Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,

преди десетина години си взех настолен компютър, с който да мога да играя нормално две игри - StarCraft 2 и Diablo 3. Това и направих и оттогава съм с него.

Intel® Core™2 Quad Processor Q8300 @ 3150 Mhz
Corsair H50 Watter Cooling
Asus P5P43TD
A-DATA 4096 MB DDR3 @ 1400 Mhz
ASUS GeForce GTX 650 1GB ( смених с изгорялата през годините Galaxy 9800 GT 512 MB DDR3 )
Intel® SSD 520 @ 120GB ( смених с дефектиралия през годините 500 GB Seagate SATA2 )
Creative X-Fi
CM Real Power M520
CM Elite 335

За 2020 година обаче мисля, че настъпи време да си взема следващия настолен компютър за следващите поне 10 години. Този път целта ще са Age of Empires IV и Diablo IV.

AMD Ryzen 7 2700 (3.2GHz)
Corsair Hydro H100i PRO
ASUS TUF B450M-Plus Gaming
Kingston HyperX FURY 16GB (2x8GB) DDR4 2933MHz 
ASUS GeForce RTX 2070 8GB Turbo
512GB SSD Intel 660p
Creative Sound Blaster Z
600W Fortron Hyper M
Zalman Z1 NEO
Windows 10 Pro

Цената излиза около 3000 лв при различните вендори, а сумарно консумацията на компонентите не превишава 400W. За всеки случай съм избрал по-добро захранване, защото от него започва всичко.

Моля за коментари и препоръки дали може нещо да променя и подобря.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За 2020 ти трябва Ryzen 3xxx :) още сме 2019!

Ако сегашната ти машина ти върши работа - не бързай!

Това, че сегашната е изкарала 10 години не гарантира, че и другата така!

Изискванията на двете игри разглеждал ли си ги?

На първо четене бих изчакал новите Ryzen, съответно дъното и паметта могат да се променят, не бих взел тази кутия и захранване.

А монитор?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

През 2020, дори може да е Райзен 4000 серия, ако не се гони целта да се вземе още в началото на годината. Ще се "печели" ДДР5 оперативна памет, ЮСБ 3.2 портове( до Х2 по-бързи от ЮСБ 3.1 поколение 2) Нвидиа карти с GPU направено с 7нм процес(не е сигурно, дали ще е с нова архитектура, или ще е настоящата Turing, само с намаляване на технологичният процес) а ако АМД не се забавят по някакви причини и карти с тяхна напълно нова графична архитектура наречена Арктур (AMD Arcturus)

Конфигурацията на автора, не знам дали ще гарантира 10 години ползуване, не знам дори, ако изчака  до новите чаркове, които съм описал по-горе, дали ще му гарантират да се справят чак до 2030г. Но е все пак по-вероятно. Освен това, както са тръгнали да се развиват нещата, за година, или малко повече, съществено ще се промени цената на ССД устройствата.  Дотолкова, че в конфигурацията, ако се сглобява през втората половина на 2020, да може да се вмести дори 2+ТБ ССД. В момента вече има доста евтини 1ТБ модели, на цена в западните магазини, около и дори под $100.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Доста оптимистична прогноза. Според мен е по-вероятно да стане към 2021-2022 година.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, ncl написа:

Доста оптимистична прогноза. Според мен е по-вероятно да стане към 2021-2022 година.

Аз пък смятам, че е напълно реалистична. Ето че вече и у нас започнаха да пишат за намаленията на ССД-тата, които на запад, вече реално си личат още в момента, по цените в магазините. Б България също, но до преди буквално няколко дни когато последно проверявах, основно на моделите с обем под 1ТБ, може в момента да тече обновяване на цените и на моделите с ~1ТБ обем(960ГБ; 1ТБ; 1.2ТБ))

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Реално имаме Zen (2017 г. и "рефреша" му 2018 г.) и Zen 2 (2019 г. и "рефреша"  му 2020 г.).

Не знам как ги измислят тия номерации но ако ще се броят "рефрешите" отделно тоя от 2020 г. трябва да е Zen 4?

п.с. Предполагам Пламен говори за "рефреша" на Zen 2 а Sliderum за нещо действително ново на друг сокет след като се коментират DDR5 и т.н.?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С тази кутия и захранване я изкарат гаранцията я не 50на50.

Тези игри 2020 ли ще излизат? Защо се прави подобна покупка за неизвестен и бъдещ продукт със ползване за в бъдеще?

Сега ли трябва да се взема машина?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това охлаждане е непълно безсмислено предвид че нито дъното е подходящо за клок нито кутията е подходяща за монтажа му.

Ако толкова ти е мерак за по-добро охлаждане от фабричното за 40-50 лв. има отлични охл. на въздух които ще са тихи и ще влезнат в повечето кутии.

Захранването и дънната платка също не блестят с нищо предвид колко струват. 

Като цяло след няколко месеца ще има и нови процесори съответно дънни платки

и нови видеокарти тоест цялата тема е безсмислена щом ще пазаруваш чак следващата година.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 15.02.2019 г. в 9:50, plamen_petrov_80 написа:

За 2020 ти трябва Ryzen 3xxx :) още сме 2019!

Ако сегашната ти машина ти върши работа - не бързай!

Това, че сегашната е изкарала 10 години не гарантира, че и другата така!

Изискванията на двете игри разглеждал ли си ги?

На първо четене бих изчакал новите Ryzen, съответно дъното и паметта могат да се променят, не бих взел тази кутия и захранване.

А монитор?

Сегашната машина върви чудесно, нямам никакви забележки към нея. Но не е за тези две игри, определено. :)

Да, няма гаранции за в бъдеще, но на база от 2008 досега не считам, че компютрите ще се развият чак толкова много. Определено считам, че е настъпила някаква технологична "парализа" - първо смениха Ghz за повече ядра, сега уж кеша бил най-важен ....

Да, гледал съм им изискванията. На АоЕ IV съм го дал по-долу, а за D4 екстраполирах тези от D3 с приближение.

Благодаря за съвета за новите Ryzen процесори. А монитор си имам един 22 инча ASUS, който за момента не виждам причина да сменям.

на 15.02.2019 г. в 10:15, sliderum написа:

През 2020, дори може да е Райзен 4000 серия, ако не се гони целта да се вземе още в началото на годината. Ще се "печели" ДДР5 оперативна памет, ЮСБ 3.2 портове( до Х2 по-бързи от ЮСБ 3.1 поколение 2) Нвидиа карти с GPU направено с 7нм процес(не е сигурно, дали ще е с нова архитектура, или ще е настоящата Turing, само с намаляване на технологичният процес) а ако АМД не се забавят по някакви причини и карти с тяхна напълно нова графична архитектура наречена Арктур (AMD Arcturus)

Конфигурацията на автора, не знам дали ще гарантира 10 години ползуване, не знам дори, ако изчака  до новите чаркове, които съм описал по-горе, дали ще му гарантират да се справят чак до 2030г. Но е все пак по-вероятно. Освен това, както са тръгнали да се развиват нещата, за година, или малко повече, съществено ще се промени цената на ССД устройствата.  Дотолкова, че в конфигурацията, ако се сглобява през втората половина на 2020, да може да се вмести дори 2+ТБ ССД. В момента вече има доста евтини 1ТБ модели, на цена в западните магазини, около и дори под $100.

Благодаря за информацията - и аз смятам, че цената на SSD-тата ще продължи да пада. Цената на този компютър също, след като излязат новите неща, за които става дума. И тогава ще сметна дали ще дадат достатъчно производителност, за да си оправдаят по-високата цена.

на 15.02.2019 г. в 19:05, Can Oa написа:

С тази кутия и захранване я изкарат гаранцията я не 50на50.

Тези игри 2020 ли ще излизат? Защо се прави подобна покупка за неизвестен и бъдещ продукт със ползване за в бъдеще?

Сега ли трябва да се взема машина?

Защо мислиш, че няма да изкарат гаранцията си? Модулният CM в момента е много добре, а не смятам, че FSP са далеч зад тях.

И двете игри са за 2020 - едва ли AoE IV ще излезе тази година, за D4 със сигурност няма да е, защото правят мобилната Immortal в момента.

Продуктите са известни, като за AoE IV има конкретни изисквания от доста време. Аз, разбира се, искам да съм над тях. :)

Memory:6 GB RAM.
Graphics:AMD HD 7870, 2 GB – Nvidia GTX 660 2 GB.

Processor:AMD FX-4350, 4.2 GHz / Intel Core i5- 2300, 2.80 GHz.

Не е задължително сега да се вземе машина, сега се прицелвам и събирам мнения. Все пак искам да имам посока, в която да вървя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Посока!

> Провери монитора ти какви видео входове има! С каква резолюция е - това е важно при подбора на графичната карта!

> Щом не бързаш, събирай пари и преглеждай от време на време как се движи пазара, какво излиза и т.н. в момента в който игрите ги има избираш най-доброто на пазара към него момент.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От 2008-ма насам развитието е огромно. Не само в хардуера, но и в софтуера. В следващите няколко години очаквам да взимаме все повече ядра за същите пари, така че развитие също ще има. Фортрон са бая по-назад от CM, Corsair и Seasonic.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Efix написа:

1.Защо мислиш, че няма да изкарат гаранцията си? Модулният CM в момента е много добре, а не смятам, че FSP са далеч зад тях.

2.Не е задължително сега да се вземе машина, сега се прицелвам и събирам мнения. Все пак искам да имам посока, в която да вървя.

1. Спирам да обръщам внимание на хора които не търсят съвет а някой да докаже че избора им правилен.

2. Посоката ти за 1 година ще се смени 3 пъти не си купуваш апартамент.

Хубав ден.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Малко е рано още да се говори за системните изисквания. За "империята", това което е налично е постнато като предположение преди цяла година. Не е ясно какво се предполага, дали минимални, или препоръчителни изисквания. Както и да е, все още си говорим общи приказки, понеже нищо не е на 100% ясно, освен че бъдещият хардуер ще е по-производителен от днешния, все още няма някакъв апокалипсис, който да обърка нещата и да спре напредъка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@Efix  Здравей,

Първо ще бъда малко досаден с няколко въпроса:

- Само за игри ли ще използваш машината или има нещо по-натоварващо в допълнение ?

- Целта ти само Age of Empires IV и Diablo IV ли е или играеш други игри и жанрове ? В момента играеш ли активно Starcraft II ? Казваш че искаш надеждност, тоест чарковете да те изкарат 10 години или машината да е с адекватна производителност в игрите за период от 10 години (с нужните ъпгрейди на картите разбира се) ? Във една система именно видео картата е това, което се обезценява най-бързо и ме съмнява нещата да се променят в следващите 10 години.

- Какъв е точния модел на Asus 22'' монитора ? Ако е от преди 10 години ще трябва да се смени, освен ако може би е някакъв много висок клас модел(Asus тогава?), в добро състояние и искаш да го ползваш още време. Приемайки че всичко е наред със съвместимостта.

- Каква точно е настоящата ти карта и защо искаш да я замениш (предполагам липса на W10 поддръжка?). Защо си се насочил точно към Sound Blaster Z, а не например DAC ? Замислял ли си се за вариант за по-висок клас дънна платка разполагаща с по-добро аудио, добра изолация и т.н. ?

- Цената от 3000лв. само за хардуера ли е или включва Win10 ? Ако е само за хардуера е безумие, ако е с лиценза (да кажем 300лв) долу-горе бива, но определено може и по-добре. Ако включва и лиценз - защо не си намериш ключ по алтернативен начин (не разбирай нелегален) ? И на последно място - непременно ли трябва да е Pro ?

- Обмислял ли си закупуването на втора ръка чаркове и въобще това приемлив вариант ли е ?

*Според мен най-важното е да не правиш пак грешката да закупуваш всичко година по-рано отколкото е нужно (пак ще се повторя за това по надолу). За 12-18 месеца ще изтече мно-о-о-о-о-о-го вода и наистина е много рано, но все пак за конфигурацията:

Защо mATX дънна платка във ATX кутия особено след като ще запълниш два от общо трите PCIE слота ? На това дъно M.2 слота му е под PCIE 3.0 x16, което не мисля че е оптимално, ако искаш добри температури на видео картата (с турбинна версия едва ли ще е проблем). Intel 660p може и да не ''грее'' много, особено ако няма да го товариш много и за продължително време, но все пак.

Подбора на компонентите ми се струва неоптимален и небалансиран като някой дори не са съвместими - със R7 2700 и HX429C17FB2K2 няма да видиш пълните възможности на RTX 2070. За да има въобще смисъл ще ти трябва R5 2600X/2700X и хубав кит със Samsung B-die памет (линк) с допълнителен клок до 3466/3533MHz, или ако имаш късмет и прецениш че си заслужава - 3600MHz. Всичко това запазвайки същите CL14-14-14-34 главни, и допълнително стягайки всички под-тайминги (изключително важно). Естествено в разумни граници за 24/7 стабилност. R5 2600/R7 2700 с ръчен клок + добра памет и изброените оптимизации също би бил вариант, но Asus ''TUF'' B450M-Plus Gaming е всичко друго, но не и подходящо дъно за клок на R7 2700 (бюджетен VRM), освен ако е лек, но тогава няма да има кой знае какъв смисъл от него, както и в инвестицията в сериозно охлаждане. Със R5 2600 дъното би трябвало да се справи, освен ако не прекаляваш (безсмислено за 24/7). Съвременните TUF дъна нямат нищо общо със добрата слава на истинските Sabertooth/TUF дъна от далечното минало, но това е друга тема. Накратко, ако е AMD - за игри е силно препоръчително да купиш X модел, заради по-високите честоти, особено ако искаш 8-ядрен (за игри безсмислено). За клок на R7 2700 ще ти трябва много сериозно охлаждане и дори с него пак няма да достигнеш 4.3GHz на всички ядра и ако искаш всичко да е наред с чипа в дългосрочен план ще трябва да се спреш по-скоро на 4-4.1GHz. Tа, ако държиш на 8-ядрен ще е по-добре 2700X с фабричния Wraith Prism (макар че едва ли ще е точно тих). След 4-5 месеца излиза третото поколение Ryzen процесори (заедно с нови дъна с нативна PCI-E 4.0 поддръжка), дано с тях да дойде и голямо подобрение в игровата производителност.

Явно си се ориентирал към ''blower style'' карта съзнателно, заради лошия поток на кутията (заради бавните вентилатори 500об/мин) ? Ако не е така - може да намериш базови 2070 модели, който са тихи, с добри охладители и са на същата или минимално по-висока цена - MSI Armor и KFA2 EX. Този Asus модел, макар и с турбина не е много шумен, ако не броим ''паразитния шум'' на турбината (линк). От ревюто се вижда, че може да се направи по-тих с понижен Power Limit, което намаля консумацията и температурите на картата и VRM. Паралелно с това дори се увеличат честотите. Проблема е че нямаш контрол над турбината под 1000 об/мин (поне без модификации), докато мисля всички open-air модели (без може би най-калпавите) имат ''0% fan mode''. Най-вероятно че шума не ти е приоритет, защото  вентилаторите на AIO охладителя също няма да са особено тихи, особено след като се заемеш с клока на R7 2700. Ако искаш оувърклок, охладителя й ще те ограничава, освен ако не ''надуеш'' оборотите на турбината до високи нива (играеш със слушалки). Клока на новите RTX карти не е нещо невероятно, за което вина има твърдоглавието на Nvidia и ''алчността им'' (разбирай липсата на солидна конкуренция от AMD) - тази карта не е ''A-чип'' (линк), та това най-вероятно също ще е фактор за крайните резултати, приемайки че замениш охлаждането и успееш да я отпушиш от лимитите, я хардуерно с ''shunt mod'', я с друг BIOS който е с по-голям Power Limit на платката. Точно в момента обаче не бих купил Nvidia карта, в предвид страшно изгодните цени на Vega 56, но пък при нея нямаш ''RTX'', а сигурно държиш на това. Мненията за DLSS до момента са по-скоро негативни и не го включвам като плюс.

Защо си се насочил точно към 660P 512GB, предполагам ще ползваш машината и за друга по-интензивна работа и ти трябва по-бърз диск ? Издържливостта на тази серия явно не им е сила. 512 модела има TBW от само 100TB, но пък гаранцията е 5г. Мислиш ли че по-малкия динамичен SLC кеш на 512 модела ще е достатъчен за нуждите ти ?

Не съм никакъв експерт, но си мисля че изискване за 10 години ползване и охладител от затворен тип (CLC AIO) е оксиморон :D. Според мен ако искаш надеждно решение, което да те изкара доста време се насочи към качествен въздушен охладител. Например решенията на Noctua са със 6 години гаранция и ще те изкарат доста след гаранцията си, докато това AIO скапе ли се и отива в кофата или става донор (макар че какъв, в предвид че радиатора е алуминиев...). Гаранцията от 5 години не е зле, но за толкова време не ми се мисли на какво ще стане течността, особено при по-интензивно ползване и високи температури. Впрочем, твоето H50 наистина ли е на вече 10 години, в какво състояние е и в резултат на какво ползване ? Ако е AIO, поне да не е от затворен тип и да е сервизуемо, например - Swiftech Drive X3 е доста по-добър избор от масовите модели със Asetek помпа (90+% от пазара). На мен лично не ми го побира ума как хората харчат сериозни суми за масовите и скъпи Asetek базирани AIO-та, без възможност за поддръжка/разширяемост.

В тази кутия няма да може да побереш това 240мм. All-in-One или каквото и да е AIO. Кутията не е толкова зле (линк) за евтина система, но мисля че изобщо не е за система с бюджет 3000лв бюджет.

Не знам какво представлява захранването, но като гледам е на дъното на продуктовата им линия и определено не бих го сложил на такава конфигурация, особено ако смяташ да клокваш. Цената от около 120 лева също ми се струва че изобщо не е конкурентна, в предвид факта че за 20-30 лева отгоре може да купиш (някой да ме поправи ако греша) значително по-качествен блок като Seasonic Focus Gold 550/650W, които са и с по-дълга гаранция.

*Не прави отново грешката да сглобяваш компютър около година по-рано отколкото е нужно. Със Starcraft 2 изглежда си избързал със точно година, а с Diablo 3 очевидно още повече. Датата озаглавяваща пускането на публичната бета е 17 февруари, а играта в крайна сметка излиза на 27 юли 2010г.; Не знам дали когато си сглобявал системата си подбирал компонентите с цял да те изкарат 10 години, но ако е така ми се струва че изискванията и оптималния избор са били малко взаимно-изключващи се (поне към фев. 2009г.). За 775 цокъла C2D E8400 е доста по-разумното решение от Q8300, именно защото се клоква доста повече, а SC2, дори и към днешна дата е игра, която се влияе единствено от производителността за 1-но ядро (за голямо съжаление). Мисля че най-оптималното от към цена и производителност, което би покрило и двете изисквания, при това доста по-добре от всеки 775 процесор е i5 750 (сеп.2009г.). Естествено, най-доброто решение за 10 години в бъдещето е 1366/i7 9** + по-късен ъпгрейд към 6/8 ядрен Xeon, но щеше да излезе доста по-скъпо от Q8300/775 и i5 750/1156, макар че не съм бил пряк свидетел на цените към този времеви период (евтини 920-ки ?). Избора на карта също ми се струва интересен, защото по-малко от месец след покупката излиза GTS 250, която е 9800GTX на 55nn процес. Навярно е била достатъчно по-скъпа от 8-месечната 9800GT за да те откаже, а HD 4850 едва ли е правила избора по-лесен, макар че за SC2 имаше известен скандал със AMD картите и липсата им на AA. Ако си бил склонен да се откажеш от почти цялата бета , тогава GTX 460 и i3 530/40 или i5 750/60 @3.8/4GHz щяха да са най ''cutting edge'' комбинацията без да се налага да се харчи много. Спомням си дори че EVGA GTX 460 се предлагаха с WoL, но май само в Северна Америка. Естествено, изобщо не приемай написаното като критика, защото не знам какви са били цените от мястото от което си пазарувал + не знам на каква цена си закупил това, което имаш в момента а и всичко това е в далечното минало.

на 18.02.2019 г. в 13:54, Efix написа:

Сегашната машина върви чудесно, нямам никакви забележки към нея. Но не е за тези две игри, определено. :)

Да, няма гаранции за в бъдеще, но на база от 2008 досега не считам, че компютрите ще се развият чак толкова много. Определено считам, че е настъпила някаква технологична "парализа" - първо смениха Ghz за повече ядра, сега уж кеша бил най-важен ....

Да, гледал съм им изискванията. На АоЕ IV съм го дал по-долу, а за D4 екстраполирах тези от D3 с приближение.

Благодаря за съвета за новите Ryzen процесори. А монитор си имам един 22 инча ASUS, който за момента не виждам причина да сменям.

Все още няма официални изисквания за двете игри. Тези който си гледал са спекулации (предполагам от тук - линк). Твоята машина може и да не е чак толкова зле за AoE IV/D4 (просто предположения), ако смениш видео картата и добавиш още рам.

Развитие от тогава има и още как. Ако говориш за кеша при Ryzen процесорите - работата му зависи от Infinity Fabric шината която е и за ''комуникацията'' между отделните CCX-ове. IF зависи пряко от честотата на паметта, именно затова и рам паметта е доста важен избор при Ryzen. Повече инфо. за архитектурата и термините (линк). Важна е и при интел, особнео ако става въпрос за по-висок клас компоненти, но в интернет пространството върлува мита гласящ, че ''всичко над 3200MHz е със малка възвръщаемост или излишно''.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 26.02.2019 г. в 23:25, Inno написа:

@Efix  Здравей ....

Благодаря ти много за изключително изчерпателната информация, накара ме да се замисля. Но не много защото до януари 2020 няма много време, а тогава MS спират подръжката на Windows 7 и логично е добър срок за преминаване към Windows 10.

Накратко, след твоя пост ще изчакам до есента и тогава пак ще огледам пазара, но вече с инфото, което ти ми даде.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване