Премини към съдържанието
Varadin Angelov

Повредих BIOS Amerikan Megatrend на дънна платка ASUS P8P67Delux

Препоръчан отговор

Здравейте.  Дънната ми платка е ASUS P8 P 67 Deluxe.  Процесорът ми е INTEL i5 - 2500 K.  Историята на моят проблем е следната.  Имам около 250 диска с Линукс дистрибуции. Имам много свободно време, което го използвам да експериментирам всеки ден или през ден с нова Линукс дистрибуция инсталирам и изпробвам. Досега проблеми с компютърът не съм имал. При смяната на една Линукс ОС с друга Линукс ОС, то зареждаше старата операционна система от SSD, а не искаше да зареди новата Линукс ОС от DVD.  Нямах си работа, влязох в  BIOS и по- неразбиране изтрих иконата на DVD устройството от графичният BIOS. Как да възстановя в домашни условия графичната икона на DVD устройството в графичният BIOS на дънната платка с цел да задам начално зареждане от DVD.  Може ли и как да стане това в домашни условия. Тежък ми е компютърът за носена на път в сервиз. Благодаря предварително.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако върнеш фабричните настройки на биоса какво става?

А кой коя версия е и на сайта на производителя има ли по-нова версия на биос-а ти? Съобрази и коя хардуерна ревизия е дъното ти, както и кой биос е бета!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отзад на дънната платка има бутон Reset. Натисках го много пъти и рестартира компютъра. Биоса е обновяван и е от 10 месец 2012 год. Последна версия. Бутона  Reset  не ми помогна. Отговори на другите въпроси не зная.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Апропо - малко е трудно да се разбере какво точно си направил - по информацията която подаваш. въпреки това - някои общи положения:

Не е достатъчно само "резет" с бутона. Опитай да изключиш захранването и да махнеш батерията и да го оставиш така над 5 минути. Или пък някъде по дъното има пинчета, които се окъсяват...

В краен случай, взимаш само дъното и отиваш в сервиз, където имат оборудване и опит, за да флашнат биоса наново.

Освен всичко друго - налице са и начини с които да се стартира линукси и без да е от ДВД, независимо че са ти на оптически подложки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дай на биос defаult(F5) настройки, бутона е долу вдясно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Направи снимка на BIOS и покажи къде точно е било това, което си изтрил. Най-вероятно е някоя настройка или boot устройство, няма как да повредиш BIOS по този начин.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В UEFI BIOS могат да се изтриват/добавят устройства. Ако в устройството има зареждащ диск в менюто ще се появи иконката на DVD.
С натискане на F9 би трябвало да се заредят настройките на BIOS по подразбиране, F10 - запазване.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това с поставено зареждащо DVD ли е снимано?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това са снимки свалени от интернет. На външен вид изглеждат еднакво с моят BIOS.  При мене в долният ляв ъгъл има големи икони на SSD и  Storage Device XXXX. Други икони нямам. С F 12 не можах да снимам  BIOS. Не зная как се снима BIOS без ОС. Ако бяхте казали как? Нито мога, нито зная как се снима с 25 МРх на  KODAK смартфона. Нито пък зная как да кача снимки от смартфона в Калдата форум. Извинявам се. Компютърът ми ще ходи в сервиза на Гърците до Славейков. А дали ще могат да го оправят не зная.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хардуерно възстановяване на биос-а направи ли?

Излагаш се!

преди 12 часа, Varadin Angelov написа:

Имам около 250 диска с Линукс дистрибуции.

преди 3 минути, Varadin Angelov написа:

Не зная как се снима BIOS без ОС

Нито мога, нито зная как се снима с 25 МРх на  KODAK смартфона.

Нито пък зная как да кача снимки от смартфона в Калдата форум.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не зная, какво значи Хардуерно възстановяване. Няма да свалям Батерията на дънната платка. Няма да местя мостчета или джъмпери.  Хардуерното възстановяване с Reset  бутона не работи. Ще му търся сервиз. Там са по- опитни и отговорността е тяхна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи когато дъртата ти батерия спре да пази настройките ти на биос-а и от егергото ти спрат тока дори за 5 мин. - системата така или иначе ще си направи хардуерно възстановяване и тогава чия ще е отговорността?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От цялото писане не каза като сложиш DVD с windows  не се ли появява иконата.
Снимка на BIOS  се правят само с камера/фотоапарат/смартфон
https://postimages.org/ качваш снимка тук и копираш линк, който поставяш тук в полето за писане.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

DVD диск с Windows нямам. Какъвто и диск с музика или софтуер да сложа в DVD -то нито го разпознава, нито чете. Изписва грешка. Компютърът ми не разпознава DVD устройство, като съществуващо. А по- време на моите настройки на БИОС и да го разпознае, то изписва грешка и не го чете. DVD устройството само се отваря без моя намеса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За да се появи иконка, трябва в DVD да им bootable disk

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не видях да си пробвал да флашнеш наново последния биос или да опиташ да накараш дъното да захапе с Crash Free BIOS - слагаш ром файла на флашка и настройваш биоса да зарежда първо от флашка. Видях, обаче, усърдно повтаряне на "не зная"/"не мога".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, DarkEdge написа:

Снимка на BIOS  се правят само с камера/фотоапарат/смартфон

Хмммм,това не е съвсем така...........може и без тези неща.Слага се флашка и като се влезе в биос с F12 или Print Screen би трябвало да се направи такава снимка,която се записва на флашката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разберете се:

преди 13 часа, Varadin Angelov написа:

С F 12 не можах да снимам  BIOS

Освен, ако не е имало флашка на компютъра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, DarkEdge написа:

Освен, ако не е имало флашка на компютъра.

Може да не е разбрал............не знам само дали това е валидно за UEFI ,или става с всички биоси.:(

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване