Премини към съдържанието
Yasen Stankov

Съвет как да свържа вентилаторите към дъното при нова конфигурация

Препоръчан отговор

Правя си следната конфигурация:

1.AMD RYZEN 7 1700 8-Core 3.0 GHz (3.7 GHz Turbo) Socket AM4 65W YD1700BBAEBOX Desktop Processor

2.ASRock Fatal1ty X370 GAMING X AM4 AMD Promontory X370 SATA 6Gb/s USB 3.1 HDMI ATX AMD Motherboard

3.MSI Radeon RX 580 DirectX 12 RX 580 ARMOR 8G OC 8GB 256-Bit GDDR5 PCI Express x16 HDCP Ready CrossFireX Support Video

4.G.SKILL Ripjaws V Series 16GB (2 x 8GB) 288-Pin DDR4 SDRAM DDR4 3200 (PC4 25600) Intel Z170 Platform Desktop Memory

5. Mushkin Enhanced Pilot M.2 2280 500GB PCIe Gen3 x4 NVMe 1.3 3D TLC Internal Solid State Drive (SSD) MKNSSDPL500GB-D8

6.WD Blue 3D NAND 1TB PC SSD - SATA III 6 Gb/s M.2 2280 Solid State Drive - WDS100T2B0B

7. Raidmax Alpha prime case

8. PSU  Segotep SG-D600 S.C.R, 600W, Active PFC, 120 mm вентилатор

10. Asus DRW-24D5MT, вътрешна, SATA, DVD±RWAsus DRW-24D5MT, вътрешна, SATA, DVD±RW

Натъкнах се на следния проблем: Кутията има 4 вентилатора. 1 отзад с молекс и 3-ка, като 3-ката мога да я свържа с дъното. Отпред има 3 ргб лед вентилатори с контролер и дистанционно. Кабелите им са вързани и накрая завършват с един молекс двоен женско.Как да ги свържа с дъното? Трябва ми край с 4 пина за вентилатор?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

публикувано (редактирано)

Не си дал точен модел на дъното
Конекторите (9/10)са на стр.7/8
http://asrock.pc.cdn.bitgravity.com/Manual/Fatal1ty X370 Gaming K4.pdf

Всички X370

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, DarkEdge написа:

Не си дал точен модел на дъното
Конекторите (9/10)са на стр.7/8
http://asrock.pc.cdn.bitgravity.com/Manual/Fatal1ty X370 Gaming K4.pdf

Всички X370

Точен модел на дъното съм дал т.2, дъното не е К4, а Х. Точното упътване на дъното го имам. Конекторите са 19 и 20. Въпросът ми е как да свържа 3-те вентилатора към дъното като те завършват само на молекс, а конекторите 19 и 20 са 4-пина? Благодаря!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И понеже много те е страх да покажеш някоя снимка...
4161NDFIDzL.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, чак пък да ме е страх :) не съм вкъщи, утре обаче ще покажа снимка.

Аз обаче последния час да си използвам времето докато чакам, четох из нета и разбрах, че ако свършват на молекс вентилаторите, дори и да ги свържа към дъното, то няма да може да контролира оборотите. За да може трябва да е 4 пин конектор. Не знам дали правилно съм разбрал, но ако е така по добре да свържа вентилаторите към захранването и да ги управлявам с дистанционното което е към тях. Благодаря ви за времето.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да не би контролерът да е със собствен сензор или да има самостоятелно свързване към конектор на дъното.
Направи снимки на кабелите от контролера
Така само се гадае.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря, прав си без снимка се гадае. Тъй като не съм вкъщи свалих няколко снимки от нета, които са точни. Самото упътване на кутията е много бедно. Това са снимките. Кабелите са точно тези. Молекса с двете жички е точно този на края на 3-те вентилатора. Доколкото разбрах, дори и да ги вържа някак си към дъното с адаптер към 4 пина или 3 пина, то не може да управлява скоростта им. А и ако ги вържа към дъното не знам дали пък дистанционното ще работи. И този buzzer/speaker ще трябва да видя къде се свързва на дъното, но това не ми е проблем. Мисля че в упътването на дъното (на което даде линк K4 и Х) видях да има конектор за speaker.

01b15d19da3d76c172531bb932d75b68.jpg

aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS8wL0kvNzAzNzQ2L29yaWdpbmFsL1JhaWRtYXhfQWxwaGEtUHJpbWVfS2l0LmpwZw==.jpg

aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS8xL0EvNjU1ODIyL29yaWdpbmFsL1JhaWRtYXhfQWxwaGFfQ2FibGVzLmpwZw==.jpg

b7bdad0b6da3aa3a859d2dfbbb16cf9d.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 33 минути, Yasen Stankov написа:

Молекса с двете жички

Значи е само за захранване! Няма управление от дъното.
Синият конектор трябва да е за свързване на USB 3 изход на дъното към USB 3 конекторите на кутията.
Най-вероятно няма температурна обратна връзка към контролера.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 34 минути, DarkEdge написа:

Значи е само за захранване! Няма управление от дъното.
Синият конектор трябва да е за свързване на USB 3 изход на дъното към USB 3 конекторите на кутията.
Най-вероятно няма температурна обратна връзка към контролера.

Така е, синия е USB 3. И аз мисля че е само за захранването. За температурна обратна връзка явно ще разбера като го вържа. Упътването е много постно, буквално е само тези картинки, нищо друго. Какво е това Dynamic speed adjust ще разбера от опит :) Последен въпрос: Задния еденичен вентилатор края му е молекс + 3 пина (два накрайника). Със сигурност мога него да го вържа към дъното. С 3 жички е, не е с две като предните. Тъй като не е лед, означава ли че третата жичка е за управление на оборотите, т.е. дъното ще може да управлява поне задния вентилатор? Благодаря ти за отделеното време, това е последното. Като ги вържа ще пиша какво е станало :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, Yasen Stankov написа:

Задния еденичен вентилатор края му е молекс + 3 пина (два накрайника)

Молексът е за захранване(2 проводника), за да не се товари контролерът на дъното, а 3-пиновият е за захранване и управление на оборотите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, DarkEdge написа:

Молексът е за захранване(2 проводника), за да не се товари контролерът на дъното, а 3-пиновият е за захранване и управление на оборотите.

И аз така мисля. За да не се объркат четящите и търсещи информация как, да уточня: С молекса се връзва към захранването, с 3/4 пина се връзва към дъното да управлява, кой както иска и му е удобно. Но не и едновременно молекса към захранването и 3/4 пина към дъното...в този случай не знам какво ще стане.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Yasen Stankov написа:

Но не и едновременно молекса към захранването и 3/4 пина към дъното...

Точно едновременно свързани трябва да са, за да се разтовари по захранване контролерът на дъното и по вентилаторския конектор да се подаде сигналът за управлението на вентилатора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 58 минути, DarkEdge написа:

Точно едновременно свързани трябва да са, за да се разтовари по захранване контролерът на дъното и по вентилаторския конектор да се подаде сигналът за управлението на вентилатора.

Това е много полезно за мен. Значи има 3 варианта:

1. Свързвам само молекса към захранването - вентилаторът си работи непрекъснато без контрол.

2. Свързвам молекса към захранването и 3 пина към дъното - вентилатора се контролира от дъното и дъното се разтоварва от захранване

3. Свързвам само 3 пина за дъното - контролира се от дъното и се захранва от дъното.

Аз си мислех, че ако свържа молекса и 3те пина едновременно ще има колизия/объркване откъде идва захранването и ще има проблем. В такъв случай всичко е ясно, свързвам и двете. Благодаря!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей DarkEdge,

Понеже обещах и от уважение към твоето време, което отдели слагам двете снимки.

Едната с молекса е на тройката отпред, а другата с молекса и 3 пина е на задния. Ще направя както каза: Предния молекс към захранването, задния също, а трите пина към дъното. Благодаря!

IMG_20181105_112223.jpg

IMG_20181105_112322.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Три дена дебати, все едно свързвате охлаждане за атомен реактор!

• Ядосан 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.