Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте, имам лаптоп с  качен windows 10, днес реших да му направя dual boot с ubuntu 18.04. Идеята ми беше да оставя windows-а да работи на ssd и част от hdd и на другата част да кача ubuntu-то , но след като го инсталирах и рестартирах компютъра се появи следния надпис: PXE-M0F: Exiting PXE ROM. No boot device found. Когато вляза в bios-а и му кажа да boot-ва от uefi-то тръгва линукса, но от  legacy boot опциите: hdd и ssd не иска да тръне нищо и компютъра се рестартира. Явно не правя нещо както трябва и ще бъда благодарен ако някой ми каже къде може да е проблемът.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моето мнение е ,Линуксът който сте качили е направен без Grub т.е.. направен е за самостоятелна работа. Когато трябва да се инсталира Линукс с Уиндоус  трябва да се спазват поне две неща: Линуксът да има Grub и да се инсталира след Уиндоуса.  Нека да се изкажат и други потребители и да добавят други допуснати от Вас пропуски.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сигурен съм, че има Grub. Даже в началото ми давше грешка, че не може да го инсталира и затова направих нов partition за него и всичко беше добре, докато не рестартирах.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изключи физически - извади SATA кабела на HDD, пусни си инсталацията на windows 10 само с включено SSD и дай поправка на инсталацията. След като го оправиш, по обратния начин - изключи SSD и си инсталирай линукса на HDD. След като оправиш всичко, най-добре си избирай кое да стартира през BOOT меню-то на дъното, като съответно избереш HDD за линкс и SSD - windows.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, gatsov написа:

Сигурен съм, че има Grub. Даже в началото ми давше грешка, че не може да го инсталира и затова направих нов partition за него и всичко беше добре, докато не рестартирах.

Ми отворете си го вижте , какво се е записало .Там можете всичко да оправите

ПС Сега видях ,какво е написал Raze и сигурно има резон в това , пробвай!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 36 минути, bigiadri написа:

ПС Сега видях ,какво е написал Raze и сигурно има резон в това , пробвай!

Няма никакъв резон. На моя компютър имам SSD и HDD, многократно съм инсталирал и Windows 10, и Linux, без да изключвам никой от дисковете.

Gatsov, баце, земѝ да обясниш какво точно и как инсталираш. Щото като напишеш "Инсталирах Linux и не тръгва, кажете къде бъркам", и трябва да чакаш форумната ясновидка да се намеси :cool: .

• Харесва ми 1
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, gatsov написа:

1. Когато вляза в bios-а и му кажа да boot-ва от uefi-то тръгва линукса,

2. но от  legacy boot опциите: hdd и ssd не иска да тръне нищо и компютъра се рестартира.

Явно не правя нещо както трябва и ще бъда благодарен ако някой ми каже къде може да е проблемът.

Обнови grub-ът на Линукса и би трябвало там да има в менюто му и Уиндоуса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 28 минути, RudeBoy написа:

Няма никакъв резон. На моя компютър имам SSD и HDD, многократно съм инсталирал и Windows 10, и Linux, без да изключвам никой от дисковете.

Gatsov, баце, земѝ да обясниш какво точно и как инсталираш. Щото като напишеш "Инсталирах Linux и не тръгва, кажете къде бъркам", и трябва да чакаш форумната ясновидка да се намеси :cool: .

Ами както горе писах иснталирах ubuntu 18.04, първия път когато тръгнах да го слагам ми казваше, че има проблем със Grub. Прочетох в интернет и видях че лаптопа ми не е с старите bios-и, а е с uefi и затова трябва да му се направи допълнителен  partition за bootloader-а. Направих го и всичко тръгна, изписа ми, че трябва да се рестартне и след като тръгна да зарежда ми изкара надписа, че няма от къде да boot-не. Когато вляза в bios-а и му кажа да boot-ва от uefi-то тръгва линукса, но от  legacy boot опциите: hdd и ssd не иска да тръне нищо и компютъра се рестартира. Това е всичко

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 54 минути, RudeBoy написа:

Има! ЛОгиката ,която влага е -поправка на бутването на Уиндоуса ,защото то е нарушено от неправилната инсталация на Линукса и след това НОВО инсталиране на Линукса. Съветът ми е Линукса да си го пусне преди това  без да го инсталира за да го разучи какво му е и дали всичко му е наред.Разбира се всичко това ако не може да обнови ГРУБ или поправи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Я му намери малката пртиция 100 МБ на Уин и я опиши в груб-а

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи, не съм запознат, но ако инсталираме нещо в uefi режим , не е проблем да се върнем на другия, така ли? И ако едното е било в един режим инсталирано (Уйн - в легаси мод),  то за чий е Линукса да е в другия режим? Тука има нещо гнило. И ще става по-гнило. Или е решимо лесно. Средно положение няма.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А къде инсталираш grub -а на SSD или на HDD :) ?

От цялате тема стана ясно ,че 10-ката е инсталирана в легаси режи, Линукса е уефи ................голяма мацаница е станала .Този компютър има ли в биос boot приоритет ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Иво Димов написа:

А къде инсталираш grub -а на SSD или на HDD :) ?

От цялате тема стана ясно ,че 10-ката е инсталирана в легаси режи, Линукса е уефи ................голяма мацаница е станала .Този компютър има ли в биос boot приоритет ?

Амии grub ми е на ssd-то. Да има приоритет който беше на legacy boot.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хайде сега се хвани, и направи нещата както трябва.

Първо - възстанови си Windows-а. Ще предположа, че HDD-то ти е в NTFS, а на SSD-то имаш към 20-30GB свободни. Отцепи един дял, и инсталирай на него Ubuntu. При инсталацията задай настройките да са максимално по подразбиране. Не проявявай творчество за неща, които не разбираш. Ако лаптопът има 8GB RAM или повече, може да минеш и без swap. Ако всичко е наред, след инсталацията трябва да имаш Dual Boot. Ако нещо се е объркало, пиши пак.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.