Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

За да не се повтарям, тук съм си казвал мнението за робство или владичество .

А  лъжата в началото на темата си остава лъжа. Никой не е забравил , нито изтрил никакви хайдути, Априлско въстание, Баташкото клане и т.н.

Самия факт че тази "новина" се  "претопля" периодично ме навеждеа на познатите сценарии на фейкометите.

Редактирано от miro20 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Иво Димов написа:

БКП

Ако беше по времето на БКП, такива отдавна щяха да са в Белене... "Цвета на нацията" - пу...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аман от евтини "сензации" и аман от жалки, провокативни теми на лицето от първия пост, търсещо единствено събиране на лайкове, за да е най-най-най-във форума.

Тя е ясна, ама повече се чудя на писалите тук коментари под пасквилите, разпространени от госпожата три години по-късно и дала линк за източник някаква нищо не значеща група във ФБ.
Барем отворете някой учебник по история вижте дали има хайдути, възстания, еничарство и т.н.

Жалка картинка...

Това е една малка част и не ми е идеята да ви просвещавам и да се впусна да ви доказвам тъпотиите от заглавния пост на темата, защото всеки има глава на раменете си и избира кой да го води за носа.

Събудете се, бе!!!
Имате интернет, ако не друго - използвайте го, преди да се юрнете в атака на измислените цели, посочени ви от някаква псевдопатриотка! :angry:

WhatsApp Image 2019-02-03 at 09.57.15.jpeg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В България е нямало робство по времето на османската империя. Нямало е и робски пазар. Даже хората са имали имущество. Имало е и хайдути ограбващи турците, като са използвали мотива, че се борят за свобода . Имало е такива, които реално се борят за свобода. В основата си хайдутството е имало за цел определена група хора да забогатеят след като ограбят други хора и точно заради това 5 века сме били под робство. Понякога е имало и незачитане на правата на българите от османската армия и това е водело до бунтове. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 43 минути, algor написа:

Аман от евтини "сензации" и аман от жалки, провокативни теми на лицето от първия пост, търсещо единствено събиране на лайкове, за да е най-най-най-във форума.

Тя е ясна, ама повече се чудя на писалите тук коментари под пасквилите, разпространени от госпожата три години по-късно и дала линк за източник някаква нищо не значеща група във ФБ.
Барем отворете някой учебник по история вижте дали има хайдути, възстания, еничарство и т.н.

Жалка картинка...

Това е една малка част и не ми е идеята да ви просвещавам и да се впусна да ви доказвам тъпотиите от заглавния пост на темата, защото всеки има глава на раменете си и избира кой да го води за носа.

Събудете се, бе!!!
Имате интернет, ако не друго - използвайте го, преди да се юрнете в атака на измислените цели, посочени ви от някаква псевдопатриотка! :angry:

WhatsApp Image 2019-02-03 at 09.57.15.jpeg

Откъде е снимката ?
Може ли повече подробности?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 54 минути, sky1 написа:

В България е нямало робство по времето на османската империя. Нямало е и робски пазар. Даже хората са имали имущество. Имало е и хайдути ограбващи турците, като са използвали мотива, че се борят за свобода . Имало е такива, които реално се борят за свобода. В основата си хайдутството е имало за цел определена група хора да забогатеят след като ограбят други хора и точно заради това 5 века сме били под робство. Понякога е имало и незачитане на правата на българите от османската армия и това е водело до бунтове. 

Баташкото клане също ли е било незачитане на правата на българите?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Мойра написа:

Баташкото клане също ли е било незачитане на правата на българите?

Баташкото клане е можело да се избегне, но в османската армия е имало хора, които са си правили каквото  искат и им е доставяло удоволствие да мачкат слабите. 

Имало е и много зверства в империята, като баташкото клане .  Рицарите от османската армия са се чувствали и са били безнаказани и са злоупотребявали с властта, която са имали и заради това се е стигнало и до клането.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Данъци облагащи българското население по време на турското робство

Не бива да се изкривява историческата истина, наричайки робството "присъствие" или "съжителство"!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, neroni написа:

Откъде е снимката ?
Може ли повече подробности?

От учебника по история  за 6-ти клас.
Учебника на детето в момента за учебната 2018-2019-а година, в който си има всичко от изброеното, което уж е премахнато.

А (да повторя) псевдоновината от заглавния пост в темата е от януари 2016-а година.
Пуснете един гугъл и сам ще се убедите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, M.Николов написа:

"Рицарите в османската армия".....нямам повече въпроси.

Спахиите са своего рода еквивалент на западноевропейските рицари. Тежко въоръжени конници, получили земя (лен) срещу задължението да воюват лично и да осигуряват войници за сюзерена си. С единствената разлика, че не са могли да предадат ленните си владения по наследство! Неточността в по-горното изказване се състои в това, че ленната система и спахийството са разтурени около средата на 18ти век, а баташкото клане е в края на 18ти век - около 46 години по-късно. Няма как спахиите/рицарите да са виновни за него. Виж, местните управници наели башибозука и оставили ги на самотек, са с двата крака в кюпа...

преди 6 часа, Мойра написа:

Данъци облагащи българското население по време на турското робство

Не бива да се изкривява историческата истина, наричайки робството "присъствие" или "съжителство"!

Робите нямат свое имущество. Данъци се плащат само от хора с имущество. Чисто технически, "турско робство" е метафоричен термин показващ колко тежко тежко и омразно е било османското владичество над българския народ, който не отговаря на историческата истина, но има предимно емоционална стойност. Лично аз, продължавам да използвам този термин, преди всичко, защото е дълбоко набит в главата ми и защото много добре и в малко думи предава социалното положение на българското население от това време.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе вие под робство само синджир и топуз на крака ли разбирате ?Кланетата на невинни жени и деца при потущаването на Априлското въстание сигурно са "косвени жертви ",а башибозука -добри и мили военнослужещи от типа "Тигрите на АРКАН ".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, darkterminal написа:

Робите нямат свое имущество

Роби е доста широко понятие..Кои точно роби не са имали свое имущество, изключая негрите и другите тъмнокожи африкански раси, които не са ги считали за равни на белите, а в някои случаи, дори не са ги броели за хора, а за добитък?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, ncl написа:

Какво общо имат тигрите? Те са просто патриоти...

Тигрите на Аркан за полу-военно формирование ,башибозука също по онова време са били нещо подобно.Какви патриоти са след като са избили 8 000 човека при клането в Сребреница ...............майко мила .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, 8 струнен самурай написа:

Навсякъде е така ;) , когато започнеш много да знаеш другите казват- тоя на умен ли ми се прави .

Всичко се прави за толерантност. Eдно време, когато е имало  използване на негри като роби всичко е било  точно, но в днешно време за да се смекчи миналото ги преименуват на афроамериканци  и като  афромериканчето- негърчето, зачете в учебниците пише  негри,  и е спокойно щото не се  отнася за него, то е АФРОАМЕРИКАНЧЕ!

Много си прав. Даже онзи ден ме обвиниха, че си налагам едва ли не със сила мнението и не търпя друго, а аз просто се опитвам да предпазя хората от грешки или разочарования през които аз съм минал. Но няма значение. Както се казва всичко е точно!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Потлед на робството от съвременна гледна  точка:

Роби на капитала

Да знам, мястото от което е взето е кофти. Ей сега ще намеря някоя официална медия обслужваща властта и подчинена на капитала, в която да пише това. :D

Лееееекинко го набивам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Иво Димов написа:

Тигрите на Аркан за полу-военно формирование ,башибозука също по онова време са били нещо подобно.Какви патриоти са след като са избили 8 000 човека при клането в Сребреница ...............майко мила .

Знам какви са и не ми трябва гугъл за целта. За мен са патриоти. Точка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, sliderum написа:

Роби е доста широко понятие..Кои точно роби не са имали свое имущество, изключая негрите и другите тъмнокожи африкански раси, които не са ги считали за равни на белите, а в някои случаи, дори не са ги броели за хора, а за добитък?

Кои роби са имали имущество? Робът, сам по себе си е имущество и заедно с всички предмети, които ползва, е собственост на господарят си. Докато българското население е имало право на собственост. Право на свободно придвижване и разполагане със лични средства. Право да търгува за собствена облага. Участвали са във властта. Да не говорим и за свободните градове (например Самоков), които са имали автономно управление и са били освободени от данъци.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, ncl написа:

Знам какви са и не ми трябва гугъл за целта. За мен са патриоти. Точка.

Значи искаш да кажеш ,че одобряваш избиването на 8 000 жени,деца и възрастни мъже .Голям патриотизъм.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, darkterminal написа:

Кои роби са имали имущество? Робът, сам по себе си е имущество и заедно с всички предмети, които ползва, е собственост на господарят си. Докато българското население е имало право на собственост. Право на свободно придвижване и разполагане със лични средства. Право да търгува за собствена облага. Участвали са във властта. Да не говорим и за свободните градове (например Самоков), които са имали автономно управление и са били освободени от данъци.

Аз те разбирам, ама ти мен не ме разбираш. Ама не си дочел определението докрай:

Цитат

Терминът „робство“ има и по-широка употреба, свързана с безправие, както и с подчиненост, зависимост

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не одобрявам. Но е нещо необходимо. Както евреите са избили местните племена(за жалост не много успешно), както американците са избили индианците(доста успешно), както са избити ацтеките...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бе какви 600 години .............клането при Сребреница е през 90-те години

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Подобни теми

• от Anita Hristova Trifonova
      Стефан Данаилов и Veronique Jano   Comon sava 1983

Почина легендата на българското кино Стефан Данаилов. Той си отиде на 76-годишна възраст. От месец той беше в интензивното отделение на Военномедицинска академия, където беше поставен в медикаментозна кома и на командно дишане.
      От ВМА потвърдиха, че въпреки усилията от лекарите, в 00:15 часа тази нощ Ламбо е напуснал този свят.
      Данаилов е български актьор с над 150 роли в киното, театъра и телевизията. През 1975 г. става заслужил артист, а през 1983 г. получава и отличието за народен артист.
      Стефан Данаилов е носител на множество международни отличия, награди "Аскеер" и ордени "Стара планина" и "Златен век". Бивш министър на културата и депутат от левицата. Данаилов е и зам.-председател на БСП.
      Той се превърна в идол на поколения още от първия си филмов хит "На всеки километър", където изигра майор Деянов. Умееше да носи по няколко дини под една мишница - киното, театъра, депутатството, партията. А партията го викаше на помощ все в тежки моменти - Ламбо беше този, който опитваше да внася мир между лагерите, да обединява, а не да разединява социалистите.
      Той е дългогодишен преподавател по актьорско майсторство за драматичен театър в НАТФИЗ. За своите студенти той бе известен с прозвището Мастера.
      Роден е на 9 декември 1942 г. в София. Мечтае да стане моряк в гражданския флот, защото морето винаги го е привличало, макар че няма „морска“ кръв. Майка му Евдокия Данаилова (1911 – 1963) е от Ловеч, а баща му полк. Ламби Данаилов (1905 – 1976) от Родопите, с. Райково, сега квартал на Смолян. Дядо му Васил Данаилов е деец на ВМОРО. Стефан има сестра – Росица Данаилова, също актриса, която е 9 години по-голяма от него.
      Съпругата му е Мария Димитрова Данаилова. Има син от актрисата Ирен Кривошиева – Владимир Данаилов (р. 27 юли 1986 г.). Има доведен син от брака си с Мария Данаилова.
      През ноември 2018 г. Данаилов разкрива, че е диагностициран с болестта на Паркинсон. Преди няколко години се лекува от лимфом, а през лятото Данаилов пострада изключително тежко след падане в апартамента си в Приморско. При инцидента той счупи тазобедрената си става. Последва успешна операция.
      Още като дете участва в игралния филм „Следите остават“ (1956). Докато е в казармата, смята да кандидатства история, но актьорът Иван Кондов, който тогава е съпруг на сестра му, го съветва да следва във ВИТИЗ „Кр. Сарафов“.През 1963 г. е приет в класа по актьорско майсторство на проф. Стефан Сърчаджиев. След неговата смърт Данаилов учи при Методи Андонов и проф. Анастас Михайлов. Завършва през 1967 г. и започва работа в Пловдивския театър „Н. О. Масалитинов“ (1967 – 1968). Работи в СИФ (1968 – 1973).Първите му роли в киното са във филмите „Понеделник сутрин“, „Морето“ и „С дъх на бадеми“. Популярността идва още след участието в ролята на Иван Загубански от филма „Първият куриер“, но избухва с невиждана сила, когато на телевизионния екран се появяват сериите от филма „На всеки километър“ (1969). С ролята на майор Деянов го запомня масовата аудитория в България. В периода между първите и вторите серии се снима в „Князът“ и „Черните ангели“.За малко напуска театъра и се отдава изцяло на киното. Има участия в повече от 80 филма, множество награди от национални театрални и филмови фестивали. Има награда за най-добра мъжка роля в „Князът“ и „Черните ангели“ на Фестивала на българските филми, Варна през 1969 г. Определен е за най-популярния актьор в Чехословакия за 1976 г.
      През 1973 г. се връща отново на сцената, за да се присъедини към трупата на Театъра на народната армия, а от 1979 г. постъпва в Народния театър „Иван Вазов“. Продължава да се снима много в киното и телевизията. На Стената на славата пред Театър 199 има пано с отпечатъците му.
      Данаилов бе министър на културата в правителството на Сергей Станишев от 17 август 2005 г. до 27 юли 2009 г. и депутат в XXXIX, XL, XLI, XLII, XLIII и XLIV народно събрание.

ПОКЛОН ПРЕД ПАМЕТТА МУ!
      https://www.youtube.com/watch?v=f2iU0Pfxrb4
      На всеки километър (1969) филм 1 - еп.10
      https://www.youtube.com/watch?v=QJ89BwsHrww
      Тайната на шифъра  - 5 серия

https://www.youtube.com/watch?v=9ZZbr7agpnY

Всяка неделя: събеседник по желание Стефан Данаилов
      НАРОДЕН ТЕАТЪР - "ИВАН ВАЗИВ" - "СТЕФАН ДАНАИЛОВ ни напусна тази сутрин ... Думите ги няма, за да изразим мъката от тази загуба...
      Българският театър, кино, култура вече не са същите.
      Светъл път, СТЕФАНЕ, приятелю! Почивай в мир!"

От Съюза на артистите в България цитираха негови слова:"Животът ми не мина в преследване на цели. Аз съм артист и умея да давам, затова и получавам.".
      Благодарим ти за всичко, което остави след себе си! Благодарим ти за ролите, за уроците, за талантливите ученици, за мъдрите слова и за отношението! Оставаш в сърцата ни като един от най-обичаните и най-уважаваните!
      Поклонението ще бъде на 2 декември от 11:00 часа във фоайето на Народен театър "Иван Вазов".

Корнелия Нинова: "България загуби един от големите си синове!"

Бойко Борисов се прости с Ламбо: "Сбогом! Беше голям мъж!"

А.Х.Т.sekirata cekupama

• от Anita Hristova Trifonova
      За теб Българийо днес плача - авторово поезия А.Х.Т. sekirata cekupama
    • от Анита Христова Трифонова
      Българийо, сълзите си изтрий , срамът измий - авторово поезия песен  музика текст изпълнение А.Х.Т. sekirata cekupama
      Независимост - голяма лъжа за България - авторово поезия А.Х.Т.sekirata cekupama
      https://www.vbox7.com/play:ca2e99f47c

Съединение на Източна Румелия с Княжество България 06 септември 2019 заря Пловдив

• Дарение

• Добави ново...