Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

https://www.theregister.co.uk/2019/01/10/disk_drive_unit_ships_down/

Залезът идва с темпове по-високи от очакваните. Спадът в обемите на продажбите в най-масовите потребителски категории е от 13% за 2.5" до 23% за 3.5", и то само в рамките на изминалата 2018 година! При тези темпове до 3-4 години никой няма да закупи повече HDD. Да не говорим, че до края на 2019 прогнозите за цените на 4TB SSD/QLC са да паднат под $500.

Последни 2-3 години възможност за потребителите да си купят нещо шумно, бавно, лагаво, ненадеждно, тежко, горещо ... за музеен експонат. ;)

Редактирано от whitepixel (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

SSD-то като се скапе в 99% от случаите си заминава с всичките данни на него, докато не се намери по-надеждна алтернатива хардиска си остава актуален.

• Харесва ми 11

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Докато не се изравнят като цена на единица обем (а ще се съгласите, че ще мине известно време, докато това стане), дискове според ще има, особено за мрежово съхранение например.

• Харесва ми 6

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Доста солена цена за 4 TB SSD, което в български пари ще е над 1000 лева. Та аз преди 2 години си взех 6 TB  HDD  за около 500 лева. И ако някой си мисли, че за да заменя сегашния си обем от около 8-10TB   за SSD-та, струващи около 2500 лева, жестоко се лъже. Да, може да си взема 2 TB  ССД  за инсталиране на игри, но нищо повече. 

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 40 минути, ined написа:

SSD-то като се скапе в 99% от случаите си заминава с всичките данни на него, докато не се намери по-надеждна алтернатива хардиска си остава актуален.

Това е самолъжлива мантра подобна на онази другата, в която се твърди, че суапа унищожавал ssd. Днешните hdd с магнитни плътности на границите на физическите възможности са по-ненадеждни от ssd. Злощастното ми hdd миналата година не дочака да чуе тази твоя мантра и загубих цялата информация върху него - главите така и не успяха да я намерят.

Единствената алтернатива е бекъп.

преди 23 минути, killchain написа:

Докато не се изравнят като цена на единица обем (а ще се съгласите, че ще мине известно време, докато това стане), дискове според ще има, особено за мрежово съхранение например.

Погледни го от друг ъгъл - хард дисковете никога няма да достигнат по обем ссд.
https://thenextweb.com/plugged/2018/03/20/this-100tb-drive-is-the-largest-capacity-ssd-ever-made/
Затова и няма да се съглася. Производителите в един момент сами ще се откажат от hdd, не заради цената, а заради обемите, които не могат да постигнат посмъртно с hdd.

Редактирано от whitepixel (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, whitepixel написа:

Това е самолъжлива мантра подобна на онази другата, в която се твърди, че суапа унищожавал ssd. Днешните hdd с магнитни плътности на границите на физическите възможности са по-ненадеждни от ssd. Злощастното ми hdd миналата година не дочака да чуе тази твоя мантра и загубих цялата информация върху него - главите така и не успяха да я намерят.

Суапа в случая няма нищо общо ако просто се скапе платката на SSD-то . За миналата година имаме в сервиза всеки месец по 4 ~ 5 скапани SSD - повечето преди още да им е изтекла гаранцията.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 29 минути, whitepixel написа:

Погледни го от друг ъгъл - хард дисковете никога няма да достигнат по обем ссд.
https://thenextweb.com/plugged/2018/03/20/this-100tb-drive-is-the-largest-capacity-ssd-ever-made/
Затова и няма да се съглася. Производителите в един момент сами ще се откажат от hdd, не заради цената, а заради обемите, които не могат да постигнат посмъртно с hdd.

И все пак колко често се купуват 8-10-12-16 TB дискове и колко - по-масовите (4-5-6)? Колко домашни и дори бизнес потребители са писнали, че, видиш ли, 12 TB в едно устройство не стигат?

Колко време ще мине, докато се появят дори 4-терабайтови SSD-та за цена, която не е колкото на цял геймърски компютър средна ръка...

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@ined

Ако трябва да продължа мисълта ти - това важи и за контролера на hdd-то, нали така?

@killchain

Не съм казал потребителите да не купуват hdd-та, решенията си си техни - даже, в интерес на истината би отбелязал, че ги насърчавам да не изпуснат момента.
Темата да се разглежда като констатация на една залязваща и умираща технология. Колкото и да им е неприятно по различни причини на повечето тук.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нищо ново под слънцето. Технологичният свят вече е виждал подобни подмени на носители. Дискети, Видео касети и т.н., всички знаем, да не изброявам. Съвсем резонно HDD ще отстъпят място на SSD. Колко време обаче е останало на HDD, е трудно предвидимо. Факт е обаче, че дори на корпоративно ниво, вече погледа е обърнат към SSD. Тия доводи дето ги разправят, че видите ли от скапано HDD можело да му се вадят данните са много неустойчиви. Бизнеса се учи и все повече хора правят бекъпи. Домашните кликачи пък в много малък % са готови да и платят солените цени, за да им бъде възстановена информацията. Колко фирми ще продължат да поддържат и инвестират в оборудване и кадри за такива процеси, при условие, че тенденцията е работа им да намалява значително. 

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, whitepixel написа:

https://www.theregister.co.uk/2019/01/10/disk_drive_unit_ships_down/

Залезът идва с темпове по-високи от очакваните. Спадът в обемите на продажбите в най-масовите потребителски категории е от 13% за 2.5" до 23% за 3.5", и то само в рамките на изминалата 2018 година! При тези темпове до 3-4 години никой няма да закупи повече HDD. Да не говорим, че до края на 2019 прогнозите за цените на 4TB SSD/QLC са да паднат под $500.

Последни 2-3 години възможност за потребителите да си купят нещо шумно, бавно, лагаво, ненадеждно, тежко, горещо ... за музеен експонат. ;)

А бе то и моят даскал по информатика и информационни през 2008 ми беше казал, че нищо чудно до 5 години флашките да са спокойно с 1 TB ама... Малко не позна. То и сега има флашки с 1ТБ, ама колко пари са... и толкова лесно достъпни ли са? 

Аз все си мисля, че хардове ще си има, но ще си спадне пазара. Както за някои неща вече, но все още могат да се намерят нови като флопида, CD-та... геймърски машини същоо... Или по-скоро тези домашните РС-та. Отдавна умряха. Хората вече дори лаптопи не си вземат толкова. Всеки разчита на телефона си, защото всичко има мобилни решения. Но да не отклоняваме темата...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 42 минути, Glenarvan написа:

Всеки разчита на телефона си, защото всичко има мобилни решения.

...аз още нямам телефон, хаха. Последния си телефон купих 2010 година, когато едва прохождаха бършещите се екрани. Вярно, имам таблет, щото според мен таблета върши работа, телефона никаква. Особено ако работиш някаква физическа работа и се чудиш в задника си ли да денеш телефона, на друго място ли... Телефона днес нищо не може да замени, освен старите телфони с шайби.  Много неудобен и за интернет и да си го държиш в джоба и за игри. Преди 15 година идеята бе телефона да стане малък, зада не ти пречи и за жалсот всичко се срина с тия тухли, дето ни продават сега. Същата работа бе и със CD-тата - купуваш си CD  с качествена музика, днес нито музика може да купиш, нито да намериш качествена нова музика.  да не говорим за филмите. Навремето си гледахме качествени филми на DVD  от видеотека, днес не може и едно сносно качество да пуснем на телевизор за 3000 лева! 

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Кико написа:

Навремето си гледахме качествени филми на DVD  от видеотека

Доста се посмях за твоя сметка.

Но пък тогава времената бяха по-готини и романтични. Качеството на филма оставаше на заден план.;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, whitepixel написа:

https://www.youtube.com/watch?v=8AxPgdxkh6I

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 52 минути, Jorge написа:

Доста се посмях за твоя сметка.

Но пък тогава времената бяха по-готини и романтични. Качеството на филма оставаше на заден план.;)

Добре, я кажи какво гледаш сега???????????????????????????????? 

Извинявам се, ама ще си изпрося още един бан! Защо трябва непременно да обиждаш някой с коментара си? Посмял си се за моя сметка? Защо не може да отговориш нормално, а трябва да ме обиждаш и да предизвикваш обидна реакция? Може ли да ми отговориш на това? 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Кико написа:

...аз още нямам телефон, хаха. Последния си телефон купих 2010 година, когато едва прохождаха бършещите се екрани. Вярно, имам таблет, щото според мен таблета върши работа, телефона никаква. Особено ако работиш някаква физическа работа и се чудиш в задника си ли да денеш телефона, на друго място ли... Телефона днес нищо не може да замени, освен старите телфони с шайби.  Много неудобен и за интернет и да си го държиш в джоба и за игри. Преди 15 година идеята бе телефона да стане малък, зада не ти пречи и за жалсот всичко се срина с тия тухли, дето ни продават сега. Същата работа бе и със CD-тата - купуваш си CD  с качествена музика, днес нито музика може да купиш, нито да намериш качествена нова музика.  да не говорим за филмите. Навремето си гледахме качествени филми на DVD  от видеотека, днес не може и едно сносно качество да пуснем на телевизор за 3000 лева! 

Въобще не си прав. Говорим за масовият човек, на който му трябва да слуша музика (което може на телефона от YouTube), на който му трябва да се обади по телефона, на който му трябва да си прегледа Фейсбука, на който му трябва да направи някаква снимка и тн. Говорим за масовия човек... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Кико написа:

Извинявам се, ама ще си изпрося още един бан! Защо трябва непременно да обиждаш някой с коментара си? Посмял си се за моя сметка? Защо не може да отговориш нормално, а трябва да ме обиждаш и да предизвикваш обидна реакция? Може ли да ми отговориш на това? 

Мога:

1. Не целя да обидя някого обезателно. Не целя въобще да обидя някого. Но виждайки, че някой пише глупости реагирам инстинктивно, в което не мисля има нещо лошо. 

2. Когато ти се обосновеш технически(в която и да е тема), тогава и аз ще ти отговоря подобаващо! Инак ще продължавам да ти прося ''банове'' според твоите разбирания.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Кико написа:

АХАХАХАХАХАХАХАХАХАХХАХАХАХА, а това с качеството ме уби от смях. Колко може да е качествен един запис на DVD с резолюция 720Х576? Сега нещата са все по-качествени от всякога. Хардуера на сегашните смартфони не може да се побере в онези малки телефончета. А и как ще се развиват смартфоните и размера им го определят хората, които движат този бизнес, не ти. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, Glenarvan написа:

Въобще не си прав. Говорим за масовият човек, на който му трябва да слуша музика (което може на телефона от YouTube), на който му трябва да се обади по телефона, на който му трябва да си прегледа Фейсбука, на който му трябва да направи някаква снимка и тн. Говорим за масовия човек... 

Аз пък плащам само абонамент за интернет вкъщи, за по 4G мрежа не съм съгласен да плащам.
Файсбуук не ползвам нарочно. Снимки правя с фотоапарат със сменяеми обективи = качествени.
Музика мога да слушам с МР3 плейр който е много по-малък от смартфон. 
И се обаждам от мобилен телефон по 2G GSM мрежата, ако ми трябва някъде по улиците.

И сега гледам, че един твърд диск 1 ТВ струва само 40 евро от амазон.де. Значи има големо бъдеще, особено ако ги направят по 15 евро парчето, като ДВД записвачките. Е, ако спрат да ги произвеждат, както стана с кинескопите, тогава ще минаваме на следващата технология, нас няма да ни питат. 

Жена ми като дете са я снимали на филм на лента. Преди години даде едни пари, да ѝ сложат съдържанието на ДВД. Кво да правиш.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, Белгиеца написа:

Аз пък плащам само абонамент за интернет вкъщи, за по 4G мрежа не съм съгласен да плащам.
Файсбуук не ползвам нарочно. Снимки правя с фотоапарат със сменяеми обективи = качествени.
И се обаждам от мобилен телефон по 2G GSM мрежата, ако ми трябва някъде по улиците.

И сега гледам, че един твърд диск 1 ТВ струва само 40 евро от амазон.де. Значи има големо бъдеще, особено ако ги направят по 15 евро парчето, като ДВД записвачките. Е, ако спрат да ги произвеждат, както стана с кинескопите, тогава ще минаваме на следващата технология, нас няма да ни питат. 

Жена ми като дете са я снимали на филм на лента. Преди години даде едни пари, да ѝ сложат съдържанието на ДВД. Кво да правиш.

Да, обаче ти и колегата над теб. Вие двамата не сте всички хора. А на мен горното ми мнение се базира на хора, които се занимават с тези бизнеси :)... 

Ти не си представителма извадка на обществото ;).. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 часа, Кико написа:

днес не може и едно сносно качество да пуснем на телевизор за 3000 лева! 

Ти май и за HD не си чувал браат ...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

SSD-тата са в пъти по-надеждни от HDD. Разбира се, не говорим за някакви куче марки, на които им се скапват контролерите преди изтичане на гаранцията. Всяка по-нормална марка като Самсунг или Crucial понасят петабайти записи преди да почнат да дават лоши сектори. Скапването на контролер се случва и при конвенционалните HDD-та, а там има и механика, която също се скапва. В повечето случаи фирмите предпочитат да правят бекъп, отколкото да залагат на вадене на информация от специализирани фирми с неясен резултат. Една информация ако няма бекъп, значи не е била важна. Затова на света има два вида хода - такива, които правят бекъп и такива които ще започнат да правят бекъп и това въобще не зависи дали ползват SSD или HDD. Интересният момент в историята че е когато пазарът на HDD се свие толкова, че производството да стане нерентабилно и цените да скочат над тези на SSD. Щом и Seagate се насочват към производство на SSD-та, може този повратен момент да настъпи по-скоро от очакваното. Въпреки всичко предполагам поне още 2-3 години ще се купуват основно HDD-та за сторидж.

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 часа, Белгиеца написа:

Тва, че ти и Кико не искате новите смартфони и искате да сте на лаптопа, таблета и РС-то не значи, че сте извадка за всичките хора. На 1 такъв като теб мога да ти посоча още 100 000 души, които нещат лаптоп, нещат РС или таблет. Искат си сносно смартфонче за 700-800лв (не че и китайските за по 100лв няма да вършат същата работа) да си правят снимки, да си браузват и да си слушат музика ;). Е, аз разбира се не съм от тях, защото също ме кефи да снимам не с телефона, а с апарат със сменяеми обективи, па да си седна на бюрцето, да си поработя на компютъра... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, M.Николов написа:

Коментирайте по темата, не потребителите!

you dont say the big lebowski GIF

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еми пазара на iphone започва да залязва скоро ще стане и с HDD ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.