Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Температура на процесора и видеокартата

Препоръчан отговор

Така градусите на процесора вече доближават до нормалните . При него все се чудя дали е монтиран както трябва и дали има хубав контакт между кулера и  цпу-то . Относно видео картата виждам ,че не ползваш по-агресивна fan крива , каквато ти предложих. Няма как при 82градуса , вентилаторите да са ти само на 62% . Аз ползвам следната крива при по-горещи карти . До 45градуса-30% fan speed ; При 60градуса - 65% fan speed; при 80градуса-100% . При тези настройки дори и на-големите печки рядко минават 70градуса. Естествено шума вече е фактор . Като цяло , очевидно имаш нужда от подобрение на въздухо-потока в кутията. По-горе те посъветваха как можеш да го направиш . Ако решиш все пак да останеш с тази кутия те съветвам да добавиш още един входен и един изходен вентилатор.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 93
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Мислех си и аз не би да няма проблем с охладителя на процесора, да не би да съм го сложил наобратно (ако има някаква значение на коя страна се повтаря, но мисля че е поставен правилно). Мислех си да не е нещо от термопастата. И да, направих това с кутията, остава да сложа още по един вентилатор или да сменя термопастата и да наместя наново охладителя.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Реших да си поръчат 2 допълнителни вентилатора, единия ще сложа отпред, другия отгоре на кутията и още си поръчат Arctic Freezer 33 за процесора. Мисля, че така температурите ще се нормализират. Но тук идва друг въпрос. Дали даже когато сложа втори вентилатор отпред, ще влиза повече въздух, понеже дупката е малка?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ще разбереш като ги сложиш . Какви вентилатори точно поръча ?  При подобен тип кутии е желателно да са малко по-високо оборотни , за да има реално някакво подобрение . 900-1000rpm мисля ,че няма да укажат особено подобрение. По-скоро 1200-1300об.  Предполагам знаеш ,че този отпред трябва да вкарва студен, а този от горе да изкарва горещия въздух. Дебита на входните не трябва да е по-голям от тези на изходните вентилатори,за да не се получи ситуация , при която двете изходни перки да не могат да смогнат да изкарат горещия въздух.  Тествай и ще споделиш какъв е ефекта .  Arctic Freezer 33 е хубав охладител , но ми се струва скъпичък . Аз лично бих купил gammax 400 , който е много сходен като ефективност с него и ще ти свърши отлична работа дори за лек и умерен клок на процесора .  Монтажа му е доста лесен.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да, знам, че двата отпред трябва да вкарват, а този отзад и отгоре да изкарва. Поръчах два ето такива: http://nikem-bg.net/computer-components/Arctic-F12-AFACO-12000-GBA01/

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз продължавам да недоумявам . Значи склонен си пазиш перките да не се разсипят по бързо , за сметка на ядрото , което се пече здраво. За пореден път ти пиша. Очевидно е ,че картата ти е много гореща. 63% вентилатор при 78градуса , това са сток настройките от самия биос на картата  .  Вземи сложи една по агресивна fan-Крива и ще свалиш градусите с около 10 на долу за сметка на 20% по високи обороти на перките .  Какво ги пазите тея вентилатори все едно са златни ?

едит: Сега се загледах , я се поразрови малко тези 1.294V на ядрото не са ли много за твоята карта ?  Предполагам това е някаква пикова стойност , но е хубаво да проследиш с Riva tuner дали често ги достига . За съжаление от близо половин година не съм се заигравал с подобна карта , но волтажа (ако програмата е показала коректно) ми се струва висок  .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добре ще проверя и това, обаче сега почнах да слагам Arctic freezer-a 33 eSport edition, обаче ми се губи тази задна плоча зад дънната платка, не знам изгубил ли съм я или изобщо я е нямало?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това квадратното не става ли? Или тук има някаква кръстачка в комплекта, която я слагат отзад. Задна планка въобще не те касае, въпреки че на AMD трябва да има за стоковия охладител като в предния клип.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да, не се сетих изобщо, че тя се ползва и за стоковия охладител, беше паднала долу като го махнах и не я видях. Махнах задния капак и я видях. Та вече след всички ъпгрейди, два допълнителни вентилатора и новия охладител на процесора, по агресивна фан крива на вентилаторите на видеокартата това е крайния резултат. Както каза колегата по-горе наистина волтажа на картата е доста голям, не знам колко трябва да е нормално(прочетох, че 1,15 волта), а на последния тест стигна 1,3.

upgrade.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тази карта нова ли си я купил ? Подобен биос  се поставя само на карти които крашват при по-ниски волтажи. Демек е имало вече някаква деградация в чипа.  Ако е нова , то е за мен малко странно.  Много е важно да качиш рива тунер и да пуснеш по време на гейминг мониторинг , за да видиш дали често биоса прибягва към този волтаж . Аз си мисля ,че това са някакви пикови стойности , но дори и така да е не би следвало да са повече от 1.24V или нещо от рода. Ти отиваш чак на 1.3V . С този волтаж и на вода я сложиш тая платка , няма да е толкова лесно нейното охлаждане.  Иначе от прегряване няма да ти умре картата .   Има ли бутон за втори биос картата ? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Има копче, да. Добре, ще изтегля Riva tuner и ще кача по-късно резултати. Иначе картата е купувана нова, ще пробвам другия Биос да видим има ли разлика.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Резултати не е нужно да качваш, просто изкарай мониторинг по време на гейминг наблюдавай колко често волтажа преминава над 1,24 на горе . Имал съм две 480-ки и помня ,че по време на товар държаха под 1.2V (точно към 1,15) .  Пиково минава въпросния волтаж , но това се случваше супер рядко  и в никакъв случай не при такива стойности. Пробвай и 2-рия биос.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Малко не мога да се оправя с тази програма, как да я настроя да следя волтажа ? И пробвах втория биос, качи се до 1,313... не знам какво става.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Riva tuner-a  се стартира минимизиран долу в систем трея, заедно с MSI AB. Влизаш в HWINFO (също го минимизираш) - Settings -OSD (RTSS) . Задаваш  на GPU core voltage - yes и избираш на кой ред и коя колона да е подреден на екрана по време на игра. (Слагаш тикче не а Show value in OSD).

ЕДЯВВД.jpg

ЕДЯВВД2.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не успях да го настоя това, затова пуснах MSI Afterburner-a да следи волтажа, и е около 1,2-1,25 през повече от времето, пийка беше 1,3. Смених биоса, разлика нямаше. Мога ли да го задам максимума да бъде 1,2 примерно. Какво да направя в случая и проблем ли е това, че работи на по висок волтаж, освен че температурите ще са по-високи заради това ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Виж , картата ти е гаранционна . След като има 36месеца цъкай спокойно и дори да се появи проблем ще ти я заменят . Очевидно е ,че причината за тези градуси е по-високия волтаж . Няма да изгори не се безпокой. Ползвай по-агресивната фан крива и си свиркай. Иначе опции има , но до колко са оправдани си прецени сам .  Можеш да пробваш в MSI AB да отключиш опциите Unlock voltage control и unlock volgate monitoring (това става от settings) и след това виж в MSI AB core Voltage на + колко mV ти е зададено на сток .  От там може да опиташ с леки стъпки да го намалиш до момента в който позволява без да крашва . Другия вариант е да опиташ да намалиш само ядрото (може да спре да се вдига чак толкова волтажа). Последния вариант е флаш на биоса . Сваляш друг биос от techpowerup за твоята карта /и твоята памет на картата/ и тестваш с него .  Последния вариант не ти го препоръчвам , понеже предполагам няма да знаеш как да го направиш .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да не знам как става и не искам нещо да се обърка. Мерси за отговорите и предложенията, поне температурата на процесора я оправихме, но картата даже като играя цс, която не е толкова тежка, като нфс-то, волтажа си стои към 1,2-25, но температурата си е 60 градуса.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Лошо колега , пускай я за гаранционна замяна. За съжаление този волтаж 1.3V наистина е изиграл решаваща роля. Аз честно казано дори старите R9 290 не помня да са минавали пиково 1.244V , а тази rx 580 , предвид факта ,че е съвсем друга технология на производство  нямаше как да изкара дълго :( Явно просто си уцелил дефектна бройка , случва се.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А какво е причинило това да се случи. Според всички статии и разговори с ИТ специалист, картата дава някъде на късо и затова се включва overcurrent protection-a на захранването. Възможно ли е захранването да не подава достатъчно ток и затова да се е получило така или просто е дала дефект самата карта? Днеска или утре очаквам да я вземат за поправка (малко ме съмнява) или за подмяна.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Щом си държал критичен волтаж като 1,3V почти постоянно под товар , каква друга причина търсиш ?  Захранването няма вина в случая.  Даже странно е, че не изгоряла и по рано.  Това са твърде високи стойности за този чип.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Докато чакам да ми върнат Rx580-ката, взех една 1050TI-ка. Ами повече от 53 градуса не ми вдигна, и 1.050 волта, а е и с един вентилатор на Палит.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 31.01.2019 г. в 22:00, dnevniks написа:

Докато чакам да ми върнат Rx580-ката, взех една 1050TI-ка. Ами повече от 53 градуса не ми вдигна, и 1.050 волта, а е и с един вентилатор на Палит.

На колко процента държиш вентилатора на картата ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване