Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Недко

Едноядрен DELL INSPIRON 8600 не вижда харддиска с Windows XP Home или, ако го види, отчита липсващ файл и отказва да продължи

Препоръчан отговор

Здравейте !
Лаптопът е DELL INSPIRON 8600, втора употреба, с лицензен стикер за Windows XP Home Edition.
Като го получих имаше ХР Professional  и незабавно я изтрих с един Линукс Минт 13 Maya.
После купих неупотребяван диск с Windows XP Home  и от него инсталирах Операционната система, която да отговаря на лицензионния стикер.
НО ! Лаптопът не иска да подкара Операционната система и реагира по 2 начина :
1. Отчита липса на файл и октазва да продължи без него
2. Не намира харддиска си
Засега ползвам лаптопа като фоторамка под Live-Linux Mint 13 Maya  от флашка,
и дяловете с Windows XP са си на местата, 21 и 39 GB, в тях има по една папка Windows и още някои папки
но това нищо не променя.
Правих и преинсталация, и директно копиране на файла от друг лаптоп и поставяне на мястото му, където липсва.
Пак не не се оправят нещата.

Моля за съвет, как да поправя проблема, или как да формулирам търсене в Гугъл
или за линк, ако вече някъде е писано.

Докато чакам, ще опитам ново форматиране на диска и инсталиране на ХР заедно с Минт 

Предварително ви благодаря !

0-XP HOME липсващ файл DLL.JPG

0-HARD DRIVE NOT FOUND.JPG

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво се очаква от тази гробница. Това даже не е и антика. Отива моментално в коша,

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Повреден твърд диск най-вероятно. Виж му  SMART статуса и го тествай за грешки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Raze написа:

Повреден твърд диск най-вероятно. Виж му  SMART статуса и го тествай за грешки.

Благодаря !
Сега трябва да питам Гугъл какво е SMART статус, да видя някой клип в ЮТюб как се прави виждането, да прочета тук-там из други форуми
и ще го направя ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е било нужно да купувате диск с Windows Home.

След стартирането на инсталацията от оптичния носител изтрийте всички дялове (ако няма нищо важно на тях), създайте нов дял 1024*Х+4 > ако ще е 30GB - 1024*30+4=30724, този дял дорматирате напълно под NTFS и след това инсталирате до края OS-a.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Емил Костов написа:

Какво се очаква от тази гробница. Това даже не е и антика. Отива моментално в коша,

Благодаря !
За фоторамка, от която да рисувам портрети,  и други картини
и за редактиране на снимки с GIMP  става, дори и под Live-флашка с Линукс.
Цената му е по-ниска от чифт тонер касети НР-350 и НР-351 за МФУ НР PHOTOSMART, които без него заминават много бързо.
А откакто го има, не съм купувал и не печатам снимките.
Екранът му е с доста по-живи цветове от двуядрената TOSHIBA L-40 14 F, модел 2008 година.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Недко написа:

Благодаря !
За фоторамка от която да рисувам портрети, и за редактиране на снимки с GIMP  става, дори и под Live-флашка с Линукс.
Цената му е по-ниска от чифт тонер касети НР-350 и НР-351 за МФУ НР PHOTOSMART.
Екранът му е с доста по-живи цветове от двуядрената TOSHIBA модел 2008 година.

Не знам как ще работиш но както и да е. Влез първо в биос и виж дали там се вижда хард диска като устройство. Ако имаш възможност го закачи към друг компютър и с програмата HD Tunes му провери състоянието. Ако машината не е чистена отдавна е хубаво да се разглоби и да се почисти. Хубаво е слотовете да се напръскат с контактен спрей, защото може заради прах да не контактува добре хардуера. 

Въпреки това машината е стара и всеки един момент може да прави подобни проблеми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, plamen_petrov_80 написа:

След стартирането на инсталацията от оптичния носител изтрийте всички дялове (ако няма нищо важно на тях), създайте нов дял 1024*Х+4 > ако ще е 30GB - 1024*30+4=30724, този дял дорматирате напълно под NTFS и след това инсталирате до края OS-a.

Благодаря !

Идеята беше майка ми да има нещо евтино, да си говорим почти безплатно и да и пращам линкове към статии на здравни и аграрни теми.
Също така имам книги за тази ОС, затова е най-уместното решение.
Вероятно имате пред вид сваляне на ОС от някой торент и после регистриране по телефона с наличния стикер.
Може би да, но източникът не ми изглежда сигурен. Дискът беше 20 лв.

Хардискът е всичко 60 GB. Мисля на останалата част да инсталирам Линукс Минт.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Един таблет ще и свърши много по-добра работа отколкото тази машина.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, Емил Костов написа:

Един таблет ще и свърши много по-добра работа отколкото тази машина.

Забравяш проблема със зрението над 70 години.
.15,4 инча диагонал на таблет ... има ли изобщо такива
и на каква цена, ако ги има ?
А си има някакви навици още от пишещите машини и от служебния компютър,
затова истинската клавиатура ми се струва по-уместна
Аз стигнах до друг лаптоп, но вече двуядрен, и с 2 GB RAM, да се гледа и видео в ЮТюб без проблем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, Емил Костов написа:

Влез първо в биос и виж дали там се вижда хард диска като устройство.

Това първо. После, ако се вижда, пускаш Маята като жива и там има нещо което се казва disk utility, и се стартира с командата palimpsest. И през него може да видиш и смарт-статуса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Недко написа:

Забравяш проблема със зрението над 70 години.
.15,4 инча диагонал на таблет ... има ли изобщо такива
и на каква цена, ако ги има ?

Тогава и търсиш декстоп конфигурация втора употреба със 17 инчов монитор или по-свестен лаптоп втора употреба и проблемът е решен. Знам, че опира до средства, но това е положението. Поне това е моето мнение и решение. Разбира се, не бива да се съобразяваш с него ако не желаеш.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Емил Костов написа:

Тогава и търсиш декстоп конфигурация втора употреба със 17 инчов монитор или по-свестен лаптоп втора употреба и проблемът е решен. Знам, че опира до средства, но това е положението. Поне това е моето мнение и решение. Разбира се, не бива да се съобразяваш с него ако не желаеш.

Благодаря !
За малко по-свестния лаптоп съм съгласен и точно това ти отговорих, че съм направил.
А този го разнищвам, за да не си играя всеки път да го стартирам от live-флашка,
и ,евентуално, да го продам с позната на масовия потребител ОС.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Недко написа:

Благодаря !
За малко по-свестния лаптоп съм съгласен и точно това ти отговорих, че съм направил.
А този го разнищвам, за да не си играя всеки път да го стартирам от live-флашка,
и ,евентуално, да го продам с позната на масовия потребител ОС.

Тази машина е достатъчно изтерзана. Да, вярно че стария хардуер се правеше да е издръжлив, но този вече няма силата да обработва информацията. Дори и да смениш HDD утре ще започне да прави проблем друго нещо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Диска е ПАТА вероятно е сдал багажа ,все пак са 13 години .Такъв трудно ще намериш ,а и да намериш и той няма да изкара кой знае колко .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Иво Димов написа:

Диска е ПАТА вероятно е сдал багажа ,все пак са 13 години .Такъв трудно ще намериш ,а и да намериш и той няма да изкара кой знае колко .

Това, че един диск е с PATA интерфейс или е на 13 години прави ли го дефектен и/или повече пътник от друг случайно избран диск по тази земя?

Имал съм и имам доста PATA и над 13 годишни дискове - работят си много добре!

За един твърд диск винаги можеш да кажеш: Вчера работеше! , но никога: Утре ще работи!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С оглед фактите описани от човека диска е заминал .Ся ако иска да си търси друг подобен :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Иво Димов написа:

С оглед фактите описани от човека диска е заминал .Ся ако иска да си търси друг подобен :)

Чак и друг да търся ... 
Само разпитвам, пробвам, и ако стане.
Вече 2 месеца го подкарвам от флашката, снимките се вкарват от друга флашка, отиват на работния плот
и флашката се вади, за да се включи мишката.
И ... увеличаване ... намаляване ... детайл ... общ план ... такива работи ...
На единия DELL - лице, на другия - цялото семейство ... 
гледам, сравнявам, рисувам ... колко чифта тонер касети щяха да се изпечатат, ако ги нямаше тези 2 антики ....
Екраните им са много приятно цветни ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да знам ,на старите машини дисплеите са им уникални .ИБМ Тинкпад т 43 има едни с IPS матрица .Нещо което е било за времето си революционно .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Иво Димов написа:

Да знам ,на старите машини дисплеите са им уникални .ИБМ Тинкпад т 43 има едни с IPS матрица .Нещо което е било за времето си революционно .

Аз съм останал с впечатление, че изобщо DELL  е сред върховете, нещо като еталон за монитор ...
дали не е и за компютър 
Във всеки случай в една група си представям IBM / LENOVO, DELL, APPLE, TOSHIBA, SONY  и в друга група ACER, ASUS, FUJITSU-SIEMENS, ... а HP ... според модела ...
Щом си избрал ELITEBOOK, вероятно е в А група, а за PAVILION преди години чух, че "греят",
значи има и в "Б-група" 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бай Недко всеки един бранд си има добри и лоши модели.Има машини които са направени от добри и скъпи материали но и цената им е друга :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, plamen_petrov_80 написа:

Дискът не позволява изтриване на дялове, нито форматиране.
Опитах по няколко пъти с инсталационните DVD на Windows XP Home  и Professional
и с живата флашка с Минт 13 Maya.
Опитах да изтрия съдържанието на папките Windows  от двата дяла папка по папка, като кошът беше отворен в отделен проpорец
и веднага изтривах и от там. Пак опитвам изтриване на дяловете с GParted, пак ми отказва да приложи операциите и пак се появяват всички папки по местата си. На единият дял е няколко Kb, на другия дял 42 Mb, но по никой начин не се изтриват.
В инсталатора на Windows отчетът е от типа на : The selected partition cannot be deleted
SMART статусът се вижда на снимката

SMART DATA.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Диска е за боклука. С тези лоши сектори и това, че не позволява да се трият данни, може и да му е заминала нулевата пътека.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 36 минути, Raze написа:

Диска е за боклука. С тези лоши сектори и това, че не позволява да се трият данни, може и да му е заминала нулевата пътека.

Вероятно е така. Преди малко пробвах и с disk utility да форматирам и да трия - пак не става.
Ще работи само с жива флашка, докато му работи дисплея ...

ERROR FORMATING DRIVE 1.png

ERROR DELETING PARTITION 1.png

ERROR CREATING FILESYSTEM 1.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отвори тези "Details" да видим какво пише там точно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...