Премини към съдържанието
peppone1

Разделяне на 2-канален усилвател на 4-канален

Препоръчан отговор

Здравейте, понякога ни се налага към един стерео усилвател да свържем повече от два високоговорителя. При обикновените усилватели това е категорично-паралелно чрез импедасно съгласувани високоговорители. Но има и друг вид усилватели, нашумели последнитие десетилетия-мостовите “BTL” и паралелните за двойно по-голяма мощност. Мостовият усилвател е съставен от 2 обикновени усилвателя-един инвертиращ и един неинвертиращ. Използват се предимно в автомобилната аудио техника, но вече все по-широко приложение намират и в домашните кина и аудио системи. За да разделим каналите в “SE” бихме могли да свържем всяка тонколона през разделителен кондензатор към маса, разбира се и отдаваната мощност ще бъде наполовина. Това е особено подходящо ако от изхода на усилвателя искаме да захраним друг усилвател, на който масата на входа му би предизвикалала късо съединение ако го свържем директно от изхода на мостовият усилвател, поради постоянният ток който се установява между изхода и масата на двете устройства. Можем също и да захраним слушалки, които също са обща маса. Затова можем да ги свържем по тази схема. Тази схема е подходяща и за извеждане на звук при изгорял един от каналите на мостовият усилвател, тъй като ще използваме другото здраво рамо от моста. Аз така си използвам един иначе повреден КИТ модул PAM8610. Трябва да се има предвид че полярността на единият чифт от каналите ще бъде обърната, което е добре дошло за предни и задни тонколони в автомобила. Ако искаме всички колони да са сфазирани, то минусът който излиза от усилвателя ще трябва да се свърже към минусът на високоговорителя, обозначено със синя и червена точка на схемата.

Трябва да се има предвид че изходният звук няма да бъде 4-канален. За да стане и той такъв, трябва и входните сигнали да се разделят, което някои производители на КИТ-модули и автомобилни усилватели го съобразяват и той може да се конфигурира външно, чрез добавяне или премахване на мост. Също така на някои КИТ усилватели в стандартно SE-изпълнение изходните кондензатори сякаш за удобство ги свързват след високоговорителя, от страната на масата, което е добре дошло за BTL свързване, без да се налага да се шунтират кондензаторите, тъй като те остават несвързани. Например КИТ-модула с интегралната схема TAS5630 в конфигурация 2.1 или 4-канална SE.

9506353E.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Неуморният Петърчо отново се появи със своите сензационни разкрития. Я да видим колко човека ще му ръкопляскат

Редактирано от Филипов
Не се отговаря с цитат! (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пич, виж къде си си скрил хапчетата, намери ги и си ги пий редовно! Нещата не вървят на + при тебе!

Редактирано от Филипов

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мен ще ме е срам да пускам 2- 3 теми по няколко пъти и да моля модераторите да ги трият, за да ги напиша наново.

Редактирано от Филипов

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 35 минути, peppone1 написа:

Също така на някои КИТ усилватели в стандартно SE-изпълнение изходните кондензатори сякаш за удобство ги свързват след високоговорителя, от страната на масата, 

Това е много точно и единствено вярно от всичко дето си написал! Наистина след високоговорителя е масата на която си ги сложил :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

всякакви схеми за свързване на повече говорители не водят до нищо добро, или ще се губи мощност или ще се претовари усилвателя и дори да не изгори ще има изкривявания... няма 2 еднакви говорителя и свързването им в паралел разваля звука и претоварва усилателя, а свързването последователно намаля мощността, използването на трансформатори или дросели води до загуби (ако има прекалено много навивки), изкривявания (щото различните честоти минават различно през трансформаторите) или претоварване (ако са прекалено малко намотките). така че ако имате усилвател с 2 канала се вързват 2 висоговорителя със  съответната мощност и импеданс.

п.с. не ми е ясно защо на единия канал са вързани дросели а на другия резистори?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега Петърчо ще ти разкаже "играта" .Твоето много добро обяснение няма как да е вярно според неговия "опит"

Редактирано от Филипов

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Можеш ли да покажеш с примери това което си написал дали работи. Примерно снимков материал. Кое как свързващ? Защото не знам какво има в схемата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 1 минута, acnekt написа:

Можеш ли да покажеш с примери това което си написал дали работи.

Няма как да ти покаже пример за това което е писал, защото то не съществува като изключение прави неговата фантазия. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нима с толкова елементарна схема не можахте да се справите? Темата я прехвърлих от блога си тук, защото е банална и не заслужава по-специално внимание и затова ще се въздържа от коментари, освен ако нямате въпроси.

Съвсем не мислете че тази, както и всяка моя тема са едва ли не някакви разбивачи на митове, нищо подобно. Не се вкарвайте в някакви филми, митове за свободна енергия, перипетуум мобилета и т.н. Схемата би могла да помогне на любителите, които дори не знаят как се обозначава "масата" в схемите, та нали повечето теми в този раздел са именно такива? Какво лошо има да се помогне и на тепърва стъпващите в тази сфера? Макар че в никоя една книга от близкото минало, както и в нито едно радио устройство няма да намерите схема мостови усилватели в транзисторно изпълнение. Това бе дело на производителите в последните десетилетия и упорито не че крият идеите си, но не ги и оповестяват в учебниците. Та нека поне един който покаже и една страница от такава книга, тогава аз насериозно ще приема подигравките ви наистина като критика.

преди 1 час, the professor написа:

всякакви схеми за свързване на повече говорители не водят до нищо добро, или ще се губи мощност или ще се претовари усилвателя и дори да не изгори ще има изкривявания... няма 2 еднакви говорителя и свързването им в паралел разваля звука и претоварва усилателя, а свързването последователно намаля мощността, използването на трансформатори или дросели води до загуби (ако има прекалено много навивки), изкривявания (щото различните честоти минават различно през трансформаторите) или претоварване (ако са прекалено малко намотките). така че ако имате усилвател с 2 канала се вързват 2 висоговорителя със  съответната мощност и импеданс.

п.с. не ми е ясно защо на единия канал са вързани дросели а на другия резистори?

Какви дросели и резистори те гонят, направо ме разсмя? L1, L2,R1,R2 са съотвено ляв и десен канал, на английски Left, Right. Разбира се че и елементите се обозначават по същият начин, но може и това да ви е заблудило, за което се извинявам и ще коригирам схемата. Но ако бяха елементи, най-малкото щях да ги обознача като такива и да им напиша стойността. Именно защото паралелното свързване на високоговорители изисква те да са с достатъчно висок импеданс, а при по-голям брой няма такъв стандарт, докато последователното свързване на говорители не е възможно, тъй като те се превръщат в нискочестотни филтри един спрямо друг и крайният резултат ще бъде субуфер, както можете да прочете в една от предишните ми теми. Обикновено се допуска два последователно свързани говорителя, но не и повече.

9506434E.jpg

преди 1 час, acnekt написа:

Можеш ли да покажеш с примери това което си написал дали работи. Примерно снимков материал. Кое как свързващ? Защото не знам какво има в схемата.

Примера го дадох с изгорелият КИТ PAM8610, на който му бе изгоряло само едното рамо от моста и така аз пак го направих стерео, но с половин мощност на вторият канал, разбира се може да се разгради и на 3 канала, за еднаква мощност, но е безсмислено. Иначе трябва да го хвърля на боклука, а така поне за експериментални цели мога да го използвам. Снимки, схеми и книги отдавна вече не качвам по интернет, защото хората са неблагодарни, още по-малко ще кача нещо в този форум, сблъсквайки се с несправедливостта. Идеята за тази тема мия дадоха няколко потребителя тук, но ако ще тръгна нещо тук да доказвам, просто си изтеглете документацията на някои усилватели в мостово изпълнение и там всичко е показано, на някои схемата е малко по-сложна.Такива са например автомобилните усилватели с интегралните схеми TDA1554, TDA1552, като последната е готов чип с мостово изпълнение, освен това му е разширен честотният обхват в областта на ниските честоти, и разбира се този чип загрява повече и се нуждае от по-голям радиатор от този на TDA1554.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

pepone1

аspekт има конкретни въпроси към твоите творби. Неуважително е, да не му отговориш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 25 минути, peppone1 написа:

Нима Идеята за тази тема мия дадоха няколко потребителя тук, но ако ще тръгна нещо тук да доказвам, просто си изтеглете документацията на някои усилватели в мостово изпълнение и там всичко е показано, на някои схемата е малко по-сложна.Такива са например автомобилните усилватели с интегралните схеми TDA1554, TDA1552, като последната е готов чип с мостово изпълнение, освен това му е разширен честотният обхват в областта на ниските честоти, и разбира се чипа загрява повече и се нуждае от по-голям радиатор.

Цитираните от теб авто НЧУ съм ги правил преди 20г. когато да си купиш сравнително мощен усилвател за колата беше скъпо удоволствие и те нямат ама нищо общо с глупостта която си надраскал по - горе като схема. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А това какво е? Я сега открийте разликите! Ама пусти мързел.

9506468H.jpg

9506434E.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, peppone1 написа:

Здравейте, понякога ни се налага към един стерео усилвател да свържем повече от два високоговорителя.

Мога ли от стерео да направя Dolby Digital 5.1. Ще е супер, амбиент звук. Все едно съм в кинозала. От 2 канала  да станат 5 и един бас. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 39 минути, peppone1 написа:

просто си изтеглете документацията на някои усилватели в мостово изпълнение и там всичко е показано, на някои схемата е малко по-сложна.Такива са например автомобилните усилватели с интегралните схеми TDA1554, TDA1552, като последната е готов чип с мостово изпълнение, освен това му е разширен честотният обхват в областта на ниските честоти, и разбира се този чип загрява повече и се нуждае от по-голям радиатор от този на TDA1554.

Разбира се, че си е показано и ти всъщност нищо ново не показваш!

Проблема при теб е, че ти представяш нещата грешно, защото интегралите за които говориш още фабрично са си произведени с по два!!! усилвателя на канал.Друг е въпроса, че може да се свържат BTL за увеличаване на мощността като стерео усилватели.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 5 минути, peppone1 написа:

А това какво е? Я сега открийте разликите! Ама пусти мързел.

9506468H.jpg

9506434E.jpg

Разликата е, че имаш 4 входа и 4 изхода ! 

преди 5 минути, acnekt написа:

Мога ли от стерео да направя Dolby Digital 5.1. Ще е супер, амбиент звук. Все едно съм в кинозала. От 2 канала  да станат 5 и един бас. 

Ще научиш в следващата му тема, аз очаквам даже 7.2. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, M.Николов написа:

Разбира се, че си е показано и ти всъщност нищо ново не показваш!

Проблема при теб е, че ти представяш нещата грешно, защото интегралите за които говориш още фабрично са си произведени с по два!!! усилвателя на канал.Друг е въпроса, че може да се свържат BTL за увеличаване на мощността като стерео усилватели.

Аха, чак сега се разбра че не е перипетуум мобиле! Ама просто трябваше да има и по малко спам. Иначе любителите как ще разберат че някъде е показано и направено след като те не знаят каква схема да търсят. Те ще си свръзват паралелно високоговорителите, ще си горят аудиосистемите, докато някой не им покаже нещо по-различно. И до сега не съм видял практически някой да е прилагал такова решение, най-малкото за извеждане на слушалки и Line Out от такъв вид усилвател. Покажете го, покажете и книгата от където сте чели за тези толкова ясни неща, щото аз не можах да намеря такава. Всичко е много ясно и просто, когато някой друг се е сетил преди това.

преди 47 минути, Колев60 написа:

pepone1

аspekт има конкретни въпроси към твоите творби. Неуважително е, да не му отговориш.

Ето затова не щях да му отговоря. Не случайно казах неблагодарност.

преди 16 минути, AAUUXX написа:

Разликата е, че имаш 4 входа! 

Това не е разлика, а прилика. Всеки мостов усилвател има по 4 входа и 4 изхода. Ма все ти последен си недоразбрал. Още въпроси, още въпроси, защо онези кондензатори са по 2200мкф., ама стахотно чувство за хумор проявяваш.

Можете вече да заключите темата, вече е изчерпана, както казах това е съвсем елементарно и няма нужда се обяснява и изяснява, да се вижда и да се пипа по цели 2 страници.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 5 минути, peppone1 написа:

Това не е разлика, а прилика. Всеки мостов усилвател има по 4 входа и 4 изхода. Ма все ти последен си недоразбрал. Още въпроси, още въпроси, защо онези кондензатори са по 2200мкф., ама стахотно чувство за хумор проявяваш.

Можете вече да заключите темата, вече е изчерпана, както казах това е съвсем елементарно и няма нужда се обяснява и изяснява, да се вижда и да се пипа по цели 2 страници.

Ама ти чуваш ли се какво говориш/пишеш? Този НЧУ който си майсторил по схемата ти е с два входа и два изхода, цитираните TDA са с четири входа и четири изхода. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, peppone1 написа:

Аха, чак сега се разбра че не е перипетуум мобиле! Ама просто трябваше да има и по малко спам. Иначе любителите как ще разберат че някъде е показано и направено след като те не знаят каква схема да търсят. Те ще си свръзват паралелно високоговорителите, ще си горят аудиосистемите, докато някой не им покаже нещо по-различно. И до сега не съм видял практически някой да е прилагал такова решение, най-малкото за извеждане на слушалки и Line Out от такъв вид усилвател. Покажете го, покажете и книгата от където сте чели за тези толкова ясни неща, щото аз не можах да намеря такава. Всичко е много ясно и просто, когато някой друг се е сетил преди това.

Книгата се казва " Справочник Мощни нискочестотни усилватели в интегрално изпълнение" от Господин Динев част първа, отваряш на страница 142 и гледаш начини на свързване на TDA1554Q примерно.

Редактирано от M.Николов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, peppone1 написа:

Ето затова не щях да му отговоря. Не случайно казах неблагодарност.

Да не вземеш отново да я изтриеш, защото ще ти е за...първи път! Сега да ти кажа две приказки, ако може!

Аз те уважавам като човек и колега в този форум, независимо че твърде често ти коментирам написаното с надсмешка. 

В този форум има още един инженер - Б. Денков. Той е като теб - ни се води, ни се кара. Има и китап за радиоремонтчик по неговите думи.  Но си казва в прав текст, че хич не ги чува нещата и някой си арабин му ремонтира техниката.

Сам си е признал тук, пред цял форум.

И какво става накрая?

Човека бързо се ориентира към "Политика" и си намери спонсори да му пишат статии а той тук прави само  - копи пейст - без никакъв коментар.

Не подражавай на него, защото сте на почти същите години и двамата. Денков ужасно се излага от това, което прави, но съм сигурен, че го прави за пари.

Вижда се, че ти нямаш такова желание а и не си го помисляй.

На никого не пречиш РЕАЛНО с написаното от теб, само единствено, много дразниш хората.

Я се стегни бре момче младо. Знаеш ли колко има да работиш до пенсия? И да ти кажа - като ти дойде времето за пенсия, Бойко Борисов вече ще я е премахнал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мале мега физика Пипон Първи пак се разшарил тази физика отде я вадиш бе?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, M.Николов написа:

Книгата се казва " Справочник Мощни нискочестотни усилватели в интегрално изпълнение" от Господин Динев част първа, отваряш на страница 142 и гледаш начини на свързване на TDA1554Q примерно.

Тази книга съм я чел още като ученик и точно по нея се подведохме и сглобихме един усилвател TDA4505 мислехме го за 2x85W, а Господин-ът Динев, просто пропуснал запетайката. Може да го провериш. Не питах за такава преписана книга, а за транзисторното му изпълнение и изобщо като такъв вид усилватели. Никъде не е писано. Купувачът когато си купи новата аудио система, откъде да знае каква му е интегралната схема вътре, а и защо трябва да знае, предложената от мен схема важи за всички видове "Bridge" усилватели, изключая само двуполярните, някои може и да не знаят че и такива има и там кондензатор просто не е нужен. И за това не е писано и аз доскоро не знаех.

Престанете наготово да се учите от книги, по вашта логика дайте да мрем, всичко вече сме изучили, всичко сме разбрали.

преди 1 час, Колев60 написа:

Да не вземеш отново да я изтриеш, защото ще ти е за...първи път! Сега да ти кажа две приказки, ако може!

Аз те уважавам като човек и колега в този форум, независимо че твърде често ти коментирам написаното с надсмешка. 

В този форум има още един инженер - Б. Денков. Той е като теб - ни се води, ни се кара. Има и китап за радиоремонтчик по неговите думи.  Но си казва в прав текст, че хич не ги чува нещата и някой си арабин му ремонтира техниката.

Сам си е признал тук, пред цял форум.

И какво става накрая?

Човека бързо се ориентира към "Политика" и си намери спонсори да му пишат статии а той тук прави само  - копи пейст - без никакъв коментар.

Не подражавай на него, защото сте на почти същите години и двамата. Денков ужасно се излага от това, което прави, но съм сигурен, че го прави за пари.

Вижда се, че ти нямаш такова желание а и не си го помисляй.

На никого не пречиш РЕАЛНО с написаното от теб, само единствено, много дразниш хората.

Я се стегни бре момче младо. Знаеш ли колко има да работиш до пенсия? И да ти кажа - като ти дойде времето за пенсия, Бойко Борисов вече ще я е премахнал.

Никога не бих поискал да печеля от това което споделям, това е много мръсно, макар че имах възможност да изкарам друг някой лев като продам моите играчки, но когато хората четат твърде противоречиви мнения, повечето необосновани, е съвсем естествено да не се доверят. Ми че и аз ако не бях достатъчно образован, разбира се че първо ще послушам по-възрастните и тъкмо поради тази причина много се гневя и прекратих дискусията с един потребител, който просто реши да се пошегува и с темата и с името ми и то доста хитро. Да, ама начинаещите като AAUUXX, Petie, любителите на фантастиките им се връзват безрезервно и така аз можех да изкарам някой лев, разбира се за направата на изделието, макар че идеята ми е обратната , давайки препратки и напътствия как хората сами да си го направят. Все пак не всичко го има в  магазините и видяхме тарикатите китайци на какви цени ги продават и колко трудно се намират такива нещица. След време ще направят и такава кутийка с 4 кондензатора, заляти в пластмаса да не се видят и пак ще кажат "Дай стотачка за пасивният конвертор или усилвател". Добре че последното поне го снимаха отвътре. И хората ще си ги купуват. Няма инженер който да не е написал поне една книга, а има и такива които ровят по кофите. Пазейки знанията само за себе си, човек се разболява, макар и не физически.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Очевидно е, че не открихте разликите в схемите. Полярността беше объркана, затова поправих схемата.

9506581I.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, peppone1 написа:

всяка тонколона през разделителен кондензатор към маса, разбира се и отдаваната мощност ще бъде наполовина

ако се отнася за общата мощност на всички тонколони, съм съгласен, че мощността е два пъти по-малка, защото на всяка тонколона се отдава
четири пъти по-малка мощност

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 33 минути, дръндю написа:

ако се отнася за общата мощност на всички тонколони, съм съгласен, че мощността е два пъти по-малка, защото на всяка тонколона се отдава
четири пъти по-малка мощност

По принцип е така, но мощностите ги дават че са наполовина. Тези усилватели се водят полумостови "Half Bridge", може би това се има предвид, т.е. те не нямат двойно усилване, както се предполага, а реално е по-малко, а и на слух разликата в силата между SE и BTL конфигурация е малка. Предполагам че и по тази причина в някои мостови усилватели правят нестандартно изпълнение като включват допълнителен изходен кондензатор, но между говорителя и захранването, може и да греша. Но забележката е важна и трябва да се има предвид. Обикновено ги дават за двойно по-висок импеданс и затова мощността е наполовина, но на едни и същи 4 ома говорители, аз не съм забелязал голяма разлика в мощността, може и КПД на усилвателя да е ниско.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване