Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте! Пак съм аз. Дано не ставам досаден.

След дълго търсене из интернет така и не намерих тема за температурите, а само отделно по компоненти. Затова реших, че ще полезно не само за мен, но и за хората след мен да съществува една такава тема за хората, които не знаят и искат да разберат.

Знам, че от хардуер до хардуер има разлика, съответно и в самите температури, но целта е да се даде някакво ориентировъчна средна стойност на нормални и допустими температури под и без натоварване.

Прикачвам 2скрийнчета, 1вият е 10 мин стрестест, а 2рия 20 мин. почивка след него. Термопастите на процесора и видеокартата са сменени. Моля, споделете мнение, нормални ли са температурите, къде трябва да внимавам и какво мога да направя по въпроса, за да се смъкнат. Също имаме предвид и летните жеги като дойдат кво ще стане... Отново много ви благодаря за съдействието, невероятни сте! :)

1.png

2.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не! Високи са. Ако този компютър постоянно седи с тези температури ще умре. Да не говорим, че сега времето е зимно. Интересно какво ще правиш лятото?

1. Добавяш си вентилатор на видеокартата.  Пасивното охлаждане се нуждае от хубаво поток в кутията, а ти нямаш такъв.

2. Ако имаш възможност си смени и охлаждането на процесора с по-добро. Това е интелски процесор немислимо е да грее така.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Емил Костов написа:

Не! Високи са. Ако този компютър постоянно седи с тези температури ще умре. Да не говорим, че сега времето е зимно. Интересно какво ще правиш лятото?

1. Добавяш си вентилатор на видеокартата.  Пасивното охлаждане се нуждае от хубаво поток в кутията, а ти нямаш такъв.

2. Ако имаш възможност си смени и охлаждането на процесора с по-добро. Това е интелски процесор немислимо е да грее така.

Би ли казал нормалната граница на температури под натоварване какви са за всеки компонент, за да е по-структурирано. Благодаря.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, Cvetanov Posveteniat написа:

Би ли казал нормалната граница на температури под натоварване какви са за всеки компонент, за да е по-структурирано. Благодаря.

Зависи от хардуер, от охлаждане, от кутията в която е поставен въпросния хардуер.  CPU както и GPU могат да държат на тези температури, но елементите около тях като видеочипове, кондензатори и прочие не. Те или изгарят или се разпояват и тогава знаеш какво се случва.

Все пак ето моето мнение. Който иска може да се съобразява с него, който иска не. Може и да тества.

Нормални температури:

CPU от 40-65, максимум 70.

GPU от 40 до 80 като при 70,80 градуса е хубаво да се добави вентилатор в кутията, който допълнително да движи въздуха, за да могат да се охлаждат добре и останалите компоненти на видеокартата, особено видеорамта.

HDD - 35 до 40 градуса.

Въобще в една кутия останалият хардуер не бива да е подложен на температури по големи от 60 градуса. Иначе се рискува машината да се повреди.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зависи от процесора, повечето intel процесори държат без проблем температури до 90-95 градуса, като след това започват да тротълват - да работят на по-ниски честоти, докато се охладят. По-старите може и да не са така, а директно да изключват, зависи и дъното как е направено и какви опции има. Процесора ти е в границата на максималните температури - не е много добре постоянно да държи температура 85 градуса и нагоре, но ако го прави само при стрес тест, а при нормална работа температурата е по-ниска, не би трябвало да имаш проблеми. Ако искаш да тестваш каква максимална температура може да ти достигне процесора, можеш да ползваш prime95 или powerMAX - на второто избираш AVX, понеже там се генерира максимална топлина. Почти същото е и  на Aida64, като сложиш отметка само на Stress FPU.

Относно видеокартата - аз съм с GTX 970 и стандартно е направена да тротълва над 79 градуса. С NVIDIA Inspector мога да променя този лимит до 91 градуса, такива са зададените фабрични стойности от производителя в BIOS-а на видеокартата.

преди 28 минути, Емил Костов написа:

Въобще в една кутия останалият хардуер не бива да е подложен на температури по големи от 60 градуса. Иначе се рискува машината да се повреди.

И кой е този хардуер, който не трябва да работи на температури над 60 градуса? За RAM паметите зависи, но температури дори 90 градуса и нагоре за чиповете не са фатални в повечето случаи, а реално за да ги направиш толкова трябва яко да загрееш въздуха в кутята, да им вдигнеш волтажа и да им направиш сериозен overclock:

https://www.micron.com/products/dram/ddr3-sdram
Op. Temp.
0C to +95C, -40C to +95C, -40C to +105C, -40C to +125C

Чипсета може да издържи до към 110 градуса:

http://www.tomshardware.co.uk/forum/278184-30-highest-safe-temperature-limits

Ако температурите на най-горещия компонент са до към 80 градуса при стрес и под това при нормална работа, няма за какво да се притесняваш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма да споря. Дал съм мнение. Който иска да си държи машината и с температури над 100 градуса. Всеки сам си преценява как да се грижи или да си използва компютъра. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, Емил Костов написа:

Няма да споря. Дал съм мнение. Който иска да си държи машината и с температури над 100 градуса. Всеки сам си преценява как да се грижи или да си използва компютъра. 

Аз гледам какво дават като спецификации. Колкото по-ниско, по-добре, но на мощен процесор или с по-голяма консумация (примерно както е Q8200) е почти невъзможно да се достигнат температури от 60 градуса под товар/стрес, дори ще трябва водно охлаждане и delid, ако става въпрос за интел. По-скоро максимални температури до към 85 градуса са по-реалистични. На моя Xeon 1230 V2 от подписа съм му направил delid, с голям охладител е, термопаста MX-4 и сравнително добра кутия, има и вентилатор зад него да вади топлия въздух и въпреки това при продължителен товар при игри съм го виждал да вдига към 70 градуса, а при стрес тест след това като е загрял отива и към 74 градуса целзий, въпреки че това са екстремни ситуации. В повечето случаи при леко/нормално натоварване е около 40-55 градуса, иначе в покой около 30-33. Твоя процесор какъв е и под стрес тест какви температури вдига, ако не е тайна?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моя T8300 в момента е на 25 градуса, а е лаптоп с паста на 10+ години, вярно пуснат е само от 50 мин. като единствено сърфирам в нета.

Твоята система като я запалиш и не правиш на нея нищо в продължение на 10/20/30 мин. как се движат температурите?

Какво бяха температурите преди смяната на пастата? Каква паста сложи? Почисти ли добре старата?

Предложение - защо не направиш тема "Въпросите на Cvetanov Posveteniat" или "Из мъките на едно Lenovo ... (model)" или нещо такова :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

CPU и GPU могат да държат да високи температури, но елементите около тях не могат.  Това най-лесно се наблюдава при лаптопите. Най-често се разпоява чипа на видеокартата.  По същия начин се случва и ако една  десктоп карта постоянно е тормозена на 85-90 градуса. Особено при така наречените копачки. Ако не се сложи допълнително охлаждане, което да подпомага охлаждането на видеорамта след 6-7 месеца картата умира. 

Процесорът ми е core to quad q9400. Сложих му по-добро охлаждане както имам и допълнителен вентилатор в кутията. При стрестест не вдига повече 65 градуса и това лятото. Сега не съм го тествал, а и няма нужда. Не го товаря.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При такива температури и над тях продължително време може и да има проблеми. Но не при температури до към 80 градуса или още повече невъзможните 60, както ти твърдиш.

А и тези температури са температурите на ядрото на компонента, около него са в пъти по-ниски.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Емил Костов написа:

По същия начин се случва и ако една  десктоп карта постоянно е тормозена на 85-90 градуса. Особено при така наречените копачки.

Знаеш ли каква е разликата между натоварването на картата по време на майнинг и по време на гейминг ?  Изобщо по какъв начин се настройва дадена карта , какъв волтаж се задава , честоти и т.н. Не съм виждал някой да копае до момента с подобни настройки над 60-65 градуса на ядрото . Особено при нвидия дори най енергоемките алгоритми не товарят картата толкова , че да премине тези градуси. По скоро при АМД мога да спомена 1-2 изключения , но дори и там старите зверове r9 290/290X не минаваха 70-75градуса при майнинг.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Емил Костов написа:

Не! Високи са.

Емо, в колко ситуации и колко време тази машина ще работи в такъв стрес режим?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, DarkEdge написа:

Емо, в колко ситуации и колко време тази машина ще работи в такъв стрес режим?

Още в началото съм написал, че ако системата работи така ще има проблем.  Ако се пусне на този компютър една по-тежка игра ще се случи точно това. Освен играта обаче е пуснат FB, youtibe, skype и познай какво става.  Освен това тази пасивна видеокарта си грее, което не е хубаво за системата.

преди 4 минути, pepy86 написа:

Знаеш ли каква е разликата между натоварването на картата по време на майнинг и по време на гейминг ?  Изобщо по какъв начин се настройва дадена карта , какъв волтаж се задава , честоти и т.н. Не съм виждал някой да копае до момента с подобни настройки над 60-65 градуса на ядрото . Особено при нвидия дори най енергоемките алгоритми не товарят картата толкова , че да премине тези градуси. По скоро при АМД мога да спомена 1-2 изключения , но дори и там старите зверове r9 290/290X не минаваха 70-75градуса при майнинг.

Ако може да я настроиш, но в повечето случаи картата се изтисква  за няколко месеца и след това се продава с остатъчна гаранция. Доста хора се оправиха с такива видеокарти. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Емил Костов написа:

Ако се пусне на този компютър една по-тежка игра ще се случи точно това.

На 710 коя тежка игра ще тръгне? Освен ако не е на 800х640 (в кръга на шегата)...
А и това си е чисто офис машина.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, DarkEdge написа:

На 710 коя тежка игра ще тръгне? Освен ако не е на 800х640 (в кръга на шегата)...
А и това си е чисто офис машина.

Ами спокойно ще му върви Lineage , LOL, WOW. Както е с пасивно охлаждане ще си държи 70-80 градуса без проблем и ако в кутията няма охлаждане става чудесно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Raze написа:

Аз гледам какво дават като спецификации. Колкото по-ниско, по-добре, но на мощен процесор или с по-голяма консумация (примерно както е Q8200) е почти невъзможно да се достигнат температури от 60 градуса под товар/стрес, дори ще трябва водно охлаждане и delid, ако става въпрос за интел. По-скоро максимални температури до към 85 градуса са по-реалистични. На моя Xeon 1230 V2 от подписа съм му направил delid, с голям охладител е, термопаста MX-4 и сравнително добра кутия, има и вентилатор зад него да вади топлия въздух и въпреки това при продължителен товар при игри съм го виждал да вдига към 70 градуса, а при стрес тест след това като е загрял отива и към 74 градуса целзий, въпреки че това са екстремни ситуации. В повечето случаи при леко/нормално натоварване е около 40-55 градуса, иначе в покой около 30-33. Твоя процесор какъв е и под стрес тест какви температури вдига, ако не е тайна?

По принцип моята машина е мнооого тиха и едвам установих, че работи, когато го включих за първи път. Вентилаторите могат да се въртят и по силно, но мито от биос нито чрез програми мога да увеличавам или намалявам. Има и един вентилатор отзад на кутията до процесора, който извежда въздуха, но и той и процесорския са много бавни и тихи, може би затова вдига процесора такива темп. Сега отново сложих един не много силен 120мм 0.15А мисля беше, да духа отпред и след малко ще дам резултати.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Принципно тези маркови машини са си изчислени да работят тихо и в рамките на допустимите температури. Щом тази машина от 2008 година до сега (съдейки кога е излязъл процесора) работи без проблеми 10+ години, едва ли има нужда от твоите манипулации, с които най-много да навредиш. Тествай максималната температура при нормалната ежедневна работа, която вършиш с компютъра, а не при екстремни ситуации.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, plamen_petrov_80 написа:

Моя T8300 в момента е на 25 градуса, а е лаптоп с паста на 10+ години, вярно пуснат е само от 50 мин. като единствено сърфирам в нета.

Твоята система като я запалиш и не правиш на нея нищо в продължение на 10/20/30 мин. как се движат температурите?

Какво бяха температурите преди смяната на пастата? Каква паста сложи? Почисти ли добре старата?

Предложение - защо не направиш тема "Въпросите на Cvetanov Posveteniat" или "Из мъките на едно Lenovo ... (model)" или нещо такова :)

Добра идея за темите. Не ми се иска да го кажа, ама така като го тръгнахме скоро и други теми ще отварям :(

Почистих старата т.п. с мокра кърпичка, след това с кърпа за очила. Пастата е от комп. магазин някаква силиконова само такива имаха аз исках друга, ама... Предишни темп. не знам, купих го и ги смених пастите.

!!! Преди да сложа преден вентилатор процесора беше 55, сега е с 5 градуса надолу, а гпуто беше 43, сега е 27. И харда долния е свалил около 10 градуса. Всичко това без товар... яд ме е за процесора само той ми е малко височко!...

преди 12 минути, Raze написа:

Принципно тези маркови машини са си изчислени да работят тихо и в рамките на допустимите температури. Щом тази машина от 2008 година до сега (съдейки кога е излязъл процесора) работи без проблеми 10+ години, едва ли има нужда от твоите манипулации, с които най-много да навредиш. Тествай максималната температура при нормалната ежедневна работа, която вършиш с компютъра, а не при екстремни ситуации.

Отвреме навреме ми се налага да рендвам от вегаса... затова се мъча с тия тестове...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Марка, модел няма ли си тази паста?

Нямам преки наблюдения върху Q8200 точно, от тази генерация само 4 ядрен Xeon съм пипал на живо (ако не пропускам нещо) - лошото е, че в момента не помня каква температура точно държеше, но той бе в климатизирано помещение така, че няма да е много честно сравнението.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 34 минути, plamen_petrov_80 написа:

Марка, модел няма ли си тази паста?

Нямам преки наблюдения върху Q8200 точно, от тази генерация само 4 ядрен Xeon съм пипал на живо (ако не пропускам нещо) - лошото е, че в момента не помня каква температура точно държеше, но той бе в климатизирано помещение така, че няма да е много честно сравнението.

http://prikachi.com/images.php?images/217/9497217o.jpg

Снимка

Интересното е, че исках друга паста, но нямаха и продавачката ме убеждаваше, че слагат тази силиконова от години на хората (сервиз са) и никой не се е върнал да им се оплаче. Та я взех... моля те, не ми казвай, че трябва да я сменям... :(

преди 39 минути, plamen_petrov_80 написа:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ужас....

Поръчай си това и разкарай този боклук, който си сложил:

http://nikem-bg.net/computer-components/Arctic-MX-4-Thermal-Compound-2g-ACTCP00007A/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето резултати след поставяне на преден вентилатор (с нормална работа, имах и по-силен, но ме заболява главата - а спането става невъзможно).

Преди-след вентилатора срес тест 11 мин.

http://prikachi.com/images.php?images/227/9497227F.png

Оправихме проблема с картата. КАК ДА ОПРАВЯ ТОЯ ПРОЦЕСООООР, УФФФ, УЖАС!

преди 4 минути, Raze написа:

Ужас....

Поръчай си това и разкарай този боклук, който си сложил:

http://nikem-bg.net/computer-components/Arctic-MX-4-Thermal-Compound-2g-ACTCP00007A/

И на процесора и на видеото е тая паста. Ще се смъкнат ли температурите, като сложа тази? Бахти колко работа си отворих... малко ме шубе да не прецакам нещо ама ако се налага я поръчвам?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Cvetanov Posveteniat написа:

Ето резултати след поставяне на преден вентилатор (с нормална работа, имах и по-силен, но ме заболява главата - а спането става невъзможно).

Преди-след вентилатора срес тест 11 мин.

http://prikachi.com/images.php?images/227/9497227F.png

Оправихме проблема с картата. КАК ДА ОПРАВЯ ТОЯ ПРОЦЕСООООР, УФФФ, УЖАС!

И на процесора и на видеото е тая паста. Ще се смъкнат ли температурите, като сложа тази? Бахти колко работа си отворих... малко ме шубе да не прецакам нещо ама ако се налага я поръчвам?!

Пак казвам температурите са високи, а вентилаторите вият, защото искат да охладят системата.

Вземи си един вентилатор и си го монтирай на охлаждането на пасивната видеокарта. Може да го хванеш и със свински опашки. Колкото до процесора, ако си монтирал всичко коректно и си сменил термопастата не бива да имаш такива температури.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ах как ме прецакаха от тоя сервиз... от провинцията съм тук нямаме много избор. Ако я сменя тази термопаста с по-качествена ще има ли осезаем ефект или да не се занимавам?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Cvetanov Posveteniat написа:

Ах как ме прецакаха от тоя сервиз... от провинцията съм тук нямаме много избор. Ако я сменя тази термопаста с по-качествена ще има ли осезаем ефект или да не се занимавам?

Ти как си мислиш? Дали ще има, след като толкова хора те съветват точно това? Утре може да ти продадат от същия сервиз бяла паста за обувките ти. Ще я купиш ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване