Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

анкета: Как съвместявате инсталации на Linux и Windows на личния си компютър?

Как съвместявате инсталации на Linux и Windows на личния си компютър?  

51 гласували потребители

1. 1. Как съвместявате инсталации на Linux и Windows на личния си компютър?

• не съвместявам, инсталирам единствено Linux
      21
    • инсталирам Linux и Windows в алтернативно избираем dual/multi-boot режим или през BIOS
      22
    • инсталирам Linux за основна ОС, a Windows като виртуалка в нея
      5
    • инсталирам Windows за основна ОС, а Linux като виртуалка в нея
      3

Препоръчан отговор

преди 19 часа, rado84 написа:

Да, ама с 2 ГБ за ВМ ще имаш един пърформанс, а с 6 или 8 - съвсем друг. Аз им задавам винаги по 8, защото така или иначе никога не пускам повече от една ВМ.

Аз с 2 ГБ РАМ за ВМ нямам ядове може би защото са без графични среди и виртуализацията на процесора е включена

преди 2 часа, plamen74 написа:

@RudeBoy това което казваш съм го постигал няколко пъти но само когато Линукса е инсталиран преди Уиндоус. Въпреки, че са на един диск, буут менюто ги вижда като два отделни и при избор стартирам Линукса (жалко, че Стотинката отиде в историята), а без да извиквам буут менюто си зарежда директно Уиндоус 10.

Между другото тук един приятел, който е работил като iT специалист в щатите има лаптоп Леново, който е с тъчскрийн и самия дисплей може да се разкачи, тоест става си като таблет. Та той ползва предимно Федора, но от време на време му трябва Уиндоус, за да чертае шевици които после задава в програмата на шевната машина и ги бродира върху естествена кожа. Направи ми впечатление, че не рестартира лаптопа за да ползва Уиндоуса (демек дуал буут), нито пък ползваше виртуална машина за целта. Просто натисна някакъв бутон и уиндоуса се показа, а за да демонстрира колко бързо превключва между двете ОС-и просто го правеше с алт+таб. Нямам идея как точно го е постигнал, но го видях това с очите си!

ВМ му се вика на това

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 53
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Няма тормоз. Всъщност анкетата е повече от полза, отколкото съм предполагал - приятно съм изненадан колко гласували - половината -  въобще не си развалят  пейзажа с Windows Другото любопитно е,

Бех, таз жена, няма да стане капитанка, ами тръгнала да се занимава с тежък физически труд на пристанището. Ще да е яка кака, женицата.

Не очаквам и някой да го прави, аз инсталирам Виндовс - под никаква форма 

преди 7 минути, petie1 написа:

ВМ му се вика на това

Е, май само ти си знаеш какво е и как се инсталира! Явно е тайна?!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, plamen74 написа:

Е, май само ти си знаеш какво е и как се инсталира! Явно е тайна?!

Не в Линукс има един куп възможности за виртуализация без виртуални машини особенно във Федора има фанстатични неща наречени докер и контейнери

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, rado84 написа:

Без нея няма да можеш да подкараш ВМ изобщо, така че по-скоро е заради другото.

Става и без да е включена ама бачкат само 32 битовите версии а и да ти кажа в граФиката ВМ няма никакъв лаг всичко ми върви кат на реалната машина и то с 2 ГБ РАМ на ВМ ,сега си бия главата с поста на Пламен 74

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, petie1 написа:

Не в Линукс има един куп възможности за виртуализация без виртуални машини особенно във Федора има фанстатични неща наречени докер и контейнери

Бех, таз жена, няма да стане капитанка, ами тръгнала да се занимава с тежък физически труд на пристанището. Ще да е яка кака, женицата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, бат'начо написа:

По добре да не те набара тази женица че с тез яки мускули....

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, въглищен прах.

ОК, не всеки знае де да слага точки, запетайки и т.н., ама може поне да опита. Дотук добре. Да не помни, че е писал, че не ползва/пробва Феодора преди няколко негови поста - пак добре. Ама да навира само на как'Федора контейнери ... то се не издържа. Да има малко мярка. И ние ядем доматите с колчетата, ша знайш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ехо @бат'начо Какво ти пречеше да отвориш сайта на Федора и да прочетеш че пише точно това което съм писал м? Когато ме убедите че тук във форума пишат само академици и професори и инжинери тогава ще видите и пунктоация иначе не няма да го приема сериозно,кога съм казал че не съм пробвал Федора? Не я ползвам схвана ли тъмката разлика? Иначе не би трябвало да знам за Докер и контейнерите нали?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някъде писах по темата, преди време. Линукс може да се инсталира вътре в Уиндоус като обикновена програма с Wubi. Alt + Tab и се прехвърляш от Линукс (все едно е обикновена стартирана програма на Уин) към Уиндоус. 

https://en.wikipedia.org/wiki/Wubi_(software)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ръчно. Не заделям 15 дяла, просто изчегъртвам един за home и един за виртуалната памет - от средата на Уин с Акронис. Поне последните два пъти така правих.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, vmonev написа:

Някъде писах по темата, преди време. Линукс може да се инсталира вътре в Уиндоус като обикновена програма с Wubi. Alt + Tab и се прехвърляш от Линукс (все едно е обикновена стартирана програма на Уин) към Уиндоус. 

https://en.wikipedia.org/wiki/Wubi_(software)

Ами интересно е че е решено във Федора което ме навежда на мисълта въпрос за контейнер в докер

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 3 седмици по-късно...

За съжаление някои игри, които играя не работят на Linux и за момента dual boot-вам на Win, когато ги разцъквам.

Силно се надявам да дойде деня, в който повечето игри ще имат адекватен порт за Linux и ще мога да разкарам това ла*но от машината ми.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако си геймър няма да имаш дилема ли, трилема ли, друго - ако една игра я има само за една, единствена ОС и тя ти харесва - ще имаш тая ОС, на която да я играеш, независимо колко паре ще се изръсиш за хардуер и т.н. Останало са догадки - как си научил за играта, как си се зарибил по нея, когато ползваш друга ОС.

Не съм хардлайнер по отношение на идеите, за лично ползване съм само на Линукс, но не искам да го налагам на другите.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, Pr07o7yp3 написа:

Силно се надявам да дойде деня, в който повечето игри ще имат адекватен порт за Linux

Този ден отдавна е дошъл.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, nikola_s написа:

За огромно съжаление не смятам, че този ден е дошъл, или че сме близо до него.

Ако говориш за игри излязли преди 5-10-15 години, които вече не се поддържат, не излизат пачове и работят адекватно под Wine - да, става.

Ама хайде подкарай някое ново топ заглавие като Apex Legends примерно.

Дори League of Legends не работи като хората. Има FPS spike–ове, явно и някакви memory leak-ове щото на всеки 2-3 игри трябва да се рестартира Wine иначе крашва (този проблем може и да е специално при мен, не знам).
А пък след последния пач на играта дори не работи, а вече мина над седмица и все още не знам дали е излязло решение на проблема.

Като цяло си е болка да трябва да отделяш маса време да си фиксваш игрите след пореден пач (нещо, което в Win го няма).
Точно за това казах, че се надявам (макар и силно да се съмнявам това нещо да се случи в близкото бъдеще) да започнем да получаваме качествен порт (разбирай да работят native) за повечето игри под Linux, така че да не трябва да се подлагаме на това главоболие с Wine. Нещо, което Valve правят, но за огромно съжаление са едни от малкото. :(

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, Pr07o7yp3 написа:

Ако говориш за игри излязли преди 5-10-15 години, които вече не се поддържат, не излизат пачове и работят адекватно под Wine - да, става.

Не, говоря за игри излезли вчера, ти дори не си отворил линкчето които ти дадох.

Това ли е?

https://www.youtube.com/watch?v=OxDHi5aAwSk

https://www.youtube.com/watch?v=5aG0YeJ7y_g

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, nikola_s написа:

Не, говоря за игри излезли вчера, ти дори не си отворил линкчето които ти дадох.

Това ли е?

https://www.youtube.com/watch?v=OxDHi5aAwSk

https://www.youtube.com/watch?v=5aG0YeJ7y_g

Отворих линка от темата, който беше постнал, но да - не съм изчел 30 страници.

Първо, прекалено остро се хвана специално за тази игра. Явно обаче самия ти не си направи труда да прочетеш 2-3 мнения под клиповете, които ти сам ми прати, за да видиш, че Apex Legends в момента (от няколко месеца вече) не работи под Linux, заради anticheat-а, който вкараха от EA. И това е само за тази игра, ами Fortnite, която е една от най-популярните в момента игри? Вече казах и за LoL, която в момента също не работи след последния пач. Смяташ за нормално да трябва да чакаш по половин-един месец след пач на дадена игра, за да можеш отново да я цъкаш, така ли?

Както и да е, в случая дадох въпросната игра просто като пример. Това, което се опитвам да кажа е, че Linux е далеч от нивото на Win що се отнася до gaming. Само това, че се налага да инсталираш 1 куп глупости, да четеш как най-добре да си настроиш Wine-а за дадена игра, как след почти всеки пач се чупи и т.н. е живото доказателство.

Иска ми се повече компании да бъдат като Valve, но уви - не са. M$ правят всичко възможно това да не се случи.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако си геймър не те интересува на каква платформа ще играеш и колко пари ще дадеш. Но ний сме Българе, от магаре правим дракон, и играме. Та що трябва да има само Линукс, заради идеята/идеологията ли на един комп? Може, но ти сам посочи недостатъци, и кво пречи както е зададено в темата да се ползва съвместно (или пък само да има Уйн, той пак има недостатъци, но пък игрите, Санчо, ще вървят). Защо трябва да се ползва само и изключително Линукс? То това е пак толкова вредно, да няма алтернатива.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, бат'начо написа:

Ако си геймър не те интересува на каква платформа ще играеш и колко пари ще дадеш. Но ний сме Българе, от магаре правим дракон, и играме. Та що трябва да има само Линукс, заради идеята/идеологията ли на един комп? Може, но ти сам посочи недостатъци, и кво пречи както е зададено в темата да се ползва съвместно (или пък само да има Уйн, той пак има недостатъци, но пък игрите, Санчо, ще вървят). Защо трябва да се ползва само и изключително Линукс? То това е пак толкова вредно, да няма алтернатива.

Така е, прав си. Няма лошо да има алтернативи, но това от страна на MS се нарича нелоялна конкуренция. Плащат си яко на производители и т.н., за да изкарват нещата ексклузивно за тяхната ОС.

На мен лично проблема с това да сменям ОС-тата е, че много често докато играя и докато чакам примерно да ми намери игра, ALT и TAB-вам и разцъквам нещо из нета и т.н.
Тъй като Win-а го ползвам за игри и нямам никакъв допълнителен софтуер, браузъра ми е без каквото и да е history и т.н. Следователно се чувствам дискомфортно да правя каквото и да е под Windows освен gaming-а.
Не е особено удобно ако трябва да сменяш ОС-та през 1 час, примерно. Точно за това се опитвам да направя така, че абсолютно всичко да върша под Linux.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 5.06.2019 г. в 21:06, Pr07o7yp3 написа:

Само това, че се налага да инсталираш 1 куп глупости, да четеш как най-добре да си настроиш Wine-а за дадена игра, как след почти всеки пач се чупи и т.н. е живото доказателство.

Иска ми се повече компании да бъдат като Valve, но уви - не са. M$ правят всичко възможно това да не се случи.

Глупости на търкалета! Нито съм настройвал нещо по Виното, нито съм инсталирал 1 куп глупости! Просто цъкам на екзето и играта тръгва. Това е, ако е "купена" от Замунда. А ако е наистина купена от Стийм, за там си има Протон. И най-големият ташак е, че игри, които са правени за Уиндоус, под Линукс с Протон вървят 3 пъти по-добре и по-гладко, отколкото под Уиндоус, като например няколко старички - NFS U2, NFS Rivals, Carmageddon 2 & Hard Truck Apocalypse. Последните две няма начин да ги играеш под съвременни Бози без да крашват през 5 мин. безпричинно.
А също и такива, които са били портнати за Линукс. Най-добрият пример за портната игра е "Лудият Макс" (играта) - върви все едно я играя с i7-ца, а не с процесор под минималните изисквания. :D Такъв пърформанс при Бозата ще видиш, когато цъфнат налъмите...
Сега, че нищо не е перфектно и си има недостатъци, това е така, но то и Бозата си има недостатъци и то не един и два. А това, че 3-4 определени игри не вървят под Линукс - чудо голямо. А ти си стой с магнита за вируси и комбинирай 15 антивирусни... :D 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, rado84 написа:

Глупости на търкалета! Нито съм настройвал нещо по Виното, нито съм инсталирал 1 куп глупости! Просто цъкам на екзето и играта тръгва. Това е, ако е "купена" от Замунда. А ако е наистина купена от Стийм, за там си има Протон. И най-големият ташак е, че игри, които са правени за Уиндоус, под Линукс с Протон вървят 3 пъти по-добре и по-гладко, отколкото под Уиндоус, като например няколко старички - NFS U2, NFS Rivals, Carmageddon 2 & Hard Truck Apocalypse. Последните две няма начин да ги играеш под съвременни Бози без да крашват през 5 мин. безпричинно.
А също и такива, които са били портнати за Линукс. Най-добрият пример за портната игра е "Лудият Макс" (играта) - върви все едно я играя с i7-ца, а не с процесор под минималните изисквания. :D Такъв пърформанс при Бозата ще видиш, когато цъфнат налъмите...
 Сега, че нищо не е перфектно и си има недостатъци, това е така, но то и Бозата си има недостатъци и то не един и два. А това, че 3-4 определени игри не вървят под Линукс - чудо голямо. А ти си стой с магнита за вируси и комбинирай 15 антивирусни... :D 

Не съм сигурен от кое ми мнение предположи, че се кефя на Win, дори напротив - използвам го само и единствено за игри.
Антивирусна нямам, кракнати програми и игри не свалям - купувам си ги. Дори и да хвана вируси ми е през онази работа, защото и без това не въвеждам каквито и да е кредитни карти, пароли и т.н.

Просто съм от хората, които въпреки че обожават Linux не могат да не признаят за неговите минуси.

И тези "3-4 определени игри" са точно топ игрите в момента.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 31 минути, Pr07o7yp3 написа:

Не съм сигурен от кое ми мнение предположи, че се кефя на Win, дори напротив - използвам го само и единствено за игри.
Антивирусна нямам, кракнати програми и игри не свалям - купувам си ги. Дори и да хвана вируси ми е през онази работа, защото и без това не въвеждам каквито и да е кредитни карти, пароли и т.н.

Просто съм от хората, които въпреки че обожават Linux не могат да не признаят за неговите минуси.

И тези "3-4 определени игри" са точно топ игрите в момента.

Еми звучиш като уиндоуска овца, която дори не е пробвала линукс, но плюе по него. По нищо от поста ти не личи, че линукс ти харесва, даже обратното.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване