Премини към съдържанието

Препоръчан отговор


Добър вечер . Имам едно питане. На 01.08.2018 подписах  договор за временна работа  в една фирма  срока му е 6 месеца. Исках да напусна работа след като му изтиче срока.  На 31 Януари  договора ми изтече .   И сега на 1 февруари ми казаха за да напусна трябвало да подпиша молба за предизвестие  която е 1 месец . Питането ми е имат ли такова право след като СРОКА НА ДОГОВОРА МИ Е ИЗТЕКАЛ ДНЕС !?  да ми предлагат предизвестие !  И със това предизвестие все едно ме карат да работа още 1 месец . 

Сподели този отговор


Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей, щом е изтекъл от какъв зор ще ти го казват?

Сподели този отговор


Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, fresh_bones написа:

Имам едно питане.

И аз имам едно питане ... Какво точно пише в договора???

Първо: Това трудов договор ли е или граждански???

Мога само да гадая ... но ми се струва, че е бил трудов договор с изпитателен срок в полза на работодателя ... в който е упоменато, че след изтичане на шест месеца въпросния става постоянен .... През тези шест месеца работодателя може да прекрати въпросния без предизвестие, докато работника с предизвестие, та тъй ... След изтичането на въпросните договора се счита за постоянен и в този случай и работодателя и работника трябва да направят предизвестие и в повечето случаи то е месечно ...

Обърнете се към инспекцията по труда...

п.п. Много хора не четат какво пише в договора който сключват с работодателя и остават с грешно впечатление ...

Успех!

Сподели този отговор


Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, fresh_bones написа:

Питането ми е имат ли такова право след като СРОКА НА ДОГОВОРА МИ Е ИЗТЕКАЛ ДНЕС !?  да ми предлагат предизвестие !  И със това предизвестие все едно ме карат да работа още 1 месец . 

 

Трудово-правните отношения са описани в КТ. Може да намерите информация на страницата на официална страница на Министерството на труда и социалната политика. Във вашия случая, Работодаля спазва разпоредбите на чл.326. Работодателя не Ви предлага или кара да работите още месец. Това е Ваш избор. С подписването на договора, Вие сте дал съгласието си с условията в него. Ако не пуснете предизвестие, ще дължите обещетение, описано най-отдолу в цитирания текст.

Успех, каквото и да изберете!

Прекратяване от работника или служителя

Прекратяване от работника или служителя с предизвестие – чл. 326 от Кодекса на труда (КТ)

Разпоредбата на чл. 326 КТ установява субективното право на работника или служителя да прекрати трудовия договор. Това е право на работника или служителя за едностранно прекратяване на договора и неговото упражняване зависи само от неговата воля. Без правно значение са причините, поради които той прекратява договора. Работникът или служителят не е длъжен да мотивира волеизявлението си за прекратяване. Може да бъде прекратен всеки трудов договор, независимо дали е сключен като безсрочен или срочен.

При прекратяването на договора на това основание не се изисква съгласието на работодателя.

Работникът или служителят упражнява правото си на прекратяване, като отправя до работодателя писмено предизвестие. Срокът на предизвестието при прекратяване на безсрочен трудов договор е 30 дни, доколкото страните не са уговорили по-дълъг срок, но не повече от 3 месеца. Уговарянето на срока на предизвестие може да бъде направено в колективен трудов договор в случаите на  уволнение по чл. 328, ал. 1, т. 1-4 и т. 11 КТ, като срокът може да бъде поставен в зависимост от продължителността на трудовия стаж на работника или служителя при същия работодател. И при уговарянето в колективен трудов договор срокът на предизвестие не може да бъде повече от 3 месеца.

За работниците и служителите, които заемат материално-отчетнически длъжности, в случай че предаването на повереното имущество не може да се извърши в 30-дневния срок, времето за предаване може да се удължи, но не повече от 2 месеца общо с предизвестието.

Срокът на предизвестието при прекратяване на срочен трудов договор е 3 месеца, но не повече от остатъка от срока на договора.

Работникът или служителят може да отправи предизвестие и по време на ползването на отпуск, независимо от вида на отпуска (платен годишен, неплатен, поради временна неработоспособност и т.н.). Срокът на предизвестието започва да тече от следващия ден на получаването му. Работникът или служителят може да оттегли предизвестието си, ако съобщи за това на работодателя преди или едновременно с получаването му. След този момент, до изтичането на срока му предизвестието може да се оттегли само със съгласието на работодателя.

Моментът на прекратяването е различен в зависимост от това дали работникът или служителят отработва целия срок на предизвестието или само част от него. Когато работникът или служителят спазва целия срок на предизвестието, трудовият договор се прекратява с изтичането на срока на предизвестието (чл. 335, ал. 2, т. 2 КТ). При неспазване на срока на предизвестието трудовият договор се прекратява с изтичането на съответната част от срока на предизвестието (чл. 335, ал. 2, т. 2 КТ).

Работникът или служителят има право да прекрати трудовия договор и преди да изтече срокът на връченото предизвестие за прекратяване, при което дължи на работодателя обезщетение в размер на брутното си трудово възнаграждение за неспазения срок на предизвестието (чл. 220, ал. 1 КТ).

Сподели този отговор


Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, ДиоиД написа:

И аз имам едно питане ... Какво точно пише в договора???

Първо: Това трудов договор ли е или граждански???

Мога само да гадая ... но ми се струва, че е бил трудов договор с изпитателен срок в полза на работодателя ... в който е упоменато, че след изтичане на шест месеца въпросния става постоянен .... През тези шест месеца работодателя може да прекрати въпросния без предизвестие, докато работника с предизвестие, та тъй ... След изтичането на въпросните договора се счита за постоянен и в този случай и работодателя и работника трябва да направят предизвестие и в повечето случаи то е месечно ...

Обърнете се към инспекцията по труда...

п.п. Много хора не четат какво пише в договора който сключват с работодателя и остават с грешно впечатление ...

Успех!

Да в полза на работодателя е значи всичко е точно . Мерси все пак. Само да питам тоя месец дет ще го карам с предизвестие плаща ли се или има възможност да ма измамат  им работа фрее. 


Сподели този отговор


Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

като ти изтече договора, трябва да ти дадат заповед и с нея в Бюрото по труд в 7 дневен срок

Сподели този отговор


Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 часа, fresh_bones написа:

плаща ли се или има възможност да ма измамат  им работа фрее. 

Плаща се! Споко ...;) Но ще се изплати в другия месец ... жената имаше подобен случай ... и доста трепереше, но и приведоха парите ...

Ако ... хм ... но се съмнявам .... все пак Ви "катурнат" .... има Инспекция по труда!

И повярвайте ми .... глобите са големи ... Закона е приет през 2001, но влезна в сила 2011 ако не се лъжа ...

Ето Ви линк за всички правни въпроси по КТ ....

Сподели този отговор


Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 2.02.2019 г. в 10:33, fresh_bones написа:

... Само да питам тоя месец, дет ще го карам с предизвестие ...

За този месец (или по-голям срок на предизвестие) има една тънкост.

Ако предизвестието е отправено от стана на работника/служителя - той си работи нормалните часове. Ако предизвестието е отправено от стана на работодателя - работника/служителя работи 1 час по-малко (при 8 часов работен ден)

Цитат
Чл. 157. (1) Работодателят е длъжен да освобождава от работа работника или служителя:
6. когато е отправено предизвестие от работодателя за прекратяване на трудовото правоотношение - по 1 час дневно за дните на предизвестието. От това право не може да се ползува работник или служител, който работи 7 или по-малко часове;
Кодекс на труда

Сподели този отговор


Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

  Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване