Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Чудя се дали да взема събуфер. 

Колоните ми са специфицирани като 79Hz - 28kHz, но имат изненадващо много бас, поне така се усещат и редовно се вижда на дб метър че слизат до към 50Hz.

Събуфера на който съм хвърлил око е от 30Hz - 150Hz.

Не искам много лум, а просто звук който изпълва стаята. Но дори и сегашните колони вибрират пода ако усиля малко. И се притеснявам да не стане много шумно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом се притесняваш, а то е за притеснение, не го вземай.

Редактирано от Филипов
Не се отговаря с цитат! (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Марки и модели на сегашната техника? Какво слушаш - музика (какви стилове), звукови ефектии на филми или? Размер на помещение, акустично оформление и други подробности?

Понеже не знаеш без да знам другото ще се присъединя към мнението на колегата да не купуваш. А и не се знае към какво си се насочил. Както казваше лиричекият герой на Алеко Константинов - имал си бол пари, дал си ги!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Така зададена темата ще кажа, че ще имаш припокриване на ниски честоти в диапазона 80-150Hz, което не съм сигурен че ще се хареса като звучене.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Cecile Rosefsky написа:

Колоните ми са специфицирани като 79Hz - 28kHz, но имат изненадващо много бас, поне така се усещат и редовно се вижда на дб метър че слизат до към 50Hz.

Госпожице Сесил,

къде е този магически дб ?
Имаш специален уред с негов микрофон сложен пред колоните да мери нивото на звука ли ?

Ако на колоните пише че "слизат" до 79 херца, то трябва и да пише нещо като при минус 3 децибела, което означава два пъти по-слаб звук на тази честота, от реално съдържащият се в музикалния запис. 

Ако си в апартамент, по -добре не тормози комшиите, защото 30 или 45 херца минават безплоблемно през стените и стигат до апартаментите около теб и над и под теб. Бая народ ще ти тропа по вратата, като си пуснеш бум бума. Тези ниски честоти не се спират с шумопоглъщащи дунапрени и други подобни мекошави материи. Спира ги само голяма маса бетон или плътни стени, демек да са много дебели и тежки, каквито няма по блоковете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сегашните колони са kef ls50. Помещението е 25м^2. Като музика слушам почти всичко: електронна, хардстайл, техно, рок, метал, акустична, р&б. Няма нищо специално ит към акустично оформление. Дори сега говорителите седят почти в ъглите на стаята, което принципно не е добра идея, но звучат много добре. Само като усиля всичко вибрира, явно трябва да взема някакви поставки да ги отделя по добре от повърйността на етажерките.

Събувер който искам е: Kef T2 или нещо подобно.

филми са по скоро второспенни, най вече слушам музика.

Имам изход за активен събуфер и намач нито достатъчно мощност нит озход за пасивен.

Белгиеца, точно от това се притеснявам. В момента всичко е 90% от пълно идоволствие за мен. Ако взема събуфер мисля че всичко ще стане по плътно, но не искам да не мога да му се наслаждавам, а да мисля дали няма да преча на съседите. За измерването: има апп за това :) Decibel X, а в iPhone има 3 микровофона :).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако, не са на добри стойки е препоръчително да се поставят. И да се раздалечат от ъглите на стаята.

След което ако не Ви хареса как звучат търсите субуфер.

KEF LS50 "слизат" доста ниско (за букшелф тонколони) и за това Ви се струва , че няма нужда от SUB.

Не казвате какъв е усилвателя.

Субуфера не е задължително, да е една и съща марка със тонколоните

Обикновено за музика се препоръчва субуфер със затворен обем.

Например нещо от сорта на REL T5i.

Но, в предвид големината на стаята, ще трябва поне суб с 10 инча говорител.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Усилвателя е Pro-Ject Maia DS с опционалнито линеарно захранване 80 вата на канал.

Нямам възможност да ги поставя на стойки. Знам че е субоптимално да са в ъглите, но наистина не звучат зле.

Иначе знам че няма нужда да са една марка, но искам да си пасва оптиката на различните уреди.

Например нещо от kube серията kef kube 10b, незнам колко е максимума който има слисъл за моето помещение, така че да може аз да му се наслаждавам, без да преча на другите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най - добър бас се получава когато са долу в ъглите на дългата страна. Можеш да ги повдигнеш ако средни и високи ти се губят, но пък ще намалеят басите. Основни параметри за да не ги търсите:

DIMENSIONS H302 x W200 x D278mm
WEIGHT 7.2kg 

DRIVER UNITS Uni-Q driver array: HF: 25mm (1in.) vented aluminium dome
LF/MF: 130mm (5.25in.) with magnesium and aluminium alloy
SENSITIVITY 85dB (2.83V/1m)

MAXIMUM OUTPUT (SPL) 106dB

FREQUENCY RANGE 47Hz - 45kHz (-6dB) 

FREQUENCY RESPONSE 79Hz - 28kHz (±3dB)

CROSSOVER FREQUENCIES 2.2 kHz

Като цяло за тихо домашно слушане стават, без дискотеки и много гюрултия. Като за малкия обем е добре, за сметка на ниска чувствителност. Разположи си ги според слуха.  И обърни внимание на тежки плътни пердета - доста поглъщат звука. Но пък да не се получат нежелани призвуци от дограми и стъклени витрини.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лошо, щом не може да ги разположите на стойки, за да покажат какво могат.

Тъй, като са заден басрефлекекс, трябва поне да ги отдалечите от стената максимално, и от ъглите, ако е възможно.

Ако нямате антивибрационни pads/подложки е препоръчително да поставите, щом вибрират.

Както Ви казаха по-горе. LS50, не са чувствителни, както и импеданса им пада до 6-4 Оhm.

И за това препоръчват усилвателя да е поне около 100 W (8 Ohm) на канал  за да разгърнат потенциала си.

Но, след като имате вече усилвател, евентуално SUB, да ги подпре, ако не Ви хареса звученето.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 59 минути, oic написа:

Както Ви казаха по-горе. LS50, не са чувствителни, както и импеданса им пада до 6-4 Оhm.

И за това препоръчват усилвателя да е поне около 100 W (8 Ohm) на канал  за да разгърнат потенциала си.

Но, след като имате вече усилвател, евентуално SUB, да ги подпре, ако не Ви хареса звученето.

На сайта на производителя, за KEF LS-50 е посочено  - AMPLIFIER REQUIREMENTS 25 - 100 W

Друг въпрос е до колко Pro-Ject е добър избор за усилвател.

А по темата за избор на събуфер - когато събуферът ще се използва в стерео система - всякакви компромиси трябва да се избягват. Посредствен събуфер в стерео система може тотално да компрометира звученето на системата.

За такава система и помещение, като минимун бих препоръчал SVS SB-2000 или REL T7i

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ProJect за сега са супер. Има всичко което ми трябва. Вграден добър дак, забда свържа mac book pro, оптични входове за да мога да си ползвам apple tv / airplay 2. С опционалното захранване е супер. С простото захранване с което идва наистина не е нещо особено. И да не забравяме изключително малките размери :).

Да за svs има много позитивни неща казани на много места. Само трябва да открия къде мога да ги чуя на живо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

По - горе са предложили не лоши субуфери, но да се включа и аз с предложение, съотношението цена/ качестово не знам дали може са се намери по - добро. 

https://www.avitel-bg.com/dali-sub-zensor-e-9f-black

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

AAUUXX да разбирам ли,  че препоръчваш този събуфер за ползване в стерео система, с колони от класа на KEF LS-50?

И SVS и REL правят нелоши събуфери...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 33 минути, Evlampi написа:

AAUUXX да разбирам ли,  че препоръчваш този събуфер за ползване в стерео система, с колони от класа на KEF LS-50?

И SVS и REL правят нелоши събуфери...

Какво му е на субуфера който съм предложил, не всичко е сведено до големи цифри в цената. Говорим за субуфер все пак нали си на ясно с това? 

Редактирано от Гост

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, AAUUXX написа:

Какво му е на субуфера който съм предложил, не всичко е сведено до големи цифри в цената. Говорим за субуфер все пак нали си на ясно с това? 

Както написа колегата Evlampi, не бих взел събуфер от по кисък ценови клас. А и тези Дали, ги виждам в супермаркетите.Дори само това би ме отблъснало от тях.

Редактирано от Филипов

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 1 минута, Cecile Rosefsky написа:

Както написа колегата Evlampi, не бих взел събуфер от по кисък ценови клас. А и тези Дали, ги виждам в супермаркетите.Дори само това би ме отблъснало от тях.

Избора е твой! 

Редактирано от Гост

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Белгиеца е прав за децибел метъра! И за другото написано от него, също е прав. Какви са тия апове, инсталирани на разни играчки та и три броя микрофони , с които измерваш? Първото и основно нещо е акустиката на помещението. Измервателния микрофон в акустичната зала се поставя на 1 метър разтояние, фронтално на колоната. Цената му е малко по голяма от на всичките ви свирки. От там насетне се провежда процедурата на измервнето. А това за супермаркетите, то и вашата техника я има в такива. Потърсете и ще я откриете. Не е нещо смразяващо. Затова във вторият си пост написах : " Щом се притесняваш, а то е за притеснение, не го вземай."

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стига глупости. Има хиляди глупости. В днешно време никой нормален потребител не се занимава с такива щуротии ... микрофони за 100 газилион лева ... Слагайте малко нещата в релация в тоя форум. Вси§ки само се изхвърлят, къде кво имало .... В профисионална обстановка е различно може би. 

Редактирано от Филипов

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Не са глупости, микрофона на телефона няма нито нужната честотна лента, нито чувствителността нужна за подобно измерване, а да не говорим че и самия софтуер е не малък фактор. 

Редактирано от Гост

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...