Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,

Имам нужда от информация по следния казус. Съпругът ми има втори баща, който не го е осиновил при сключване на брака, т.е. не му е наследник по никакъв начин. Вторият му баща е собственик на етаж от къща, която придобива по наследство от родителите си. Той няма деца. Не е бил женен преди брака с майката на съпруга ми. Има две сестри, а родителите му са починали. Няма добри взаимоотношения между роднините и никой не иска да има нищо общо с имоти на другите.

Въпросът ми е какво ще се случи с имота след евентуална смърт на втория баща на съпругът ми? Как ще се наследи имота- по 1/2 от съпругата / майката на мъжа ми/ и 1/4 на всяка сестра или по някакъв друг начин? Дано да съм обяснила правилно ситуацията. Оставам на разположение, ако трябва нещо да доуточнявам!

Ще съм благодарна, ако ми дадете информация:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, silvimihaylova написа:

Здравейте,

Има юридически форум на български език, адвокатите са там.
Има и закон за наследтвото, намери си го в интернет.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 8.02.2019 г. в 0:40, Белгиеца написа:

Има юридически форум на български език, адвокатите са там.
Има и закон за наследтвото, намери си го в интернет.

Принципно си прав - форума е тук Юридически форум, макар че не всички там сме адвокати!
Това не пречи да „погостувам“ и тук! Дали тук или там - разлика няма.
Ето и Закона за наследството.

на 7.02.2019 г. в 16:34, silvimihaylova написа:

Здравейте,

Имам нужда от информация по следния казус. Съпругът ми има втори баща, който не го е осиновил при сключване на брака, т.е. не му е наследник по никакъв начин. Вторият му баща е собственик на етаж от къща, която придобива по наследство от родителите си. Той няма деца. Не е бил женен преди брака с майката на съпруга ми. Има две сестри, а родителите му са починали. Няма добри взаимоотношения между роднините и никой не иска да има нищо общо с имоти на другите.

Въпросът ми е какво ще се случи с имота след евентуална смърт на втория баща на съпругът ми? Как ще се наследи имота- по 1/2 от съпругата / майката на мъжа ми/ и 1/4 на всяка сестра или по някакъв друг начин? Дано да съм обяснила правилно ситуацията. Оставам на разположение, ако трябва нещо да доуточнявам!

Здравейте!

От Вашия въпрос се разбират няколко неща, като основното е, че втория съпруг на майката на Вашия съпруг все още е жив. А принципа е - жив човек наследници няма!

Цитат
Чл. 1. Наследството се открива в момента на смъртта в последното местожителство на умрелия.

Затова всичко казано ще бъде хипотетично - с идеята, че сегашното състояние ще се запази.

Щом потенциалния наследодател няма собствени и осиновени деца (наследници от I ред) и живи родители (наследници от II ред), наследяват сестрите (наследници от III ред) и преживелия съпруг. Ако междувременно, някой от тримата е починал - неговия дял ще бъде наследен от неговите деца (в случай, че има такива). Става дума за децата на сестрите и Вашия съпруг - той не е пряк наследник на втория съпруг на майка си, но е нейн низходящ.

Що се отнася до дяловете - прилага се 

Цитат
Чл. 9. (2) Когато съпругът наследява заедно с възходящи или с братя и сестри, или с техни низходящи, той получава половината от наследството, ако то се е открило преди навършването на десет години от сключването на брака, а в противен случай получава 2/3 от наследството.

Тоест - въпросът е, колко време ще е продължил бракът между майката на Вашия съпруг и нейния втори съпруг.

Надявам се, че Ви е станало по-ясно. Ако имате въпроси - не се притеснвайте да питате.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти адвокат ли си бе ?
Ако да, що забрави за завещанието му , а ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, Белгиеца написа:
Ти адвокат ли си бе ?

Ако да, що забрави за завещанието му , а ?

А ти … идиот ли си? Това, което съм обяснил е „Наследство по закон”

Дали има завещание, дали е актуализирано, какво пише в него -това са въпроси, на които се отговаря чак когато наследодателя почине! Това не ти е Белгия - в България сравнително рядко (все още) се правят завещания.

Но даже и да има завещание:

Цитат
Чл. 14. (2) Завещателните разпореждания във всички случаи не могат да накърняват запазената част (чл. 29).

Чл. 28. (1) Когато наследодателят остави низходящи, родители или съпруг, той не може със завещателни разпореждания или чрез дарение да накърнява онова, което съставлява тяхна запазена част от наследството.

(2) Частта от наследството вън от запазената част е разполагаемата част на наследодателя.

Чл. 29. (1) Запазената част на низходящи (включително и осиновените), когато наследодателят не е оставил съпруг, е: при едно дете или низходящи от него - 1/2, а при две и повече деца или низходящи от тях - 2/3 от имуществото на наследодателя.

(2) Запазената част на родителите или само на преживелия от тях е 1/3.

(3) Запазената част на съпруга е 1/2, когато наследява сам, и 1/3, когато наследодателят е оставил и родители. Когато наследодателят е оставил низходящи и съпруг, запазената част на съпруга е равна на запазената част на всяко дете. В тия случаи разполагаемата част при едно дете е равна на 1/3, при две деца е равна на 1/4, а при три и повече деца е равна на 1/6 от наследството.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако си адвокат и не ми споменеш за завещание и искаш да ти платя, еми ще пиеш една студена вода.
На умрелият ми брат щастивата му вдовица се съветвала с един адвокат, работил бил в организация някаква на адвокатите, пък бил и нещо техен роднина.
Оня льольо така хубавко я беше успокоил, че без подписа на дъщеря ѝ съм нямал да мога да продам моя дял от наследствени земеделски земи, че тя му повярвала и разбра точно 3 месеца по-късно, от и-мейла който прадих до щерка ѝ, да ѝ кажа че не сме вече съсбственици на земята на село.
Да бе, идвам от 2000 км и продавм под носа им моя дял, а те на адвокат разчитат че не било могло.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Закон за собствеността

преди 17 минути, Белгиеца написа:

Ако си адвокат ... и искаш да ти платя ...

Спокойно - нито съм адвокат, нито ще ти искам пари!

На умрелият ми брат щастивата му вдовица се съветвала с един адвокат, работил бил в организация някаква на адвокатите, пък бил и нещо техен роднина.
Оня льольо така хубавко я беше успокоил, че без подписа на дъщеря ѝ съм нямал да мога да продам моя дял от наследствени земеделски земи, че тя му повярвала и разбра точно 3 месеца по-късно, от и-мейла който прадих до щерка ѝ, да ѝ кажа че не сме вече съсбственици на земята на село.
Да бе, идвам от 2000 км и продавм под носа им моя дял, а те на адвокат разчитат че не било могло.

Това, че си сключил някаква сделка, още не означава, че същата не може да бъде атакувана в съда и обявена за нищожна.

Казваш, че сте били съсобственици. Ето ти да четеш:

Цитат
Чл. 33. Съсобственикът може да продаде своята част от недвижимия имот на трето лице само след като представи пред нотариуса писмени доказателства, че е предложил на другите съсобственици да купят тази част при същите условия и декларира писмено пред него, че никой от тях не е приел това предложение.
Ако декларацията по предходната алинея е неистинска или ако третото лице купи частта на съсобственика при условия, уговорени привидно във вреда на останалите съсобственици, заинтересованият съсобственик може да изкупи тази част при действително уговорените условия. Искът трябва да се предяви в двумесечен срок от продажбата.
Ако съсобственикът не плати дължимата поради изкупуването сума в месечен срок от влизането на решението в сила, това решение се счита обезсилено по право.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, jhoro написа:

Закон за собствеността

Спокойно - нито съм адвокат, нито ще ти искам пари!

Това, че си сключил някаква сделка, още не означава, че същата не може да бъде атакувана в съда и обявена за нищожна.

Казваш, че сте били съсобственици. Ето ти да четеш:

А така, признавай си навреме че не си адвокат, та да се смиля над теб.
Ти ли на мене ще ми даваш да съм бил чел бе, ало малкия , аз съм пълен с комбинативен акъл бе.
Този член 33 е за такива като тебе и за адвоката некадърник на вдовицата и племеницата. 
Ние умните и способните белгийци знаем как да заобиколим  подобни членове, щото сме проницателни и четем всичко каквото има изписано по въпроса. Да бе, от 2000 км съм разбрал, още преди да кацна в София как ще си продам моя дял, без да ми е изтрябвала племеницата за подпис. А вдовицата я скри дъщеря си нарочно, точно кагато пристигнах, пратия уж на море. Е па предвидил съм го и готово.
Я да те видя сега като се правиш на голям майстор, дали можеш да се сетиш как става хватката, а ?
Аз даже съм я описвал вече на този форум, ама не знам в коя чужда тема беше.
Ето подавам ти пълна информация на ситуацията, на адвокатския форум му викат казус.
Аз племеницата , братчеда, братчедката и стринка ми наследяваме всички земеделска земя , която идва от баща ми и чичо ми. Общо е била. Всички ме чакат мен да се прибера, за да продаваме. Амаааааа има завист и саботаж от различни посоки.
Е, кажи сега как е станало така, че аз съм си продал моя дял, без подписа на племеницата ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване