Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Разделих твърдия си диск на няколко дяла(партиции или партишъни). На sda1 съм монтирал Linux Mint 19 Tara. Желая да ползвам sda6 за съхраняване на данни, като инструкции, фотоси, различни iso и пр. Как да стане? Моля помогнете!

Прилагам снимка за илюстрация.

Благодаря!

Снимка на 2018-11-22 05-40-45.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще ти е много по лесно да си купиш втори диск за данни.

Иначе просто

mount /dev/sda6 /mnt/data (или където искаш)

И г добавяш в /etc/fstab

https://wiki.ubuntuusers.de/fstab/

Това е всичко :).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

За съжаление този отговор не ми е ясен. Вероятно искате да кажете да ползвам терминала. Може би първо трябва да отида в някоя директория, но коя и после как и кое да добавя в  /etc/fstab. Посетих посочения от вас сайт, но и това не помогна.

Съжалявам, но се нуждая от подробно описание.

ПП: Вижте какво опитах с Терминала и какъв резултат получих.

Снимка на 2018-11-22 16-46-29.png

Редактирано от slavcho hadjiyata (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, slavcho hadjiyata написа:

Желая да ползвам sda6 за съхраняване на данни, като инструкции, фотоси, различни iso и пр. Как да стане?

Добре, а в момента не можеш ли да го ползваш? Какъв е проблемът, не се вижда дялът ли? Маунтнат ли е?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дяла се вижда, но при опит да внеса папка с някакви данни, казва че нямам права. Може би трябва да му пакажа, че имам нужните права, но и това не зная как да стане. Съжалявам!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

sudo echo “/dev/sda6                                  /media/sda6     ext4         defaults,nls=utf8,uid=1000  0       0” >> /etc/fstab

Предполагам че го ползваш с първият създаден потребител с ид 1000.

Ако и след това ти казва че нямаш достъп:

sudo chown -r потребител /media/sda6

sudo chmod u+rw /media/sda6

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@anonu

Образно казано - как да накараш някого да чете, като не познава символите на азбуката? 
Вредно е да се дават команди на такива потребители, защото само един символ да объркат в преписването/копирането и могат да си омажат системата непоправимо за тяхното ниво на знания.

@slavcho hadjiyata

Хаджи, има два пътя в научаването на Линукс:
- по-трудният в началото и все по-лесен после, когато потребителят иска да разбере какво прави и е склонен на четене и учене. Ако си склонен да го поемеш започни с прочита на това за твоя проблем: 
https://help.ubuntu.com/community/Fstab 
https://community.linuxmint.com/tutorial/view/1513 

- по-лесният в началото и все по-неясен после, когато потребителят цъка по графични програмчета, и се надява нещата при някой lucky click да се случат  - the Windows way. Ако този начин ти е присърце - ползвай GNOME disks: https://www.techrepublic.com/article/how-to-edit-linux-drive-mount-point-options-using-a-gui/ 

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всеки е започнал от някъде. Аз се надявам, че с малко помощ ще започне да мисли за сбе си и да разбира какво прави.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 22.11.2018 г. в 12:55, slavcho hadjiyata написа:

Как да стане? Моля помогнете!

Прилагам снимка за илюстрация.

Доколкото можах да рабера от предния път, си харесал GParted, обаче няма как да стане само през нея. Добър вариант за разделяне и форматиране на дяловете. Нататък ще трябва да монтираш и да приложиш по-нормални права на дяла за да пишеш по него.

преди 20 часа, slavcho hadjiyata написа:

Дяла се вижда, но при опит да внеса папка с някакви данни, казва че нямам права. Може би трябва да му пакажа, че имам нужните права, но и това не зная как да стане. Съжалявам!

Проспуснахме да ти кажем, че непременно ще стигнеш до тук. Не че командите са грешни, но с тази част не сме се занимавали и ще трябва да и отделиш малко внимание.

Сега обмислям, как най-лесно може да се направи. Опрем ли само до графичните програми има много неизвестни.

преди 17 часа, whitepixel написа:

- по-лесният в началото и все по-неясен после, когато потребителят цъка по графични програмчета, и се надява нещата при някой lucky click да се случат  - the Windows way.

Добре казано, обаче той не чете на английски език и това му е проблема осносвно. ;) 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 22.11.2018 г. в 12:55, slavcho hadjiyata написа:

Разделих твърдия си диск на няколко дяла(партиции или партишъни). На sda1 съм монтирал Linux Mint 19 Tara. Желая да ползвам sda6 за съхраняване на данни, като инструкции, фотоси, различни iso и пр. Как да стане? Моля помогнете!

Не съм наясно с Linux Mint 19 Tara какво точно е, защото изпитвам погнуса към Linux Mint. Да намяташ сто самосвала фъшкии и още сто каруци гюбре върху Ubuntu, за да му лепнеш име Linux Mint и юруш на тарамбуките.

Та никакви терминали и прочие чекиджьорщина. Инсталираш си gnome-disk-utility. Форматираш и тъпчеш получения раздел с конфиденциална информация.

9445043W.png

• Ха-ха 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Досега съм ползвал gparted, но и този, който е в Minta е подобен. Проблема е, че не зная как да настроя един партишън за данни. Например как да попълня редовете в "Edit Mount Options", така че да мога да ползвам този дял за контейнер за данни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аха! Аз ти дадох ключа от бараката, но ти настояваш да попълниш редовете в "Edit Mount Options".
Давай смело тогава ... луд умора няма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 45 минути, slavcho hadjiyata написа:

Проблема е, че не зная как да настроя един партишън за данни. Например как да попълня редовете в "Edit Mount Options", така че да мога да ползвам този дял за контейнер за данни.

Няма проблем, а затруднението ти не идва от mount options. Това го знам, защото си правя нещата от терминал и всеки път минавам през тази стъпка. Но ако терминаллът е забранен, понятия като chmod, chgrp, fstab стават сложни. :) 

Вярно, има някаква възможност да компенсираш през опциите за монтиране, но подходът би бил странен и не съм сигурен, че ще сработи.

Потърпи още малко, пък ще измислим нещо без допълнителни пречки по пътя.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не виждам причина дяла да не е в ntfs, ем ще се достъпва лесно.

А сега, като администратор (от десния бутон на мишката), пак ще могат да се правят "гимнастиките" . Вероятно в дяла ако има една папка на която са дадени пълни права за достъп от Хаджията и тя да се пълни, е просто решение към момента.

Дяла за данни (така както аз го виждам и разбирам) е добре да е с по-ограничен достъп за "простосмъртни".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето един опит за обяснение. Към 5:30 се стига до точно до същия момент, където не може да пише по дяла. Трябва да се регулират правата за да има повече позволения. Той го прави с chmod от терминала, но мисля че се разбира достатъчно добре.

sudo chmod 777 /media/storage/DATA

Важно условие е дялът да е вече монтиран. Само тогава папката се свързва със свойствата на дяла. Ако го направиш преди да е монтиран, ще промениш свойствата на самата папка, а от това няма полза.

Вместо chmod, може да ползваш Thunar или Dolphin, да навигираш до папката където е дяла, в неговия случай  /media/storage/DATA, да цъкнеш на нея с десен клик, после на Properties > Permissions и там да ги зададеш. Но за да стане това файловия мениджър трябва да работи като root, а повечето ще ти пречат или пък съвсем няма да тръгнат. За Thunar съм доста убеден че ще свърши работа. Като цяло това е и причината да не се дават инструкции за такива манипулации през графичните програми.

Останалите функции се поемат от gnome-disk-utility и няма нужда да мислиш нито форматирането, нито fstab. Аз бих го монтирал в /media/Storage за да няма една излишна папка по пътя. За другото нямам забележки, спрямо както е на филмчето.

cat /etc/fstab

Ако се чудиш, тази команда само прочита съдържанието на fstab в терминала. Но не ти трябва да я използваш или помниш.

преди 1 час, бат'начо написа:

Не виждам причина дяла да не е в ntfs, ем ще се достъпва лесно.

Пепел ти на езика. :) Освен че е директно светотатство, ще почне да се маже с Windows и накрая няма да се достъпва отникъде. Както вече имаше подобни теми по форумите.

преди 1 час, бат'начо написа:

Дяла за данни (така както аз го виждам и разбирам) е добре да е с по-ограничен достъп за "простосмъртни".

По-скоро не. Освен че има логическа функция, също има и естетическа, като място което да се ползва по-лесно и от повече потребители. Тоест трбва да е максимално достъпно. Ако иска нещо по-защитено, винаги може да си направи папака вътре и да и ограничи правата.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 22.11.2018 г. в 19:17, whitepixel написа:

@anonu

Образно казано - как да накараш някого да чете, като не познава символите на азбуката? 
Вредно е да се дават команди на такива потребители, защото само един символ да объркат в преписването/копирането и могат да си омажат системата непоправимо за тяхното ниво на знания.

@slavcho hadjiyata

Хаджи, има два пътя в научаването на Линукс:
- по-трудният в началото и все по-лесен после, когато потребителят иска да разбере какво прави и е склонен на четене и учене. Ако си склонен да го поемеш започни с прочита на това за твоя проблем: 
https://help.ubuntu.com/community/Fstab 
https://community.linuxmint.com/tutorial/view/1513 

- по-лесният в началото и все по-неясен после, когато потребителят цъка по графични програмчета, и се надява нещата при някой lucky click да се случат  - the Windows way. Ако този начин ти е присърце - ползвай GNOME disks: https://www.techrepublic.com/article/how-to-edit-linux-drive-mount-point-options-using-a-gui/ 

Може би трябва да внеса уточнение, защото явно съм заинтригувал много хора, които заделиха от своето време за моя проблем, за което им благодаря!

Аз и другаде съм отбелязвал, че не ползвам Windows, а се занимавам само с Linux и в частност Puppy Linux. Понякога имам инсталирани по няколко операцонни системи. Много често трия целия диск и инсталирам отново някоя Linux-дистрибуция.  Така обаче изтривам и личните неща, които съм записал, докато съм ползвал предишната операционна система. Преди да изтрия диска си записвам на флашка някои данни или ги принтирам, но така се организират трудно в библиотеки и се разпиляват. Затова идеята ми беше, част от диска да заделя за данни и тази част никога да не трия. Но явно тази задача не е толкова проста. Може би ще инсталирам един Puppy Linux на sda6, но ще ползвам този партишън само за да съхранявам там някои неща, най-вече интересни linux.iso и софтуерна информация. Както вероятно сте забелязали, няма проблем информация от една операционна ситема, инсталирана на sda1, примерно, да се запази в /home/Documents на операционна система, инсталирана на sda6. Няма да трия този партишън на sda6 и така данните ще се запазват, дори да изтрия всичко друго на твърдия диск. Така мисля.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, slavcho hadjiyata написа:

Затова идеята ми беше, част от диска да заделя за данни и тази част никога да не трия. 

Не виждам какъв е проблемът да си направиш отделен дял под NTFS , и да не го буташ по време на преинсталациите. Слагай си на него информацията, можеш да го настроиш да се маунтва автоматично, и да го достъпваш по всяко време, без разни разрешения и други сложни процедури.

Пиша го от личен опит. Линукс хардлайнери - нападайте :D 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, slavcho hadjiyata написа:

Аз и другаде съм отбелязвал, че не ползвам Windows, а се занимавам само с Linux и в частност Puppy Linux. Понякога имам инсталирани по няколко операцонни системи.

Привет!

Аз също не ползвам Windows, а няколко (от 2 до 9) линукс дистрибуции едновременно.

Всяка система инсталирам само в един дял (/) и имам един общ (също sda6), монтиран автоматично като папка в /mnt/pp.

https://i.imgur.com/dgiejCS.png

https://i.imgur.com/7gwPy3G.png

https://i.imgur.com/TVKUXot.png

Създавам папка  pp   в  /mnt  като администратор

и добавям следния ред, отново като администратор, във fstab:

UUID=d15b26ef-57cb-4dfa-a86a-d3d5db84a6d9	/mnt/pp               ext4	  defaults,noatime 	1 2

Ти ще трябва да промениш UUID с това на твоя дял sda6:

ls -l /dev/disk/by-uuid | grep sda6

https://i.imgur.com/bUb2cmR.png

Накрая задавам правата:

sudo chmod -R 777 /mnt/pp

При мен sda6 е с име рр.   Можеш да го замениш с друго.

Ако искаш да се монтира като устройство, а не като папка, пътят е /media/pp. При някои дистра -  /run/media/pp.

Успех!

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, slavcho hadjiyata написа:

Затова идеята ми беше, част от диска да заделя за данни и тази част никога да не трия. Но явно тази задача не е толкова проста.

Идеята ти е най-правилната до сега. Това отдавна се прави от опитните ползватели под всички ОС. Също така е доста по-добра от общ Home.

Няма нищо сложно. След третия път ще го правиш за под 3 минути всичко. Но както винаги става, ако нещо се обясни подробно и по няколко различни начина, изглежда сложно. Вече ти казахме, коя е стъпката, която проспускаш и за която не се сетихме да споменем в предишните случаи.

sBUgQ7D.png

How-to-Share-a-Folder-in-Windows-10-Tech

* Както се вижда на картинките горе, Linux и Windows са с почти еднаква трудност и принцип на десйтвие. Даже на Windows правата са много по-сложни, ако потребителят би имал неблагоразумието да почне да ги използва в пълния им потенциал. :)  

@p4p, чудесно си го обобщил. :)  Само че на него му е трудно с командите и английския.

+1 за noatime опцията.

преди 3 часа, RudeBoy написа:

Не виждам какъв е проблемът да си направиш отделен дял под NTFS , и да не го буташ по време на преинсталациите. Слагай си на него информацията, можеш да го настроиш да се маунтва автоматично, и да го достъпваш по всяко време, без разни разрешения и други сложни процедури.

Пиша го от личен опит. Линукс хардлайнери - нападайте :D 

Аз пък виждам и то много проблеми. На първо място се използва драйвера ntfs-3g, който няма общо с издателя на оригиналната файлова система и едва ли има точните и спецификации. Работи в userspace. Бави на определени операции, а други са невъзможни. Не поддържа дълбоки йерархии, което се забелязва при работа с Mac и Linux.

Цитат

It's 257 characters. To be precise: NTFS itself does impose a maximum filename-length of several thousand characters (around 30'000 something). However, Windows imposes a 260 maximum length for the Path+Filename. The drive+folder takes up at least 3 characters, so you end up with 257.

https://stackoverflow.com/questions/265769/maximum-filename-length-in-ntfs-windows-xp-and-windows-vista

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Приятели, да сложим точка на тази тема. Много, много Ви благодаря за старанието да ми помогнете, но аз отказвам да рискувам с тези алабалистики. В случая целта не оправдава средствата. Ще намеря начин да си организирам библиотеката с други по-прости средства.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, slavcho hadjiyata написа:

Приятели, да сложим точка на тази тема. Много, много Ви благодаря за старанието да ми помогнете, но аз отказвам да рискувам с тези алабалистики. В случая целта не оправдава средствата. Ще намеря начин да си организирам библиотеката с други по-прости средства.

Славчо, не се отказвай. Аз съм на "три петъка" служба с Убунту, ама успях на мой роднина да му инсталирам openSuSE Leap 15. И аз се мъча с тези бекъпи и съхранение на лични файлове, но няма страшно. Това е софтуер и винаги можеш да го поправиш. Други неща има, които са непоправими... Смело напред и ще стане :jogging:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хаха, не се отказвай. Пък и стана интересна дискусия.

преди 5 часа, slavcho hadjiyata написа:

Аз и другаде съм отбелязвал, че не ползвам Windows, а се занимавам само с Linux и в частност Puppy LinuxПонякога имам инсталирани по няколко операцонни системи. Много често трия целия диск и инсталирам отново някоя Linux-дистрибуция.  Така обаче изтривам и личните неща, които съм записал, докато съм ползвал предишната операционна система. Преди да изтрия диска си записвам на флашка някои данни или ги принтирам, но така се организират трудно в библиотеки и се разпиляват. Затова идеята ми беше, част от диска да заделя за данни и тази част никога да не трия. Но явно тази задача не е толкова проста. Може би ще инсталирам един Puppy Linux на sda6, но ще ползвам този партишън само за да съхранявам там някои неща, най-вече интересни linux.iso и софтуерна информация. Както вероятно сте забелязали, няма проблем информация от една операционна ситема, инсталирана на sda1, примерно, да се запази в /home/Documents на операционна система, инсталирана на sda6. Няма да трия този партишън на sda6 и така данните ще се запазват, дори да изтрия всичко друго на твърдия диск. Така мисля.

Мисля, че се досетих какъв ти е проблемът.

Какво е естеството на проблема:
С партишън форматиран и подкачен с Linux файлова система имаш един основен момент - кой има права да пише по нея - UID/GID. С различни паралелни Linux дистрибуции, четящи/пишещи по този партишън имаш добaвен още един тънък момент - какви са UID/GID на подразбиращия се потребител на съответното дистро. Съществуват общи конвенции за разпределение на ID пространството, но те не са строго задължителни, и различните дистра си ги имплементират различно.

Какъв е проблемът с обща достъпна файлова система тогава от няколко дистрибуции? Ами в нея всяко паралелно инсталирано дистро може да има различни UID/GID на създадените от нея файлове, и те да не са достъпни от друга паралелна дистрибуция. Допълнително усложнение могат да бъдат и разлики в umask за съответните дистрибуции.

Примерно, ако инсталирам следните дистрибуции паралелно мултибуут с общ шеърнат партишън форматиран примерно в EXT4, ще имам проблем с достъпа на файлове, в зависимост от това коя дистрибуция първа е създала файла:

UID 1000, GID 100 - openSUSE
UID 1000, GID 1000 - Debian
UID 1000, GID 1000 - Fedora
UID 500, GID 100 - Red Hat
UID 500, GID 100 - Slackware
UID 1000, GID 10 - TinyCore
и т.н.

Какво става като ползваме паралелно и PuppyLinux?
UID 0, GID 0 - Puppy Linux. 

Да, Пупи е извратено дистро -  анти-дистрибуция, погазваща основен Линукс/Юникс принцип - тя е еднопотребителска система изградена изцяло архитектурно около потребител руут + още два изродени нетипични потребителя https://puppylinux.org/wikka/spot 

Какво се случва на практика?
При всяко създаване/копиране на файл във въпросния твой /dev/sda6 се наследяват UID/GID/umask на съответната дистрибуция. И ако следваме горния пример - файлове създадени от Fedora, ще са все едно създадени от Debian, то файлове създадени от Пупи, ще са недостъпни най-малкото за писане/промяна/триене за целия оня списък отгоре. Файлове създадени от Slackware ще са недостъпни за четене и писане от Debian и Fedora, но пък ще са поне гарантирано читаеми от openSUSE и т.н.

Какво може да се направи:
а) правилният начин е многопотребителско управление на достъпа до файловите ресурси към въпросния партишън през umask/ACL на локално дисково ниво или достъп през NFS/CIFS на мрежово ниво, но това вече е територия за напреднали и/или администратори;
б) грубиянско изравняване на правата върху тези файлове във въпросния партишън:
- the-Linux-way - чрез периодичен chmod 777 върху целия въпросен маунтнат партишън . Куцо решение, но пък си оставаш на по-подходящата файлова система за Линукс, какъвто и да е изборът - EXT4/Btrfs/XFS;
- the Windows-way - ползваш за  sda6 файлова система без файлови атрибути за достъп от значение в Linux - NTFS/FAT32, като недъгавостта на тези 2 файлови системи изненадващо ти помагат в конкретната ситуация за сметка на отказ от типични функционалности свързани с Линукс файлови системи.

Така че твоят избор се свежда до един от под-вариантите на б).

Между-другото един съвет - на твое място бих изхвърлил PuppyLinux от употреба и бих избрал друга нормална дистрибуция - Пупи е дистрибуция-извращение и много лош избор да учиш Линукс. 

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Карам по памет, защото не мога да цитирам точния сайт, че тези дни преглеждах "n" - на брой. Пишеше, че може да възникне проблем, ако на един HDD има инсталирани дистра от различн тип. Например Ubuntu с Arch или openSuSE. Не знам дали е вярно, защото моето твърдение е на новак. Иначе много ме сърбят пръстите да плясна още едно дистро до Убунтуто, особено Сусе с Плазма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, slavcho hadjiyata написа:

Приятели, да сложим точка на тази тема.

Добре, разбрахме те напълно. Приеми нататък, че не се отнася до теб.

преди 2 часа, whitepixel написа:

Какъв е проблемът с обща достъпна файлова система тогава от няколко дистрибуции? Ами в нея всяко паралелно инсталирано дистро може да има различни UID/GID на създадените от нея файлове, и те да не са достъпни от друга паралелна дистрибуция.

Мисля, че това беше точно нужното, за да откажеш аудиторита от живота. :D 

Принципно си прав. Всъщност, ако не байпаснеш правата по накакъв начин и караш винаги the linux way, обезателно ще ти се пречкат в краката за някои тривиални случаи на използване. Това е още един плюс на на отделния дял.

Примерно, свалил си музика през едната дистрибуция и не можеш да я слушаша на другата.

Какво може да се направи:
а) правилният начин е многопотребителско управление на достъпа до файловите ресурси към въпросния партишън през umask/ACL на локално дисково ниво или достъп през NFS/CIFS на мрежово ниво, но това вече е територия за напреднали и/или администратори;
б) грубиянско изравняване на правата върху тези файлове във въпросния партишън:
- the-Linux-way - чрез периодичен chmod 777 върху целия въпросен маунтнат партишън . Куцо решение, но пък си оставаш на по-подходящата файлова система за Линукс, какъвто и да е изборът - EXT4/Btrfs/XFS;
- the Windows-way - ползваш за  sda6 файлова система без файлови атрибути за достъп от значение в Linux - NTFS/FAT32, като недъгавостта на тези 2 файлови системи изненадващо ти помагат в конкретната ситуация за сметка на отказ от типични функционалности свързани с Линукс файлови системи.

Така че твоят избор се свежда до един от под-вариантите на б).

Ужас. :) 

Може би така ще е най-добре: https://superuser.com/questions/320415/linux-mount-device-with-specific-user-rights

а) правилният начин е многопотребителско управление на достъпа до файловите ресурси към въпросния партишън през umask/ACL на локално дисково ниво

Аз ползвам общ паритшън от поне 6 години. Действително съм пипнал umask-ата, така че users да имат RW права. Но ACL и umask имат някои недостатъци. Първата я няма навсякъде, а втората пише навсякъде така. Тоест, с umask някои друг потребител може да ти модифицира файловете в домашната директория.

Пък и стана интересна дискусия.

Темата даже трябва да се направи важна. Предвид че е много удобно и маса линуксари не подозират за тази благина.

преди 2 часа, Пешеходецът написа:

Пишеше, че може да възникне проблем, ако на един HDD има инсталирани дистра от различн тип.

Може, ако спциално си дадеш зор. :) 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, whitepixel написа:

Мисля, че се досетих какъв ти е проблемът.

Досетил си се за вторият проблем, който още не е изникнал. Всъщност проблема в момента беше, че след форматиране дяла е с root:root права и трябва да се сетне на нещо друго. Спирам, че ставам досаден. :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от slavcho hadjiyata
      Здравейте!
      Днес коригирах един текст, набран на Microsoft Word и записан на флашка. Аз работя с  ОС Linux Mint 18.3 "Sylvia". Поставих флашката на моята машина EliteBook 6930p. Тя отвори файла и коригирах 6 страници текст,  като от време на време записвах корекциите директно на флашката, докато в един момент  останаха само две букви в началото на нова страница. Рових много и във флашката и в компютъра, но не можах да открия нищо повече от коригирания текст, а във флашката си е непокътнат оригинала, на който бях коригирал 6 страници.
      Знае ли някой дали е възможно Минта да е съхранил някъде на харда тази информация и ако да, как да я намеря.
    • от HRONICK991
      Да се състави програма на Java за 5 делегати на националната конференция с данни:
      - име
      - ЕГН
      - дни за нощувка
      - име на хотела
      - цена на нощувката 
      И изпълнява от меню следните операции:
      • извежда всички въведени данни:
      • зарежда нов масив с данните на делегатите, които са заплатили суми по големи от 100 лв. и са от зададено населено място;
      • зарежда текстови файл с данни на делегатите мъже от дадено населено място.
    • от loranst looa
      Здравейте може ли да ми кажете, с коя програма и в кое меню може точно да се види колко точно часа е работил един твърд диск защото в програмата HDD Sentinel не се вижда да има показатели като  Power on hours и/или Head flying hours.
    • от Димитър Иванов
      Здравейте имам за задача да направя база от данни за авиокомпания. Която да съдържа деня, часа и продължителността на полета, начално и крайно летище, самолет, пилот, тип на предлаганата храна. Моля ако може някой да ми помогне само затова колко на брой може да са таблиците максимално с тези данни, тъй като повече от 4 не виждам, но ми казват в университета, че трябва да са повече. 
    • от C20XE l457
      Здравейте, мисля да минавам на лаптоп, вече не играя толквоа игри и само ми заема място компютъра и монитора и ще го продавам за да мина на по-компактна и преносима техника. Сегашният хард на компа е 500гб хитачи (ще прикача сминка) и е от 2010 от както ми е и компютъра, нямам проблеми с него не е падал и не е забивал доколкото знам. Та въпроса ми е следния - понеже имам бая информация (снимки, файлове, клипчета учебници в PDF.... и др.) и ме интересува какъв е най-добрия начин да запаза инфото. Заслужава ли си да записвам на DVD дискове (сигурно десетина), да си купя някаква по-сериозна флашка ИЛИ е вариянт да си откача харда и да го запазя някъде. Също за вариятна с харда не знам ако не го пипам така по месеци/година дали може да "спече нещо" или пради някаква причина да загуби инфото, добре ли е един път на 2-3 месеца да го пускам да се раздвижват чарковете върте? Най-вече заради снимките и клипчетата бих го запазил пък ще сложа друг имам SSD с него мога да го продам компа.. или пък ако SSD е по-надежден на него мога да метна данните мисля, че 100 гб ще стигнат.

• Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.