Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте! Имам проблем с камерата! Linux mint 18.3 не я разпознава! Малко куча марка е CANYON ! Нито Skype,нито Facebook, нито никое приложение от софтуерния мениджър,което съм изтеглил,не може да я подкара! Само черен екран! Някакви предложения ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 39 минути, georchev написа:

Здравейте! Имам проблем с камерата! Linux mint 18.3 не я разпознава! Малко куча марка е CANYON ! Нито Skype,нито Facebook, нито никое приложение от софтуерния мениджър,което съм изтеглил,не може да я подкара! Само черен екран! Някакви предложения ?

Проверка на друг компютър!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, georchev написа:

Под windows работи,под Linux mint,не ще!

Въобще не е куче марка. Имам слушалки и камера Canyon, който са вече на 12 години и си работят. Кажи точния модел на камерата , за да се види дали има драйвери от сайта на производителя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, georchev написа:

Под windows работи,под Linux mint,не ще!

Говорим за един компютър с две операционни системи или два компютъра?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Един компютър с две операционни системи! Отделно на друг лаптоп,който е само с win си работи! И на този работи, само под win,но Linux не я засича,а пък звука е лудо пищене е цвърчане,защото микрофона е в камерата,вграден !!!  Мистерия      А модела е: CN-WCAM23

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, Емил Костов написа:

Въобще не е куче марка. Имам слушалки и камера Canyon, който са вече на 12 години и си работят. Кажи точния модел на камерата , за да се види дали има драйвери от сайта на производителя.

Тъкмо щях да питам туй нящу дравъри-майвъри и тъй нататък няма ли ииии ме изпревари... :(

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както вече ви посъветваха потърсете драйвери за тази камера от сайта на производителя!  http://www.canyon-tech.com/archive/voip/webcams/CN-WCAM23#pr-switcher

http://mxhaard.free.fr/download.html

Редактирано от barbuncela (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бе кви драйвери ...........ша ме пукнете :))))))))) Образи 

Я инсталирай това 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, Иво Димов написа:

Бе кви драйвери ...........ша ме пукнете :))))))))) Образи 

Я инсталирай това 

А да!! забравих, че Линукс не иска драйвери. Той даже и без хардуер тръгва!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Още от ерата на Windows XP guvcview работи коректно с моята "дърта" камера Microdia Clas Ohlson TWC-30XOP WebCam.

Няма начин да не ти работи,разпознае камерата.

sudo apt install guvcview

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, Емил Костов написа:

А да!! забравих, че Линукс не иска драйвери. Той даже и без хардуер тръгва!

С сетиш :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Иво Димов написа:

С сетиш :)

Напротив, понякога си иска драйвери. Особено е капризен към USB, Wi-Fi и камери. Понякога няма решение на тези проблеми!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За безжичните карти да ,ама баш за камери никой няма седне да пише драйвер за линукс повярвай ми :))))))))Просто чиляко няма инсталиран софтуер който да визуализира камерата на екрана .......................уаааааааааааааа:) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, nick_dimitrov написа:

Още от ерата на Windows XP guvcview работи коректно с моята "дърта" камера Microdia Clas Ohlson TWC-30XOP WebCam.

Няма начин да не ти работи,разпознае камерата.

sudo apt install guvcview

Не винаги. Зависи от версията на ядра, хиксове и т.н. Един път иска хранилище, друг път не... Cheese е "малко по-корава" в това отношение. Може да пробва дали върви през vlc (там ctrl+c и възпроизвеждане). Ако не тръгне ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, бат'начо написа:

Не винаги. Зависи от версията на ядра, хиксове и т.н. Един път иска хранилище, друг път не...

В момента става въпрос за Минт и не иска хранилища.Не помня искало ли е някога такива и не мисля,че е проблем.

Най-простия вариант - да се види  засича ли се след инсталация на hardinfo в менюто USB Devices.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При мен долния ред е "човекът". Това - в скайп.

2019-02-04-23-23-18.png

Малко съмнително да е от това, но какво казва командата groups.

2019-02-04-23-29-54.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Големи линуксаджии сте били, ама ви липсват първите 7 часа от първите ви стъпки в това пингвинско блато.
Хайде от мен да мине, абсолютен начинаещ да ви отвори очите, те това трябва за да ви е сигурна работата за в Минт:

USB Video class  -> plug and chat

да поддържа уеб камерката и работи без инсталация на драйвъри даже и в Уин.

Примери - C270 HD Logithec, или пък Live!Cam Sync HD 720p

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 часа, Емил Костов написа:

Напротив, понякога си иска драйвери. Особено е капризен към USB, Wi-Fi и камери. Понякога няма решение на тези проблеми!

Съгласен, обаче не мисля че случаят е такъв.

преди 18 часа, Иво Димов написа:

За безжичните карти да ,ама баш за камери никой няма седне да пише драйвер за линукс повярвай ми :))))))))Просто чиляко няма инсталиран софтуер който да визуализира камерата на екрана .......................уаааааааааааааа:) 

Много си прав. Те са интегрирани отдавна.

Цитат

Welcome to the USB Video Class Linux device driver home.

The goal of this project is to provide all necessary software components to fully support UVC compliant devices in Linux. This include a V4L2 kernel device driver and patches for user-space tools.

http://www.ideasonboard.org/uvc/

https://help.ubuntu.com/community/Webcam

преди 22 часа, georchev написа:

Провери дали устройството се поддържа от UVC. Може да потрабва да вземеш IT чрез командата:

sudo lsusb

И после гледаш в списъка на този адрес: http://www.ideasonboard.org/uvc/

Както се вижда, доста CANYON се поддържат. Но не си дал модела, така че не може да кажем директно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 51 минути, Melmak ® написа:

Но не си дал модела, така че не може да кажем директно.

Е, казал е, нещо такова.

CAMCANYCNWCAM23_350x350.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, бат'начо написа:

Е, казал е, нещо такова.

Вярно, грешката е моя. Не мога да разбера обаче, дали още се поддържа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Melmak ® написа:

Е па аз нали написах същото което пише в линка от теб.
Само че те там на англиски казват:

When looking to purchase a webcam for use with Ubuntu, you should look for a UVC compatible camera.

Значи камерката трябва да е съвместима с UVC.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 6.02.2019 г. в 0:15, Белгиеца написа:

Е па аз нали написах същото което пише в линка от теб.
Само че те там на англиски казват:

When looking to purchase a webcam for use with Ubuntu, you should look for a UVC compatible camera.

Значи камерката трябва да е съвместима с UVC.

Че съм писал тъпотии на моменти е вярно, но и ти не си по-далеч. Първо, това с UVC е по-скоро било временна инициатива. Отдавна не са обновявали сайта, но всичко от там е в явдрото на Linux, а навярно и много повече. Също така в ядрото е и драйвъра spca5xx от французина, за който спомена @barbuncela по-горе. Именно според неговия лист CN-WCam23 трябва да работи.

http://mxhaard.free.fr/spca5xx.html

на 4.02.2019 г. в 18:38, georchev написа:

Виж дали имаш папка /dev/video* на линукс-а. Ако няма поне /dev/video0 когато си включил камерата в компютъра, значи устройството не е инициализирано и никой софтуер няма да ти работи. Това би трябвало да се случва автоматично. Така че ако няма такава папака, няма смисъл да се занимаваш повече с проблема. Недей да търсиш за външни драйвъри, те трябва да идват с ядрото. Поне за конкретния случай с камерите.

Може спокойно да провериш през файловия браузър. Другия и по-правилен начин през терминала:

file /dev/video*

или

sudo apt-get install v4l-utils
v4l2-ctl --list-devices

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 7.02.2019 г. в 15:39, Melmak ® написа:

Че съм писал тъпотии на моменти е вярно, но и ти не си по-далеч.

Ръзликата между нас двамата е, че аз не съм се оженил официално за линукс, днеска съм с  него а утре може нещо друго да ползвам. Докато ти си нагазил с двата крака надълбоко в линукс сектата, до такава степен, че не можеш простичко да кажеш направи това на новобранеца и ще проработи при теб.
Аз съм пробвал при мен други уебкамерки на разни дистрибуции, една стара работеше в един софтуер като по магия на ниска резолюция само.
Но важното в случай е да разбере някой минаващ от тук, каква нова камерка да си купи, за да му работи в линуксите , а не да чете, че било имало ядра и костилки в жълтите праскови.
Щото с линуксите изненадите не са изключение някакво, а са чести. Принтера ми взима хартията отдолу при уиндоус, а с линукс я търси отгоре. Е, ако те питам що не тръгва принтера в Минт, вместо да ми обясняваш ядрото кой номер е, драйвъра как е писан от кой колектив, да ми показваш списъци с модели принтери и т.н., кажи ми само да му сложа хартията отгоре и ще работи. Те това очакваме ние мързеливите ползватели, лесничко и кратичко работещо съветче.
Не сме се засилили да ставаме разбирачи по пингвинска ветеринарска наука.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ми ни ползвай Минт, с който свършва светът, а друго (розово, за предпочитане, сега е "актуално", мой и да потръгне доктората).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване