Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Недко

Ползи / вреди ако добавим RАМ повече от "проектната" на стар двуядрен лаптоп ?

Препоръчан отговор

Здравейте !

Лаптопите Toshiba Satellite L40 14 F и Toshiba Satellite L40 14 b, по спецификации поддържат до 2 GB RAM.  Имат по 2 слота.
Вчера в един сервиз опитахме как единият - Toshiba L40 14b,  с вече монтирана една плочка 2 GB, ще приеме втора плочка от още 2 GB.
Наглед я прие, като че ли я "поддържа".
Въпросът ми е какво значи и какво следва от привидно мирната реакция, че я вижда, разпознава, отчита ?
И по-точно ... ще я ползва ли, като я има ... и дали няма да навреди по-някакъв начин ... примерно с претоварване, прегряване и повреда на процесора
или друга повреда, за която не се сещам ?

Моля за мнение или за линк, ако някъде вече е писано на български, руски, английски ... или на ... друг преводим от Гугъл език !

Предварително ви благодаря !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За конкретния лаптоп не знам, но е напълно възможно да е упоменато така просто защото не е имало сертифицирани модули (или каквито и да било) по повече от гигабайт, когато е пуснат в продажба. Според мен ако паметите са читави и компютърът работи - значи работи.

Редактирано от killchain (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От памет винаги има полза, особено когато е само 2 GB и се добави още толкова. Друг е проблема, че поради много слабия и двуядрен процесор, който е с малко кеш, стар и ниска честота, няма да има особена полза от процедурата и разлики в производителността.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, възможно е да не съществували през 2008 г. 2 Гб плочки.
За 14 F имам статия в списание, че вече не е предвиден за Windows XP, и нясои драйвери се инсталират допълнително.
Това като щрихи за "епохата".

преди 7 минути, killchain написа:

За конкретния лаптоп не знам, но е напълно възможно да е упоменато така просто защото не е имало сертифицирани модули (или каквито и да било) по повече от гигабайт, когато е пуснат в продажба. 

преди 4 минути, Raze написа:

От памет винаги има полза, особено когато е само 2 GB и се добави още толкова. Друг е проблема, че поради много слабия и двуядрен процесор, който е с малко кеш, стар и ниска честота, няма да има особена полза от процедурата и разлики в производителността.

Благодаря !
Надявам се, че си погледнал в нета за спецификациите на конкретните процесори, а не по принцип.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В смисъл?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Raze написа:

В смисъл?

В буквален смисъл, благодаря ! Не съм разбирач, за да споря.
Ако наистина си ги прочел и това е твоята преценка - приемам я.
.................
Извинявай ! Препрочетох внимателно какво си написал, видимо си ги прочел.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Недко написа:

Благодаря !
Надявам се, че си погледнал в нета за спецификациите на конкретните процесори, а не по принцип.

Няма значение какъв точно е процесорът. Дори да вземеш най-бързия процесор от преди десет години, ще можеш да го съпоставиш единствено с началния клас от днес. Сегашните i5 борят i7 от преди 3-4 години. Нещата не стоят на едно място.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, killchain написа:

Няма значение какъв точно е процесорът. Дори да вземеш най-бързия процесор от преди десет години, ще можеш да го съпоставиш единствено с началния клас от днес. Сегашните i5 борят i7 от преди 3-4 години. Нещата не стоят на едно място.

Съгласен съм. Имах пред вид спецификациите на лаптопите на сайта на TOSHIBA.
Така си стоят, предполагам, от момента на пускането в продажба и едва ли са произвеждани много години.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

лаптопите е време някой разумен човек  с власт да ги изхвъли от графа компютири

и да ги сложи вграфа гъзария  с ниско КПД

Processor type : Intel® Pentium® dual-core processor T2310 
clock speed : 1.46 GHz
Front Side Bus : 533 MHz

2nd level cache : 1 MB
Operating System / Platform
System memory standard : 1,024 (512 + 512) MB
maximum expandability : 2,048 MB
technology : DDR2 RAM (667 MHz) 

повече от 2x1  gb ( тотал-общо 2 gb)  е хвърляне на пара в коша .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Красноречив пример за калпавата ракета и кривия космос - лаптопите му били виновни. Режат ти от заплатата, когато някой ползва лаптоп някъде по света ли?

@Недко Правил съм си подобен експеримент - дъното пое 4GB(2x 2GB), машинката тръгна, 64-битовият джам си видя и бръкна в 4-те гигабайта. Проблемът, който настъпи при мен, беше пропукване в звука. Върнах старите 2х 1GB, пукниците изчезнаха. Пак сложих 4-те, преинсталирах на чисто(за спорта), пак пука.

Лично мнение(аргументирано, за разлика от горното) - 2GB рам са почти за никъде имайки предвид, че само един браузър спокойно може да лапне половината, а другата е заета от вече работещия софтуер(ОС). Машините като цяло са на ниво музейни експонати, ако ги съпоставяме с днешните стандарти за плавна, некъсаща нервите работа. Или едно линуксче и доживотна работа офлайн, или ги продаваш(подаряваш) нанякъде и си купуваш нещо по-съвременно, желателно НЕ с pentium процесор и 4GB рам за 500 лева далавера. Нерентабилно е да вкарваш пари в такава машина.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Yvan Sergeеv написа:

лаптопите е време някой разумен човек  с власт да ги изхвъли от графа компютири

и да ги сложи вграфа гъзария  с ниско КПД

повече от 2x1  gb ( тотал-общо 2 gb)  е хвърляне на пара в коша .

Благодаря !!!
Вярно, но мобилността !!!
Кога ще си преместя настолния от една стая в друга, на стола до леглото, на коляно в леглото, на двора под асмите, в къщата и офиса на клиента, на път в автобус и влак ... и още къде ли не .... ???

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това са глупости! Има лаптопи, които не отстъпват по производителност на десктоп компютрите, дори и такива, които ползват десктоп части. Но не струват 500 лева, няма как хем да си мобилен и всичко да ти е събрано в едно, като имаш висока производителност, хем да е евтино.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 43 минути, hudyr написа:

Лично мнение(аргументирано, за разлика от горното) - 2GB рам са почти за никъде имайки предвид, че само един браузър спокойно може да лапне половината, а другата е заета от вече работещия софтуер(ОС). Машините като цяло са на ниво музейни експонати, ако ги съпоставяме с днешните стандарти за плавна, некъсаща нервите работа. Или едно линуксче и доживотна работа офлайн, или ги продаваш(подаряваш) нанякъде и си купуваш нещо по-съвременно, желателно НЕ с pentium процесор и 4GB рам за 500 лева далавера. Нерентабилно е да вкарваш пари в такава машина.

За 65 лв, ... с доставката 71,20 ... с преглед, почистване и термопаста в сервиз и замяна на RAM - 121,20 лв.(и останаха 2 х 512 Мб RAM)
За 15,4 инча екран няма по-добри предложения, нито в OLX и Базар.бг, нито във фирмите за втора употреба.
14 F e на 1,46 Мхц, 14 B е на 1,73 МХц ... върви поточно видео от YouTube (според скоростта на нета) от 240p до 720p и нагоре (понякога).
Ползвам GIMP постоянно, за кратко и SketchUp, IncScape, AutoCad, PhotoShop, CorelDraw! ... може да си спомня и други

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бла,бла,бла,бла!  Първо:

- Каква е тая мода да се слага RAM без да се отчита какво / колко ще разпознава ОС. Една машина винаги може да бъде добре оптимизирана и макар и стара пак да работи добре. Когато машината е накичена с приложение на приложението, програма на програмата, ненужни услуги и пр. каво да се очаква?

- Икономическа целесъобразност т.е. заслужава ли си по принцип ъпгрейд

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Black Power написа:

Бла,бла,бла,бла!  Първо:

- Каква е тая мода да се слага RAM без да се отчита какво / колко ще разпознава ОС. Една машина винаги може да бъде добре оптимизирана и макар и стара пак да работи добре. Когато машината е накичена с приложение на приложението, програма на програмата, ненужни услуги и пр. каво да се очаква?

- Икономическа целесъобразност т.е. заслужава ли си по принцип ъпгрейд

Ама аз затова и създадох темата, защото не съм докрай наясно, нито пък съм се плъзнал по модата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 51 минути, Недко написа:

Благодаря !!!
Вярно, но мобилността !!!
Кога ще си преместя настолния от една стая в друга, на стола до леглото, на коляно в леглото, на двора под асмите, в къщата и офиса на клиента, на път в автобус и влак ... и още къде ли не .... ???

https://www.emag.bg/makara-bachmann-4xschuko-ho5vv-f-3g1-5-50m-oranzheva-392-250/pd/DFLGLBBBM/

https://www.emag.bg/smartfon-zte-blade-l110-dual-sim-4-0-wvga-800-x-480-cortex-a7-quad-core-1-3ghz-ram-512mb-flash-4gb-camera-5-0-mp-flash-front-2mp-bluetooth-4-0-wifi-802-11-b-g-n-gps-li-ion-1400-mah-android-5-1-lollipo/pd/D8NHX9BBM/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, Недко написа:

Ползвам GIMP постоянно, за кратко и SketchUp, IncScape, AutoCad, PhotoShop, CorelDraw! ... може да си спомня и други

Ти сериозно ли се опитваш да ни убедиш, че може да се работи нормално на тези програми с такъв лаптоп. :clap:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, Yvan Sergeеv написа:

Каква ти е мисълта ?Да похарча 290+ лева ... или как да заменя и настолния и палтопа ? )))
Може ... но не веднага .... в провинциите доходите не са като в областните центрове, или в 5-те големи града
или в столицата.

преди 10 минути, bobivg написа:

Ти сериозно ли се опитваш да ни убедиш, че може да се работи нормално на тези програми с такъв лаптоп. :clap:

Нищо не се опитвам да убедя никого, освен конкретния човек, който се опитва да ме убеди в нещо.
Аз съм аналогов художник, с бои ... и някои от споменатите програми са само инструмент в рисуването,
етап, който после ръчно се дорисува и оцветява.
И такива отклонения са си  ... само отклонения от темата :
Дали може да се повреди лаптоп от излишна RAМ ,
и дали ще я ползва, ако я има.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

може да се натисне 

ctr alt del

и на перформанс да се провери колко заема рам

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 35 минути, Недко написа:

Дали може да се повреди лаптоп от излишна RAМ ,
и дали ще я ползва, ако я има.

Въпросните лаптопи с каква операционна система са - 32/64 bit? Колко оперативна памет виждат съответните операционни системи?

Пускан ли е memtest на ново поставените памети?

Реално аз съм ползвал много по-стара машина за работа, даже машината още е жива (19+ год.) и здрава (в процес на ъпгрейд е, но от оригиналната конфигурация всичко работи все още) и мога да се обзаложа, че до два дни може да има всичко необходимо за работа с изброените по-горе софтуерни продукти както и още толкова.

Не бъркайте работата с копането във FB :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, plamen_petrov_80 написа:

Въпросните лаптопи с каква операционна система са - 32/64 bit? Колко оперативна памет виждат съответните операционни системи?

Пускан ли е memtest на ново поставените памети?

Конкретният 14 B е с Минт 13, но преценката беше без да се стига до нея, само по видимото в BIOS или в SETUP.
Значи и memtest не е пускан.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, plamen_petrov_80 написа:

и мога да се обзаложа, че до два дни може да има всичко необходимо за работа с изброените по-горе софтуерни продукти както и още толкова. 

Само че не можеш да направиш разлика между това да се стартира една програма и да може да се върши адекватна работа с нея. Да не говорим, че ако е и по-нова версия на софтуера не може да покрие и минималните изисквания. пример

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кое наричаш адекватна работа?

Мога да се обзаложа, че ще начертая много по-бързо и по-верен чертеж на AutoCAD 2000 (сложен върху 19 годишния ми компютър) от колкото повечето ново излюпени инж. на AutoCAD (последна версия щото той чертае сам) и с най-модерния хардуер.

Има много работя която може да се свърши на стар хардуер със стари версии на програмните продукти. Модните тенденции са друго нещо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стига си дрънкал глупости. С динамичните блокове, както и параметричното оразмеряване нещата са светлинни години като бързодействие от времето на аutocad 2000. Започнал съм да чертая много преди излизането на autocad2000 и добре си спомням как съм работел тогава и как сега.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, killchain написа:

Къде ги борят?!? Не бъркай процесорите за десктоп с тези за лаптопи!  Заради глупостта на Интел 2013г, от високо-волтажни 35/45 ватови процесори в лаптопи, да ги заменят с процесори за ултрабуци и таблети -така наречените "U"  ПРОЦЕСОРИ(запоени на дънната платка) нисковолтажни 15 ватови... хората им берат плодовете сумати години. Скайлейк 6-то, Кобилейк -7-мо и сега кафето имат добри процесори -но тия процесори се слагат само в много скъпи машини -работни станции и геймърски лаптопи. Ето за справка колко са добри новите и5-ци дето ги форсираш спрямо i7 -ца 2013 Хасвел -слагана в мобилна работна станция:

https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-i5-8250U-vs-Intel-i7-4930MX-vs-Intel-i5-8300H/3042vs1985vs3254

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...