишила скороста ме попита сега ли ще платя и като му отказах, ми отвърна, че ще отиде да провери. И след като ми взе документация и ми я върна, не ми даде никакъв документ да разпиша,нито ми каза с колко съм превишила.

А също така законно ли е да ми иска пари на ръка да му платя?

Провери тогава директно в КАТ. Там ще ти кажат дали имаш глоба или не. Даже може да я платиш на момента. Не чул КАТ да имат плащане на ръка. ;) Миналата година ми писаха фиш заради неправилно паркиране. Дадоха ми копие и отидох да го платя. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Емил Костов написа:

Провери тогава директно в КАТ. Там ще ти кажат дали имаш глоба или не. Даже може да я платиш на момента. Не чул КАТ да имат плащане на ръка. ;) Миналата година ми писаха фиш заради неправилно паркиране. Дадоха ми копие и отидох да го платя. 

Съмнително ми се стори,че не ми дадоха нито фиш,нито копие на момента или документ да разпиша. Още по съмнителен ми беше въпроса: "Сега ли ще платите?" , без доказателство с колко съм превишила, като даже не беше погледал камерта или радара.  За това си помислих да не би просто да е искал да вземе за него парите,тъй като като ме пусна да си ходя нищо не ми каза, само ми върна документите. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако са ти съставили фиш или акт е трябвало да ти го дадат да го подпишеш и да ти връчат един екземпляр на теб. След това, с номера на фиша, който са ти дали отиваш в пощенски клон или банка и плащаш наложената глоба(по електронен път също може).

Ето ти снимка да видиш как изглежда фиш(8МБ png): https://drive.google.com/open?id=1ynRzrBqUFn99Ku1NiRDcAvlOYrasCmzt

Реших да проверя на сайта, даден от @Емил Костов и се оказа, че точно този фиш(имам и друг - изгоряла крушка на късите светлини на ляв фар) не съм го платил. Обаче фиша съм го платил 4 дни след издаването му. Ще трябва да отида до КАТ в близките дни, за да се разберем кое е платено и кое не. :)

Преди 6 дни, пред очите ми, полицаи спряха автомобил без включени светлини, казаха на шофьора да си включи фаровете и го пуснаха. А мен преди 2 години ме глобиха. :) 

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, A.com написа:

Преди 6 дни, пред очите ми, полицаи спряха автомобил без включени светлини, казаха на шофьора да си включи фаровете и го пуснаха.

Това не бива да те изненадва - въпрос един път настроение, втори път на нужда. (да си изпълнят зададената норма глоби)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, sound написа:

Това не бива да те изненадва - въпрос един път настроение, втори път на нужда. (да си изпълнят зададената норма глоби)

Нямам нищо против, че ме глобиха. Ама да глобяват на ред, а не според моментното настроение.

И в тази връзка да попитам - имам клип на ученически автобус, движещ се със скорост 100 км/ч по Е-79 при максимално разрешена скорост от 90км/ч. В населено място автобусът навлезе с 80+ км/ч. КАТ вглеждат ли се в подобни видеа и ако да, то къде да изпратя линк към видеото.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Фиш или акт принципно се подписват от двете страни, освен ако не става въпрос за електронен фиш от стационарна камера.
Принципно за 10км/ч ограничение никой няма да се занимава. До 10км/ч глобата е 20лв от 10 до 20км/ч е 50лв.
Обаче знаят, че точността на камерата може да бъде оспорена и никой не се занимава да пише за до 20км/ч. А за 10 - няма смисъл.
Това би било много странно, освен ако не е от новите автоматизирани камери, които раздават електронни фишове....
Но тогава нямаше да те спират.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В момента в който си казала че ще платиш по банков път,  си излязла от зоната им на интерес и са те пуснали. Шофьорите които не са настроени за плащане на хмхм... ръка не им се харесват.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, simonaivanova777 написа:

...За това си помислих да не би просто да е искал да вземе за него парите,тъй като като ме пусна да си ходя нищо не ми каза, само ми върна документите. 

Точно това са искали да направят. Затова просто са ти върнали документите.

преди 7 часа, A.com написа:

... КАТ вглеждат ли се в подобни видеа и ако да, то къде да изпратя линк към видеото.

Ако разбереш, казвай, че и аз имам едно видео от вчера един как ме засече на магистралата докато си пафкаше джойнта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, simtech написа:

Принципно за 10км/ч ограничение никой няма да се занимава. До 10км/ч глобата е 20лв от 10 до 20км/ч е 50лв.

Направи си справка  - до 9 вкл е ненаказуемо

Чл. 182. (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) (1) Водач, който превиши разрешената максимална скорост в населено място, се наказва, както следва:
1. (изм. - ДВ, бр. 54 от 2010 г., изм. - ДВ, бр. 10 от 2011 г.) за превишаване с 10 km/h - с глоба 20 лв.;
2. (изм. - ДВ, бр. 54 от 2010 г., изм. - ДВ, бр. 10 от 2011 г.) за превишаване от 11 до 20 km/h - с глоба 50 лв.;
Извън населено място е същото.

Конкретно по темата - изпросили са си почерпка. До 50 лв може фиш, но трябва да го подпишеш, с което го признаваш и не подлежи на обжалване. Ако не подписваш и не признаваш се пише акт, който се обжалва, също така и следващото наказателно постановление. В тоя случай ти взимат синьото талонче. Не знам да са ги оборудвали с терминали за плащане. Проверили са дали имаш невръчени актове и това е.
А камерите, които снимат трябва да го правят без присъствие на полицаи и фиксираните от тях нарушения се изпращат по друг ред - за електронните дори и има отстъпка при плащане в срок.
(9) (Нова - ДВ, бр. 10 от 2011 г.) При плащане на глобата, наложена с електронен фиш, в срока по ал. 8 се дължи 70 на сто от нейния размер. Глобата, наложена с електронен фиш, който е бил обжалван и потвърден от съда, се дължи в пълен размер.
Не подлежат на обжалване наказателни постановления и електронни фишове, с които е наложена глоба до 50 лв. включително.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 часа, simonaivanova777 написа:

превишена скорост от около 60-65

Това по твоя километраж ли? Да знаеш че показват в повече с 4-5%. Ако сте сложили и по-нископрофилни гуми и повече. Така че е напълно възможно да си в ненаказуемата зона <10. Те казаха ли за превишение и с колко? 

По принцип при плащане в брой се издава фискален бон (касова бележка). Държавата за всички плащания към нея практикува банков път за да не се занимава с касови апарати.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 36 минути, Филипов написа:

Това по твоя километраж ли? Да знаеш че показват в повече с 4-5%. Ако сте сложили и по-нископрофилни гуми и повече. Така че е напълно възможно да си в ненаказуемата зона <10. Те казаха ли за превишение и с колко? 

По принцип при плащане в брой се издава фискален бон (касова бележка). Държавата за всички плащания към нея практикува банков път за да не се занимава с касови апарати.

Да, по моя километраж показваше горе-долу толкова. Спря ме без да се представи и първия въпрос, който ми зададе беше на работа ли отивам и къде работя, което ми се стори много неуместно. Провери ми документите и като стана ясно,че всичко е изрядно ми каза, че ще провери с колко съм превишила и ме пита сега ли ще платя. Аз му отговорих,че ще платя по-банков път и той повтори думите ми, изглежда се подразни може би. След което ми взе документите отиде до колата и след около 2-3 мин. се върна да ми ги върне без да ми каже нищо, нито може да продалжите,нито с колко съм превишила и т.н.. Като върпосната случка се развива около 23h. на много обезлюдено място. Цялата тази история ми се стори съмнителна при положение, че не ми беше връчен документ да разпиша, за това реших да се консултирам тук.   

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не мисля, че има фишове до 50лв, които могат да се обжалват, но при всички положения всяка форма на глоба се връчва лично на глобения, така че в случая по всичко личи, че са се ослушвали за допълнителен към заплатката доход.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 51 минути, simonaivanova777 написа:

...около 23h. на много обезлюдено място...

Те тия са направо за докладване. Затова и не са се представили, защото може евентуално да запомниш и да ги докладваш. По това време могат да киснат единствено ако има официална акция и проверяват за алкохол. Също така в населени места камери за скорост нямат патрулките.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както в много руски клипчета, първотое да ви се представят със звание, име и от кое РПУ са, както и причината за спирането (какво сте нарушили).

Всякакви лични въпроси са неуместни относно проверката и ги интересуват единствено доколко сте платежоспособни. И понеже при официална проверка трябва да се прави видео и аудио запис не е имало допълнения от типа "какво правим". Ако в досието ти имаше нарушения и неплатени сметки може би щяха да имат възможност за пазарлък. Не е твоя работа да отговаряш на тъпи въпроси от типа "знаете ли за какво ви спряхме?" Това те трябва да го кажат след като се представят ,

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Филипов написа:

Направи си справка  - до 9 вкл е ненаказуемо

Това мисля че не е вярно. Просто по друг член те наказват.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Престани да мислиш - цитирах закона. Ако смяташ че има друг член - цитирай.

В проектозакона, в който сегашния се разделя на три отделни са заменили "с 10 km/h" с "до 10 km/h". Какво ще вкарат в НС и какво ще гласуват е отделен въпрос. За справка http://hardwarebg.com/forum/showthread.php/283658

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 40 минути, Филипов написа:

Престани да мислиш - цитирах закона. Ако смяташ че има друг член - цитирай.

В проектозакона, в който сегашния се разделя на три отделни са заменили "с 10 km/h" с "до 10 km/h". Какво ще вкарат в НС и какво ще гласуват е отделен въпрос. За справка http://hardwarebg.com/forum/showthread.php/283658

Цитат

Чл. 185. За нарушение на този закон и на издадените въз основа на него нормативни актове, за което не е предвидено друго наказание, виновните се наказват с глоба до 20 лв.

Превишаването на скорост е превишаване на скорост. Ако искат, могат да глобяват и за 1км/ч отгоре - до 20лв.
Ако намериш в закона някъде да пише, че до 10км/ч не се санкционира - давай. Ако не - чл.185.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако искат, могат да глобяват и за 1км/ч отгоре - до 20лв.

Не могат. Тези закони са за това, да знаят и глобяващи и глобявани за какво и с колко могат да ги глобят/накажат.

В закона ясно си го пише:

Цитат

1. (изм. - ДВ, бр. 54 от 2010 г., изм. - ДВ, бр. 10 от 2011 г.) за превишаване с 10 km/h - с глоба 20 лв.;

2. (изм. - ДВ, бр. 54 от 2010 г., изм. - ДВ, бр. 10 от 2011 г.) за превишаване от 11 до 20 km/h - с глоба 50 лв.;

"с 10 км/ч" не е същото като "от 1 до 10 км/ч" или "до 10 км/ч".

В първия случай има точно посочена скорост(10 км/ч), във втория случай има посочен диапазон(от 11 до 20). "до 10 км/ч" също е диапазон, ама в сегашния закон пише нещо друго.

След като в закона пише за какви скорости се санкционира то можеш да бъдеш санкциониран само за посочените скорости. В чл.185 си го пише също много ясно:

Цитат

Чл. 185. За нарушение на този закон и на издадените въз основа на него нормативни актове, за което не е предвидено друго наказание, виновните се наказват с глоба до 20 лв.

Този закон е ясно формулиран.

Ако намериш в закона някъде да пише, че до 10км/ч не се санкционира - давай. Ако не - чл.185. 

Могат да те санкционират за това, което пише в закона, не за това, което не го пише. В противен случай няма нужда то закони.

За да те санкционират трябва да се позоват на определен закон(член, алинея). Кой е този закон(член, алинея) в която пише с колко трябва да те санкционират при превишение на скоростта от 1 до 9 км/ч? На фиша, към който съм дали линк по-горе си пише, че съм санкционират по чл.70, ал.3. Ако ме хванат да карам с 5км/ч над разрешената скорост кой член и алинея ще запишат във фиша?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, A.com написа:

Този закон е ясно формулиран.

Превишаването на скоростта е нарушение. За нарушения, чиито наказания не са описани изрично глобата е до 20лв. Написано е черно на бяло.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.