Премини към съдържанието
whitepixel

анкета: Дистрохопър ли сте?

Дистрохопър ли сте?  

26 гласували потребители

1. 1. Дистрохопър ли сте?

• да, все още търся перфектната Линукс дистрибуция
      5
    • да, бях в миналото, но вече намерих своята/своите дистрибуция/дистрибуции с цената на някакви компромиси
      15
    • не, но май ще подскачам, досегашните ползвани от мен дистрибуции ми стават все по-тъпи или ограничени или проблематични
      0
    • не, предпочитам да разучавам избраните от мен дистрибуции надълбоко, отколкото да подскачам при случайни проблеми
      6
  2. 2. Ориентировъчно колко броя различни дистрибуции сте тествали поне бегло досега, откакто ползвате Линукс?

• една
      0
    • oт 2 до 5
      8
    • от 6 до 10
      8
    • от 11 до 20
      7
    • над 20
      3
  3. 3. Смятате ли, че големият брой различни дистрибуции е полезен за развитието на Линукс като ОС?

• да, голямото разнообразие предоставя и голям избор, и така движи развитието на операционната система
      19
    • не, голямото разнообразие фрагментира излишно операционната система и пречи на по-масовото й ползване
      7

Препоръчан отговор

*дистрохопър (от англ distrohopper distro=дистро, hop=подскачам) - някой, който непрекъснато сменя една линукс дистрибуция с друга, не с намерението да я тества, а с илюзията, че ще намери перфектната дистрибуция, удоволетворяваща всичките му нужди като основна операционна система.

И така, скокливци ли сте?

Редактирано от whitepixel (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От декада само Gentoo ползвам, а преди това Arch. Първото ми беше Мандрейк, после стана Мандрива, минах масовите SUSE, *ubuntu, Debian и т.н, включая Слак, но вече ме мързи да търся идеалното дистро, защото просто няма такова. Свикнеш ли и понаучиш линукс като цяло, дистрото е просто едно средство. Иначе за новобранци от известно време инсталирам мента.

Изпратено от моят Lenovo P1ma40 с помощта на Tapatalk

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Основният проблем, според мен, е че трябва да знаеш какво искаш, а в началото това не е възможно. Затова първа дистрибуция може да е всяка, колкото да се придобие представа от нуждите, след това може да се намери подходящата. Ако знаеш какво искаш - няма какво да се коментира, само трябва да овладееш как да го постигнеш.

Аз започнах с Мандрива, не си спомням защо, вероятно защото беше с КДЕ4 още 2008г., след това се разпадна и преминах на един от наследниците - Роса, след това преминаването към KaOS беше въз основа на желанието ми да ползвам rolling release, но не толкова агресивен като Арч или Манджаро, а по-консервативно и фокусирано върху точно определен софтуер.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В началото бях дистрохопър, но след много опити най-накрая се спрях на Мента с канелен десктоп, защото само в тази комбинация нямаше крашове на критични за системата процеси, каквито имаше при КДЕ и при ХФЦЕ.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Цитат

не, голямото разнообразие дефрагментира излишно операционната система и пречи на по-масовото й ползване 

Трябва да е така: Не, голямото разнообразие фрагментира излишно операционната система и пречи на по-масовото ѝ ползване.

Нали знаете термините, поне ги ползувайте правилно. :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Прекаленият светец(в случая светец, може да се замени с  "разнобразие") и Богу не е драг. Смятам, че усилията се разпиляват прекалено. Обратният вариант, да няма избор също е лош. Така че, нещо по средата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам си по важна работа. Убунту работи за мен, не ми трябва да се занимвам с щуротии.

• Харесва ми 2
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 часа, whitepixel написа:

И така, скокливци ли сте?

Този път въпросът е интересен, поздравления!

Моите отговори:

1. Не, не съм дистрохопър. Избрах подвариант "не, предпочитам да разучавам избраните от мен дистрибуции надълбоко, отколкото да подскачам при случайни проблеми", въпреки че изобщо не ми пасва на разбиранията. Малко по-надолу ще уточня защо.

2. От 11 до 20. 

3. Определено да.

Сега малко коментари.

Принципно избора на дистро и разликата между дистрибуциите е много, много сложен въпрос. Също така едно дистро не може да отговори на всички очаквания. Не всички дистрибуции са на високо ниво постоянно, случват се слаби издания и т.н. Много зависи за какво се слага определена дистрибуция и дали няма да възникнат коренно различни нужди във времето.

Според мен дистрохопинг-а е общо взето вредно явление. По-скоро е вид ентъртеймънт, отколкото да помага с нещо. Ако питаш типичния линукс ползвател с какво се занимава, нявярно ще отговори 1/ че е преинсталирал 10 дистрота за да ги разучи, 2/ че е прекомилирал кернела (пак с идеята да види какво е), 3/ че е учил BASH (но отново не е стигнал до никъде).

Относно поясняващите коментари към акетата съм доста несъгласен с тях. Не че е важно, но защо човек да не мърмори, като му се предлага възможност. :) 

1.

Аз все още търся перфектната диструбуция. :) 

Нормално е човек все пак да сменя дистрибуциите, най-малкото защото разбиранията и нуждите се променят или пък изникват нови нужди и възможности. Това обаче не означава, че старите  "стават все по-тъпи или ограничени или проблематични".

Мразя да подскачам при случайни проблеми, но това не означава че предпочитам да разучавам "надълбоко" избраните от мен дистрибуции. Всъщност предпочитам да разучавам програми, сървиси или просто да се забавлявам на компютъра.

3.

За мен има няколко важни фактори, защо разнообразието е за предпочитане. На първо място има някои функции, които повечето дистрибуции не ги интегрират и ако би трябвало да се мине към малко на брой, това означва че Linux като цяло няма да може да ги върши. Второ, ако се мине към една-две, тогава няма да има алтернатива, ако нещата не вървят на добре. Трето, много от сполучливите технологии се разработват именно на по-непопулярните издания. Ако те липсват, няма откъде да дойдат нови технологии, нито къде да се тестват и развиват, преди да станат популярни.

Голямото разнообразие действително фрагментира, но имам чувството че дори и да имаше само една дистрибуция, нямаше да се реализира очаквания блокбъстър ефект. Тоест огромна съвместимост и интерес. Може би само би се усвоявал/внедрявал по-лесно. Което не е малко, но не бих го предпочел, спрямо гореизброеното.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

До днес ползвах Минт 19, за кратко време бях с Убунту Мате. С Минт съм от 2013, пет години, няколко месеца с Мате, после Канела. Преминах към Дебиан поради невъзможност да закача принтер HP. В интернет открих, че проблемът не е само при мене, в хода на инсталацията се налага да инсталираш плъгин, който обаче не се инсталира. Някой беше писал на НР за проблема, те го пращат на страницата си. Дори при свалена приставка за плъгина пак не ще и не ще. В МХ Линукс принтерът се закачи без никакъв проблем. Смятам засега да остана при Дебиан (МХ Линукс), макар че повече ми харесва дизайнът на канелата.

Screenshot.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, vmonev написа:

До днес ползвах Минт 19, за кратко време бях с Убунту Мате. С Минт съм от 2013, пет години, няколко месеца с Мате, после Канела. Преминах към Дебиан поради невъзможност да закача принтер HP. В интернет открих, че проблемът не е само при мене, в хода на инсталацията се налага да инсталираш плъгин, който обаче не се инсталира. Някой беше писал на НР за проблема, те го пращат на страницата си. Дори при свалена приставка за плъгина пак не ще и не ще. В МХ Линукс принтерът се закачи без никакъв проблем. Смятам засега да остана при Дебиан (МХ Линукс), макар че повече ми харесва дизайнът на канелата.

Нали знаеш, че има Дебиан-базирана Мента? LMDE 3 се нарича и се сваля от страницата на Минт.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, vmonev написа:

Смятам засега да остана при Дебиан (МХ Линукс), макар че повече ми харесва дизайнът на канелата.

Офтопик.

MX Linux е доста стратегическо дистро. Защото основните компоненти са от стабилния Debian, а апликациите отгоре са много по-нови версии, но пак стабилни, според разработчиците на приложенията. Така по принцип правят почти всички други ОС и този подход работи отлично. Доста по-добре отколкото да обвържеш ключовите компоненти на ОС-а с приложенията отгоре.

Между другото, интересна подправка в MX се явява и изключения по подразбиране systemd. При което не забелязвам да се оплакват от липсата му.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Засега всичко си върви нормално. Дори не знаех че няма включено systemd

Screenshot-4.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.