Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Привет, кой може да ми обясни как работи SWAP дяла?

Ситуацията е следната, имам Raspberry Pi3 B+ с микро SD карта 32 GB и 1 GB RAM.
Проблемът е следният, че рамта се препълва и почва да пише в картата swap файл и малинката умира, бавно и сигурно карта също умира.

Този проблем го реших, като закачих твърд диск на USB, в него създадох SWAP партишън 2 GB и с FSTAB казах на Pi3 B+ абе като рамта ти се напълни пиши по swap партишъна от HDD!

От тогава Pi3 B+ не е умирал и забивал  но виждам че си пише в swap дяла, беше 70 MB, напълни се до 80 MB а днес е на 190 MB.

Въпроса ми е как работи SWAP-а?

Притеснява ме че SWAP дяла ще се напълни до 2 GB някой ден и Pi3 B+ пак ще забива?

image.thumb.png.3f220a30a698dc47b4cf31a01d75a04b.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами след като мислиш, че това е нормален компютър... To не даваха ли акъл на Малинката/Портокала да има zram-swap... Наблюдавай го, и го снимай когато успееш да запълниш 2-те гири, вероятно ще е нов световен рекорд по ... мазохизъм.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 31 минути, бат'начо написа:

Ами след като мислиш, че това е нормален компютър... To не даваха ли акъл на Малинката/Портокала да има zram-swap... Наблюдавай го, и го снимай когато успееш да запълниш 2-те гири, вероятно ще е нов световен рекорд по ... мазохизъм.

SWAPA не се ли освобождава сам да го е*а?
Аз съм се прежалил на година да му сменям картата памет, имам си бекъп имидж,
обаче забиването при препълнена рам немога да го преживея....
ZRAM, от де да му намеря....

Най доброто уж било  swap партишън и ето дадох му и диша.

Притесняваме защо сам не си трие съдържанието а тенденциозно расте?

Ръчно ли трябва да трия swap-a и как?

Пито е чудесен за домашен мултимедиен център, файлов сървър, IPTV сървър, рекординг сървър, DLNA сървър, Radius Server, Syslog Server и airplay receiver.

Недостатък му е само малкия рам и краткият живот на картата памет.

Пфф виж, така се клиинвало :D

Eто солюшъна:
nano /etc/contrab

# clean swap partition in the first date of month
0 0 1 * * root  swapoff -a && swapon -a

E*и му м**ката сам си задаваш въпрос сам си отговаряш :D

swapoff -a && swapon -a

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Браво, ще стане от теб линуксчия:), упорит си и продължаваш да търсиш решение на проблема, а който търси, намира.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При рестарт, рам-та се изчиства.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Eclipse2G написа:

При рестарт, рам-та се изчиства.

Рамът да но слапа не.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, Танер Заит Расим написа:

Притеснява ме че SWAP дяла ще се напълни до 2 GB някой ден и Pi3 B+ пак ще забива?

Няма. И той се чисти, но защо да прави записи всеки път без нужда? Ако го назориш и препълни паметта, ОС ще почне да затваря приложения.

Ти си действай. Скоро би трябвало да има нова Малина и може да решат проблема с не особено подходящия носител. Поне така си мисля. :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Melmak ® написа:

Няма. И той се чисти, но защо да прави записи всеки път без нужда? Ако го назориш и препълни паметта, ОС ще почне да затваря приложения.

Ти си действай. Скоро би трябвало да има нова Малина и може да решат проблема с не особено подходящия носител. Поне така си мисля. :) 

Ами не е трудно да му вградят emmc или да му оставят сата интерфейс.

Със сата ще стане по стейбъл, и един ъпгрейд до поне 2 GB ще е трепач.

И една поправка не contrab ами crontab.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, bulljo написа:

Браво, ще стане от теб линуксчия:), упорит си и продължаваш да търсиш решение на проблема, а който търси, намира.

Въобще не ми се става линуксчия.... голям мазохизъм  си е в cli и conf файлове, има моменти в които се чудиш що нещо не върви, дори и такива в които се питаш защо върви...

Cisco с неговото cli и ios, както и Микротик с неговият RouterOS,  Сега и Pi3 B+ ми вдигнаха малко нивото както и Ubuntu Server версии без графичен интерфейс.

Ама да не ти казвам още се стресирам, като видя JunOS на Juniper мрежово оборудване,там са  мазохисти с ей едни такива дълги команди че си е е*ало м**ката.

С тея Микрософт сървъри и Cisco се разглезихме.....

Но при смяна на работа, в компании с интензивно ползване на линукс ще трябва да се оцелее, искаш не искаш учиш.

Надявам се нивото да ми е достатъчно да мина интервю :D

От къде учите на Bash и писане на скриптове за автоматизиране на определени неща?

Карах два основни линукс курса в Cisco, ама бяха супер базови нищо интересно.

А у дома минавам с Crontab, и няколко скрипта за сваляне на EPG от уеб и качването на xml файл в уеб, па от там друг скрип който го налива в IPTV сървър, и после това си работи 24/7 365. 

Ама на Bash са, не съм ги писал от нулата а преправял.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като на всякъде, с практика и упоритост стават нещата, а аз съм си най-обикновен дом. потребител, мога само кураж и морална подкрепа да ти дам, няма да се плашиш фирмите не търсят богове, а хора които могат да се учат в движение и да имат мотивация за това, аз съм сигурен че ще се справиш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Танер Заит Расим написа:

Със сата ще стане по стейбъл, и един ъпгрейд до поне 2 GB ще е трепач.

За SATA, да, би било голям плюс. И аз много искам да сложат истински портове. В момента не скоростта му куца, а точно портовете. Струва ми се, че ще сложат от тези новите mini карти, които ги има и на другите бордове. Просто са много ограничени откъм място и от към пари. По-реалистично очаквам реален Ethernet port /а не както е сега да минава през USB/, реални USB портове /а не хъб/, нов видеочип и съответно 2 или 4 GB RAM. Може би ще сложат и USB3. Но за SATA и mSATA не ми се вярва много. Освен ако не направят хитрото нещо да пуснат PRO платка. Тогава могат доста неща да развият и малко по-голяма цена не е проблем.

преди 4 часа, Танер Заит Расим написа:

Ами не е трудно да му вградят emmc

Ако му сложат вътрешен emmc ще го развалят. Напрактика, така му ограничават живота.

преди 4 часа, Танер Заит Расим написа:

Със сата ще стане по стейбъл,

Да, затова и аз си мисля, че ще направят нещо по въпроса. Но със сигурност основния им проблем в момента е видеочипа. Той ги връзва на 1 GB MAX.

преди 20 часа, Танер Заит Расим написа:

че рамта се препълва и почва да пише в картата swap файл

Опитай да караш без swap изобщо. Това работи доста добре. Може би ще трябва да намериш малко по-други сървиси, но общо взето се получава. Или примерно на сървисите, които пускаш, му дай да работи с по един процес, вместо много. Така свиваш ползваната памет.

преди 2 часа, Танер Заит Расим написа:

От къде учите на Bash и писане на скриптове за автоматизиране на определени неща?

Карах два основни линукс курса в Cisco, ама бяха супер базови нищо интересно.

Съмнявам се че някой изобщо знае bash добре. Поне от повечето админи. За курс съм гледал <този> и мисля пак да го гледам. Не че е много по темата за автоматизация, нито пък съм гледал / чел от 100 ресурса за сравнение. Обаче BASH-a е доста добре обяснен и мисля ще ти свърши работа. Автора е индиец, та ще ти трябва малко търпение и може би субтитрите. Обяснено е много за скриптовете, но няма десетки готови примери. Много добре развит, смислен и подробен курс. Чак се шокирах на подобно качество и то от Udemy.

Learn Advanced BASH for Automation and Productivity Boost

https://www.udemy.com/learn-advanced-bash-for-automation-and-productivity-boost/

Честно казано не очаквам в сериозна фирма да ползват точно BASH за автоматизация. Просто е малко стар, ограничен и странен за тази цел. По-скоро да ползват нещо друго и затова не обучават на него.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, DarkEdge написа:

Супер кутията и вентилатора сегашните, отиват на кино, но като гледам мога да го вържа и без да махам сегашната . Но пак не е додялан ?. Пак ще иска да буутва от картата. Гледам некви usb кабели, ако искам трети твърд диск да вържа сигурно ще е с този подход, благодаря за идеята.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да пробваш да намериш баланса на swappiness.
Трябва да видиш каква стойност е зададена по подразбиране при тебе ,която тъй да се каже  указва кога да се ползва swap дяла.
Ако се промени - например,започни да ползваш swap при 20% свободна RAM памет - това е равнозначно на 20.
https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?t=198765
Също пробвай да видиш кое приложение ползва swap.
Мисля,че smem трябва да работи за твоята система.
От тук smem-1.4.tar.gz.
https://www.selenic.com/smem/download/
Ето как го стартирах през терминал,разархивиран е в home.
 /home/nick/smem-1.4/smem
 Разбира се има го и като Linux пакет и в хранилищата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Супер, но проблема е решен със swap партишън на usb hdd със fstab, не забива повече, а чистене на swap правя автоматично с crontab в месеца веднъж и заспа всичко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само да добавя, проблем със SWAP партишъна е нямало, сам си пише и сам си трие нещата от SWAP партишъна, няма начин да се препълни само и не е необходимо да се чисти ръчно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване