Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Моля някой да каже какво означава това. При следващото включване нямаше проблем.

Благодаря

46428658_2071620286396192_835788339310231552_n.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен проблема е - изтощена батерия на дъното.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Да, изтощена CMOS батерия - за смяна. И тогава настройка на дата/час.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, DarkEdge написа:

Да, изтощена CMOS батерия - за смяна. И тогава настройка на дата/час.

Винаги съм се чудел, ЗАЩО при изтощена батерия след като изключа компютъра и  от ЩЕПСЕЛА трябва да настройвам дата /час , а когато компа е изключен софтуерно и НЕ е изваден щепсела от контакта ,дата/час е актуална  и не трябва да се настройва.Как става тази магия:ohmy: Захранването и при единия и другия случай не работи!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, bigiadri написа:

Захранването и при единия и другия случай не работи!

Явно работи! Макар и минимално, колкото да поддържа паметта на биос!  :)  Но си зависи и от модела на дъното де. Някой дъна с изтощена батерия, на всяко включване трябва да настройваш

дата и час, независимо дали е изключен или не от ел. мрежата!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Захранването и при единия и другия случай не работи!

Работи, и още как! Като натиснеш бутона за стартиране, какво мислиш става? Това е своеобразен "Стенд-бай" режим, като на телевизорите, който, въпреки много малката консумация, поддържа паметта.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Винаги съм се чудел, ЗАЩО при изтощена батерия след като изключа компютъра и от ЩЕПСЕЛА трябва да настройвам дата /час , а когато компа е изключен софтуерно и НЕ е изваден щепсела от контакта ,дата/час е актуална и не трябва да се настройва.Как става тази магия:ohmy: Захранването и при единия и другия случай не работи!

При неработеща батерия и изключено захранване CMOS се изтрива. И при включване BIOS плаче за дата/час

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, B3M2W0 написа:

Работи, и още как! Като натиснеш бутона за стартиране, какво мислиш става? Това е своеобразен "Стенд-бай" режим, като на телевизорите, който, въпреки много малката консумация, поддържа паметта.

За мен критерий за работа на захранването е въртенето на вентилатора. Явно не съм прав. А дали ще се включи вентилаторът ,ако по някакъв начин се увеличи потреблението например някакво късо и по-голям ток? Трябва да има в захранването някакъв датчик.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За мен критерий за работа на захранването е въртенето на вентилатора.

Това доказва САМО една работеща линия (примерно +12V)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да не работи активно, но пак подава напрежение към дънната платка. Има дънни платки, които по тях имат разни индикации, дори и при изключен компютър, но включен към мрежата. Същото е и при режим "sleep" - компютъра видимо е изкючен, вентилаторите не работят, но ако имаш индикация за включване тя премигва през определен интервал. Има и USB портове, които след съответната настройка примерно през BIOS могат да ти подават напрежение при изключен компютър, за да си зареждаш телефона.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Raze написа:

Може да не работи активно

Обясни какво значи активна и пасивна работа?

преди 3 минути, Raze написа:

подава напрежение към дънната платка.

Кое от всички?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В случая има ли значение? Под активно визирам твърдението на колегата, че за него щом не се върти перката на захранването, то не работи. Не съм се интересувал къде и какво напрежение се подава, на който му трябва може да си потърси, ако е толкова важно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, Raze написа:

В случая има ли значение?

Да, има. Може да спре някое от напреженията (+3,3V, -12V...) и всички вентилатори да си работят

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля , че в разрез на всяка безопастност  щом има напрежение в компа ,каквото и да е ,трябва да има и СВТЛИННА индикация. Както например в телевизорите.А няма . То най -добре е да се премерят изходите  на захранването. Защо си МИСЛЯ че изходящите напрежения ще са нула?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, DarkEdge написа:

Да, има. Може да спре някое от напреженията (+3,3V, -12V...) и всички вентилатори да си работят

Така е, може и да си закачи дъното директно към мрежата, като пропусне захранването, невъзможни неща няма!

преди 4 минути, bigiadri написа:

Мисля , че в разрез на всяка безопастност  щом има напрежение в компа ,каквото и да е ,трябва да има и СВТЛИННА индикация. Както например в телевизорите.А няма . То най -добре е да се премерят изходите  на захранването. Защо си МИСЛЯ че изходящите напрежения ще са нула?

Има дънни платки, на които има индикация, ако захранването е включено. Като не ти харесва, пусни си жалба до КЗП и комисиите, които контролират тези "безопасТности".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Излишно се ядосваш. Извинявай. Въобще не ми е това идеята. Но както и да е.  Още един път извинявай. Ценя много твоите компетентни постове за да се комфронтирам с теб!Спирам да дълбая проблема!Съгласен съм с това, което си постнал!

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, bigiadri написа:

Трябва да има в захранването някакъв датчик.

Работата със захранването е малко по-сложна, от колкото изглежда на пръв поглед. При изключен компютър и включен кабел в мрежата , захранващият блок има на входа си 320 волта изправено напрежение, а трансверторът му работи на около 5% , като това осигурява на всички изходи съвсем ниско напрежение, което, обаче поддържа паметта, и най-вече схемата, която се ослушва за това, кога ще натиснеш бутона "Старт". След като го натиснеш, трансверторът минава в номинален режим и произвежда всички напрежения . Това кара дъното да ги провери чрез специален контролер и по един от свързващите проводници да изпрати команда " Power Good" към него и чак тогава те се появяват в компютъра. При повечето захранвания не може да се спират отделни вериги, освен при поява на късо съединение, но и тогава обикновено изгаря общ предпазител. Можеш да си представиш схемата по следния начин-входен диоден мост и електролитен кондензатор , зареден винаги до 320 волта-следва специална интегрална схема, която работи като трансвертор ( генерира високочестотни трептения) , товар на която е един феритен трансформатор с няколко вторични намотки , за отделните напрежения-3,5в , 5в , 12 в. Те отиват в изправителни схеми от специални високочестотни диодни матрици, филтрови кондензатори и излизат на изходите. Всички изходи имат обратна връзка към схемата за контрол на стойността на напрежението, но в повечето захранвания, с които съм се разправял, нямат комутация в отделните вериги, т.е. не може да се спират някои от тях, а други не. Все пак, срещат се какви ли не решения за това много важно и сложно устройство.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Забравих одеве да спомена, че в този своеобразен  стенд-бай режим ЛАН картата също успява да запази свързаността на компа към интернет, което може да се види от светодиодите на суича( респ. модема).

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За това е писано вече:https://www.kaldata.com/forums/topic/205960-начин-на-работа-и-монтаж-на-захранване/

Една доста разпространена схема-в дясната и част, където са изходите, се вижда, че те са неуправляеми-работят или всичките, или нищо.

444.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Мисля, че доста се отклонявате от темата!
Най-малкото - в случая става дума за ЛАПТОП!

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.