Премини към съдържанието
whitepixel

анкета: Колко често ъпдейтвате Линукс десктоп инсталацията си?

Колко често ъпдейтвате Линукс десктоп инсталацията си?  

27 гласували потребители

1. 1. Колко често ъпдейтвате Линукс десктоп инсталацията си?

• веднага при всяко известие за появили се ъпдейти
      16
    • периодично ежеседмично
      6
    • периодично ежемесечно
      1
    • когато се сетя
      3
    • не ъпдейтвам - ползвам неподдържана вече версия/дистрибуция или неъпдейтваема такава
      1

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Навиците за ъпдейт косвено изразяват вътрешното убеждение на линукс потребителя доколко е непробивам откъм бацили, троянци и ескплойти.
В същото време статистически честотата на ъпдейтите е в обратна релация на цялостната функционалност на системата след първоначалното й инсталиране и настройка.
Какво е вашето отношение към ъпдейтите и убеждение?

Редактирано от whitepixel (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всеки ден проверявам, но за ролинг дистро това е нормално в моя случай. Нямам автоматичен мениджър за ъпдейти.

Изпратено от моят Lenovo P1ma40 с помощта на Tapatalk

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Понякога проверявам всеки ден, но, винаги поне веднъж седмично. Дори в CENTOS 6, където обновленията са доста редки. И аз нямам мениджър на обновления в Debian/Ubuntu базираните сиситеми, а на единствената ми машина под CENTOS е изключен.

https://i.postimg.cc/Y9tkxn4K/update-manager.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз също ползвам ролинг дистро - Tumbleweed - но пък много честото ъпдейтване специално на ролинг е по-скоро  излишен разход на време, отколкото някаква облага от обем добавена нова функционалност или major версии на програми

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моят алгоритъм е малко по-друг. По-скоро залагам на бариерния принцип - кога да ъпдейтвам и кога да не ъпдейтвам.

Обикновено ъпдейтвам, когато се завие на умряло по новинарките сайтове, тоест се открият големи проблеми в ключови компоненти. Вторият случай, когато ъпдейтвам е при положение че е минало много време от последния ъпдейт, обикновено две седмици или малко повече. Третият случай е когато инсталирам нов софтуер и искам да съм изчистил зависимостите и потенциалните изненади преди това. Последните две неща влиаят доста под Arch. И най-после за да кача някоя дългоочаквана версия на програма, което много рядко се случва.

Гледам да не ъпдейтвам, когато искам да свърша нещо важно и компютъра ми трябва. Също отлагам, при илизане на нов важен компонент, ~ ядро, systemd, компилатор. Тогава изчаквам няколко дни за негативни отзиви. Също така избягвам да обновявам Stotinka-та веднага след излизането на по-голямо обновление /7.3 -> 7.4/ защото EPEL обикновено закъсняват и има доста проблеми.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 28.11.2018 г. в 12:23, Melmak ® написа:

Моят алгоритъм е малко по-друг. По-скоро залагам на бариерния принцип - кога да ъпдейтвам и кога да не ъпдейтвам.

А аз, биреният :beer:

• Ха-ха 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 28.11.2018 г. в 12:23, Melmak ® написа:

при илизане на нов важен компонент... изчаквам няколко дни за негативни отзиви.

Водещ принцип във всички ОС

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, DarkEdge написа:

Водещ принцип във всички ОС

Ами не точно. Заигравенето е малко от типа на дали чашата е наполовина пълна или наполвина празна. Има ситуации, където ъпдейтвам без притеснения. Но все повече гледам да избягвам и съветвам да се отлага по възможност. Напоследък, колкото е по-модерната дадена организация, толкова по-големи инциденти допуска. Преди не бих се осъмнил в Microsoft или Apple, докато сега разглеждам всекиъпдейт, като вероятна катастрофа. Не че и преди не са пускали големи тъпотии, но поне беше сигурно че машината ще работи и е лесно обратимо.

При Linux съществува пълната гама - от спокойствието на Cent до брикванетто на хардуера с Arch. Даже графиката около Cent е доста по-празна. :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

:offtopic_s:
Нали знаеш, че няма пълно щастие?

преди 7 минути, Melmak ® написа:

Преди не бих се осъмнил в Microsoft

Винаги съ подхождал първо с проверка - какво точно е променящо се и дали има много сривове и тогава...
А съм виждал много плачевни резултати от Next>Next...

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, DarkEdge написа:

Нали знаеш, че няма пълно щастие?

Това е най-големия проблем! :)  Остави това, ами в случая вече няма никаво щастие. Всичко, което можеш да направиш е в накаква степен грешно.

преди 18 минути, DarkEdge написа:

А съм виждал много плачевни резултати от Next>Next...

Добре, ама задето пуснаха ъпдейта и почна да трие документи, никакво next не е виновно. Нито предполагамия тъп юзър, който само хленчи и прави глупости. При това се доказа, че са знаели месец(и) назад за въпросният проблем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Melmak ® написа:

Добре, ама задето пуснаха ъпдейта и почна да трие документи, никакво next не е виновно. Нито предполагамия тъп юзър, който само хленчи и прави глупости. При това се доказа, че са знаели месец(и) назад за въпросният проблем.

Това, което четох за проблема е, че се наблюдава при машини с пренасочени потребителски папки и инсталирането премахвало линковете, т.е. възстановява оригиналните местонахождения. А инфото си е на сартите места. Затова и софтът за възстановяване на изтрити файлове не ги е намирал на мястото/дела по подфразбиране.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, DarkEdge написа:

Това, което четох за проблема е, че се наблюдава при машини с пренасочени потребителски папки и инсталирането премахвало линковете, т.е. възстановява оригиналните местонахождения. А инфото си е на сартите места. Затова и софтът за възстановяване на изтрити файлове не ги е намирал на мястото/дела по подфразбиране.

Да ти кажа, това ми звучи като измъкване. Най-малкото, ако бях ползвал връзки, щях да знам къде са ми оригиналните документи. :)  Но и принципно знаеш за какво говоря ~ много нови (вятърничеви) фиучъри и сриващо се качество.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В интерес на истината (не знам на какво се дължи) от известно време звената за разработка на актуализации страшно с дънят и са им го казвали водещи IT специалистои и ония се държат като нечули...
Ама стига за М$, че темата е друга... :) 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.