Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте, предстои ми инсталация на Windows 10 и съответно предварително си свалям необходимите драйвери, но в сайта на дъното ми не намирам драйвера за LAN картата ми, но за Windows 7 го има. ( Broadcom LAN Driver ). От къде мога да го сваля и изобщо наложително ли е, защото прочетох, че Windows 10 инсталира повечето драйвери самостоятелно? Вторият ми въпрос е съществува ли програма подобна на ASrock Extreme Tuning Utility, която ползвам в момента, защото се колебая дали да я инсталирам пак, като единствено я използвам за следене на температурите?

Конфигурация:
Asrock Z77 Extreme 4
Intel i5-3570k
Geforce GTX 1050Ti
RAM - 2x4gb Adata XPG gaming series

И последно - въпрос за който не ми се отваря нова тема, въпросната конфигурация още от сглобяването и даваше сини екрани, които в последствие се оказаха от РАМ паметта (рамта не е дефектна, дори ми я смениха) .  Рамта е 1600 mhz 1.5 V, като дава сини екрани единствено когато стои на 1.5 V, когато започнах да увеличавам волтажа постепенно и стигнах до 1.60 сините екрани постепенно спряха. Но случайно наскоро си ръчках в BIOS-a и най вероятно след ъпдейтването му, рамта автоматично се е даунклокнала на 1333 mhz с 1.5 V (auto) и не дава никакви проблеми. Въпросът ми е да увелича ли ръчно на 1600 Mhz и да вдигам волтажа постепенно, като знам че макса е 1.65 за Ivy Bridge и това би ли оказало влияние на живота на системата, защото все пак не е нова. И реално ще видя ли осезаема разлика между 1333 и 1600 mhz? Компютърът се използва за типични ежедневни дейности + малко гейминг. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма драйвер на сайта производител на дъното защото ще се използва този който е в Windows 10, видях че има ASRock XFast LAN utility  ако искаш си го свали.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Доколкото съм запознат Xfast LAN не е драйвер а програма, която дава допълнителни възможности като кои програми какъв приоритет да имат при използването на интернет и намаляване на пинга. Бях го инсталирал преди години, но реално нямах нужда и го премахнах. 

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как реши, че сините екрани са от паметта, след като са ти я сменили? Проблема най-вероятно е от дъното, може и от процеосора. Гледал ли си сокета дали няма криви пинове? Правил ли си overclock? Тествал ли си паметта на друга конфигурация дали работи нормално? Дай точни марка и модел на паметите. Ако нямаш удивителни или липсващи драйвери в device manager, значи windows си е инсталирал каквото трябва.

за overclock може да пробваш и това:

https://downloadcenter.intel.com/download/24075/Intel-Extreme-Tuning-Utility-Intel-XTU-

въпреки че с тази нестабилна памет не се надявай на нещо по-различно. Първо си оправи проблемите със сините екрани/паметта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пак казвам проблеми няма когато рамта е на 1333 mhz на 1.5 V или на 1600 mhz като надвиши 1.6х V. Въпросът ми за рамта беше дали да я оставя на 1333 с 1.5 V или на 1600 с по-висок волтаж и това би ли оказало влияние на живота на някой от компонентите при положение, че макс волтажа е 1.65. И реално дали има смисъл да се занимавам да я вдигам на 1600 ( съответно и волтажа ) и ще има ли разлика в поведението на компютъра между 1333 и 1600 mhz?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами щом толкова те интересува това, най-добре да го тестваш, иначе тука освен да включим кристалното кълбо или да хвърлим боб, няма как да ти кажем какво ще стане, още повече като не даваш нужната информация! Максималния волтаж си зависи от много неща, принципно всичко, което правиш извън спецификациите, определени от производителя си е рисковано.

https://www.google.com/search?q=ddr3+max+voltage&ie=utf-8&oe=utf-8

https://www.google.com/search?q=ddr3+1600+vs+1333&ie=utf-8&oe=utf-8

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По принцип Windows 10 има драйвър за Broadcom Gigabit LAN контролерите и може да не се обновява драйвърът му.
Broadcom BCM57781
https://docs.broadcom.com/docs/12358335

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Забравих да добавя - възможно е на някои машини да има проблем с тази версия (17.2.0.2)
Ето още малко източници на различни версии на драйвъра

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бях го свалил на флашката, готов да го инсталирам, но Windows 10 сам си го инсталира и го оставих така. Благодаря все пак.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 4.12.2018 г. в 0:29, DarkEdge написа:

По принцип Windows 10 има драйвър за Broadcom Gigabit LAN контролерите

Честито.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отново за да не отварям, нова тема. Прехвърлих си някои .txt документа от стария Win 7 и когато ги отворя сега на 10ката ми излизат на така наречената маймуница. Когато създавам нов .txt документ и го запазвам този проблем го няма. Има ли как да си оправя проблема със старите файлове или направо да ги трия?

Едит; Когато запаметявам нов създаден файл, в който е писано на кирилица ме кара да променя encoding на Unicode за да се запази, а по подразбиране го запазва на ANSI, има ли как да направя автоматично да се запазва на Unicode? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Направил ли си в регионалните настройки Български за non-unicode?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря, вече не ме кара да променям encoding, когато запазвам. А относно старите файлове има ли как да ги оправя или не ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, legolas69 написа:

Благодаря, вече не ме кара да променям encoding, когато запазвам. А относно старите файлове има ли как да ги оправя или не ?

След натсройката и рестарта не се ли четат коректно?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.