Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Реших да се поглезя на този черен петък с малък ъпгрейд, че машината вкъщи вече ще ходи в първи клас. Дънна платка, процесор и що-годе читаво захранване. Да обаче новата серия на Ryzen иска обновяване на биоса на по-бюджетните дъна, което няма как да направя аз щото няма с какво да я включа освен новозакупения процесор(освен ако от магазина не се навият за без пари/евтино, щото не си струва да ме бръснат 30 кинта за елементарни услуги). И тук идва дилемата: струва ли си парите скъпа ryzen2xxx ready дънна платка при положение, че основно ще се играят игри на 1920х1080 FHD монитор. От друга страна стои 1600х, който въпреки че нямам намерение да овърклоквам изглежда като добра сделка(макар че и за охладител ще трябва да вадя от дюшека) и евентуално може да експериментирам на по-късен етап. За захранването не съм особено капризен, до 70-80лв. 500w като се има предвид, че смятам да комбинирам процесора с gtx 1060 6gb(но това вече по-късно, на първо време със старото видео). Ще се радвам да чуя и малко чужди мнения. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Просто е. Обнови си биос-а с този процесор, и после сложи по-новия. Ако не всяка читава софийска фирма срещу 20-тина лв ще го направи за теб.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този ми процесор няма да стане на сокет АМ4.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами не си обяснил какво искаш - ново дъно но не си сиг дали проц ще ти тръгне там ли ?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма какво да го мислиш - взимай B450. С такъв процесор и без това ще е или B350, или B450, 20лв не си струва да пестиш. Двете най-изгодни с по 4 слота за памет - MSI B450M PRO-VDH и ASROCK B450M PRO4. Захранване - Deepcool DQ550ST или be quiet! System Power 9 500W.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Просто си вземи процесора и дъното от една и съща фирма и искай биоса да е такъв, че да тръгва процесора.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като си вземе B450, няма драми, при тези цени B350, съответно BIOS несъвместимост няма какво да се коментира, освен за изключително ограничени в бюджета решения.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съглсен съм - нека реши.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като цяло искам мнение кой от двата процесора да взема и следователно с кой модел дънна платка. В450, добре, но кой модел има добро съотношение цена-качество. За процесор лично клоня към 2600.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тука PANOV и колегите може да помогнат. Очаквай тях.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1600X е 285 лв. като не му трябва безсмислено дъно с раздута цена като B450 - https://www.jarcomputers.com/AMD-Ryzen-5-1600X-36GHz-AM4-YD160XBCAEWOF_prod_CPUPAMDYD160XBCAEWOF.html?ref=prod

Дори да му сложиш значително по-добро охлаждане от необходимото (демек над 50 лв.) не трябва да се вадят пари от дюшека понеже не излиза по-скъпо от 2600.

Това е прилично дъно и е добър избор при цена от 170 лв. - https://www.jarcomputers.com/MSI-B350-KRAIT-GAMING_prod_MBAMSIB350KRAITGAMING.html?ref=prod

Това дали подобно с B450 чипсет ще е с 10-20 лв. по-скъпо и заслужава ли си да се пести всеки сам си преценява.

Но в случая (1600X) няма причина да се дават повече пари заради обновен биос тоест хем ще получиш по-добър охладител хем ще спестиш над 20 лв.

https://www.jarcomputers.com/Gelid-Solutions-Tranquillo-CC-TRANQ-04-B_prod_FANCPGELIDCCTRANQ04B.html?ref=prod

Дори с подобен охладител цената не излиза по-висока. Общо дъното, процесора и охладителя са 514 лв. като разбира се има и по-евтини варианти но не са желателни.

Колкото до съвместимостта на паметите чисто и просто старите биоси бяха проблемни в момента 3200MHz не са проблем каквото и да вземеш.

А повечето хора купуват на 3000MHz заради резкия скок на цената между двете. Не виждам никаква изгода в пребоядисаните дъна и процесори в този аспект.

Ако искаш наистина нещо ново чакаш още малко за ZEN 2. Да ще платиш повече пари но няма да е за "рефреш". 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Roujin Z написа:

1600X е 285 лв. като не му трябва безсмислено дъно с раздута цена като B450 - https://www.jarcomputers.com/AMD-Ryzen-5-1600X-36GHz-AM4-YD160XBCAEWOF_prod_CPUPAMDYD160XBCAEWOF.html?ref=prod

Дори да му сложиш значително по-добро охлаждане от необходимото (демек над 50 лв.) не трябва да вади пари от дюшека понеже не излиза по-скъпо от 2600.

Предложение за дъно? Като ще е 1600х трябва да е някое по-читаво за клок дори и да не го правя. Да има.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Написал ти е по-горе, а и всяко да има е пари :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, ratewis написа:

Като цяло искам мнение кой от двата процесора да взема и следователно с кой модел дънна платка. В450, добре, но кой модел има добро съотношение цена-качество. За процесор лично клоня към 2600.

Горе написах два удачни модела платки на приемлива цена около 150-160лв. За процесор - 1600X с охладител и то добър излиза по-евтин + малко по-висока стокова честота. Само че аз давам глас за 2600 - при желание за клок пак може да смениш охладителя и да постигнеш много добри резултати. А защо давам глас за него - 12нм с малко по-висока производителност за ядро, PBO/XFR2, по-добра съвместимост с бързи памети. Неща, от които ще се възползваш добре с B450 дънна платка. 1600X, подобно на B350, е решението за много стегнат бюджет. Това, че пестиш нещо, са алабализми, подобно на това, че B450 платките са с раздута цена. 20 от едното, 20 от другото и накрая нищо не си спестил.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И понеже аз не разбирам нищо от AMD - човека пита коя конкретно дънна платка е добра....

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля, че ще се спра на 1600х със В350 платката предложена от Roujin Z. Кои модели охладител и захранване бихте предложили? Да се има предвид и че в бъдеще ще има GPU ъпгрейд, като предлагате захранван.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Охлаждане съм ти предложил в предишния си пост като може и нещо по-евтино ако не си взискателен. 

Захранване с GTX 1060 450W "бронз" е достатъчно иначе читаво 550W става за всичко което би купил.

Примерно - https://www.jarcomputers.com/EVGA-500-BR-100-BR-0500-K2_prod_PWRPCEVGA100BR0500K2.html?ref=prod

https://shop.sky.bg/500W-500-BR-80-BRONZE-100-BR-0500-K2-  тук ще се плати и доставка тоест разликата в цената ще е малка.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Заханването най общо зависи от това, каква видео карта ще слагаш...Аз като Intel човек бих предложил захранване Seasonic,,,

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, ratewis написа:

Мисля, че ще се спра на 1600х със В350 платката предложена от Roujin Z. Кои модели охладител и захранване бихте предложили? Да се има предвид и че в бъдеще ще има GPU ъпгрейд, като предлагате захранван.

Какво ще спестиш... на 500лв 30-40.. Няма и да спестиш с това B350 за 170лв, дето така и не разбрах какво го е захапал Ружин, като нито екстри, нито хардуер, а е неоправдано скъпо... Ти си решаваш, засега стой настрана от EVGA BR 500.

P.S. И имаш DDR4 памети ?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямам DDR4 памети. Не съм питал за предложение щото не съм решил 8 или 16гб общо ще слагам. Добре тогава В450 за малко повече пари заедно с 1600х не става ли най-удачния избор?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колко ти е бюджета за дънна платка, процесор с охладител, памет и захранващ блок?

Точен модел на видео картата която ще ползваш в момента (има стари карти с по-голяма консумация от GTX 1060 6GB)?

Каква система ползваш сега, с каква ОС и софтуер и в кое най-много не се справя тя?

Новата система с каква ОС ще се ползва и какви основни софтуерни продукти?

Аз бих се замислил за нещо такова:

TeamGroup T-Force Vulcan DIMM Kit 16GB TLGD416G3000HC16CDC01 ~240 лв.

+

количка ~ 565 лв.

= ~ 805 лв.

Мисле, че получаваш най-много за парите си, като могат да се орежат още пари:

- от дъно ~ 20 лв.

- от промоции на процесор или памет, но не се знае колко ще се спести и трябва да се дебне!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, ratewis написа:

Нямам DDR4 памети. Не съм питал за предложение щото не съм решил 8 или 16гб общо ще слагам. Добре тогава В450 за малко повече пари заедно с 1600х не става ли най-удачния избор?

Най-изгодните B450 съм ти ги написал горе -ASRock B450M Pro4 и MSI B450M Pro-VDH, като и двете са micro ATX с по 4 слота за памет, около 150-160лв. За малко повече пълноразмерните ASRock B450 Pro4 или MSI B450-A Pro, особено второто - около 180лв. Ако ще е B350, поне да е евтино като MSI B350M PRO-VDH, иначе се губи смисъл от тая стъпка назад. За по-добра съвместимост с бързи памети - Zen+, сиреч Ryzen 5 2600. Казваш, че няма да клокваш, демек няма да изстискаш максимума от 1600X с охладител, а по-натам ако ти скимне клок - на еднакви честоти 2600 ще си има своето предимство. Памети - два стика за двуканален режим на 3000MHz - 2x4GB Team2x8GB Team. До 80-90лв написах горе две прилични захранвания, но си струва да платиш малко повече за Corsair CX450(M), be quiet! Pure Power 10 500W, Seasonic Focus+ Gold 550...според това какъв хардуер искаш да връзваш за напред.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Oкончателно се спирам на:

TeamGroup T-Force Vulcan DIMM Kit 16GB TLGD416G3000HC16CDC01

+

Количка

Направих лека промяна. Вместо ryzen 1600x с охладителя реших да послушам PANOV и plamen_petrov_80 и да взема 2600 и да го използвам със стоковия охладител(като ще се надявам от никем да ъпдейтнат биоса на дъното като поръчвам). И цената е добра за бюджета, който не е точно определен около 800лв. Освен това се чудя, старата ми кутия е за смяна и предполагам има качествени кутии от порядъка на 60-70лв., които идват с някакви вентилатори. Предложения? По възможност с долна позиция на захранването, евентуално usb портовете да са отгоре(даже бих хвърлил някой лев отгоре само за това удобство)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На B450 няма нужда от ъпдейт. На кутията добави още един вентилатор, щом 2600 ще е с бокосовия охладител. F12 PST CO

преди 29 минути, Roujin Z написа:

Това което ти предложих е с по-добър охладител, дъно и захранване като излиза 514 лв. с безплатна доставка.

Това на което си се спрял е 586 лв. а доставката е платена. Честито и продължавай да слушаш професорите!

Айде един път вземи и отговори, като ти се направи реплика, а не между капките, и кажи какво му струва на това B350 за 170лв. И какво сравняваш цена на дъно процесор и охладител със съвсем друга цена, щото B450 + 2600 са 500лв ! Капиш? И дори охладител ще добави и пак ще е 15лв над твойте 514, а всички знаем, че 2600 има малко по-добра производителност, също се клоква с охладител, 65 вата е, 12нм и се разбира по-добре с паметите. Ай сиктир - като ще предлагаш 1600Х и B350, поне да беше за 450-460лв с охладителя и тогава да си говорим. Аман и тънки сметки...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.