Премини към съдържанието
Недко

Ползи / вреди ако добавим RАМ повече от "проектната" на стар двуядрен лаптоп ?

Препоръчан отговор

Здравейте !

Лаптопите Toshiba Satellite L40 14 F и Toshiba Satellite L40 14 b, по спецификации поддържат до 2 GB RAM.  Имат по 2 слота.
Вчера в един сервиз опитахме как единият - Toshiba L40 14b,  с вече монтирана една плочка 2 GB, ще приеме втора плочка от още 2 GB.
Наглед я прие, като че ли я "поддържа".
Въпросът ми е какво значи и какво следва от привидно мирната реакция, че я вижда, разпознава, отчита ?
И по-точно ... ще я ползва ли, като я има ... и дали няма да навреди по-някакъв начин ... примерно с претоварване, прегряване и повреда на процесора
или друга повреда, за която не се сещам ?

Моля за мнение или за линк, ако някъде вече е писано на български, руски, английски ... или на ... друг преводим от Гугъл език !

Предварително ви благодаря !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

публикувано (редактирано)

За конкретния лаптоп не знам, но е напълно възможно да е упоменато така просто защото не е имало сертифицирани модули (или каквито и да било) по повече от гигабайт, когато е пуснат в продажба. Според мен ако паметите са читави и компютърът работи - значи работи.

Редактирано от killchain (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От памет винаги има полза, особено когато е само 2 GB и се добави още толкова. Друг е проблема, че поради много слабия и двуядрен процесор, който е с малко кеш, стар и ниска честота, няма да има особена полза от процедурата и разлики в производителността.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, възможно е да не съществували през 2008 г. 2 Гб плочки.
За 14 F имам статия в списание, че вече не е предвиден за Windows XP, и нясои драйвери се инсталират допълнително.
Това като щрихи за "епохата".

преди 7 минути, killchain написа:

За конкретния лаптоп не знам, но е напълно възможно да е упоменато така просто защото не е имало сертифицирани модули (или каквито и да било) по повече от гигабайт, когато е пуснат в продажба. 

преди 4 минути, Raze написа:

От памет винаги има полза, особено когато е само 2 GB и се добави още толкова. Друг е проблема, че поради много слабия и двуядрен процесор, който е с малко кеш, стар и ниска честота, няма да има особена полза от процедурата и разлики в производителността.

Благодаря !
Надявам се, че си погледнал в нета за спецификациите на конкретните процесори, а не по принцип.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В смисъл?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Raze написа:

В смисъл?

В буквален смисъл, благодаря ! Не съм разбирач, за да споря.
Ако наистина си ги прочел и това е твоята преценка - приемам я.
.................
Извинявай ! Препрочетох внимателно какво си написал, видимо си ги прочел.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Недко написа:

Благодаря !
Надявам се, че си погледнал в нета за спецификациите на конкретните процесори, а не по принцип.

Няма значение какъв точно е процесорът. Дори да вземеш най-бързия процесор от преди десет години, ще можеш да го съпоставиш единствено с началния клас от днес. Сегашните i5 борят i7 от преди 3-4 години. Нещата не стоят на едно място.

• Харесва ми 1
  • Еха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, killchain написа:

Няма значение какъв точно е процесорът. Дори да вземеш най-бързия процесор от преди десет години, ще можеш да го съпоставиш единствено с началния клас от днес. Сегашните i5 борят i7 от преди 3-4 години. Нещата не стоят на едно място.

Съгласен съм. Имах пред вид спецификациите на лаптопите на сайта на TOSHIBA.
Така си стоят, предполагам, от момента на пускането в продажба и едва ли са произвеждани много години.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

лаптопите е време някой разумен човек  с власт да ги изхвъли от графа компютири

и да ги сложи вграфа гъзария  с ниско КПД

Processor type : Intel® Pentium® dual-core processor T2310 
clock speed : 1.46 GHz
Front Side Bus : 533 MHz

2nd level cache : 1 MB
Operating System / Platform
System memory standard : 1,024 (512 + 512) MB
maximum expandability : 2,048 MB
technology : DDR2 RAM (667 MHz) 

повече от 2x1  gb ( тотал-общо 2 gb)  е хвърляне на пара в коша .

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Красноречив пример за калпавата ракета и кривия космос - лаптопите му били виновни. Режат ти от заплатата, когато някой ползва лаптоп някъде по света ли?

@Недко Правил съм си подобен експеримент - дъното пое 4GB(2x 2GB), машинката тръгна, 64-битовият джам си видя и бръкна в 4-те гигабайта. Проблемът, който настъпи при мен, беше пропукване в звука. Върнах старите 2х 1GB, пукниците изчезнаха. Пак сложих 4-те, преинсталирах на чисто(за спорта), пак пука.

Лично мнение(аргументирано, за разлика от горното) - 2GB рам са почти за никъде имайки предвид, че само един браузър спокойно може да лапне половината, а другата е заета от вече работещия софтуер(ОС). Машините като цяло са на ниво музейни експонати, ако ги съпоставяме с днешните стандарти за плавна, некъсаща нервите работа. Или едно линуксче и доживотна работа офлайн, или ги продаваш(подаряваш) нанякъде и си купуваш нещо по-съвременно, желателно НЕ с pentium процесор и 4GB рам за 500 лева далавера. Нерентабилно е да вкарваш пари в такава машина.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Yvan Sergeеv написа:

лаптопите е време някой разумен човек  с власт да ги изхвъли от графа компютири

и да ги сложи вграфа гъзария  с ниско КПД

повече от 2x1  gb ( тотал-общо 2 gb)  е хвърляне на пара в коша .

Благодаря !!!
Вярно, но мобилността !!!
Кога ще си преместя настолния от една стая в друга, на стола до леглото, на коляно в леглото, на двора под асмите, в къщата и офиса на клиента, на път в автобус и влак ... и още къде ли не .... ???

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това са глупости! Има лаптопи, които не отстъпват по производителност на десктоп компютрите, дори и такива, които ползват десктоп части. Но не струват 500 лева, няма как хем да си мобилен и всичко да ти е събрано в едно, като имаш висока производителност, хем да е евтино.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 43 минути, hudyr написа:

Лично мнение(аргументирано, за разлика от горното) - 2GB рам са почти за никъде имайки предвид, че само един браузър спокойно може да лапне половината, а другата е заета от вече работещия софтуер(ОС). Машините като цяло са на ниво музейни експонати, ако ги съпоставяме с днешните стандарти за плавна, некъсаща нервите работа. Или едно линуксче и доживотна работа офлайн, или ги продаваш(подаряваш) нанякъде и си купуваш нещо по-съвременно, желателно НЕ с pentium процесор и 4GB рам за 500 лева далавера. Нерентабилно е да вкарваш пари в такава машина.

За 65 лв, ... с доставката 71,20 ... с преглед, почистване и термопаста в сервиз и замяна на RAM - 121,20 лв.(и останаха 2 х 512 Мб RAM)
За 15,4 инча екран няма по-добри предложения, нито в OLX и Базар.бг, нито във фирмите за втора употреба.
14 F e на 1,46 Мхц, 14 B е на 1,73 МХц ... върви поточно видео от YouTube (според скоростта на нета) от 240p до 720p и нагоре (понякога).
Ползвам GIMP постоянно, за кратко и SketchUp, IncScape, AutoCad, PhotoShop, CorelDraw! ... може да си спомня и други

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бла,бла,бла,бла!  Първо:

- Каква е тая мода да се слага RAM без да се отчита какво / колко ще разпознава ОС. Една машина винаги може да бъде добре оптимизирана и макар и стара пак да работи добре. Когато машината е накичена с приложение на приложението, програма на програмата, ненужни услуги и пр. каво да се очаква?

- Икономическа целесъобразност т.е. заслужава ли си по принцип ъпгрейд

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Black Power написа:

Бла,бла,бла,бла!  Първо:

- Каква е тая мода да се слага RAM без да се отчита какво / колко ще разпознава ОС. Една машина винаги може да бъде добре оптимизирана и макар и стара пак да работи добре. Когато машината е накичена с приложение на приложението, програма на програмата, ненужни услуги и пр. каво да се очаква?

- Икономическа целесъобразност т.е. заслужава ли си по принцип ъпгрейд

Ама аз затова и създадох темата, защото не съм докрай наясно, нито пък съм се плъзнал по модата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 51 минути, Недко написа:

Благодаря !!!
Вярно, но мобилността !!!
Кога ще си преместя настолния от една стая в друга, на стола до леглото, на коляно в леглото, на двора под асмите, в къщата и офиса на клиента, на път в автобус и влак ... и още къде ли не .... ???

https://www.emag.bg/makara-bachmann-4xschuko-ho5vv-f-3g1-5-50m-oranzheva-392-250/pd/DFLGLBBBM/

https://www.emag.bg/smartfon-zte-blade-l110-dual-sim-4-0-wvga-800-x-480-cortex-a7-quad-core-1-3ghz-ram-512mb-flash-4gb-camera-5-0-mp-flash-front-2mp-bluetooth-4-0-wifi-802-11-b-g-n-gps-li-ion-1400-mah-android-5-1-lollipo/pd/D8NHX9BBM/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, Недко написа:

Ползвам GIMP постоянно, за кратко и SketchUp, IncScape, AutoCad, PhotoShop, CorelDraw! ... може да си спомня и други

Ти сериозно ли се опитваш да ни убедиш, че може да се работи нормално на тези програми с такъв лаптоп. :clap:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, Yvan Sergeеv написа:

Каква ти е мисълта ?Да похарча 290+ лева ... или как да заменя и настолния и палтопа ? )))
Може ... но не веднага .... в провинциите доходите не са като в областните центрове, или в 5-те големи града
или в столицата.

преди 10 минути, bobivg написа:

Ти сериозно ли се опитваш да ни убедиш, че може да се работи нормално на тези програми с такъв лаптоп. :clap:

Нищо не се опитвам да убедя никого, освен конкретния човек, който се опитва да ме убеди в нещо.
Аз съм аналогов художник, с бои ... и някои от споменатите програми са само инструмент в рисуването,
етап, който после ръчно се дорисува и оцветява.
И такива отклонения са си  ... само отклонения от темата :
Дали може да се повреди лаптоп от излишна RAМ ,
и дали ще я ползва, ако я има.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

може да се натисне 

ctr alt del

и на перформанс да се провери колко заема рам

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 35 минути, Недко написа:

Дали може да се повреди лаптоп от излишна RAМ ,
и дали ще я ползва, ако я има.

Въпросните лаптопи с каква операционна система са - 32/64 bit? Колко оперативна памет виждат съответните операционни системи?

Пускан ли е memtest на ново поставените памети?

Реално аз съм ползвал много по-стара машина за работа, даже машината още е жива (19+ год.) и здрава (в процес на ъпгрейд е, но от оригиналната конфигурация всичко работи все още) и мога да се обзаложа, че до два дни може да има всичко необходимо за работа с изброените по-горе софтуерни продукти както и още толкова.

Не бъркайте работата с копането във FB :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, plamen_petrov_80 написа:

Въпросните лаптопи с каква операционна система са - 32/64 bit? Колко оперативна памет виждат съответните операционни системи?

Пускан ли е memtest на ново поставените памети?

Конкретният 14 B е с Минт 13, но преценката беше без да се стига до нея, само по видимото в BIOS или в SETUP.
Значи и memtest не е пускан.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, plamen_petrov_80 написа:

и мога да се обзаложа, че до два дни може да има всичко необходимо за работа с изброените по-горе софтуерни продукти както и още толкова. 

Само че не можеш да направиш разлика между това да се стартира една програма и да може да се върши адекватна работа с нея. Да не говорим, че ако е и по-нова версия на софтуера не може да покрие и минималните изисквания. пример

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кое наричаш адекватна работа?

Мога да се обзаложа, че ще начертая много по-бързо и по-верен чертеж на AutoCAD 2000 (сложен върху 19 годишния ми компютър) от колкото повечето ново излюпени инж. на AutoCAD (последна версия щото той чертае сам) и с най-модерния хардуер.

Има много работя която може да се свърши на стар хардуер със стари версии на програмните продукти. Модните тенденции са друго нещо.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стига си дрънкал глупости. С динамичните блокове, както и параметричното оразмеряване нещата са светлинни години като бързодействие от времето на аutocad 2000. Започнал съм да чертая много преди излизането на autocad2000 и добре си спомням как съм работел тогава и как сега.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, killchain написа:

Къде ги борят?!? Не бъркай процесорите за десктоп с тези за лаптопи!  Заради глупостта на Интел 2013г, от високо-волтажни 35/45 ватови процесори в лаптопи, да ги заменят с процесори за ултрабуци и таблети -така наречените "U"  ПРОЦЕСОРИ(запоени на дънната платка) нисковолтажни 15 ватови... хората им берат плодовете сумати години. Скайлейк 6-то, Кобилейк -7-мо и сега кафето имат добри процесори -но тия процесори се слагат само в много скъпи машини -работни станции и геймърски лаптопи. Ето за справка колко са добри новите и5-ци дето ги форсираш спрямо i7 -ца 2013 Хасвел -слагана в мобилна работна станция:

https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-i5-8250U-vs-Intel-i7-4930MX-vs-Intel-i5-8300H/3042vs1985vs3254

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.