Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте! Имам телефон Huawei P20, адски доволен съм за телефон снима много добре. Ето една примерна нощна снимка с дълга експозиция, RAW формат.

04DmYvKh.jpg

Въпросът ми е следният. За да стане добра нощна снимка се нуждая от дълга експозиция поне 10сек че и нагоре в места, на които няма крушки примерно. (извън града) как мога да направя портрет на човек на фона на нощното небе със звездите без да се размаза самият образ на човека, защото пробвах няколко пъти то самият човек се мърда и не става на дълга експозиция.. Примерно нещо такова (знам че няма как да се постигне точно такъв ефект като на снимката с телефон, но нещо подобно :) )

_I9A0695-8x12Night%20Portrait.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Снимай си хората отделно и после ги сложи върху фона.
Като ти е глупав телефона и не знае сам да го прави, еми ти можеш да си сглобиш на компютъра после както ти трябва да е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен, най-лесно ще стане със статив или нещо изпълняващо същата функция, плюс задължителната постобработка. Ще ти е по-лесно да направиш снимки за фон и за портретите без да местиш камерата (една идея по-лесно за постобработка). Тук е важно да знаеш как да направиш добре и двете. За телефон, аз не бих разчитал на вградената "светкавица". По-добре джобно фенерче с дифузер, ако е необходимо. И после следваш последователно основните правила за добра нощтна панорама и за добър портрет. За панорамата, ако е необходимо, снимаш "на клин", също и "фокусстък". Тук идва и зорът с фокуса, ако е пълна тъмница. Например, аз бих направил минимум 5 пробни кадъра, ако става въпрос за снимката с къщата. Един за небето, един за покрива, един за тухлената стена, един за осветения дървен материал и един за лявата му страна (неосветената). Като снимаш в RAW, може и клеко да си скъсиш работата с филтри в Лайтрум (примерно да свалиш с 2-3 f-stopa някъде на един и същ кадър), ама препоръчвам повечко кадри. За потрети пак основните правила, ако искаш рисуващо и запълващо осветление (две фенерчета), рефлектор и/или дифузер. Ест композиция и за двете, емоция в потрета, поза и т.н. Ако снимаш от статив и имаш кадарът от къщата, може и да минеш с 1-2 кадъра. Примерно 10 секунди скорост на затвора и за тези 10 сек. осветяваш с фенерчето тъмните места по къщата. Местиш го бавно по местата, които са ти в кадър. Ама ако имаш планина или безкрайност, това няма да сработи.

Друг вариянт е да си снимаш нормална панорама и отделно и на друго място портрет. После правиш "монтаж" на Фотошоп. Ест, тук трябва да предвидиш осветление, пропорции и т.н. Няма да е добра идея да се опитваш да сложиш потрет сниман денем върху нощтна панорама. Или сниман нощем портрет на 3м от камерата и после поставен в панорамата на 30м без преоразмеряване. Заради тези "калкулации" по-добре използвай статив. Прецени къде ще е човекът, как ще е панорамата. Примерно втората снимка. Има път, където ще са хората - добре. Снимаш няколкото кадъра за панорамата, после, без да местиш апарата, хората застават на мястото. Осветяваш ги и снимаш и тях. После "сливаш" хората с панорамата.

Бленда няма да можеш да пипаш, но препоръчвам ниско ISO за панорамата. Само внимавай, ако ти е дълга снимката с малко ISO, да не размажеш звезите (освен ако не го искаш).

Ето и малко насочващ видое материял от първо търсене в Тубата:

Как да "слееш" потрета с фона

Също панорама с няколко фокусни равнини, ако искаш детаил не само в една равнина.

Ето и пример за панорама. HDR не е най-удачното наименувание, но да схванеш идеята

Има много начини как да направиш и трите по-горни примера. Всичко зависи от уменията ти.

Ето и как да фокусираш в тъмницата. При телефоните горе-долу всичко е на фокус поради малките матрици. Даже е почти невъзможно да имаш нещо блурнато и това се постига чрез софтуерна цапаница имитираща "боке". Лично аз бих се вгледал DOF-а и тогава евентуално може и да се замисля къде да фокусирам (ако има нещо не на фокус, макар и да е Луната). Никога не си използвам телефоните за снимане и нямам никакъв опит с тях.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, Masakra написа:

Никога не си използвам телефоните за снимане и нямам никакъв опит с тях.

А така, кажи му го да си го знае, че с телефон не снима.

Забрави обаче да му обясниш колко хиляди пари ще трябва да похарчи, ако случайно реши да се възползва от съветите ти.
Уловката на твоите съвети е, че са правилни и могат много да помогнат на някой друг, ама ако има вече обективи, а питащият няма нищо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, Masakra написа:

Според мен, най-лесно ще стане със статив или нещо изпълняващо същата функция, плюс задължителната постобработка. Ще ти е по-лесно да направиш снимки за фон и за портретите без да местиш камерата (една идея по-лесно за постобработка). Тук е важно да знаеш как да направиш добре и двете. За телефон, аз не бих разчитал на вградената "светкавица". По-добре джобно фенерче с дифузер, ако е необходимо. И после следваш последователно основните правила за добра нощтна панорама и за добър портрет. За панорамата, ако е необходимо, снимаш "на клин", също и "фокусстък". Тук идва и зорът с фокуса, ако е пълна тъмница. Например, аз бих направил минимум 5 пробни кадъра, ако става въпрос за снимката с къщата. Един за небето, един за покрива, един за тухлената стена, един за осветения дървен материал и един за лявата му страна (неосветената). Като снимаш в RAW, може и клеко да си скъсиш работата с филтри в Лайтрум (примерно да свалиш с 2-3 f-stopa някъде на един и същ кадър), ама препоръчвам повечко кадри. За потрети пак основните правила, ако искаш рисуващо и запълващо осветление (две фенерчета), рефлектор и/или дифузер. Ест композиция и за двете, емоция в потрета, поза и т.н. Ако снимаш от статив и имаш кадарът от къщата, може и да минеш с 1-2 кадъра. Примерно 10 секунди скорост на затвора и за тези 10 сек. осветяваш с фенерчето тъмните места по къщата. Местиш го бавно по местата, които са ти в кадър. Ама ако имаш планина или безкрайност, това няма да сработи.

Друг вариянт е да си снимаш нормална панорама и отделно и на друго място портрет. После правиш "монтаж" на Фотошоп. Ест, тук трябва да предвидиш осветление, пропорции и т.н. Няма да е добра идея да се опитваш да сложиш потрет сниман денем върху нощтна панорама. Или сниман нощем портрет на 3м от камерата и после поставен в панорамата на 30м без преоразмеряване. Заради тези "калкулации" по-добре използвай статив. Прецени къде ще е човекът, как ще е панорамата. Примерно втората снимка. Има път, където ще са хората - добре. Снимаш няколкото кадъра за панорамата, после, без да местиш апарата, хората застават на мястото. Осветяваш ги и снимаш и тях. После "сливаш" хората с панорамата.

Бленда няма да можеш да пипаш, но препоръчвам ниско ISO за панорамата. Само внимавай, ако ти е дълга снимката с малко ISO, да не размажеш звезите (освен ако не го искаш).

Ето и малко насочващ видое материял от първо търсене в Тубата:

Как да "слееш" потрета с фона

Също панорама с няколко фокусни равнини, ако искаш детаил не само в една равнина.

Ето и пример за панорама. HDR не е най-удачното наименувание, но да схванеш идеята

Има много начини как да направиш и трите по-горни примера. Всичко зависи от уменията ти.

Ето и как да фокусираш в тъмницата. При телефоните горе-долу всичко е на фокус поради малките матрици. Даже е почти невъзможно да имаш нещо блурнато и това се постига чрез софтуерна цапаница имитираща "боке". Лично аз бих се вгледал DOF-а и тогава евентуално може и да се замисля къде да фокусирам (ако има нещо не на фокус, макар и да е Луната). Никога не си използвам телефоните за снимане и нямам никакъв опит с тях.

Благодаря много за изчерпателният отговор :) Правил съм го със сливане на две снимки, но със светкавица от телефона, стана, но исках нещо по-добро ето какво бях направил преди седмица може би с два кадъра слети чрез Photoshop без намесата на Lightroom

V1juNvkm.jpg

преди 4 часа, Белгиеца написа:

А така, кажи му го да си го знае, че с телефон не снима.

Забрави обаче да му обясниш колко хиляди пари ще трябва да похарчи, ако случайно реши да се възползва от съветите ти.
Уловката на твоите съвети е, че са правилни и могат много да помогнат на някой друг, ама ако има вече обективи, а питащият няма нищо.

Не мога да очаквам телефон да снима като Nikon, но камерите на P20, P20 Pro Или изобщо на Mate-овете са си супер камерите за телефони. Не съм професионалист, за да си купя апарат за 1000лв + обективи за над 1000лв, разполагам с един телефон, който що-годе снима добре, доволен съм, имам си статив и така - любител. :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма уловка в написаното от мен. Сам да си разгледа способностите на телефона. Едва ли някой фотограф, било то и начинаещ, би наченал да прави портрет и панорама в едно. Това е много груба композиционна грешка, но на D101149 си му харесва. Пример защо не става, е втората снимка с мъжа и жената. Няма нещо, което да ти грабне окото. Разглеждаш я цялата и нищо. Окото "търси". От кадъра не се разбира кое е основното - хората или панорамата. Но много хора си харесват роднините или тях самите по този начин заснети и си мислят, че така е по-добре. Аз си го обеснявам с огромния брой такива кадри из социалните мрежи. Едно, че трудно се прави "Боке" с телефон, второ че и снимащите се радват, когато всичко "е с яко качество" по снимката - от сградата в бегграунд, до "модела". Разбира се, има изключения, но аз не се сещам за такива. В смисъл потрет в цял ръст, да заема 5-10% от кадъра (или повече) и хубава панорама. Ако вече човекът е второстепеннен, например само силует - да. Или потрет с блурната, но разпознажаема сграда за бегграунд - пак става.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Masakra написа:

Няма уловка в написаното от мен. Сам да си разгледа способностите на телефона. Едва ли някой фотограф, било то и начинаещ, би наченал да прави портрет и панорама в едно. Това е много груба композиционна грешка, но на D101149 си му харесва. Пример защо не става, е втората снимка с мъжа и жената. Няма нещо, което да ти грабне окото. Разглеждаш я цялата и нищо. Окото "търси". От кадъра не се разбира кое е основното - хората или панорамата. Но много хора си харесват роднините или тях самите по този начин заснети и си мислят, че така е по-добре. Аз си го обеснявам с огромния брой такива кадри из социалните мрежи. Едно, че трудно се прави "Боке" с телефон, второ че и снимащите се радват, когато всичко "е с яко качество" по снимката - от сградата в бегграунд, до "модела". Разбира се, има изключения, но аз не се сещам за такива. В смисъл потрет в цял ръст, да заема 5-10% от кадъра (или повече) и хубава панорама. Ако вече човекът е второстепеннен, например само силует - да. Или потрет с блурната, но разпознажаема сграда за бегграунд - пак става.

Ето една примерна портретна снимка с huawei p20, тук въпросът е по-скоро качество/цена, малко е офф топик, но...

Според мен сии е много добре за телефон, разбира се далеч съм от мисълта, че е като един DSLR апарат..

45759540965_c5799ffe13_z.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

към D101149

Щом като си писал под аватара си като интереси хардуер и език за програмиране, значи си генетично предразположен да залитнеш в посока на умопомрачение изразяващо се в харчене на пари за обективи, ако от някъде ти паднат пари.
Точно това желание на играене какво би могла техниката да направи го имат тези които харчат луди пари за фотоапарати.
Защото, ако те интерсуваше само създаването на изображение, щеше да се научиш да рисуваш и тогава си неограничен от към техника. Единственото ти огроничение ще е това на фантазията ти.
Трябва да си изясниш какво ти е интересно, дали е какво самата техника позвалява да се направи с нея, или е създаването на изображения. При второто се говори и за изкуство и се налага и талант да има човек, докато за първото един сухар техничар може да си играе с играчките до безкрай, без изобщо да му пука дали създава някакво изображение или мацаница просто.
На фотографските форуми е пълно с техничари без капчица артистичен талант, които се заплесват по бокенце например и се замозъблуждават че те били правили нещо интересно. Е, интересно е само за самите тях и останалите членове на сектата с бог боке. На нормалните хора не им пука че техниката била могла да размазва фона сама. Защото мозъкът на нормалните е хитър и им представя съставна картина все едно че всичко е на фокус. Никой от нормалните не се оплаква от мозъка си, който го будалка че очите виждали всичко на фокус. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Белгиеца написа:

към D101149

Щом като си писал под аватара си като интереси хардуер и език за програмиране, значи си генетично предразположен да залитнеш в посока на умопомрачение изразяващо се в харчене на пари за обективи, ако от някъде ти паднат пари.
Точно това желание на играене какво би могла техниката да направи го имат тези които харчат луди пари за фотоапарати.
Защото, ако те интерсуваше само създаването на изображение, щеше да се научиш да рисуваш и тогава си неограничен от към техника. Единственото ти огроничение ще е това на фантазията ти.
Трябва да си изясниш какво ти е интересно, дали е какво самата техника позвалява да се направи с нея, или е създаването на изображения. При второто се говори и за изкуство и се налага и талант да има човек, докато за първото един сухар техничар може да си играе с играчките до безкрай, без изобщо да му пука дали създава някакво изображение или мацаница просто.
На фотографските форуми е пълно с техничари без капчица артистичен талант, които се заплесват по бокенце например и се замозъблуждават че те били правили нещо интересно. Е, интересо е само за самите тях и останалите членове на сектата с бог боке. На нормалните хора не им пука че техниката била могла да размазва фона сама. Защото мозъкът на нормалните е хитър и им представя съставна картина все едно че всичко е на фокус. Никой от нормалните не се оплаква от мозъка си, който го будалка че очите виждали всичко на фокус. 

Прав си, но аз лично в моят случай не виждам смисъл да дал куп пари за такава техника, която ще я ползвам в месеца веднъж или два пъти. Смисъл такъв като съм с телефона хрумне ми нещо щрак и каквото станало, станало. В повечето случаи се получава така както искам, с технииката, която тии описа трябва да я нося постоянно с мен 5кг техника за едната сниимка. Моят начин на живот не ми го позволява просто :) Според мен тазии тема няма да има край, все пак искам да благодаря и на двама ви ;) Ще споделя скоро снимка, която ще направя с вашите съвети, надявам се скоро да има ясно небе :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, D101149 написа:

Ето една примерна портретна снимка с huawei p20,

А на мене пък даскалицата по физика в кръжка по фотография ми беше казала още като бях 6-клас, да не снимам срещу слънчето, ха ха ха ....
Ама то тогава лентите струваха пари и снимките на хартия също.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване