Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Тамболианеца

анкета: Как съвместявате инсталации на Linux и Windows на личния си компютър?

Как съвместявате инсталации на Linux и Windows на личния си компютър?  

51 гласували потребители

1. 1. Как съвместявате инсталации на Linux и Windows на личния си компютър?

• не съвместявам, инсталирам единствено Linux
      21
    • инсталирам Linux и Windows в алтернативно избираем dual/multi-boot режим или през BIOS
      22
    • инсталирам Linux за основна ОС, a Windows като виртуалка в нея
      5
    • инсталирам Windows за основна ОС, а Linux като виртуалка в нея
      3

Препоръчан отговор

И така: Дали, и ако да - как технологично решавате съвместното съществуване на двете ОС на личния си компютър?
Анкетата е в контекста на инсталация на Linux под някаква форма и затова няма отговор "инсталирам единствено Windows".

Редактирано от whitepixel (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съвместявам с rEFInd "седмица" и Gentoo, ама първата е само за украса и чат-пат ъпдейт - това на EFI firmware. Линуксът е инсталиран в lvm контейнер и бозата не вижда нищо от него, затова имам споделен ntfs дял за двете ОС, за всеки случай.

Изпратено от моят Lenovo P1ma40 с помощта на Tapatalk

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, whitepixel написа:

Анкетата е в контекста на инсталация на Linux под някаква форма и затова няма отговор "инсталирам единствено Windows".

Не очаквам и някой да го прави, аз инсталирам Виндовс - под никаква форма :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Веднъж, не знам как, бях успял да направя някаква магия :) . Имах Linux Mint и Windows 10 на един диск. Ако включа компютъра и не пипам нищо, се зарежда Windows - без да ме пита нищо, без Grub-ове, менюта и т.н. Но ако в началото вляза в списъка на буутващите устройства, и избера буут от диска - зарежда се Linux.

Опитвал съм след това да възпроизведа пак тази ситуация, но безуспешно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само Линукс инсталирам :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ай, ай, пак ще изтромозваме статистиката. :D Принципно гласувах за вариант номер две "инсталирам Linux и Windows в алтернативно избираем dual/multi-boot режим или през BIOS". Но опции 1 и 3 биха били почти толкова верни.

"Не съвместявам, инсталирам единствено Linux", защото много рядко пускам Windows. По-скоро е важен психологическия комфорт, че ако ми трябва го имам и работи ускорено с реалния хардуер, отколкото да ми трябва действително.

"Инсталирам Linux за основна ОС, a Windows като виртуалка в нея", защото също е много добър вариант. Само че ако трябва да се пусне мултимедия, конфигурирането ще е много изтормозено. Тоест, ако се жертва ужасно много време за занимаване с глупости, вероятно ще гони или изпревари мултибуут.

Така че много зависи какво се изисква да се пусне. Да не говорим, че някой лесно може да докара и трите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 часа, Melmak ® написа:

Ай, ай, пак ще изтромозваме статистиката. :D

Няма тормоз. Всъщност анкетата е повече от полза, отколкото съм предполагал - приятно съм изненадан колко гласували - половината -  въобще не си развалят  пейзажа с Windows :D

Другото любопитно е, че в твърдия лагер на Windows има пропукване - инсталират си Линукс виртуалки, начи скоро ще додат в този форум ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 14 минути, whitepixel написа:

Другото любопитно е, че в твърдия лагер на Windows има пропукване - инсталират си Линукс виртуалки, начи скоро ще додат в този форум ...

а защо няма въпрос за ползващите "живи флашки"?
аз ползвам "wifislax", в която настройки и промени, могат да се запазват в пакет и ако нещо объркам, винаги мога да ги изключа или изтрия

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, дръндю написа:

аз ползвам "wifislax", в която настройки и промени, могат да се запазват в пакет и ако нещо объркам, винаги мога да ги изключа или изтрия

Там на вторият HDD няма ли място за един Linux?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, дръндю написа:

Дръндю бе, чети!
Дръндю не четее...

Следи логиката: жива флашка --> USB --> boot order --> "... или през BIOS"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 1 минута, whitepixel написа:

Дръндю бе, чети!
Дръндю не четее...

Следи логиката: жива флашка --> USB --> boot order --> "... или през BIOS"

верно ве, сега го видях, ама имам и виртуалка, а няма как да гласувам на две места

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По интересно е как се съвместяват Solaris с BSD и Linux. Windows и Linux е проста работа,впрочем нямам Уиндоус откакто направих грешка и при инсталация на Слак 9.1 забърсах уиндоус дяла вместо подготвения партишън :D.  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 2 часа, ТерминалТора написа:

откакто направих грешка и при инсталация на Слак 9.1 забърсах уиндоус дяла вместо подготвения партишън :D.  

Хахахахаха, не е грешка това, много правилно си направила! :D 
А Win & Linux е проста работа, но само ако бозата се инсталира на сторидж у-во, различно от това, на което е Линукс. Ако разделиш едно у-во на две и сложиш там линукс и боза, бозата ще еве майката на grub и линукс няма подкарване, защото както можеш да очакваш от боза, тя пипа по MBR без да пита дали може или не може. Единственият начин (поне за бози 7 и ХР важеше, за 10-ката не знам)
е да инсталираш първо бозата и после линукс.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За unix/solaris и линукс има начини но там първо тря си направиш с gparted дяловете за  unix  после да почовъркаш grub  и след това да го ъпдейтнеш .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Със Солариса проблема е че типа партишън 82 съвпада  с Линукския swap партишън. Цаката става като се смени времено типа партишън,преди да се цапне Линукса. 

преди 11 часа, Ивайло Димов написа:

За unix/solaris и линукс има начини но там първо тря си направиш с gparted дяловете за  unix  после да почовъркаш grub  и след това да го ъпдейтнеш .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не ползвам суап ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз само Линукси имам ха сега де

преди 14 часа, Ивайло Димов написа:

Не ползвам суап ;)

И аз то при 8 гъби рам дали има смисъл?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 30.11.2018 г. в 9:23, whitepixel написа:

че в твърдия лагер на Windows има пропукване - инсталират си Линукс виртуалки

Направо разцепление в целия Windows свят (състоящо се за двама души). Ако изключим факта, че темата е за общ преглед над ползването на ОС, но в раздел само за Линукс.. Този пул трябваше да го има и в Уин раздела. Да не кажа дори само там. Резултатът щеше да тотално различен от сегашния. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 1 час, petie1 написа:

Аз само Линукси имам ха сега де

И аз то при 8 гъби рам дали има смисъл?

Няма. От 8 GB и нагоре суапът дори не се ползва от системата, така че няма смисъл от него. Аз като имах 8 GB, никога не съм го създавал и системата никога не е ревала, че не ѝ стига паметта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, rado84 написа:

Няма. От 8 GB и нагоре суапът дори не се ползва от системата, така че няма смисъл от него. Аз като имах 8 GB, никога не съм го създавал и системата никога не е ревала, че не ѝ стига паметта.

Да де аз се бях засилил за 16 ГБ ама се отказах та четох бая тогава

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Да де аз се бях засилил за 16 ГБ ама се отказах та четох бая тогава

Аз като купувах другите 3 по 8 ГБ, още не бях сигурен дали ще мигрирам към линукс 100% и си ги купих. По онова време GTA 5 все още ми беше кракната и с тия 32 ГБ РАМ се спасявах от мемори лийковете, които имаше в играта.

Сега рядко стигам 8 ГБ заета памет, но не съжалявам - имам достатъчно памет да подкарам и най-лакомата игра. :) А пък за виртуалки многото РАМ е безценна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, rado84 написа:

А пък за виртуалки многото РАМ е безценна.

Ей затва се бях засилил щот обичам да си играя с докер вагрант вбокс куему и др ама засега 8 гб стигат Линукс е много подходяш затова

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Линукс е много подходяш затова

Да, ама с 2 ГБ за ВМ ще имаш един пърформанс, а с 6 или 8 - съвсем друг. Аз им задавам винаги по 8, защото така или иначе никога не пускам повече от една ВМ.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@RudeBoy това което казваш съм го постигал няколко пъти но само когато Линукса е инсталиран преди Уиндоус. Въпреки, че са на един диск, буут менюто ги вижда като два отделни и при избор стартирам Линукса (жалко, че Стотинката отиде в историята), а без да извиквам буут менюто си зарежда директно Уиндоус 10.

Между другото тук един приятел, който е работил като iT специалист в щатите има лаптоп Леново, който е с тъчскрийн и самия дисплей може да се разкачи, тоест става си като таблет. Та той ползва предимно Федора, но от време на време му трябва Уиндоус, за да чертае шевици които после задава в програмата на шевната машина и ги бродира върху естествена кожа. Направи ми впечатление, че не рестартира лаптопа за да ползва Уиндоуса (демек дуал буут), нито пък ползваше виртуална машина за целта. Просто натисна някакъв бутон и уиндоуса се показа, а за да демонстрира колко бързо превключва между двете ОС-и просто го правеше с алт+таб. Нямам идея как точно го е постигнал, но го видях това с очите си!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...