Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте!

Накратко -търся си машина -която ще се принася рядко -ще се използва за уеб дизайн и за работа с продуктите на Adobe. Спрял съм се на 2 машини 17"-ки мобилни работни станции -заради по-високия клас видео карти - HP ZBook 17 G2 и Dell Precision M6800 -цени около 1200лв в магазини втора употреба. Dell-a ми се струва направен от по-качествени материали и в с 2 вентилатора за охлаждане на видеото и процесора, HP-то е с 1 голям вентилатор -но при разговор с човек реален собственик от близо 4 години - се справя отлично с охлаждането. Другото което ме привлича при HP-то във G2 варианта е наличието на Z Turbo Drive PCIe SSD с 2 линии -като реалните скорости за разлика от стандартното SATA3 SSD не е около 500мб, а 700-800 мб.

Кой от двата повече си заслужава цената при сходни други характеристики?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И двата са със сходни  характеристики -като хардуер.

Производител:HP

Модел:ZBook 17 G2

Клас:Мобилна работна станция

Статус на продукта:Реновиран

Процесор:Intel Core i7-4810MQ (6M Cache, up to 3.80 GHz)

РАМ памет:16GB DDR3

Твърд диск:1000GB SATA

Видео карта:nVidia Quadro K3100M

Размер на дисплея:17.30'' (43.94cm)

Технология на дисплея:LED подсветка

Резолюция на дисплея:1920 x 1080 пиксела (Full HD)

Предна камера:уеб камера

Аудио:High Definition Audio

Оптично устройство:НЕ

LAN:10/100/1000 ethernet RJ 45 port

WIFI:WiFi 802.11a/b/g/n/ac

Интерфейси:VGA, USB 2, 3xUSB 3, DisplayPort, Thunderbolt 2

Четец за карти:SD Card, SDHC Card, SDXC Card, SDXC UHS-II Card

ПРОИЗВОДИТЕЛDELL

МОДЕЛ ЛАПТОП   PRECISION M6800

РАЗМЕР17.3 inch

МАКС. РЕЗОЛЮЦИЯ1920x1080

CHIPSET iQM87

CPU-TYPEIntel Core i7

CPU i7-4800QM/2.7-3.7GHz/6MB/4C/8T

ПАМЕТ-ВИД DDR3

ПАМЕТ 16GB

HDD-TYPE SATA

HDD 500GB

OPTICALDVD-RW

LANLAN 100/1000

Wi-Fi802.11 B/G/N

WEB CAMERA HD

ВИДЕО КАРТА NVIDIA Quadro K3100M/DDR5/4GB/256bit

I/O PORTS USB3.0,SDReader,HDMI,VGA,DP,eSata,1394

ГАРАНЦИЯ 6 Месеца

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно с този Dell съм. Само че съм го ъпгрейднал малко - сложих му 4 плочки памет по 8 GB и два диска - 256 GB SSD + 2 TB HDD. Ползвам го основно за работа с продукти на Adobe, Corel, както и със SolidWorks. Като качество мога да кажа само едно - перфектен! Има място за два 2.5" диска, един mSATA и ако извадиш DVD-то - на негово място още един 2.5" диск в чекмедже. Към DisplayPort-а може да се включи външен 4K монитор. Охлаждането е поносимо - при максимално натоварване не вдига над 70-72°. Не е идеалната температура, но с такъв процесор и видео... И все пак е в рамките на допустимото. И двата диска поддържат температури под 40°, т.е. проектиран е грамотно. Може би единственият му недостатък е теглото - над 5 кг с адаптера. Но при такава мощност и размери, за толкова пари - толкова... E-SATA порта също е голямо удобство, когато трябва да включиш чужд хард, за да го сканираш или да прехвърляш големи обеми от данни. Старата ми машина беше ThinkPad W530 и ми се наложи да купя за него e-SATA карта на PC-card (бившия PCMCIA) слот. За HP-то не зная, но Dell-а има и 3G модем. Или поне слот за такъв, а модем се намира лесно. Клонираш си картата на мобилния телефон, забучваш втората в лаптопа и никога няма да останеш без нет. Единственото, което малко дразни след W530 е, че няма отделно изключване на WiFI адаптера, 3G модема и Bluetooth-а. Включват/изключват се заедно, с плоско копче от дясната страна. Аз в къщи предпочитам да го ползвам на кабелен нет и изключвам и трите, за да намаля електромагнитния смог. Но ми се налага да ги включа, ако използвам Bluetooth за връзка с нещо.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В биос-а на Dell-a няма ли опция копчето какво да контролира и какво не?

Принципно и на мен Dell ми е фаворит.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Win_user написа:

Точно с този Dell съм. Само че съм го ъпгрейднал малко - сложих му 4 плочки памет по 8 GB и два диска - 256 GB SSD + 2 TB HDD. Ползвам го основно за работа с продукти на Adobe, Corel, както и със SolidWorks. Като качество мога да кажа само едно - перфектен! Има място за два 2.5" диска, един mSATA и ако извадиш DVD-то - на негово място още един 2.5" диск в чекмедже. Към DisplayPort-а може да се включи външен 4K монитор. Охлаждането е поносимо - при максимално натоварване не вдига над 70-72°. Не е идеалната температура, но с такъв процесор и видео... И все пак е в рамките на допустимото. И двата диска поддържат температури под 40°, т.е. проектиран е грамотно. Може би единственият му недостатък е теглото - над 5 кг с адаптера. Но при такава мощност и размери, за толкова пари - толкова... E-SATA порта също е голямо удобство, когато трябва да включиш чужд хард, за да го сканираш или да прехвърляш големи обеми от данни. Старата ми машина беше ThinkPad W530 и ми се наложи да купя за него e-SATA карта на PC-card (бившия PCMCIA) слот. За HP-то не зная, но Dell-а има и 3G модем. Или поне слот за такъв, а модем се намира лесно. Клонираш си картата на мобилния телефон, забучваш втората в лаптопа и никога няма да останеш без нет. Единственото, което малко дразни след W530 е, че няма отделно изключване на WiFI адаптера, 3G модема и Bluetooth-а. Включват/изключват се заедно, с плоско копче от дясната страна. Аз в къщи предпочитам да го ползвам на кабелен нет и изключвам и трите, за да намаля електромагнитния смог. Но ми се налага да ги включа, ако използвам Bluetooth за връзка с нещо.

Здравей!

Благодаря за изчерпателния отговор. В момента имам под ръка един Lenovo ThinkPad W530 с quadro К1000М, но по-големия дисплей/по-голямото шаси и съответно по-високия клас видео-карти слагани в 17" -ките ме превлича.

Този вариант на Dell-a се намира и с quadro K4100M освен К3100М- която гледайки възможностите и в нета е на доста добро ниво спрямо К1100М/К2100М.

Наскоро бях чел че му били омазали драйверите за Windows 10, но предполагам вече са ги оправили.

Колебанието ми между него и HP ZBook 17 G2 са заради основно -по-бързия сторидж който идва с G2 варианта т.е. така наречения HP Z Turbo Drive -NVMe слота който поддържа x2 линии -осигурявайки скорости до към 800мб четене/запис, което е не малък скок спрямо SATA3 интерфейсите на Dell Precision.

И двата модела вече идват леко стари, дали при теб виждаш някъде забавяне било то заради процесора или заради видео-картата при работа с определени програми?

Доста време гледах и нови или на няколко месеца геймърски лаптопи с актуален хардуер -но в ниския клас неможе да се намери нищо качествено с добро охлаждане и добра клавиатура/сглобка. По-добрите предложения са над 2000лв нагоре, а тези работни станции с гаранция се намират на 1000-1400лв

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Win_user написа:

Аз изразявам личното си мнение, но с цитираният колега съм на 100% съгласен. Не виждам машини ново производство до 2500 лева, които да му съперничат в нещо. Купих го преди Нова година.Възможностите му пред другите и най вече изработката - няма такъв, който да му съперничи. Машината е с Win 10 LTSB  и нямаше проблем с никакви драйвери. Преди да го взема, повече инфо получих от Raze, за което съм му много благодарен.На всичко отгоре, което много ми се искаше  17 инчов дисплей за стар човек като мен.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, Колев60 написа:

Аз изразявам личното си мнение, но с цитираният колега съм на 100% съгласен. Не виждам машини ново производство до 2500 лева, които да му съперничат в нещо. Купих го преди Нова година.Възможностите му пред другите и най вече изработката - няма такъв, който да му съперничи. Машината е с Win 10 LTSB  и нямаше проблем с никакви драйвери. Преди да го взема, повече инфо получих от Raze, за което съм му много благодарен.На всичко отгоре, което много ми се искаше  17 инчов дисплей за стар човек като мен.

До 2500лв, в ebay и не само там, може да се намери наследника на HP ZBook  17 G1/G2 - G3 варианта -който идва с големи подобрения -ако не се лъжа 2 слота за PCIe NVMe x4, максуел базирани quadro  видео-карти и тъндърболд 3 порт.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, rosko написа:

До 2500лв, в ebay и не само там, може да се намери наследника на HP ZBook  17 G1/G2 - G3 варианта -който идва с големи подобрения -ако не се лъжа 2 слота за PCIe NVMe x4, максуел базирани quadro  видео-карти и тъндърболд 3 порт.

Аз само съм изказал моето мнение. За целта, за която ще го ползвам DEL-а ми осигурява много повече от отлична работа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Колев60 написа:

Аз само съм изказал моето мнение. За целта, за която ще го ползвам DEL-а ми осигурява много повече от отлична работа.

Ако не е тайна -каква работа вършиш с него? Такива "тежки" големи машини обикновенно се взимат за работа с ресурсоемки-тежки програми -от архитекти, бъдещи инженери и т.н.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Реална разлика между 500MB/s и 800MB/s няма да усетиш в реалния живот.

На хартия изглежда много, но замисли се - механичния диск е средно 100MB/s и все още доста народ работи с такива, ти ще сложиш хубаво ССД с 500MB/s и нещата ще ти вървят много бързо, ако си с 800MB/s - да предположим, че ще е светкавично, а какво ще е с 3200MB/s? А до година-две като направят и по-бързи какво отрицателно време на стартиране ли ще имат?

Пилотите във F1 ги касае времето им до хилядна от секундата - а теб? :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, rosko написа:

Ако не е тайна -каква работа вършиш с него? Такива "тежки" големи машини обикновенно се взимат за работа с ресурсоемки-тежки програми -от архитекти, бъдещи инженери и т.н.

Най тежкото, което върша е конвентиране от един формат в друг. Твърде често от Blu Ray  в MKV.  Лаптопа ми конвертира почти три пъти по бързо 25 гига фаил от колкото с настолният, който е с I5 3470. 

"Такива "тежки" големи машини обикновенно се взимат за работа с ресурсоемки-тежки програми -от архитекти, бъдещи инженери и т.н."

такива машини се вземат от всеки, който може да си го позволи на цената, за която се продава. Е, аз съм прекалено доволен от машината.  С нов SSD (500 гигабайта) диск за операционната система, с 2 терабайта за сторидж и записвачката естествено, че я ползвам. Остана само нея да си закупя като НОВА, но тази работи поне за сега много добре.Не съм проектант нито специалист по ракетните установки!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, plamen_petrov_80 написа:

Реална разлика между 500MB/s и 800MB/s няма да усетиш в реалния живот.

На хартия изглежда много, но замисли се - механичния диск е средно 100MB/s и все още доста народ работи с такива, ти ще сложиш хубаво ССД с 500MB/s и нещата ще ти вървят много бързо, ако си с 800MB/s - да предположим, че ще е светкавично, а какво ще е с 3200MB/s? А до година-две като направят и по-бързи какво отрицателно време на стартиране ли ще имат?

Пилотите във F1 ги касае времето им до хилядна от секундата - а теб? :)

И ти си прав, но както каза на хартия. Ако машината се използва с пуснати няколко виртуалки -все си мисля че преключването между самите тях -трябва да е доста по-плавно -ако скоростите са по-големи. Неслучайно при стандартните дискове точно там им е една от големите мъки -при пуснати няколко приложения да се вижда лаг при преминаването от едно към друго -усещасе едно такова замисляне -неслучайно са механични. Другия пляс ако се прехвърлят по-големи файлове през тъндърболд 2 порта 800мб са си 800мб, както и 500мб са си 500мб при SATA3, съответно при най новите машини с PCIe NVMe 3 x4 линии -лимита при марковите модели е 3900мб които РЕАЛНО през тъндърболд3 порта могат да се прехвърлят.

Идеята ми е че всичко е много по-бързо четене/запис -а конкретно в случая има едно близо 60 процента прираст -което не е малко.

За нещо подобно иде реч:

HP Z Turbo Drive

преди 18 минути, Колев60 написа:

Най тежкото, което върша е конвентиране от един формат в друг. Твърде често от Blu Ray  в MKV.  Лаптопа ми конвертира почти три пъти по бързо 25 гига фаил от колкото с настолният, който е с I5 3470. 

"Такива "тежки" големи машини обикновенно се взимат за работа с ресурсоемки-тежки програми -от архитекти, бъдещи инженери и т.н."

такива машини се вземат от всеки, който може да си го позволи на цената, за която се продава. Е, аз съм прекалено доволен от машината.  С нов SSD (500 гигабайта) диск за операционната система, с 2 терабайта за сторидж и записвачката естествено, че я ползвам. Остана само нея да си закупя като НОВА, но тази работи поне за сега много добре.Не съм проектант нито специалист по ракетните установки!

Интересно ми стана -откъде се получава тази голяма разлика между мобилния Хасвел в Dell-a и десктопния(иви бридж) процесор(i5-3470). В бенчмарковете -реално двата процесора на един кантар или леко предимство дават на десктоп процесора -макар и да е едно поколение по-назад:

Сравнение

Освен, ако нямаш някой по-слаби десктоп компоненти -като рам памет/сторидж невиждам защо се получава тази разлика и откъде.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А кое налага всички виртуални машини да са не един диск дори :)

Забавяне между виртуални машини не съм имал, все пак вариантите са много - хардуер, софтуер и т.н.

Ползвал съм виртуална машина с нейн диск от USB 2.0 и LAN 100Mbit, но само една е идвала от този ресурс и забавяне не съм усещал.

Най-интензивното четене е при старт на дадена машина - съмнявам се да пускате 2-4-6 машини едновременно - то и процесора ще клекне така. А при вече заредили четенето им не е чак толкова голямо.

Ако ще е сериозна виртуализация - взема се сървър и ... :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, rosko написа:

И ти си прав, но както каза на хартия. Ако машината се използва с пуснати няколко виртуалки -все си мисля че преключването между самите тях -трябва да е доста по-плавно -ако скоростите са по-големи. Неслучайно при стандартните дискове точно там им е една от големите мъки -при пуснати няколко приложения да се вижда лаг при преминаването от едно към друго -усещасе едно такова замисляне -неслучайно са механични. Другия пляс ако се прехвърлят по-големи файлове през тъндърболд 2 порта 800мб са си 800мб, както и 500мб са си 500мб при SATA3, съответно при най новите машини с PCIe NVMe 3 x4 линии -лимита при марковите модели е 3900мб които РЕАЛНО през тъндърболд3 порта могат да се прехвърлят.

Идеята ми е че всичко е много по-бързо четене/запис -а конкретно в случая има едно близо 60 процента прираст -което не е малко.

За нещо подобно иде реч:

HP Z Turbo Drive

Интересно ми стана -откъде се получава тази голяма разлика между мобилния Хасвел в Dell-a и десктопния(иви бридж) процесор(i5-3470). В бенчмарковете -реално двата процесора на един кантар или леко предимство дават на десктоп процесора -макар и да е едно поколение по-назад:

Сравнение

Освен, ако нямаш някой по-слаби десктоп компоненти -като рам памет/сторидж невиждам защо се получава тази разлика и откъде.

Аз не гледам разни картинки, а реално какво се получава. Може да не точно 3 пъти, но със сигурност е поне 2,5. Рама ми е DDR3 - 1600  дисковете на настолната машина са на 7200 оборота..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така като гледам, май везните повече накланят към Dell Precision M6800, заради възможността и опцията за ъпгрейд с geforce геймърски карти от сорта на 880М/970М/980М на MXM 3.0b слота. При HP -то доколкото знам няма успешно ъпгрейднати машини досега -не че за много хора е необходимо. Но все пак едно наум.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.