Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,

казусът е следният, имам HDD от преди години с файлове (снимки, текстове), които желая да прехвърля и запазя.

Целта е да свържа HDD със сегашната ми система.

До момента съм разкачил актуалният HDD с прилежащите SATA и захранващи кабели. Намерих и чисто нов IDE кабел (беше си в опаковката), за да съм сигурен, че ще функционира правилно и старият.

Модел - Hitachi Deskstar HDT722516DLAT80, произведен февруари 2006г. с вместимост 164GB.

Молбата ми е да се разясни какви настройки да конфигурирам в BIOS, понеже не успях сам да ги налучкам. Прилагам линк със снимка:

https://imgur.com/a/YgvzeTV

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Закачи си SATA хард диска и този, който е с IDE кабел. И съответно в bios кажи от кой хард диска да се зарежда операционна система!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точен модел на дънната ти платка?

Ако свържеш системата само със стария диск - на него има ли ОС и тя на този същия компютър ли е инсталирана? Дори да зареди какво ще правиш информацията, към къде ще е копираш/съхраняваш?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не си ли пробвал да го пуснеш така, както е настроен в момента?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, hudyr написа:

Не си ли пробвал да го пуснеш така, както е настроен в момента?

Няма да стане без да кажеш кое устройство трябва да е First Boot Device. В момента на моята машина имам 3 SATA и 2 IDE HDD и тя пита кой е да е FBD. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Човек... нали е разкачил SATA диска и пита как да настрои биоса за IDE диска. Е ТВА ПИТАМ, ДАЛИ Е ПРОБВАЛ, ПРЕДИ ДА СЕ ВАЙКА ЗА НАСТРОЙКИ.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Джъмпърът на Хитачито трябва да е конфигуриран на master (по картинката върху диска), дискът да е закачен на крайния IDE конектор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за мненията, във връзка с това, на стария HDD има инсталиран Windows Vista/7, не помня кой точно, но е 64 bit версия, понеже системата едно време беше с RAM DDR2 2x2 GB, инсталиран е преди години. Целта ми е да вляза във файловете, за да ги копирам и прехвърля.

Дъното, на което в момента се мъча да го вържа е Gigabyte 890XA-UD3.

Когато са свързани SATA HDD + IDE HDD едновременно се чува аларма, а старият HDD не се показва при възможностите за Boot. Поради това и коментара на "DarkEdge"предположих, че бъркам изначално.

Именно, че свързвам IDE кабела и този за захранването, но не и т.н. джъмпър (понеже никой кабел от захранването ми не пасва). В чуждестранен форум бях прочел, че може и без него, но явно се е визирала друга ситуация или просто е грешно твърдението.

Да вметна, че не съм много на "ти" с хардуера, но с четене и проби се уча, така че ме извенете, ако някои ситуации като тази с джъмпъра изглеждат абсурдни.

Видях в ebay китайците да продават адаптер, който свързва IDE HDD със съвременни системи посредством USB. Струва ми се евтино и просто решение за моята ситуация, струва ли си?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не не си струва!

Не ти трябва да зареждаш от IDE диска ОС, а само да е включен и да заредиш операционна от основния си диск.

Към диска трябва да имаш точно два кабела, не първо време изобщо не гледай джъмперите на диска - там се слага мост, а не кабел.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване