Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Заместители на BiOS

cybercop

Препоръчан отговор

Имам проблем с един компютър, за който няма налични нови версии на BiOS. Ако някой знае алтернативи на стартовата ОС, моля да ми ги каже, както и как се инсталират. Предпочитам това да става от .ISO образ, записан на диск.

Четох за Libreboot и Corebot, но, предпочитам да ми отговори някой, който е вършил тази работа на практика.

Благодаря предварително за отговорите !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не се занимавай с глупости, за тази цел ще ти трябва програматор, а и тези firmware-и са ограничени до специфичен хардуер.

https://libreboot.org/docs/hardware/#list-of-supported-hardware

Ето и как се инсталират:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

@Raze : Благодаря !

@vstoitsov : Когато отида в офиса ще погледна точният модел. Компютърът е Packard Bell iStart (ако не се лъжа 1303),  евтино изпълнение за офис, но с добра кутия с която е почти безшумен. Мисля, че BiOS-а е на AMI. Сменил съм му процесора, сложил съм му допълнителна видеокарта, но с RAM паметта имам проблеми, защото разпознава малко повече от 2,5 GB при налични две плочки (идентични)  по 2 GB. Възможно е да разпознае целия обем при  DDR2 na 667 MHz, но, аз имам няколко плочки от DDR2 на 800 MHz и не ми се търсят други. А и никога не съм имал проблеми в това отношение с други компютри. Затова се надявам с обновяване или смяна на стартовата ОС да се реши този проблем.

П.П.: Няма обновена версия на BiOS за този модел на сайта на производителя.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 24 минути, cybercop написа:

разпознава малко повече от 2,5 GB при налични две плочки (идентични)  по 2 GB.

Това е проблем на самото дъно/BIOS (при древните машини). Преди време имах подобен проблем с един древен лаптоп(и тема бях пускал във форума). BIOS правеше hardware reservation от над 1GB от RAM. И нямаше по-ново издание на BIOS. Колкото повече RAM му сложех толкова повече резервираше.
И накрая го оставих  с 2,5GB и заемаше 50-ина MB РАМ.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако на ниво bios разпознава само толкова памет - провери с кой чипсет е дъното (ако е i945 забрави да види 4GB). Опция е отново да прочетеш условията за разпознаване на памет DS, SS и т.н. Ако намалиш честотата на паметта от bios-a ефект има ли?

Ако на ниво ОС не ти разпознава пълната памет провери с каква ОС си все пак. Уж 32bit OS разпознават до 4GB памет без проблеми ама при различни обстоятелства различно виждат.

И накрая - дай точна информация за дъно - марка, модел и ревизия както и за точна версия на bios-а.

С какво видео е системата? Ако е вградено може при слагане на повече памет, автоматично да заделя повече за видеото. Ако е външно пак може да играе роля, но в друг аспект - виж и видеото какво е точно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, plamen_petrov_80 написа:

Ако на ниво bios разпознава само толкова памет - провери с кой чипсет е дъното (ако е i945 забрави да види 4GB). Опция е отново да прочетеш условията за разпознаване на памет DS, SS и т.н. Ако намалиш честотата на паметта от bios-a ефект има ли?

Ако на ниво ОС не ти разпознава пълната памет провери с каква ОС си все пак. Уж 32bit OS разпознават до 4GB памет без проблеми ама при различни обстоятелства различно виждат.

И накрая - дай точна информация за дъно - марка, модел и ревизия както и за точна версия на bios-а.

С какво видео е системата? Ако е вградено може при слагане на повече памет, автоматично да заделя повече за видеото. Ако е външно пак може да играе роля, но в друг аспект - виж и видеото какво е точно.

В момента няма как да проверя компонентите, защото съм вкъщи. Със сигурност мога да кажа само, че, гнездото за процесора е 775, защото взех най- мощния за това гнездо. Видеото е вградено, на ATI, като повечето компоненти са техни. Но съм сложил дискретна карта на NVidia и машината работи с нея. Операционните системи нямат никакво значение. Първо това проверих. 64 и 32 битовите системи разпознават еднакъв обем.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване