Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Защо ползвате антивирусен софтуер?

Препоръчан отговор

преди 2 минути, Yvan Sergeev написа:

тая дума само просветените я разбират :D 

Ама иначе шабам я знаят кво е! :D Разбирачи с къси панталонки!

Редактирано от nikssi (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, nikssi написа:

Ама иначе шабам я знаят кво е! :D Разбирачи с къси панталонки!

Не думай. :huh:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, NIKISHARK написа:

Ти си изключение..

Аз продължавам да мисля,че разговора е в неправилна посока..Я да видим- колко консуматори на интернет,са запознати с опасностите..?Предполагам сте запознати(дискутиращите),че на всеки 30 секунди има спам атаки и се "ражда" нов вирус.Не мисля ,че тук му е мястото да си доказваме кой,без какво може или не може.Въпросът е дали е необходима антивирусна защита по принцип,не за вас -знаещите,а за типичните ползватели,90% от които идея си нямат за какво става дума...в дебрите на интернет...и са на принципа-next,next..ok....

Набързо Ники-не помага антивирусната,понеже малуеър файловете се криптират,качват се за проверка на привеът чекъри които не споделят семплите с анти-вир компаниите и ако светнат при определена антивирусна се ре-криптират наново.Много е дълго за обяснение...някой хора знаят за какво говоря,но 90-то% няма как да го разберат.Нямам намерение да навлизам в детайли кое как става и по какъв начин.
ПС:На мен затова ми е тъпо че тоя раздел "умря"-а бе най-посещавания във форума,но времето си върви...

Редактирано от Гост
букви..изядени в бързането (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да, трябва да се говори по-често за това как различните типове вируси и злонамерени файлове работят, но това не се прави защото повечето хора не се интересуват а и някой може да тръгне да се прави на специалист и да дръпне "BlackComet" и готово.. А това което каза @Васко е важно защото дори и даденият софтуер да има дефиниция за злонамереният код той просто не може да прочете какво става във паметта все едно някой да ти говори на чужд език, че ще те пребие а ти да стоиш и да бездействаш, образно казано е така. Дори и с анти-вирусна не трябва да се отпускаме да кликваме където ни падне и да стартираме всеки екзекютабъл файл.. Пък понякога е нужно просто да си седиш само свързан към интернет без да пипаш нищо, като пролетен дъжд пристигат някой гадинки, пък за зеро дей не се е и заговорило.. там и анти-вирус не може да ти помогне!.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз на едната щайга нямам антивирус защото...ами защото няма място за антивирус :P имам предвид физическо място. Дори съм спрял ъпдейти. Машината си е в интернет кажи речи ежедневно и не знам къде точно. Тоест, ползващия си няма понятие, че съществуват вируси. Все още работи и то отлично.  Дълги години карах без антивирус, ама се прехласнах по модата. Знам, че тоя антивирус и защитни стени не ме защитават от нищо, ама системата ми е достатъчно мощна, за да се справи с антивирусна и защитна стена.  Тогава защо да не си ги инсталирам? На драго сърце бих ги махнал, но не печеля нищо. И да ги сложа, пак нищо не печеля. Въпросът е принципен. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

На който му е интересно,може да прочете това(малко старичко,но картинката е показателна):

Можно ли работать в Windows без антивируса

Цитат

Неудивительно, что незащищенные ПК (красный график) заражались в среднем в 5.5 раз чаще, чем системы с обновленными антивирусами (зеленый график).

В своем отчете Microsoft использует термин «незащищенные ПК», относя к таковым системы, на которых антивирус не установлен или работает с устаревшими базами. Как выяснилось, во второй половине 2012 года в эту категорию попадал каждый четвертый ПК!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, NIKISHARK написа:

На който му е интересно,може да прочете това(малко старичко,но картинката е показателна):

Колкото и да обясняваш, идиота  си е идиот.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пак ще спомена! Има всевъзможни решениая от такива, които практически машината не забелязва поради своята лекота до много тежки и отрупани със специфични настройки! Има платени и безплатни. Т.е. за всеки по нещо!

Инак ще си позволя една аналогия. Всеки знае, че при челен удар с автомобил движещ се с висока скорост, то шанса да загинете е почти 100% , но въпреки това мнозина не се отказват от предпазния колан, следят за недопускане индикация за неизправни въздушни възглавници и това помага, като при инцидент намалява шанса за смърт с 50%  Макар това само на теория, то разумните предпочитат защитните мерки. Какво правят дървените философи, великите шофьори и недосегаемите такива - игнорират предпазните средстви и загиват при инциденти в които потенциално е могло да останат живи!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не са защитени и незащетени, а просто потребители ползващи антивирус и такива които не го ползват.

И към края на статията дори той говори за алтернативите. Които ползвам аз :). 

Редактирано от Desdinova (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 19.11.2016 г. в 15:50, Mr.n0b0dy написа:

Случайно започна да се говори за това когато бях на курс по програмиране и учителят ми започна да говори за това каква е разликата между вирус и анти-вирусна. Естествено специалистът и без анти-вирусна знае как да се защитава и понякога защитният софтуер се явява като тежест на самата системата.

И двете заемат оперативна памет, и двете са постоянно активни и се актуализирват и забавят по-слабите машини. Това го пречупих и през моята мисъл, и до някъде е така ако не съхраняваш лични данни и критично важни файлове а ако се прави и бекъп анти-вирусната тогава е просто излишна. Но ако компютрите се използват във бизнез и при процеси в който са включени средства тогава загубата не е просто данни а пари. Някои хора просто почистват ако има заплахите или злонамерени файлове и програми без да имат защитен софтуер в реално време а просто сканират периодично. Някои се доверяват изцяло на софтуера и оставят всичко да се върши автоматично което е по-мързеливият начин и често води до инфектиране на системата ако потребителят не е избрал правилният софтуер. Анти-вирусните са направени с цел да защитават от прикачен към мейла зловреден файл от пристигащи пакети по мрежата който пускат зли скриптове в паметта и ако случайно пуснем няоке зло .ехе. Общо взето от автоматизирани скриптове, който са заплаха за всички потребители, но никоя анти-вирусна не може да се справи със атакуващ който е запознат със средата предварително и е опознал уязвимостите и пише код специално за да разбие дадената ситема а това не се случва на всеки потребител на всеки обикновен потребител, обикновенно е с цел да се ограбят парични средства или взимането на чувствителна и важна информация, за това обикновенният потребител не е в този прицел а под прицела на автоматизирани софтуери и ако виждаш кукичите ще знаеш как да се пазиш. Все едно си в океана и носиш огромно и тежко оборудване със себе си което те забавя, оставяш се на него да казва къде има опасност вместо да използваш собствените си очи.

Отговорът може да отнеме 15-ина форумни страници, за това, краткия отговор - ДА.

Малко примери защо:

https://www.zscaler.com/blogs/research/top-exploit-kit-activity-roundup-summer-2016

https://www.kaldata.com/tag/малвъртайзинг

https://blogs.microsoft.com/microsoftsecure/2011/12/08/what-you-should-know-about-drive-by-download-attacks-part-1/

https://blogs.technet.microsoft.com/mmpc/2016/07/22/kovter-becomes-almost-file-less-creates-a-new-file-type-and-gets-some-new-certificates/

http://www.mcafee.com/us/threat-center/resources/pups-configuration.aspx

https://usa.kaspersky.com/internet-security-center/threats/botnet-attacks

http://www.digitaltrends.com/computing/kapersky-finds-1200-versions-steam-stealer-malware/

Принципно изборът си е ваш, но понякога може да сторите големи неприятности, ако сте в учреждение или организация някаква с това мислене. Както няма физическа сигурност на 100%, така няма и онлайн сигурност на 100% и всеки, който не мисли така е откровен глупак или ЛАИК. Разбира се, трябва и да се информира човек. Без проява на здрав разум... Аз примерно съм "приучил" на ЕСЕТ стената и хипс-а, след което съм "заключил" системата с правилата от обучителният период, но винаги може да има пробойна... Но без тях...  Абе, вие си знайте. Стойте логнати в акаунтите си. Пробвайте всякакви кракнати програми, стойте без антивир. Обаче, ако познавам такъв и почне фейсбук акаунта/Скайп му да спами и цъкна на линк изпратен от профила му, лично ще отида да му натроша главата.

Маааалко пояснение: когато говоря за антивирус, говоря най-общо за програма за защита. Т.е. и безсигнатурни решения (като Katana на Dr.Web), next-gen програми (не, че съм виждал такова чудо) облачни антивирусни и тъ нъ.

Два пъти ми се случва да пъхна флашка в компа си от приятел. И в двата случая знаех, че ме очаква изненада. И двата мъти познах. Като втория път беше много забавен. Включвам Шадоу Дифендър, кръстя се, вкарвам флашката, есет изпищява на умряло. Не запазих семпъл. Но запомних името. Някакъв зловред, с който Китай атакува монголски активисти: :) поне според картата на заплахите, разпространението му било само там. Нищо особено не прави. Просто ти трие файловете. И тая колежка разправя: А то заради това ли почнаха да ми изчезват файлове... Малииииииииии.

ПС.. Бях написал "не" вместо "да".

Редактирано от Методи Дамянов (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Точно това е проблема! Тези които ползват кракнати програми ... на тях няма как да им помогнеш, а на другите не им трябват!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 часа, Вacко написа:

Набързо Ники-не помага антивирусната,понеже малуеър файловете се криптират,качват се за проверка на привеът чекъри които не споделят семплите с анти-вир компаниите и ако светнат при определена антивирусна се ре-криптират наново.Много е дълго за обяснение...някой хора знаят за какво говоря,но 90-то% няма как да го разберат.Нямам намерение да навлизам в детайли кое как става и по какъв начин.
ПС:На мен затова ми е тъпо че тоя раздел "умря"-а бе най-посещавания във форума,но времето си върви...

Значи, много може да се говори по темата. Това помните ли го: http://www.securityweek.com/cerber-ransomware-morphing-every-15-seconds

От другата страна: https://www.grahamcluley.com/seven-years-conficker-worm-dead-dominating/

lol!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Конкретен пример, понеже ми писна да обеснявам на хора които не могат да го проумеят:

https://technet.microsoft.com/en-us/library/ee844118(v=ws.11).aspx

https://technet.microsoft.com/en-us/library/8cdd4c03-45a0-4002-ade2-977ae9aa13f7

https://technet.microsoft.com/en-us/itpro/windows/manage/lock-down-windows-10-to-specific-apps

Редактирано от Desdinova (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Един Linux и готово няма почти вируси за linux :D Да не би хостърите и бизнесмените да ползват Windows амииии. Те и сървърите на M$ ползват Linux до колкото разбрах преди години.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, nekuf_si_tam написа:

Един Linux и готово няма почти вируси за linux :D Да не би хостърите и бизнесмените да ползват Windows амииии. Те и сървърите на M$ ползват Linux до колкото разбрах преди години.

Е, мисля, че става ясно, че говорим за Уиндоус защита.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, nekuf_si_tam написа:

Не бъди толкова сигурен :). Винаги трябва да внимаваш :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, nekuf_si_tam написа:

Та то имали чисти вируси напоследък....

Цитат

Един Linux и готово

Мхм..готово 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Вacко написа:

Цитат

Един Linux и готово

Мхм..готово 

не, не е готово
поради това, че windows потребителите са над 90%, се разработват вируси предимно за тази ОС
на Линукс потребителите, това не им пречи, дори не подозират колко заразен софт, документи, картинки, имат в машините си
основния разпространител на вирусите е тоя, който не знае, че е източник на зараза, въпреки че неговото здраве не е нарушено

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

дръндю,

не това е проблема. Редовно има проблеми с зловреден код в репотата на големи дистрибуции. Проблема когато в Дебиан имаше бъг който намаляваше пространството по време на генериране на тайни ключове. Редовно се чете в различни сайтове за стари проблеми в различни програми. Много от проблемите могат да са свързани със цигурността.

Ако ползвате ос х, brew е доста голям риск, понеже уж вярваш на нещо, но не си сигурен кога какво се инсталиа.

Ако ползваш докър и просто сваляш и изпозваш не сигнирани образи и подобни.

nodejs -> npm

Ако не знаеш какво праивш винаги може да натвориш проблеми.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 29 минути, дръндю написа:

не, не е готово
поради това, че windows потребителите са над 90%, се разработват вируси предимно за тази ОС
на Линукс потребителите, това не им пречи, дори не подозират колко заразен софт, документи, картинки, имат в машините си
основния разпространител на вирусите е тоя, който не знае, че е източник на зараза, въпреки че неговото здраве не е нарушено

:biggrin: Ми май аз това съм написал ама кой как го е разбрал...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Според мен е използването на антивирусна програма в комбинация в реално време защитна стена в пакет наречена Internet Security. Например: Съвсем доскоро имаше за Линукс Comodo Antivirus+ Comodo Firewall= Comodo Internet Security. Сега има за Линукс Comodo Free Antivirus.

Най- добрата Антивирусна програма за цялият свят платена и ненадмината досега за Windows = e Kasperski. 

Всичко останало от Касперски не си заслужава и е хвърляне на пари на вятъра.

Ползвам съм Румънският Bit Defender преди да го купи Майкрософт за домашен компютър и останах Доволен.

От Безплатните за Windows съм ползвал Avira AntiVir- Германска и  Comodo. И за двете не са Антивирусни, а чисто Шпионски програми.

В Руски тракери NO Name Torrent. me и поне още 4-5 Руски тракера има списание - журнал  BYTE, ComputerWorld с приложение Компакт Диск с Безплатни ключове за Доста Антивирусни всеки месец. Не си заслужава да инсталираш ESET NOD и всеки месец да си правиш нова пощенска кутия за поредният Безплатен ключ да ти изпратят в нея. Всичко Китайско е ЖИВ вирус.

За Линукс е достатъчно да е дописан само едив ред- тоест да не го теглиш от официалният сайт, а от друго място и има от всичко по- много в изобилие. Също така при Линукс дадаш ли ROOT права с парола извън хранилищата , то значи със сигурност има вируси в изобилие. В Линукс Антивирусна не ти трябва, защото не може да ти помогне, А не защото не е необходима. Вируси за Линукс има доста в изобилие.

Редактирано от proexpert (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, proexpert написа:

Bit Defender преди да го купи Майкрософт

Ха изненада ме. Може ли по подробно или някакъв читав линк не към някакъв пиратски сайт! И се пише Kaspersky с българско У накрая.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Дали Битдефендър или Касперски или ЕСЕТ ако го купят от Майкрософт и стане безплатен продукт другите антивирусни компании ко ще правят?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване