Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте!
Днес за първи път получих следното съобщение относно активиране на защитата на литиево-полимерната батерия на моя телефон. Стори ми се странно, защото се активира при сравнително висока температура (11-12 градуса) по време на зареждане. 
XV6P13C.png

Реших да прочета някой ред относно батерията на устройството и намерих следната информация: 
e4SrxmV.png

Та искам да попитам, тази защита нормално ли е да се активира при толкова висока температура? В крайна сметка 11 градуса не са нищо, на фона на условията, в които би трябвало да функционират тези устройства в далеч по-студени части на света. Ползвал съм други устройства на далеч по-ниски температури от тази, без абсолютно никакви проблеми, та ми с стори странно активирането на този вид защита. Възможно ли е да се е активирала поради софтуерен или хардуерен проблем, или е напълно нормално? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нещо марка/модел да кажеш и от колко време го ползваш?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, Raze написа:

Нещо марка/модел да кажеш и от колко време го ползваш?

Тази сутрин за първи път излезе, докато се зареждаше. Апаратът е Nokia 5 (TA-1053), ОС - Android 8.1. Ползвам го по-малко от година. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Инсталирай Aida64 и виж каква температура дава на батерията. Да не би преди това да си бил навън и телефона да е бил при ниски температури? Може и да има хардуерен проблем, ако проблема продължава обърни се към сервиз. Виж и това:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Raze написа:

Инсталирай Aida64 и виж каква температура дава на батерията. Да не би преди това да си бил навън и телефона да е бил при ниски температури? Може и да има хардуерен проблем, ако проблема продължава обърни се към сервиз. Виж и това:

Да, бях вън, но в самото начало, като го включих не показваше нищо подобно. Чак към края на зареждането излезе това известие. Пълно зареждане при този телефон отнема към 2 часа. А с показаното на видеото, просто ще изключа защитата.
Опитвам се в момента да намеря в Интернет, какъв е роботния температурен диапазон на въпросната батерия, но за сега нищо. . . 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пак да се повторя:

преди 9 минути, Raze написа:

Инсталирай Aida64 и виж каква температура дава на батерията. Може и да има хардуерен проблем, ако проблема продължава обърни се към сервиз.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Направих го, макар че температурата трябва да я проверя веднага, след като прекъсне зареждането. Иначе казано, да разбера на каква температура се активира защитата. В момента показва нормални стойности:
VXTZfq4.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ошашкал ти се е софтуерно телефонът. Нормално.

Казах ти преди - новите "Нокии" нямат нищо общо с едновремешните като здравина и надеждност. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, RudeBoy написа:

Ошашкал ти се е софтуерно телефонът. Нормално.

Казах ти преди - новите "Нокии" нямат нищо общо с едновремешните като здравина и надеждност. 

Ако е софтуерно е ок. Скоро ще пуснат Андроид 9 ако не се лъжа за Януари са планирали при Nokia 5. Не е нещо фатално, но ми бе важно да знам, дали не е хардуерен проблем. Софтуерът с времето го оправят. Също така в Аида64 пише, че батерията е Li-Ion, а съм останал с впечатление, че е Li-po. Те принципно са по-капризни от към температурни колебания. В сайта на Nokia не са дали информация по каква технология е. 
gkBQAER.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, Soviet Soldier написа:

Ако е софтуерно е ок. 

Е аз не съм сигурен дали е софтуерно. Само предполагам. Може и датчикът за температура да не отчита точно.

Но и това е само предположение :) .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, RudeBoy написа:

Е аз не съм сигурен дали е софтуерно. Само предполагам. Може и датчикът за температура да не отчита точно.

Но и това е само предположение :) .

Би трябвало да работи нормално самия датчик, защото в Аида64 виждам, как като го държа в ръка започва температурата да се покачва. Датчикът отчита, че телефона се затопля и показва нормални стойности. За жалост не можах да открия, какъв е нормалния работен температурен диапазон на тази батерия. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разликата между Li-Ion и Li-po е само в вида електролит между електродите. У първата е течен, а у втората е желеобразен.

Li-ХХ акумулатор ( защото се презарежда и акумулира електроенергия ) има вградена защита, наричана от простолюдието контролер. Това е микро-платка с два мосфет тразистора и температурен датчик. Единият мосфет се затваря при достигнал заряд 4.2V. Пази от презареждане. Другият мосфет пази от дълбок саморазряд - 3.3V. Десети от волта при тази значения са критични за живота на акумулатора. Прието е да се посочва 3.7V или 3.85V за работно напрежение.

В самия акумулатор е поместен температурен датчики и с това се оформят 4 клеми в интерфейса му. За Li-ХХ мислете като за изнежен човек. Горна температура +45с, долна +10С. Температурният датчик е свързан по протокол 1-WIRE и чинно е рапортувал, че акума е преохладен. ОС-ма засича този ахтунг и обявява всеобща тревога чрез съответната апликация. Пълна аборигения е това приложение да се скопява. При температура по-ниска от долната химичните процеси се забавят, а над водят до опасност от самовъзпламеняване. С думи прости - деградация на акума и преждевременна кончина. В близост до микро-усб порта се намира контролера на заряда. Негово задължение е в зависимост от температурата в акума, да контролира силата на зарядния ток и при гранични стойности, да спре този процес.

Ако се знаят маркировките по съответните чипове, едва тогава може да се коментира по-конкретно.

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

До колкото разбирам сработването на тази защита е нещо напълно нормално при температура под 10 градуса на батерията? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от slavcho hadjiyata
      Здравейте приятели с днешна дата! Предупреждавам Ви:
      Внимавайте с Интернет!
      Защо казвам това? Защото днес мой много близък човек си забрави телефона и отиде на работа. Обади ми се с молба да го включа да се зарежда. Започнах да натискам копчетата му, за да видя състоянието на батерията. Появи се надпис „Телефонът се отключва с пръстов отпечатък“. Реших да го погъделичкам с моя.
      Очаквано изписа „Неуспешен опит.“ Но добави един прозорец, където беше публикувана моята снимка , Интернет и името ми. Както знаете аз не съм инкогнито в Интернет, а с физиономията си и с името си. Телефонът ме позна!?!
      БЯХ ИЗУМЕН!
      Вариантите са два:
      1.Моят отпечатък се намира единствено в Националната здравна каса, тъй като го положих веднъж, когато се лекувах в пловдивската болница „Света Мина“, по времето на министър Москов. Вероятно си спомняте, че той въвеждаше такава практика-вместо болният да разнася лични документи от кабинет на кабинет(които лесно може да загуби, най-вече защото априори е притеснен и вероятно разсеян), да се изисква от него само полагане на пръстов отпечатък.
      Вероятно въпросният телефон е направил връзка с касата.
      2.Чрез една от камерите си, телефонът е разпознал физиономията ми. Не познавам в подробности технологията на заключване на телефона с пръстов отпечатък, респективно дали тогава се включват камерите му, затова не съм сигурен дали е това.
      Приятели, ако ми позволите ще перефразирам Апостола: „ИНТЕРНЕТ Е В НАС И НИЕ СМЕ ВЪВ ИНТЕРНЕТа“
      Пазете се от Интернет и бъдете здрави!
    • от Obscurity
      Малко помощ че тея дни съм решил да сменям телефона.Смятам да го взимам на изплащане
      За в момента съм се спрял на nokia 7 plus ,влече ме това понеже казват бил със чист андроид,не знам какви са му предимствата ново е за мен и бих го пробвал също така и като параметри ми допадна .
      Заслужава ли си парите,какви са минусите на плюса
      Чудя се и за тези със две сим карти би било добре за мен,но дали втората карта не е за сметка на нещо друго
      Повече ще ползвам телефона като mp3 player 
      Трябва ми някое телефонче със добра производителност и яка батерия
      Камерата не ми е приоритет
      Евентуално ако може да предложите нещо друго
      Благодаря предварително
    • от Иван 12
      Здравейте , търся си преносима батерия за Iphone 6. Давайте съвети за преносими батерии , които няма да ми прецакат батерията на телефона. 
    • от Белгиеца
      Здравейте съфорумци,
      абе едно проблемче ме мъчи и не ми дава мира на душата.
      Тия инженерчетата дето ги правят телефоните, много често забравят да сложат отделни бутони за намаляване и усилване на силата на звука на слушалката.
      Значи купил съм един Fixed GSM стационарен е на вид, ама си е и мобилен GSM щото има батерия вътре в него и може да се разнася навсякъде из Европа и работи също като мобилен, със СИМ карта на произволен мобилен оператор.
      Значи звукът му се увеличава от лява и дясна стрелки, ама при условие че не трябва да избираш опции натискайки цифри, преди да чуеш жив човек да си говорите. Нали ги знаете тия отвратителни машини, дето те карат да избираш и пак да избираш за какво се обаждаш и т.н.
      Като се добера най-накрая да съм уцелил кои цифри да натискам, пък ми казват че всички труженички при тях си лафят с други клиенти и трябва изчакам още 5 минути и ми пускат музика, ама много силно записана. И понеже съм натискал цифри разни и на екранчето са се събрали например така:
      21323412
      и повече стрелките не действат да намаляват или увеличават силата на звука.
      Ако съм го намалил предварително, после не чувам уморената мацката щото микрофона ѝ е някъде встрани от бузата и на нея въобще не ѝ пука, че не я чувам. Тя мен ме чувала добре.
      Ако пък съм усилил до край звука предварително, слушалчицата ще вземе да се развали нещо от много зор 10 минути.
      И се принудих да сложа един потенциометър между телефона и слушалката. Сега като знам че ще звъня на машина някаква, увеличавам взука докрай с дясната стрелка и го намалявам с потенциометъра по всяко време.
      А на снимката двата мобилни телефона имат отсрани бутони за увеличаване и намаляване на звука, които действат независимо от другите бутони на клавиатурата.
      Имам други мобилни GSM-и които няма отделни бутони за звука и е същата мъка както със белия стационарния.
      Вие как се справяте с липсата на отделни бутони ?
      Ако някой знае някакъв тарикатлък да може да не ползвам потенциометъра, да казва. Щото не е удобно за разнасяне из стаите ако е свързан потенциометъра.
      Ето и една снимчица сега
      htt
      p://prikachi.
      com/images.php?images/992/9465992a.jpg
      трябва да си го залепите, наставите линка

https://radikal.ru/big/ejtv69is7ri7e
      на този линк пък кликате по снимката докато стане голяма
      хххххххх
    • от Иван 12
      Здравейте , търся си телефон до 400 лева. За сега съм се спрял на Samsung Galaxy J6 2018 и ASUS Zenfone Max Pro. 
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.