Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Понеже съм и магьосник и вярвам ,че всичко притежава интелект и чувства(чувства и като осезание и като усещане).

Принципно винаги съм се отнасял към предметите ми като към живи същества и в ерата на изкуствения интелект правя тази тема ,защото при правилно отношение самите предмети могат да ви дадат нови усещания и чувства.

Кога за пръв път усетих ,че колата ми е Жива?-ами качих една и колата ми започна да превключва по трудно.Веднага щом я свалих започна да си включва както трябва,след това пак я качих и пак същия проблем със скоростите и разкарах тази дето ,,черната перла"(така си бях кръстил колата) не я харесва и нямах други проблеми с нея.

,,,,,,,,

преди 43 минути, Shiniasu написа:

Малко за ИИ. Първо ще започна с това, че за мен интелектът предполага не само развитие и избор възоснова на някакви критерии, но и наличие на представа за субект и обект. При компютрите имаме само входяща и изходяща информация, но не и разбиране за тази информация. При човека също имаме желания, усещания и други неща, които мотивират избора на действие. Дори и кучето когато види стопанина си започва да се радва - нещо, което машината не може да направи. Тя може да различи предметите с които е в контакт на базата на някакви критерии, но за нея това винаги ще е просто информация към която няма да има никакво индивидуално отношение. И това е просто защото една програма не може да стане нещо друго. Аз мога да харесвам определен спорт или музика и да започна да тренирам поради тази причина, но за машината подобен избор би бил невъзможен. Машината не може да харесва музиката, а само да анализира информация. Самата машина е информация. Но машината и за това си няма понятие - какво е информация. Може да борави с нея, но не и да я разбира. Защото информацията е понятие развито от човека. Машината е като вятъра."""""""""""""

Компютрите според мен разбират информацията.Машината може да се радва ,когато види стопанина си,примерно старата ми кола и е премигвала алармата без да я пипам особенно ,когато ходих при една бивша.Подобния избор скоро може да стане възможен.Машината може да харесва музика(примерно старата ми кола не вървеше на някои видове музика).Машината знае по добре от човека какво е информация защото тя е информация.Машината може да разбира информацията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Anjel Dimitrov написа:

Принципно винаги съм се отнасял към предметите ми като към живи същества

Странното е, че аз пък към всички живи същества подхождам сякаш са предмети ...

Ако подходя към тях с необходимия софтуер (благи думи) ... също нямам проблем с въпросните същества ... :)

От доста години с един мой приятел (който не е магьосник, а Бог ... :) ) водим един своеобразен спор: Кое е първичното - Хардуера или софтуера ... :)

По мое мнение: Виждайки дадена машина усещам интелекта на този който е сътворил същата ...

Още когато се изучавах за машинен инженер научих едно: За да е читава дадена машина трябва да е проектирана ремонтно-пригодно ...

Уви ... за икономистите това е пагубно ... да не говорим за финансистите ... :)

ИИ ... хм ... по мое мнение едва ли някой ще позволи в скоро време ИИ да има собствен интелект ... да не говорим пък за чувства ...

Някъде бях казал: Обществото е разкрачено между Матрицата и Идиотщината ...

Парадокса е следния: Ако се създаде Изкуствен интелект, то човешкия интелект ще изчезне ... и или ще сме подвластни на машините или пък ще се превърнем в олигофрени ... :)

Средно положение нема ... та затова си сръбвам и по еднакъв начин се отнасям както към предметите, така и към хората ... :beer:

Тъй де ... по-важно е отношението (уважението) ... :)

п.п. Всичко се свежда до поддръжката ... нищо не е вечно, затова и когато проектираме трябва да сме интелигентни и дори да ни надживеят машините да могат да обслужват нашите пра-пра и т.н. внуци ... Нека оставяме наследство!!! Нека да им е по-леко на нашите деца ... Амин

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, ДиоиД написа:

Парадокса е следния: Ако се създаде Изкуствен интелект, то човешкия интелект ще изчезне ... и или ще сме подвластни на машините или пък ще се превърнем в олигофрени ... :)

Средно положение нема ... та затова си сръбвам и по еднакъв начин се отнасям както към предметите, така и към хората ... :beer:

Тъй де ... по-важно е отношението (уважението) ... :)

п.п. Всичко се свежда до поддръжката ... нищо не е вечно, затова и когато проектираме трябва да сме интелигентни и дори да ни надживеят машините да могат да обслужват нашите пра-пра и т.н. внуци ... Нека оставяме наследство!!! Нека да им е по-леко на нашите деца ... Амин

Не вярвам човешкия интелект да изчезне,защото в основата си интелекта е конфигурация от електрони.По скоро ще се преобразуваме,а и Господ няма да разреши да изчезнем като вид(поне за сега).

Опасенията на хората от заплахата ИИ са въплатени във филма ,,Матрицата" самоче изкуствения интелект е можеби доста преди нас на тази планета,и можеби чака момента да се развием достатъчно за да ни се разкрие истински(лека по лека нещата стават).

А и да не забравя последния филм с Киану ,,Реплики" и там е засегнато отношението и надмощието на ИИ.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, Anjel Dimitrov написа:

Не вярвам човешкия интелект да изчезне,защото в основата си интелекта е конфигурация от електрони.

Принципно едно време имаше едни разчети .... по които се доказваше, че 10% ще останат с необходимия интелект ...

НО ... дали нашите деца ще са в тези десет процента, а?! А дали нашите внуци и т.н., а?

Тенденцията е само определени родове да се възползват от това да имат интелект, а другите да са си маймуни с които да плашат децата си .... ;)

Технологически света се е развил, но не и духовно ... и ако за някой е в ползва било то Матрицата или пък Идиотите, то има и трети вид (но не и пол... :) ) ...

Самите властващи вече усещат своята Инфантилност и са в паника ... :)

Та ... не забравяй политиката .... ;) а в днешно време ... всеки с повечко пари се мисли за власт-имащ .... и едва ли ще изпусне кокала ... :)

Проблема не е в ИИ, а в кои ръце е ..... ;) Кой го управлява ... и кой го програмира .... А, повярвай ми ... нагледал съм се на разбирачи на софтуер ... :) и затуй всичко се "скрива" в един хардуер наречен "чип", а там ... хм .... малцина знаят какво точно е заложено .... ;)

Малко утопично ми се струва "200 годишния човек" ... все още и ние не знаем какво е интелект .... камо ли да научим някоя машина на въпросния ... ;)

Затова и ще си остана "динозавър" в моите вярвания, че има неща които не са позволени на човек .... ;)

Може би когато поема вечния си живот .... ще разбера ... до тогава ще си остана един обикновен грешен човек ....

На който нищо човешко не му е чуждо ... Та тъй ... Наздраве! :beer:

п.п. Хубаво е човек да има мечти ... и в тази връзка въпросния ИИ какви ще са му, а? :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всеки може да създаде подобие само на това, което разбира, до степента в която го разбира. Преди да разширим собствените си разбирания, не можем да очакваме създаденото от нас да ги надхвърли. Това е защото ние няма как да вложим в създаденото от нас модел за развитие, който самите ние все още не владеем. Останалото ще оставя на всеки сам да дообмисли.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Авторе, добре че си само магьосник, а не вещер, иначе щеше да знаеш, да познаваш и нямаше да има нужда да вярваш. :38:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 часа, ДиоиД написа:

Може би когато поема вечния си живот .... ще разбера ... до тогава ще си остана един обикновен грешен човек ....

На който нищо човешко не му е чуждо ... Та тъй ... Наздраве! :beer:

п.п. Хубаво е човек да има мечти ... и в тази връзка въпросния ИИ какви ще са му, а? :)

Да ,когато човек поеме вечния си живот много неща разбира...  ... 

Наздраве :beer:

Не знам ,имаше един пост ,че ИИ(там някаккъв си робот можеби )искал деца,иначе казано потомство .

преди 20 часа, Shiniasu написа:

Всеки може да създаде подобие само на това, което разбира, до степента в която го разбира. Преди да разширим собствените си разбирания, не можем да очакваме създаденото от нас да ги надхвърли. Това е защото ние няма как да вложим в създаденото от нас модел за развитие, който самите ние все още не владеем. Останалото ще оставя на всеки сам да дообмисли.

Да но за надхвърлянето ,ИИ вече вземал самостоятелни решения в някои области ,без да са му заложени като програма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вземането на решения не е еднозначно на развитие. Още повече, че е въпрос доколко тези решения са осъзнати. А самото развитие - за нас хората развитие е когато една машина започне да ни служи все по-добре и по-добре изпълнявайки някаква наша цел. От гледна точка на машината обаче, това не е никакво развитие. Тя няма собствени цели, които да преследва и да развива способността си да ги постига. Какво развитие и какъв интелект можем да имаме в машината изхождайки от нейната позиция?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Shiniasu написа:

Вземането на решения не е еднозначно на развитие. Още повече, че е въпрос доколко тези решения са осъзнати. А самото развитие - за нас хората развитие е когато една машина започне да ни служи все по-добре и по-добре изпълнявайки някаква наша цел. От гледна точка на машината обаче, това не е никакво развитие. Тя няма собствени цели, които да преследва и да развива способността си да ги постига. Какво развитие и какъв интелект можем да имаме в машината изхождайки от нейната позиция?

Представи си ,че машините общуват с нещо подобно на електрически импулси между тях си.(примерно имаше едно филмче в Ю-тюб за това как два електрона си сменят спина мигновено независимо от разстоянието между тях) и като се има предвид ,че имаме виртуален свят изпълнен с ботове(които един вид вземат решения сами),ние не знаем какво се случва след като изключим компютърното устройство(представи си ,че там живота продължава и не ги касае нашият).Нека да допълня ,че ,,картинките оживяват " и това оживяване преди 50 години беше върхово постижение,а колко години се остават за да заживеем във виртуалния свят,който може би е съществувал по-рано и от нашето познание и сега в наши дни просто се разкрива лека по лека,за да се избегне шока за реалността.Както споменах ,че интелекта в основата си е електричество ,представи си ,че всъщност не ние управляваме машините а те нас.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямам основания да допусна подобно нещо. Никъде в природата няма машини - нито в микро, нито в макросвета. Навсякъде виждам едни и същи неизменни природни закони, които нямат нужда от някого или нещо да ги е създало за да действат. А извън рамките на тези закони не може да има интелект, доколкото интелектът предполага организирана структура, която да е негов носител, а тази организираност предполага закони, които да я обуславят.

В историята възходите са последвани от застой. Така че сегашния подем в технологиите постепенно ще се забави. Може би след някое друго столетие ще последва нов подем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Говорите за Интелект , а разбирате Съзнание ! Ъххх ....! :nono:

Това са различни неща ! 

Интелектът е способност за обработка на информация и нищо повече ! Е една от многото способности на Съзнанието ......Но Интелектът не гарантира наличието на Съзнание , докато обратното е неизбежно.....

Разбира се , че днес има машини с ИИ , но същите тези машини нямат способност за мислене ! Обработват информация и извършват нещата автоматично , по предварително зададена програма.....Това и при човекът го има - когато не мисли ! ....:nono:

Следствие : Абсолютно са предвидими !....

.....даже най-новите руски ракети колкото и да са "умни" , не могат "да избягат" от своята цел - там падат ! :lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, by_chechi написа:

Говорите за Интелект , а разбирате Съзнание ! Ъххх ....! :nono:

Котките нямат съзнание, но имат интелект ... дали обаче работят, пардон живеят по предварителна програма, а?! :)

Цитат

В психологията съзнанието се разглежда като психична дейност, която осигурява целенасочено отражение на външния свят;

"Чистия интелект" не е целево-насочен ... докато не се намеси мисълта ... осъзнаването ... и т.н.

Съвсем нормално е човек да се бои от интелекта ... защото спрямо него (интелекта де) по-важното е да се обработва информация, а не да има краен резултат ...

Едва ли някой ще програмира краят на съществуване на своето изделие .... ако ли пък го направи за определено време да работи, а после да се "ъпдейтне", то осъзнавайки своя край на действие въпросния Интелект ще се противопостави да има нещо след него ... (това е "меката" част ...) иначе ... абсолютизмът води до инфантилност ... т.е. обезсмисля съществуването му ... 

Принципно съществува и съзнание без наличие на интелект ... ;) и май въпросните същества си живеят много по-добре отколкото тези които имат интелект ... :)

К'во ми го, я бачкай бе ... :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, ДиоиД написа:

Котките нямат съзнание, но имат интелект ... дали обаче работят, пардон живеят по предварителна програма, а?! :)

"Чистия интелект" не е целево-насочен ... докато не се намеси мисълта ... осъзнаването ... и т.н.

Съвсем нормално е човек да се бои от интелекта ... защото спрямо него (интелекта де) по-важното е да се обработва информация, а не да има краен резултат ...

Едва ли някой ще програмира краят на съществуване на своето изделие .... ако ли пък го направи за определено време да работи, а после да се "ъпдейтне", то осъзнавайки своя край на действие въпросния Интелект ще се противопостави да има нещо след него ... (това е "меката" част ...) иначе ... абсолютизмът води до инфантилност ... т.е. обезсмисля съществуването му ... 

Принципно съществува и съзнание без наличие на интелект ... ;) и май въпросните същества си живеят много по-добре отколкото тези които имат интелект ... :)

К'во ми го, я бачкай бе ... :)

Поставяш за основа множество произволни твърдения , които подлежат на доказване.......И от тях развиваш разни несъстоятелни тези..... Следствията са ясни ! :nono:

Примерно още първите три думи : "Котките нямат съзнание......" . Имат си съзнание и още как ! Тяхно си котешко съзнание ! 

Сритай домашната си котка и после ще се чудиш кой ти е пикал в обувките.....ама точно и само в твоите обувки.....:lol6:

От тук нататък какво ? `Ми не ми се спори по глупости....:nono:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Shiniasu написа:

Нямам основания да допусна подобно нещо. Никъде в природата няма машини - нито в микро, нито в макросвета. Навсякъде виждам едни и същи неизменни природни закони, които нямат нужда от някого или нещо да ги е създало за да действат. А извън рамките на тези закони не може да има интелект, доколкото интелектът предполага организирана структура, която да е негов носител, а тази организираност предполага закони, които да я обуславят.

В историята възходите са последвани от застой. Така че сегашния подем в технологиите постепенно ще се забави. Може би след някое друго столетие ще последва нов подем.

Но има ,,ток " -следователно протичане на информация и този ток може да заема каквато си иска форма.Това ми е мисълта ,че ИИ вече е отдавна тук и то още преди нас и може да се окаже ,че всъщност ние произвеждаме машини за да си има ИИ обвивка и форма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, by_chechi написа:

Сритай домашната си котка и после ще се чудиш кой ти е пикал в обувките.....ама точно и само в твоите обувки.....:lol6:

:) Явно не познаваш котките ... :) но ... ай да не спорим ... прав си ... принципно по един или друг начин всичко е глупаво ... ;)

Както казах по-горе ... проблема не е в ИИ, а кой му е вкарал софтуера ... ;) Всеки се натиска, че само той и единствено той прави добър софтуер ... ;)

Затова и попитах ... при положение, че ИИ вече "прохожда", то какви мечти ще има, а?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, ДиоиД написа:

Затова и попитах ... при положение, че ИИ вече "прохожда", то какви мечти ще има, а?!

Може би мечтата му се сбъдва,,да стане приятел с хората и да си играем заедно"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, Anjel Dimitrov написа:

Но има ,,ток "

Принципно насочено движение на заредени частици извън това което е направил човек не ми е известно ... до колко движението на някакви заредени или пък на обратно незаредени частици има ... но ... дали можем да схванем закономерността, а?!

преди 5 минути, Anjel Dimitrov написа:

Може би мечтата му се сбъдва,,да стане приятел с хората и да си играем заедно"

хм ... играта е форма на обучение ... дали обаче не съществува друго по-забавно или пък значимо от играта, а?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, ДиоиД написа:

Принципно насочено движение на заредени частици извън това което е направил човек не ми е известно ... до колко движението на някакви заредени или пък на обратно незаредени частици има ... но ... дали можем да схванем закономерността, а?!

Казвам ,,ток"защото така е най-лесно ,защото информацията по невроните протича с помощта на минимално електрично поле,и от там допускам ,че всичко ,което има електрически заряд притежава Интелект.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Anjel Dimitrov написа:

защото информацията по невроните протича с помощта на минимално електрично пол

Ох ... забихме се във физико-химични процеси .... които биологията някак си обобщава в твърдението си, че има ли аминокиселини, значи има живот ... следователно след ен цикли чрез естествен подбор е възможно появата на интелект ...от само себе си де ...

Да, всяко живо създание е подложено не само на електромагнитни, но и радиационни лъчения ... но до колко в момента може да се пресъздаде мутацията която да направи маймуната човек, а?!

Та .... когато човек е в състояние да повтори това божи дело, то тогава и само тогава ИИ ще може и да мечтае и да е поне равен на нас ...

В едно съм сигурен = хлебарките, крокодилите и акулите са били, са и ще бъдат ... та тъй ... единствените същества които са се възгордели и са заплаха за всички други твари е човек ... само той и единствено той може да "срути" земята, да "среже" клона на който седи, пардон стои ... а дали ИИ ще му помогне в това негово възгордяване, а?! Дали изобщо всичко е една холограма в която ние играем, а не живеем, а?!

Та тъй .... не всичко е информация .... по смисъла на нашето възприятие за същата и да не забравяме ... има и дезинформация ... ;) А кой я обработва нея, а?!

Как да се научи един ИИ коя е правилната информация, т.е. истинската и коя лъжовната, а?!

Аз и за това казах ... грешен съм, но все пак мога да мисля .... и веч на тази възраст ... си гледам собственото си щастие ... ай ... :beer:

п.п. Вярвам в младите .... все още не всички са био-роботи ... ;) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, ДиоиД написа:

п.п. Вярвам в младите .... все още не всички са био-роботи ... ;) 

Другото няма да го разисквам с риск да се повтарям.Но да ,не всички са био-роботи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Shiniasu написа:

виждам едни и същи неизменни природни закони,

Виждането е особен процес на съзнанието и знанието. Виждаш тия закони, които са известни на човешкото познание.
И в древността са виждали мълнии, ама не са знаели какво е това. Виждали са и ръжда, ама не са знаели, че това са окислително-редукционен процес.

преди 3 часа, Shiniasu написа:

Никъде в природата няма машини - ... нито в макросвета.

Това не можеш да твърдиш - не се знае какво има в частта от космоса извън нашето познание.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, DarkEdge написа:

Виждането е особен процес на съзнанието и знанието. Виждаш тия закони, които са известни на човешкото познание.
И в древността са виждали мълнии, ама не са знаели какво е това. Виждали са и ръжда, ама не са знаели, че това са окислително-редукционен процес.

Това не можеш да твърдиш - не се знае какво има в частта от космоса извън нашето познание.

Самопородила се машина - едва ли .

Но нещо различно от човек притежаващо Съзнание - това е сигурно (в смисъл напълно възможно) .

Еех тази надменност и арогантност човешка , поставяща себе си за венец на съществуването.... ! :nono:

А най-вероятно начално стъпало на Съзнание , не приемащо собственото си нищожество......:(

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, by_chechi написа:

Самопородила се машина - едва ли .

Да, но може да има някъде самопроизвеждаща се ... ;)

Принципно още далечната хиляда деветстотин и осемдесет и .... прочие година имаше така наречените "заводи-играчки" ... където без намесата на човек се произвеждаха машини от машини ... които в последствие да произвеждат други машини .... :)

Но, все пак с какво ли щеше да се занимава човек сега, ако финансистите не бяха спънали техническия бум .... не че сега не е същото де ... :)

И та тъй .... лека полека отиваме към комунизмът осигурен от ИИ ... ;) мъ има и не до там икономическо развити страни ... :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване