Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Инсталиране на SSD към система, която използва HDD

Svetlio88
 Сподели

Препоръчан отговор

Здравейте!

Поръчал съм си SSD от 250GB (2.5" SATA). Искам да го добавя към настоящата ми система, която в момента е с твърд диск. Ще използвам SSD за ОС (Windows 10), програмите и някои игри, a твърдия диск за всичко останало. Ще преинсталирам операционната система върху SSD-то. Нямам намерение да клонирам настоящата, ще направя направо нова инсталация. Тъй като искам да съм предварително подготвен имам някои въпроси.

1. Искам SSD-то да бъде като Local Disk C:. В момента имам C: на твърдия диск, където е Windows 10 x64.

В момента твърдият диск е разделен по следния начин:

1. (System Reserved) - System - Primary partition (този дял от 500МВ, който десетката си го създава)
2. C: (Primary partition) - NTFS - Windows 10
3. D: (Primary partition) - NTFS - за игри и мултимедия
4. E: (Extended partition) - NTFS - за игри и мултимедия
5. F: (Extended partition) - NTFS - за игри и мултимедия (все още празен :) )

Както виждате в момента имам 3 primary дяла и 2 логически.

Искам като сложа SSD-то и инсталирам върху него Windows 10, след това то да се вижда като C:. Въпросът е, какво правим с настоящото C: от твърдия диск? Мисля си: ако по време на инсталацията на Win10 първо изтрия настоящото C: (от диска) и след това селектирам SSD-то (което ще виждам като Unallocated space) и дам Next дали новосъздаденият дял ще възприеме C: след това?

2. Вторият ми въпрос е, има ли значение SSD-то на кой SATA порт ще бъде включено? Дъното има 4 бр. SATA III порта. В момента на SATA_0 е твърдия диск, на SATA_1 е DVD-RW, а SATA_2 и SATA_3 са свободни.

Правилно ли ще бъде на SATA_0 да включа SSD (тъй като ще е системно устройство), а твърдия диск да го преместя на SATA_1 (DVD-то ще отиде на SATA_2) или няма значение това?

Конфигурацията е:

MB: AsRock H110M DGS R3.0
CPU: Intel Core i3-7100
HDD: Toshiba 1TB DT01ACA100
RAM: 8GB (2x4GB ADATA2400)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Изключваш физически настоящия диск, включваш SSD и инсталираш. След инсталацията си закачаш диска, влизаш в BIOS и слагаш SSD на първо място, за да зарежда от там системата. След това си стартираш новата инсталация от SSD и си правиш каквито искаш промени върху дяловете на другия диск. Най-добре да си включиш UEFI BOOT опцията и да си направиш UEFI инсталация на windows 10. Запиши си USB с инструмена на microsoft от сайта им, той ще го направиш както трябва и ще ти изтегли последната налична версия на windows. Без значение е къде как кое ще включиш на дъното.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Svetlio88 написа:

Правилно ли ще бъде на SATA_0 да включа SSD (тъй като ще е системно устройство), а твърдия диск да го преместя на SATA_1 (DVD-то ще отиде на SATA_2)

Да.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

По време на инсталацията изтриваш сегашния си дял C:\ и онзи 500MB резервиран дял. Те ще станат незаделено пространство(unallocated) за твърдия диск. В същото време ще виждаш и SSD диска като 250GB незаделено пространство. Цъкаш си на SSD-то, създаваш един дял с пълния му размер(или колкото там дяла искаш да създаваш върху него) и го форматираш. Маркираш дяла от SSD-то, на който искаш да се инсталира windows-ът, и продължаваш напред с инсталацията. След като инсталацията е завършила, в disk management просто разширяваш дял от твърдия диск, за който това е възможно.

В конкретния случай няма никакво значение на кой сата порт ще боднеш ssd-то. Ако това оказва въобще някакво влияние, то ще е върху номерацията на двата диска(SSD-то и харда) при стъпката за създаване на дялове в инсталацията, и дори това е незначителна разлика. Нищо повече.
На това орязано дъно нямаш трети контролери, които да НЕ СА интелски, няма никакви специфики, указани от производителя - бодеш където искаш, стига да влиза. Вече ако просто те сърби крастата - боди ssd-то в SATA3_0, твърдия в _1 и записвачката в _2.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване