Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Притежавам един много стар лаптоп,който съм го оставил на майка ми да го ползва.Тя не разбира почти нищо от компютър и общо зето се учи на основни неща на него.Та е и въпрос на време да се реши съдбата му.
Лаптопа е Acer Aspire 1610 Intel® Pentium® 4 3066Mhz HT Technology с 2 гб рам и 40гб хард.Върви доста бавно всичко,но е разбираемо защо.Искам да попитам дали има смисъл да се ъпгрейтва.Има ли вероятност примерно процесор,охлаждане да се смени в сервиз и т.н.Процесора да бъде двуядрен-примерно.Има и един основен дразнещ проблем,доста е шумен.Сигурно това иде от охлаждането,не знам.От доста време не съм се занимавал с компютри сериозно,а и не съм чак толкова голям разбирач,затова и се обръщам към вас.

Та,може би странната ми и оптимистична идея е да му удължа живота и ъпгрейтна по гореспоменатите критерии.Все пак се спирам и на по реалната алтернатива да купя друг лаптоп.Бюджета ми не е голям.Търся лаптоп до 400-450 лв.втора ръка.Предпочитам марката Acer.Сегашния ми лаптоп е Acer,също и като цяло имам добро впечатление от тях от доста време.Може и да е нетбук предложението,не намирам много варианти в последно време за нетбуци,а би било най удобно и леко за майка ми,като че ли.
Лаптопа ше се използва главно за интернет,MS OFFICE и слушане на музика и youtube да се използва не на фулскрийн :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Емил Тинков написа:

Притежавам един много стар лаптоп,който съм го оставил на майка ми да го ползва.Тя не разбира почти нищо от компютър и общо зето се учи на основни неща на него.Та е и въпрос на време да се реши съдбата му.
Лаптопа е Acer Aspire 1610 Intel® Pentium® 4 3066Mhz HT Technology с 2 гб рам и 40гб хард.Върви доста бавно всичко,но е разбираемо защо.Искам да попитам дали има смисъл да се ъпгрейтва.Има ли вероятност примерно процесор,охлаждане да се смени в сервиз и т.н.Процесора да бъде двуядрен-примерно.Има и един основен дразнещ проблем,доста е шумен.Сигурно това иде от охлаждането,не знам.От доста време не съм се занимавал с компютри сериозно,а и не съм чак толкова голям разбирач,затова и се обръщам към вас.

Та,може би странната ми и оптимистична идея е да му удължа живота и ъпгрейтна по гореспоменатите критерии.Все пак се спирам и на по реалната алтернатива да купя друг лаптоп.Бюджета ми не е голям.Търся лаптоп до 400-450 лв.втора ръка.Предпочитам марката Acer.Сегашния ми лаптоп е Acer,също и като цяло имам добро впечатление от тях от доста време.Може и да е нетбук предложението,не намирам много варианти в последно време за нетбуци,а би било най удобно и леко за майка ми,като че ли.
Лаптопа ше се използва главно за интернет,MS OFFICE и слушане на музика и youtube да се използва не на фулскрийн :)

Избираш един контейнер и го хвърляш на боклука. Абсолютно нищо не може да направиш с това допотопно животно.  За Upgrade и дума не може да става.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Upgrede - няма и как да стане, но една хардуерна и софтуерна профилактика могат да му се отразят добре - ако ти се занимава (ако ще се плаща за тях се губи смисъла).

Лаптоп втора ръка бих те посъветвал да търсиш от фирма и с гаранция - съответно марката Acer ще я прежалиш, но ще вземеш висок клас HP, Dell, Lenovo, Fujitsu - уточни си обаче критериите първо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 28 минути, Емил Тинков написа:

Pentium® 4

До тук бяха всякакви надежди за надграждане. Правиш си го паметник, даваш го в музей, хвърляш го на дъното на морето, както си решиш. За употреба в 21 век не е годен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Подари го в дом за деца или на https://www.kaldata.com/forums/profile/376541-сервиз-за-компютри/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Идеята да го подариш на хора ,които не могат да си позволят компютър е ЧУДЕСНА! Но,... не трябва да го правиш ,защото лаптопът е скапан и за нищо според някой не става. Трябва да се постараеш малко! Да то отвориш и да му почистиш перките на вентилатора /най-вече/ за да не е шумен и входа и изхода на охлаждащия въздух от праха. Да инсталираш някакъв лек ЛИНУКС ,който няма да тормози машината. Например:

https://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=5042591

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
   Идеята да го подариш на хора ,които не могат да си позволят компютър е ЧУДЕСНА! Но,... не трябва да го правиш ,защото лаптопът е скапан и за нищо според някой не става. Трябва да се постараеш малко! Да то отвориш и да му почистиш перките на вентилатора /най-вече/ за да не е шумен и входа и изхода на охлаждащия въздух от праха. Да инсталираш някакъв лек ЛИНУКС ,който няма да тормози машината. Например:
https://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=5042591
да,това е нещо полезно за линукса и другото,което написа,мерси.Едно ползотворно мнение :)

Sent from my MYA-L41 using Tapatalk

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, Емил Тинков написа:

Здравей!

Вариантите са ти 2!

Първия е -даваш го във фирма за почистване да го почистят и сменят пастата на процесора. След това му намираш някоя лека GNU/Linux дистрибуция инсталираш му някой лек графичен мениджър от сорта на IceWM/Fluxbox/Openbox -които са ти под 100мб от графичния ресурс и си го използваш. Варианти има но трябва и ЖЕЛАНИЕ.

Втория вариант  е хвърляш/подаряваш и щом търсиш да е Acer -ОБЕЗАТЕЛНО  -взимаш някой хубав TravelMate -това е високия клас бизнес серия на Acer -конкурент на бизнес моделите на HP/Dell/Lenovo и си го използваш по-предназначение.

Нещо от сорта на това с 3-то поколение иви бридж или наследника му s haswell ще се вмъкне в бюджета. За 30-40лв му добавяш още една плочка 4гб рам да станат 8 в двуканален режим, към този имаш и бонус нвидиа 640м -за по добра графична производителност -но щом няма да се играят игри и ще го почистваш по-често конкретно нвидиата не трябва да те притеснява.

Acer Travelmate

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

можеш ли да споделиш линк към някоя такава линукс дистрибуция и как стои въпроса с драйвърите,като инсталираш подобна линукс дистрибуция :)?!Питам защото е и стар модел и драйвъри по трудно се намират.

Sent from my MYA-L41 using Tapatalk

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Емил Тинков написа:

...

Xubuntu 14.04.  Пробвай първо 32 битова как се държи, евентуално после мини на 64. Драйверите са в ядрото, защото е друг мир и минаваш автомат. Интерфейса и поведението е различно, но за майка ти е без значение, даже по-добре.За мс-офис забрави, но имаш алтернатива.

Машината не е за изхвърляне.. Просто изхвърлячите са слепци. Идеална е за умен дом. Аз ползвам РС с същото желязо и командва всички умни-интернет-на-нещата-ключове вкъщи. Предостатъчно мощна е за целта и предполагам ще консумира около 20W мощност.

Шумът е по причина на износени месингови втулки на оста на перката. Нов вентилатор, нова паста покрай него и гудбай на шума.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно,нов вентилатор и останалото изброено трябва най вероятно,въпроса е къде ги правят и се намират тея неща.Питал съм по разни сервизи и отговора им е,че нямат части за толкова стари машини.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Без да се отвори и почисти няма как да стане ясно дали е наложително и смяната на перката, ако не е всичко друго трябва да го има във всеки сервиз.

Но профилактика ще струва поне едно 20-30 лв. според сервиза, след това не е ясно кой ще може да инсталира нужните неща на него - да не се окаже по-евтино да вземеш нов.

Диска в какво състояние е?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Решение на проблема има, но си трябва малко четене -кое дистро е подходящо -горе ти дадоха линк за олекотено дистро да тестваш, но първо задължително профилактика.

Ако обаче ме попиташ за честно мнение - по-добре инвестирай едни 200лв -за една бизнес машинка от сорта на ThinkPad T420 поне със второ поколение санди бридж и i5 процесор с две плочки по 4 гб в двуканален режим - със сигурност ще те изкара поне няколко години. Дори не е необходимо да инвестираш пълната сума за този бюджет 400-450лв, защото РЕАЛНО -разликата в производителността между 3-4-то и второ  е 15-20 процента, за разлика от разликата В ПЪТИ на този който имаш сега и една 5-ца санди бридж.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

https://plasico.bg/lenovo-thinkpad-t420-141-1366x768-i5-2520m-8gb-ram-320gb-hdd-cam-28525.html

Вероятно имаш предвид за този модел.С двуядрен процесор е предполагам това,или..?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.