Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте!
Днес за първи път получих следното съобщение относно активиране на защитата на литиево-полимерната батерия на моя телефон. Стори ми се странно, защото се активира при сравнително висока температура (11-12 градуса) по време на зареждане. 
XV6P13C.png

Реших да прочета някой ред относно батерията на устройството и намерих следната информация: 
e4SrxmV.png

Та искам да попитам, тази защита нормално ли е да се активира при толкова висока температура? В крайна сметка 11 градуса не са нищо, на фона на условията, в които би трябвало да функционират тези устройства в далеч по-студени части на света. Ползвал съм други устройства на далеч по-ниски температури от тази, без абсолютно никакви проблеми, та ми с стори странно активирането на този вид защита. Възможно ли е да се е активирала поради софтуерен или хардуерен проблем, или е напълно нормално? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нещо марка/модел да кажеш и от колко време го ползваш?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, Raze написа:

Нещо марка/модел да кажеш и от колко време го ползваш?

Тази сутрин за първи път излезе, докато се зареждаше. Апаратът е Nokia 5 (TA-1053), ОС - Android 8.1. Ползвам го по-малко от година. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Инсталирай Aida64 и виж каква температура дава на батерията. Да не би преди това да си бил навън и телефона да е бил при ниски температури? Може и да има хардуерен проблем, ако проблема продължава обърни се към сервиз. Виж и това:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Raze написа:

Инсталирай Aida64 и виж каква температура дава на батерията. Да не би преди това да си бил навън и телефона да е бил при ниски температури? Може и да има хардуерен проблем, ако проблема продължава обърни се към сервиз. Виж и това:

Да, бях вън, но в самото начало, като го включих не показваше нищо подобно. Чак към края на зареждането излезе това известие. Пълно зареждане при този телефон отнема към 2 часа. А с показаното на видеото, просто ще изключа защитата.
Опитвам се в момента да намеря в Интернет, какъв е роботния температурен диапазон на въпросната батерия, но за сега нищо. . . 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пак да се повторя:

преди 9 минути, Raze написа:

Инсталирай Aida64 и виж каква температура дава на батерията. Може и да има хардуерен проблем, ако проблема продължава обърни се към сервиз.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Направих го, макар че температурата трябва да я проверя веднага, след като прекъсне зареждането. Иначе казано, да разбера на каква температура се активира защитата. В момента показва нормални стойности:
VXTZfq4.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ошашкал ти се е софтуерно телефонът. Нормално.

Казах ти преди - новите "Нокии" нямат нищо общо с едновремешните като здравина и надеждност. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, RudeBoy написа:

Ошашкал ти се е софтуерно телефонът. Нормално.

Казах ти преди - новите "Нокии" нямат нищо общо с едновремешните като здравина и надеждност. 

Ако е софтуерно е ок. Скоро ще пуснат Андроид 9 ако не се лъжа за Януари са планирали при Nokia 5. Не е нещо фатално, но ми бе важно да знам, дали не е хардуерен проблем. Софтуерът с времето го оправят. Също така в Аида64 пише, че батерията е Li-Ion, а съм останал с впечатление, че е Li-po. Те принципно са по-капризни от към температурни колебания. В сайта на Nokia не са дали информация по каква технология е. 
gkBQAER.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, Soviet Soldier написа:

Ако е софтуерно е ок. 

Е аз не съм сигурен дали е софтуерно. Само предполагам. Може и датчикът за температура да не отчита точно.

Но и това е само предположение :) .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, RudeBoy написа:

Е аз не съм сигурен дали е софтуерно. Само предполагам. Може и датчикът за температура да не отчита точно.

Но и това е само предположение :) .

Би трябвало да работи нормално самия датчик, защото в Аида64 виждам, как като го държа в ръка започва температурата да се покачва. Датчикът отчита, че телефона се затопля и показва нормални стойности. За жалост не можах да открия, какъв е нормалния работен температурен диапазон на тази батерия. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разликата между Li-Ion и Li-po е само в вида електролит между електродите. У първата е течен, а у втората е желеобразен.

Li-ХХ акумулатор ( защото се презарежда и акумулира електроенергия ) има вградена защита, наричана от простолюдието контролер. Това е микро-платка с два мосфет тразистора и температурен датчик. Единият мосфет се затваря при достигнал заряд 4.2V. Пази от презареждане. Другият мосфет пази от дълбок саморазряд - 3.3V. Десети от волта при тази значения са критични за живота на акумулатора. Прието е да се посочва 3.7V или 3.85V за работно напрежение.

В самия акумулатор е поместен температурен датчики и с това се оформят 4 клеми в интерфейса му. За Li-ХХ мислете като за изнежен човек. Горна температура +45с, долна +10С. Температурният датчик е свързан по протокол 1-WIRE и чинно е рапортувал, че акума е преохладен. ОС-ма засича този ахтунг и обявява всеобща тревога чрез съответната апликация. Пълна аборигения е това приложение да се скопява. При температура по-ниска от долната химичните процеси се забавят, а над водят до опасност от самовъзпламеняване. С думи прости - деградация на акума и преждевременна кончина. В близост до микро-усб порта се намира контролера на заряда. Негово задължение е в зависимост от температурата в акума, да контролира силата на зарядния ток и при гранични стойности, да спре този процес.

Ако се знаят маркировките по съответните чипове, едва тогава може да се коментира по-конкретно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

До колкото разбирам сработването на тази защита е нещо напълно нормално при температура под 10 градуса на батерията? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...