Премини към съдържанието
whitepixel

анкета: Компилирате ли си сами кърнела?

Компилирате ли си сами кърнела?  

23 гласували потребители

1. 1. Компилирате ли си сами кърнела?

• не - никога, дистрибуцията е за това да ми ги осигурява компилирани всичките версии на кърнели
      17
    • да - рядко, само по необходимост при прекалено нов хардуер и липса на последни версии на кърнел в дистрото ми
      4
    • да - понякога, обичам да човъркам и оптимизирам за разнообразие, или при случай на счупен кърнел в ролинг дистро
      1
    • да - винаги, защото ползвам специфична дистрибуция, в която всичко се компилира от сорс
      1

Препоръчан отговор

Залинял ли е Духът на Великия пингвин и доколко в днешно време, я да проверим...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, ама си слагам понякога Канела в Кафето, за аромат :) 

Липсва отговор от типа:

851919.jpg

• Харесва ми 3
  • Ха-ха 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мда, смешна картинка, признавам.
От друга страна без подобна анкета, как ще знаеш че има и други цветове хапчета, за да не си мислиш, че има само сини по подобие на Матрицата?
Анкетата дава информативно повече, отколкото получава и се надявам да възпрепятства новаци в  Линукс  да се оджамджанчат.

Редактирано от whitepixel (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е много добър въпрос-анкета, защото засяга малък кръг от хора, но определено ще покаже, кои са "Асовете" във висшия пилотаж. Може и да греша, поправете ме ако е така.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Направил си тази тема, за да дразниш литераторите. Признай си.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ъм, що пък в секцията за Линукс. Може да има напреднали потребители, които да кУмпилират и виндовския кърнел. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, съм. Не съм имал сгоден случай, а и по принцип не обичам да прекомпилирам. Макар че един-два пъти бях почти до там, като прохождах в Linux.

* BTW, Дистрибуцията не е за това. :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...много сериозна заигравка е ......не съм го правил вече от години , иска много серииозно познаване на хардуера, на драйвери , на софтуер ...ииииии ...много сериозна заигравка

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@rams

Според мен е по-скоро обратното твърдение - сега е много по-лесно поради изобилието от информация, подобряването и унифицирането на процеса на компилация. Само че ентусиастите да го правят драстично намаляха, защото се омързеливиха най-вече да мислят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Компилирал съм го не един или два пъти, особенно когато исках да имам по-оптимална производителност на системата. Хубавото е, че когато си изберете от хилядите опции за настройка само това, което ви трябва - тогава целия Линукс работи осезаемо по-бързо. Тогава и ядрото става по малко, а колкото е по-малко - толкова по-малко памет заема. Модулите са МНОГО по малко на брой, когато оставите само необходимите. Разбира се и кернелът става силно оптимизиран специално за вашия процесор и система.

Редактирано от Станислав Панайотов
синтактична грешка (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, whitepixel написа:

Само че ентусиастите да го правят драстично намаляха, защото се омързеливиха най-вече да мислят.

Или пък са поумняли, ако се гледа от друга гледна точка. Заблежи, повечето ползватели не са компилирали програма, пък ние ги хвърляме да си прекомпилират ядрото. :)  Не казвам че е глупост, разбира се, но е яко клише. При положение, че ползвателят няма да намери разлика между едното или другото ядро. Виж, ако въпросната персона знае какво иска да направи и как да тества крайния резултат, тогава вече си е творческа дейност.

преди 6 часа, whitepixel написа:

сега е много по-лесно поради изобилието от информация, подобряването и унифицирането на процеса на компилация.

Със сигурност е лесно. Но най-малкото е бавно, а за намиране на информация съм готов да се обзаложа, че ще е голям зор. Поне аз бих разчитал на сполучлива разработка или няколко дистрибуции, от които да взаимтвам необходимите опции.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, Melmak ® написа:

Заблежи, повечето ползватели не са компилирали програма, пък ние ги хвърляме да си прекомпилират ядрото. :)  Не казвам че е глупост, разбира се, но е яко клише. При положение, че ползвателят няма да намери разлика между едното или другото ядро. Виж, ако въпросната персона знае какво иска да направи и как да тества крайния резултат, тогава вече си е творческа дейност.

Със сигурност е лесно. Но най-малкото е бавно, а за намиране на информация съм готов да се обзаложа, че ще е голям зор. Поне аз бих разчитал на сполучлива разработка или няколко дистрибуции, от които да взаимтвам необходимите опции.

В по-древните времена компилацията на ядрото си беше доста често срещано явление. Последните години нещата се поуталожиха. Но и сега неопитен ползвател може да направи разлика в ядрата без и със прекомпилация, примерно когато вифито му работи с ниска скорост или пък аудиото му пращи като ВЕФ ;)

Най-малкото защото вече потребителите са в десетки пъти повече съчетано с първичния пингвински дух да шерват знания - резултатът е далеч по-лесно намиране на информация. Взаимстването на проблемни компоненти от различни дистрибуции не винаги е успешно поради разлика във версии на библиотеки/зависимости и пак в много случаи се опира до компилация от сорс. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 5.12.2018 г. в 17:54, whitepixel написа:

Но и сега неопитен ползвател може да направи разлика в ядрата без и със прекомпилация, примерно когато вифито му работи с ниска скорост или пък аудиото му пращи като ВЕФ ;)

Може и се усеща в някаква степен. Но не както когато направят промени по кода. Тогава разликите са доста по-очевидни. То по-важния ми въпрос беше "ще се сетили ползвателя да тръгне да ги сравнява и то по множество критерии".

потребителите са в десетки пъти повече съчетано с първичния пингвински дух да шерват знания - резултатът е далеч по-лесно намиране на информация.

Не знам, не ман ми се струва че се сбозват нещата. По-принцип бих искал да чета качествени статии, но обикновено попадам на безкраен порой от неща, които са сглобени за един следобед и сам бих си ги направил по-добре. Може би е дефект на търсачките, знае ли човек, но така ми изглежда.

Взаимстването на проблемни компоненти от различни дистрибуции не винаги е успешно поради разлика във версии на библиотеки/зависимости и пак в много случаи се опира до компилация от сорс. 

Не, аз нямах в предвид това а, 1) ако някоя опция не е ясна, да се вземе от дистрибуции където се предполага че я има и е направена добре и 2) да се вземат или готово компилирани ядра или опциите, но от някой който се занимава с това. Примерно забелязах, че Росен ползва модифицирани ядра за Arch, но като гледам не ги е правил той, а ги е взел от някъде. Само него съм видял да обръща внимание и изобщо да ползва нещо модифицирано. Другите карат малко или много с официални байнърита.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А какъв е смисълът от прекомпилация?

Ако говорим за desktop нужди - няма никакъв смисъл според мен. Освен в случаите, когато трябва специфичен/модефициран модул за хардуер - ама и в тоя случай 90% ги има като DKMS/KMS модули, които си се компилират отделно.

В случай, че трябва tune за конкретна конфигурация - предлагаща конкретна услуга има смисъл в някой ситуации. В повечето случаи може да се бутне през proc / sysctl. За някои неща има голяма файда от оптимизации на компилатора (могат да се видят benchmarks на clear linux за сравнение), ама това са много edge-case и съм сигурен, че в 99.99%, ако някой който няма хабер какво прави ( по-голямата част от ентусиастите, които тръгват да си build-ват kernel ) - по-скоро ще има обратния ефект. Иначе, ако на някой му се занимава Documentation папката в kernel source има доста неща описани.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тц тц тц ...........хора без работа :) Как ви се занимава с глупости при положение ,че всички разполагате с добри машини с добър хардуер ...........:min07:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сещам се,че инсталатора на debian предлагаше и възможност за инстал на "тежко ядро" с голям брой функции и драйвери,но с предупреждението,че системата може да не стартира коректно.

Аргументи,цитати от debian-handbook:
 https://debian-handbook.info/browse/stable/sect.kernel-compilation.html
 "Ядрата, предоставени от Дебиан, включват възможно най-голям брой функции, както и максимума от драйвери, за да покрият най-широк спектър от съществуващи  хардуерни конфигурации. Ето защо някои потребители предпочитат да прекомпилират ядрото, за да включват само това, което специално им е необходимо.
 Има две причини за този избор. Първо, възможно е да се оптимизира потреблението на памет, тъй като кодът на ядрото, дори и да не се използва никога, заема памет за нищо (и никога не отива на мястото на суап пространството, тъй като използва действителната RAM), което може да използва намаляване на общата производителност на системата. Локално компилирано ядро може също да ограничи риска от проблеми със сигурността, тъй като само част от кода на ядрото се компилира и изпълнява.

Ако решите да компилирате собственото си ядро, трябва да приемете последствията: Debian не може да гарантира актуализации на защитата за персонализираното ви ядро. Като съхранявате ядрото, предоставено от Debian, се възползвате от актуализациите, подготвени от екипа за защита на Debian Project.
Прекомпилирането на ядрото също е необходимо, ако искате да използвате някои функции, които са достъпни само като кръпки (и не са включени в стандартната версия на ядрото)."

Например HWE :
https://askubuntu.com/questions/248914/what-is-hardware-enablement-hwe

mainline https://www.kernel.org/ - имаше графично приложение.Не си пасва с "чужди" Proprietary Graphics Drivers.
 https://teejeetech.in/ukuu/

...или остава стандартното,което идва с инсталацията linux-kernel-generic

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Компилирам си сам. А и то вече почти 10 години работя с Gentoo/Funtoo

Дори в Арч си компилирам аз.

• Харесва ми 1
  • Любов 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От Линукс за Българи те изритахме, сега тук си дошъл, но и от тук ще те изритаме, трол такъв.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.