Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Добър ден, имам  нужда от съвет и моля не почвайте веднага с обвиненията.

Преди един месец предизвиках ПТП. извикахме КАТ те направиха снимки провериха ни документите, попитаха ни имаме ли  притенции за вина, аз казах че нямаме виновна съм. И ни попитаха как да процедираме. Съответно ни казаха, че можем да се разминем само с двустранен протокол, без никакви др последствия. Аз казах че като виновна притенции нямам  и казах др водач да прецени, Той попита за двустранния протокол полицаите му обясниха и  каза нека е с двустранен протокол, казах добре.

минахме през застрахователя направиха му оценка на щетите, изплатиха му 1900лв и сега иска от мен да му платя още 1000, а реално  колата му не струва толкова много, а не съм и сигурна дали щетите по колата са за толкова много пари.

Има ли право ако откажа да му платя, да ме съди?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

публикувано (редактирано)

Има право да Ви съди за каквото си науми.  По-скоро въпросът би трябвало да е, дали това му право, ще му донесе присъда в негова полза.

Редактирано от sliderum (преглед на промените)
  • Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега, след като ти дадохме съвет, може ли да почнем с обвиненията?... :)

Описахте ли точно в протокола какви са щетите? Направи ли снимки, поне с GSM-а, ако нямаш фотоапарат? Тези неща можеха да послужат пред съда, за установяване на размера им. Или поне онзи другия, като знае, че си подготвена, можеше да е по-внимателен с претенциите.

Сега ще сърбаш, каквото си надробила. Поне си наеми адвокат, а не разчитай на случайни непознати да ти дават акъл, и то в софтуерен форум!

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Двустранния протокол не е ли при малки поражения???? Обикновено се случва при охлузване или леки пукнатини и дефекти! Тогава виновника се споразумява (задкулисно) с потърпевшия, че ще му възстанови щетите на 100% (и двамата заявяват официално по документ, че са наясно със щетите и нямат претенции за случилото се, по-скоро виновника твърди, че няма щети по собствената си кола и се споразумява с пострадалия да не предявява иск). Другия вариант е когато виновника си е повредил колата, а вашата на пострадал не. Питат ви имате ли претенции към виновника, вие нямате, а той отива да си урежда проблема при застрахователи.

Цитат

След като преодолеете уплахата и шока, преценете, дали ПТП-то е леко или по-тежко. Леко ПТП е когато участниците са само двама, когато има съгласие за вината между двамата водачи и когато двете МПС-та са в движение (т.е. могат да се придвижат на собствен ход). Също така и когато няма нанесени материални щети на друг обект, освен на въпросното МПС.
Виновни или невинни, Двустранният Констативен Протокол (ДКП) е удобен вариант за уреждане на проблема (при леко ПТП). Спестява време, не чакате КАТ и виновният не получава акт за предизвиканото ПТП.
Ако обаче ПТП е по-тежко, нямате съгласие за вината или някое от МПС-тата не е в движение, то непременно уведомете КАТ, защото при подобна ситуация не се използва ДКП.

Мисля, че е ваш ред да обезщетите пострадалия. Застраховката не ми е ясна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, RudeBoy написа:

Сега, след като ти дадохме съвет, може ли да почнем с обвиненията?... :)

Описахте ли точно в протокола какви са щетите? Направи ли снимки, поне с GSM-а, ако нямаш фотоапарат? Тези неща можеха да послужат пред съда, за установяване на размера им. Или поне онзи другия, като знае, че си подготвена, можеше да е по-внимателен с претенциите.

Сега ще сърбаш, каквото си надробила. Поне си наеми адвокат, а не разчитай на случайни непознати да ти дават акъл, и то в софтуерен форум!

Обвинявайте :) Само човек, който е минал през това знае какво е. 

Е то има  документи щетите са описани подробно, имахме и втори оглед от застрахователя, има и подробни снимки

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 37 минути, Mlechko написа:

Двустранния протокол не е ли при малки поражения???? Обикновено се случва при охлузване или леки пукнатини и дефекти! Тогава виновника се споразумява (задкулисно) с потърпевшия, че ще му възстанови щетите на 100% (и двамата заявяват официално по документ, че са наясно със щетите и нямат претенции за случилото се, по-скоро виновника твърди, че няма щети по собствената си кола и се споразумява с пострадалия да не предявява иск). Другия вариант е когато виновника си е повредил колата, а вашата на пострадал не. Питат ви имате ли претенции към виновника, вие нямате, а той отива да си урежда проблема при застрахователи.

Мисля, че е ваш ред да обезщетите пострадалия. Застраховката не ми е ясна.

Не е. ГО си се изплаща при всички случаи. Следварителни суми, след като веднъж е направена оценка от представител на застрахователя, не би следвало да се уважат в съда, защото може да се претендира че щетите са установени и заплатени от застрахователя, а сумата която се иска допълнително от другият участник, е опит да финансово облагодетелстване от случая, с използуването на измама.

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 51 минути, PepsiTy написа:

Е то има  документи щетите са описани подробно, имахме и втори оглед от застрахователя, има и подробни снимки

С това трябваше да почнеш. 

След като има снимки и оценка на щетите - няма от какво да се притесняваш. Нека те съди.

Обаче съветът ми за консултация с адвокат остава.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом не сте напълно наясно с материята е по-добре да в и представлява адвокат при евентуален съдебен иск за изплащане на щета.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбира се че му отказваш рекета. Тоя какви претенции има - материални или нематериални? Първото са щети по таратайката. Второто са страдания и подобни. Имаш гражданска отговорност, тя трябва да покрие всичко. Ако е някое старо ръждясало корито ще му се плати със съответния процент овехтяване, а не за ново. В общия случай оценките са адекватни по каталога Шваке и достатъчни за възстановяване.

Тоя все пак ще трябва да си докаже претенциите в съда и да докаже че застрахователят не му е покрил нещата. От обясненията ти личи че кочината му е над 8 години и обезщетението е по експертна оценка. Ако нещо не се е виждало, имал е право и на втори оглед. Да се е възползал. 

Изявил ли е някаква писмена претенция или само плаши гаргите "ако мине"? Да се жалва на застрахователя ти.

Редактирано от Филипов (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Филипов написа:

имал е право и на втори оглед

преди 2 часа, PepsiTy написа:

имахме и втори оглед от застрахователя

Вече е имал и тази възможност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Обещетение от това което съм говорила с него даже му е изплатено в ракмите на 1900лв колата както той каза ще я прави чак януари месец, реално колко ще му излезне ремонта не се знае. 

преди 3 часа, RudeBoy написа:

С това трябваше да почнеш. 

След като има снимки и оценка на щетите - няма от какво да се притесняваш. Нека те съди.

Обаче съветът ми за консултация с адвокат остава.

При необходимост, ако не мога да се разбера по човешкия начин и това ще последва. Просто исках мнение, ако някой се е сблъсквал. А не разчитам на форуми. Просто ми беше притеснено и исках да си споделя :) 

Благодаря много на всички

преди 2 часа, Филипов написа:

Разбира се че му отказваш рекета. Тоя какви претенции има - материални или нематериални? Първото са щети по таратайката. Второто са страдания и подобни. Имаш гражданска отговорност, тя трябва да покрие всичко. Ако е някое старо ръждясало корито ще му се плати със съответния процент овехтяване, а не за ново. В общия случай оценките са адекватни по каталога Шваке и достатъчни за възстановяване.

Тоя все пак ще трябва да си докаже претенциите в съда и да докаже че застрахователят не му е покрил нещата. От обясненията ти личи че кочината му е над 8 години и обезщетението е по експертна оценка. Ако нещо не се е виждало, имал е право и на втори оглед. Да се е възползал. 

Изявил ли е някаква писмена претенция или само плаши гаргите "ако мине"? Да се жалва на застрахователя ти.

Колата му е VW BORA 1999година. Иска ми материални щети. Заявява ми, че  тая сума която са му дали от ГО нямала да стигне, а подчертавам, колата не е  влезнала в сервиз да е почнато правене нещо по нея. и реално не би трябвало да знае дали ще стигнат или не

Само плаши гаргите, звъни ми на тела.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, PepsiTy написа:

Иска ми материални щети. Заявява ми, че  тая сума която са му дали от ГО нямала да стигне,

Ха! Ми да ходи да съди застрахователя, като не му стига премията, да си ремонтира таратайката. Тя няма начин да струва 1900 + 1000 лв цялата кола, не и през 2018 г. Сигурно има познат майстор, и си викат двамата "Дай хубаво да я оскубем тая, сега ни се е паднало". Като му е толкова ценна колата - да ѝ беше направил едно каско.

Но все пак - не го подценявай.  За трети път - посъветвай се с адвокат.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, PepsiTy написа:

Добър ден, имам  нужда от съвет и моля не почвайте веднага с обвиненията.

Преди един месец предизвиках ПТП. извикахме КАТ те направиха снимки провериха ни документите, попитаха ни имаме ли  притенции за вина, аз казах че нямаме виновна съм. И ни попитаха как да процедираме. Съответно ни казаха, че можем да се разминем само с двустранен протокол, без никакви др последствия. Аз казах че като виновна притенции нямам  и казах др водач да прецени, Той попита за двустранния протокол полицаите му обясниха и  каза нека е с двустранен протокол, казах добре.

минахме през застрахователя направиха му оценка на щетите, изплатиха му 1900лв и сега иска от мен да му платя още 1000, а реално  колата му не струва толкова много, а не съм и сигурна дали щетите по колата са за толкова много пари.

Има ли право ако откажа да му платя, да ме съди?

Не може да те съди за нищо. Още повече, че застраховатерля е изплатил обезщетение по ПТП според направена професионална оценка. Казваш му на тоя да се кротне или ще го дадеш на компетентните органи във връзка с опит за рекет и изнудване. Ако не се кротне - верно сезираш когото трябва.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, Филипов написа:

...Имаш гражданска отговорност, тя трябва да покрие всичко...

Абсолютно. Участниците в ПТП-то приключват с отговорността, щом се намеси застрахователя. След като сте попълнили двустранния протокол и сте се подписали, нямате повече работа един с друг.

преди 13 часа, PepsiTy написа:

...звъни ми на тела.

Следващия път като ти звънне, директно му кажи, че ако още веднъж се опита да влезе в контакт с теб, ще подадеш жалба в близкото РПУ за тормоз. Реално може още сега да го направиш, само виж кое РПУ е за твоя район и отивай.

п.п. тия коли масово са между 2000 и 3400 лева. Не знам кой застраховател му е изплатил 1900 лева обезщетение.

Редактирано от badsector (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 27.11.2018 г. в 9:08, badsector написа:

Абсолютно. Участниците в ПТП-то приключват с отговорността, щом се намеси застрахователя. След като сте попълнили двустранния протокол и сте се подписали, нямате повече работа един с друг.

Кратко, точно и ясно. И няма право да те съди за никакви щети. Ако не е доволен от обезщетението- претенциите към застрахователя. След като ти имаш валидна ГО, която покрива щети много по- високи от гореописаните, никой няма право да ти предявява искове за същите щети.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.