Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Моля някой да каже какво означава това. При следващото включване нямаше проблем.

Благодаря

46428658_2071620286396192_835788339310231552_n.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен проблема е - изтощена батерия на дъното.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, изтощена CMOS батерия - за смяна. И тогава настройка на дата/час.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, DarkEdge написа:

Да, изтощена CMOS батерия - за смяна. И тогава настройка на дата/час.

Винаги съм се чудел, ЗАЩО при изтощена батерия след като изключа компютъра и  от ЩЕПСЕЛА трябва да настройвам дата /час , а когато компа е изключен софтуерно и НЕ е изваден щепсела от контакта ,дата/час е актуална  и не трябва да се настройва.Как става тази магия:ohmy: Захранването и при единия и другия случай не работи!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, bigiadri написа:

Захранването и при единия и другия случай не работи!

Явно работи! Макар и минимално, колкото да поддържа паметта на биос!  :)  Но си зависи и от модела на дъното де. Някой дъна с изтощена батерия, на всяко включване трябва да настройваш

дата и час, независимо дали е изключен или не от ел. мрежата!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Захранването и при единия и другия случай не работи!

Работи, и още как! Като натиснеш бутона за стартиране, какво мислиш става? Това е своеобразен "Стенд-бай" режим, като на телевизорите, който, въпреки много малката консумация, поддържа паметта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Винаги съм се чудел, ЗАЩО при изтощена батерия след като изключа компютъра и от ЩЕПСЕЛА трябва да настройвам дата /час , а когато компа е изключен софтуерно и НЕ е изваден щепсела от контакта ,дата/час е актуална и не трябва да се настройва.Как става тази магия:ohmy: Захранването и при единия и другия случай не работи!

При неработеща батерия и изключено захранване CMOS се изтрива. И при включване BIOS плаче за дата/час

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, B3M2W0 написа:

Работи, и още как! Като натиснеш бутона за стартиране, какво мислиш става? Това е своеобразен "Стенд-бай" режим, като на телевизорите, който, въпреки много малката консумация, поддържа паметта.

За мен критерий за работа на захранването е въртенето на вентилатора. Явно не съм прав. А дали ще се включи вентилаторът ,ако по някакъв начин се увеличи потреблението например някакво късо и по-голям ток? Трябва да има в захранването някакъв датчик.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За мен критерий за работа на захранването е въртенето на вентилатора.

Това доказва САМО една работеща линия (примерно +12V)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да не работи активно, но пак подава напрежение към дънната платка. Има дънни платки, които по тях имат разни индикации, дори и при изключен компютър, но включен към мрежата. Същото е и при режим "sleep" - компютъра видимо е изкючен, вентилаторите не работят, но ако имаш индикация за включване тя премигва през определен интервал. Има и USB портове, които след съответната настройка примерно през BIOS могат да ти подават напрежение при изключен компютър, за да си зареждаш телефона.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Raze написа:

Може да не работи активно

Обясни какво значи активна и пасивна работа?

преди 3 минути, Raze написа:

подава напрежение към дънната платка.

Кое от всички?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В случая има ли значение? Под активно визирам твърдението на колегата, че за него щом не се върти перката на захранването, то не работи. Не съм се интересувал къде и какво напрежение се подава, на който му трябва може да си потърси, ако е толкова важно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, Raze написа:

В случая има ли значение?

Да, има. Може да спре някое от напреженията (+3,3V, -12V...) и всички вентилатори да си работят

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля , че в разрез на всяка безопастност  щом има напрежение в компа ,каквото и да е ,трябва да има и СВТЛИННА индикация. Както например в телевизорите.А няма . То най -добре е да се премерят изходите  на захранването. Защо си МИСЛЯ че изходящите напрежения ще са нула?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, DarkEdge написа:

Да, има. Може да спре някое от напреженията (+3,3V, -12V...) и всички вентилатори да си работят

Така е, може и да си закачи дъното директно към мрежата, като пропусне захранването, невъзможни неща няма!

преди 4 минути, bigiadri написа:

Мисля , че в разрез на всяка безопастност  щом има напрежение в компа ,каквото и да е ,трябва да има и СВТЛИННА индикация. Както например в телевизорите.А няма . То най -добре е да се премерят изходите  на захранването. Защо си МИСЛЯ че изходящите напрежения ще са нула?

Има дънни платки, на които има индикация, ако захранването е включено. Като не ти харесва, пусни си жалба до КЗП и комисиите, които контролират тези "безопасТности".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Излишно се ядосваш. Извинявай. Въобще не ми е това идеята. Но както и да е.  Още един път извинявай. Ценя много твоите компетентни постове за да се комфронтирам с теб!Спирам да дълбая проблема!Съгласен съм с това, което си постнал!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, bigiadri написа:

Трябва да има в захранването някакъв датчик.

Работата със захранването е малко по-сложна, от колкото изглежда на пръв поглед. При изключен компютър и включен кабел в мрежата , захранващият блок има на входа си 320 волта изправено напрежение, а трансверторът му работи на около 5% , като това осигурява на всички изходи съвсем ниско напрежение, което, обаче поддържа паметта, и най-вече схемата, която се ослушва за това, кога ще натиснеш бутона "Старт". След като го натиснеш, трансверторът минава в номинален режим и произвежда всички напрежения . Това кара дъното да ги провери чрез специален контролер и по един от свързващите проводници да изпрати команда " Power Good" към него и чак тогава те се появяват в компютъра. При повечето захранвания не може да се спират отделни вериги, освен при поява на късо съединение, но и тогава обикновено изгаря общ предпазител. Можеш да си представиш схемата по следния начин-входен диоден мост и електролитен кондензатор , зареден винаги до 320 волта-следва специална интегрална схема, която работи като трансвертор ( генерира високочестотни трептения) , товар на която е един феритен трансформатор с няколко вторични намотки , за отделните напрежения-3,5в , 5в , 12 в. Те отиват в изправителни схеми от специални високочестотни диодни матрици, филтрови кондензатори и излизат на изходите. Всички изходи имат обратна връзка към схемата за контрол на стойността на напрежението, но в повечето захранвания, с които съм се разправял, нямат комутация в отделните вериги, т.е. не може да се спират някои от тях, а други не. Все пак, срещат се какви ли не решения за това много важно и сложно устройство.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Забравих одеве да спомена, че в този своеобразен  стенд-бай режим ЛАН картата също успява да запази свързаността на компа към интернет, което може да се види от светодиодите на суича( респ. модема).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За това е писано вече:https://www.kaldata.com/forums/topic/205960-начин-на-работа-и-монтаж-на-захранване/

Една доста разпространена схема-в дясната и част, където са изходите, се вижда, че те са неуправляеми-работят или всичките, или нищо.

444.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля, че доста се отклонявате от темата!
Най-малкото - в случая става дума за ЛАПТОП!

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...